جستجو
آرشیو

You are currently browsing the archives for the غیره category.

آرشیو مطالب در دسته بندی ‘غیره’

بنا به گفته رهبری عده‌ای به دنبال ایجاد یاس در جامعه هستند

تصویر بنا به گفته رهبری عده‌ای به دنبال ایجاد یاس در جامعه هستند محمدصادق کوشکی استاد دانشگاه تهران در گفت‌وگو با جام جم آنلاین  در خصوص مصادیق مورد نظر رهبر انقلاب درخصوص افرادی که سعی می‌کنند به جوانان القاء کنند راه حلی جز پناه بردن به دشمن وجود ندارد اظهار کرد: متاسفانه ما در بین بسیاری از چهره‌ها، از جمله چهره‌های سیاسی که در دولت یا مجلس مسئولیت دارند یا چهره‌های آموزشی و رسانه‌ای، شاهد طیفی از افراد هستیم که به طور جدی در مبانی انقلاب اسلامی تردید دارند.
کوشکی در ادامه با بیان اینکه این افراد انقلاب اسلامی را پدیده‌ای تمام شده، احساسی، هیجانی و بدون عقلانیت می‌دانند اظهار کرد: آنها معتقدند مقاومت‌ها برمبنای انقلاب اسلامی امری گذرایی بوده که بایستی به فراموشی سپرده شود و عقلانیتی و منطق ایجاب می‌کند که ما بزرگی و کدخدایی آمریکا را بپذیریم.

وی با بیان اینکه مبنای اندیشه‌ای این افراد در تضاد کامل با مبنای انقلاب اسلامی است اظهار کرد: در طول تاریخ هم این نوع از افراد فراوان بوده‌اند که زندگی آرام دنیایی ولو با زیر دست بودن استکبار و پذیرفتن ذلت را به آزادگی، سربلندی و عزت زندگی باوجود سختی‌های که وجود دارد ترجیح می‌دادند.
ادامه مطلب »

رهبری زمانی ارتجاع را مطرح می‌کنند که گفتمان غالب مسئولین دنیاطلبی باشد

خبرگزاری فارس: رهبری زمانی ارتجاع را مطرح می‌کنند که گفتمان غالب مسئولین دنیاطلبی باشدمحمد صادق کوشکی کارشناس مسائل سیاسی در نشست علمی انقلاب و ارتجاع که  توسط مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی در دفتر حفظ و نشر آثار آیت‌الله العظمی خامنه‌ای برگزار شد، اظهار داشت: در ۲۹بهمن ماه تاکید رهبر انقلاب بر مفهوم ارتجاع بود و دوگانه سازی مد نظر رهبر انقلاب نبود.

وی با بیان اینکه اندیشه مدرن غرب انقلاب را بیهوده می داند چون می گوید نوعی ترمیدور است و به نقطه اول باز خواهد گشت گفت: تلاش های زیادی در قرن بیستم اتفاق افتاد که ملت ها از حرکت به سمت انقلاب به عنوان نقطه آرمانی خودداری کنند.

کوشکی با بیان اینکه در جامعه خودمان دو مفهوم ارتجاع را داشتیم اظهار است: اولی ارتجاعی است که خود رهبری به کار برد و چند بار در فرازهای انقلاب از واژه انقلاب نام می برد و از ارتجاع سرخ و سیاه صحبت می کند و منظورش از ارتجاع سیاه مذهبی ها و منظورش از ارتجاع سرخ مارکسیست ها هستند.

ادامه مطلب »

رفتارهای استبدادی، دانشگاهیان را سرخورده می کند

افرادی با نگاه ها و نگرش های استبدادی به دنبال محدود کردن آزادی دانشگاهیان هستند و رای استادان دانشگاه را بی اعتبار می شمارند، به این آرا اهانت می کنند و عملا با این حرکتشان نشان می دهند که هنوز متوجه جایگاه و نقش دانشگاه و دانشگاهیان نشده اند

محمدصادق کوشکی در گفت و گو با ایرنا در خصوص اظهارات  رئیس جمهوری در جشنواره خوارزمی مبنی بر این که نباید به اساتید، پژوهشگران و جوانان همیشه مشکوک باشیم و سخت گیری های بی جا باید کنار برود اظهار داشت: این که هر کدام از افراد فارغ از نقش اجتماعی و کارکردی شان باید از کرامت و احترامی که ریشه در مبانی اعتقادی و قانونی ایران دارد، برخوردار باشند، امری بدیهی است. یکی از مبانی تشکیل نظام سیاسی در هر جامعه ای این است که افراد بتوانند بر اساس باورها و قوانین به احترام و کرامت دست پیدا کنند.
این استاد دانشگاه گفت: دانشگاه با توجه به نقش و جایگاهی که دارد طبیعتا باید نماد احترام و کرامت باشد، البته این حق همه شهروندان است اما تجلی و نماد و محل تبلور این احترام و کرامت بر اساس باورها و قانون، دانشگاه است و دانشگاهیان می توانند مصداق و ویترین این رویدادباشند.
ادامه مطلب »

سه دلیل رخوت در دانشگاه‌ها

کوشکی دزفول
عضو هیات علمی و استاد دانشگاه تهران تشکل‌ها را تابع فضای کلی دانشگاه و دانشجو دانست و گفت: اگر دانشگاه دچار رخوت و رکود شود، تشکل‌ها نمی‌توانند به خوبی فعالیت کنند.

دکتر محمدصادق کوشکی استاد دوره تشکیلاتی فرهنگی و سیاسی اعضای فعال تشکل های دانشجویی استان خوزستان در گفت‌وگو با خبرگزاری آنا ادامه داد: «دانشگاه های ما به چند دلیل دچار رخوت هستند؛ ابتدا بحث بی انگیزگی در دانشگاه است. اگر دانشجو انگیزه کافی برای انجام تحقیقات نداشته باشد، نمی توان از وی انتظار داشت که به فعالیت های جانبی در کنار درس و تحصیل بپردازد، وقتی بدنه دانشگاه که دانشجویان هستند، انگیزه خود را از دست بدهند، دانشگاه دچار رخوت می شود.»

متخصص علوم سیاسی در شاخه مطالعات غرب آسیا و شمال آفریقا خاطرنشان کرد: «دوم؛ بحث اشتغال و آینده نامعلوم دانشجویان است. دانشجو نمی داند پس از فارغ التحصیلی وارد بازار کار می شود یا خیر؟ و در ذهن خود آینده ای نامشخص و نامطمئن را می پروراند. سوم اینکه؛ بی ثباتی دانشجوها در تحصیل و فعالیت می تواند دانشگاه را دچار رخوت کند.»

ادامه مطلب »

خداوند هم تمامیت خود را وقف شهید می‌کند

گفت و گو با صادق کوشکیمحمدصادق کوشکی  در مراسم دومین سالگرد شهادت شهید مدافع حرم سجاد طاهرنیا در گلزار شهدا رشت اظهار داشت: شهدا با خداوند معامله کردند و تمام هستی خود را در راه خدا فدا کردند.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران عنوان داشت: امروز عده‌ای به زبان می‌گویند که آماده و مشتاق شهادت هستند اما ایمان واقعی در قلبشان نیست و خداوند برای اثبات این امر آنان را مورد امتحان الهی قرار می‌دهد.

کوشکی با اشاره به خاطره‌ای از امام خمینی (ره) و آیت‌الله محمدی گیلانی پیرامون دستگیری نزدیکانشان در اوایل انقلاب گفت: مملکت ما جای آقازاده بازی نیست و همانگونه که این علما قانون را مقدم دانستند امروز هم مسئولان باید قانون را مقدم بر همه امور بدانند.

ادامه مطلب »

تصویر‌سازی به سبک ترامپ !

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور جنجالی آمریکا که با شعار تمرکز بر اقتصاد ویران‌شده این کشور و بازسازی داخلی به‌جای صرف هزینه مالیات‌دهندگان در مداخلات نظامی خارجی روی کار آمد، این روزها ساز جدیدی کوک کرده و بر تقویت و به روز رسانی سلاح‌های اتمی این کشور تأکید کرده است. وی اخیراً در مصاحبه با رویترز گفته است که «اگر قرار است کشورها سلاح هسته‌ای داشته باشند، ما قوی‌ترین و بهترینش را خواهیم داشت!» این اظهارات متناقض با وعده‌های انتخاباتی در حالی است که ترامپ پیش از انتخابات ریاست جمهوری، در گفتگو با شبکه «راشا تودی» تصریح کرده بود: «تاکنون ما حدود شش تریلیون دلار برای این جنگ‌ها صرف کرده‌ایم. با این پول می‌توانستیم کشورمان را دو مرتبه بازسازی کنیم. نتیجه این وضع نیز آن بوده است که در موقعیت بسیار بدی قرار گرفتیم.»

وی پیش‌ازاین اظهارنظر صریح، در شبکه‌های اجتماعی بارها از واژگان مرتبط با توان هسته‌ای استفاده کرده بود که مرور مصاحبه وی با «راشا تودی»، رمزگشایی از قصد و نیت وی را آسان می‌کند، آنجا که می‌گوید: «ما از پانزده سال پیش درگیر این جنگ هستیم. به نظر می‌رسد این جنگ برای همیشه ادامه خواهد داشت و کل منطقه غرب آسیا را فرا خواهد گرفت.» کارشناسان معتقدند هیاهوی اخیر ترامپ، ناظر به دو رویکرد است که یکی مصرف منطقه‌ای دارد و دیگری کاربرد داخلی و سرانجام هر دو رویکرد نیز سرپوش گذاشتن بر ضعف‌های مفرط اقتصادی و سیاسی آمریکا است:

ادامه مطلب »

میدان جنگ را اشتباه نگیریم

خبرگزاری فارس: میدان جنگ را اشتباه نگیریم

«محمدصادق کوشکی» در روزنامه «حمایت» نوشت:

بیش از ۳۸ سال از انقلاب اسلامی می‌گذرد و آمریکا به نمایندگی از نظام سلطه، همواره تلاش کرده است نظام جمهوری اسلامی را به‌زانو درآورد که در این میان، از ابزارهای مختلفی بهره برده است، از فشار اقتصادی و تحریم گرفته تا حمایت تمام‌قد از جنگ تحمیلی،‌ گروه‌های تجزیه‌طلب و جریان‌های واداده داخلی اما هیچ‌یک از این توطئه‌ها نتوانستند اقتدار و مقاومت مردم و نظام اسلامی را به‌زانو درآورند.

در راهبردی که دشمن برای تغییر محاسبات کشور و توهم تسلیم شدن در برابر زیاده‌خواهی آنان تدوین کرده است، ترکیبی از فشارهای اقتصادی، امنیتی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی با چاشنی تهدیدات «نظامی» در دستور کار قرارگرفته است تا این گزاره را به مردم و مسئولین القاء کنند که دو گزینه بیشتر پیش‌رو ندارند: یا جنگ یا رفاه ! دوگانه «تهدید» و «ارزش‌ها» البته مسبوق به سابقه است و به زمان حال منحصر نیست، چراکه اساس انقلاب اسلامی با آغاز جنگ تحمیلی، همواره در معرض تهدیدات قرار داشته است.

ادامه مطلب »

واکنش کوشکی به پخش مستند دروغین BBC درباره امام

محمد صادق کوشکی، کارشناس مسائل سیاسی در گفت و گو با خبرنگار جهان نیوز در رابطه با مستند  امشب بی بی سی در مورد رابطه امام با امریکا، گفت: اگر احیانا بخواهد بی بی سی چنین کاری انجام دهد، دو بیت شعر در جوابش می توان گفت که ” مه فشاند نور و سگ عو عو کند سگ ز نور ماه کی مرتع کند” و  “کی شود دریا ز پوز سگ نجس کی شود خورشید از پف منطمس، می توان خواند و زیاد نباید به صحبت های آن ها اهمیت داد.

این استاد دانشگاه، خاطر نشان کرد: امام چراغی است که خدا بر افروخته است و هر کس بخواهد این چراغ را خاموش کند، ریشه اش می سوزد. تعبیر قرآن این است که عده ای می خواهند فوت کرده و نور خدا را خاموش کنند اما خدا نورش را تمام می کند.

کوشکی در ادامه افزود: اتفاقا چنین لجن پراکنی هایی که معاویه علیه حضرت امیر در سابق انجام می داد، باعث  باقی ماندن نام امام راحل می شود. باید دید که آیا حضرت امیر در تاریخ ماند یا معاویه؟

وی در پاسخ به این سوال که آیا پخش این مستند در شب ۱۴ خرداد به بهانه انتقام گیری از سیاست های ضد امریکایی امام راحل نیست، اظهار داشت: کسانی که عاشق امام راحل هستند هیچ گاه بی بی سی را دنبال و به آن ها اتکا نمی کنند. ادامه مطلب »

پاتک حقوق بشری به غرب

محمدصادق کوشکی» در روزنامه «حمایت» نوشت:

دانشمندان اسلامی و متفکران غربی در مسئله حقوق بشر، دارای اختلافات مبنایی و بنیادی هستند. اساسی‌ترین اختلاف به تعریف قانون معتبر و صحیح مربوط است زیرا دانشمندان غربی، قانون موافق با خواسته‌ها و امیال انسانی را محور اعتبار قوانین می‌دانند. بررسی اعلامیه جهانی حقوق بشر نشانگر این حقیقت است که از منظر غرب، مدار تمام تصمیم‌گیری‌ها، امیال انسانی بوده و اومانیسم، جزء لاینفکّ قوانین حقوقی بشری آنان است. اما از نگاه اسلام، قانونی معتبر و دارای اعتبار است که از جانب خداوند و از طریق وحی به دست بشر رسیده و با مصالح انسانی مطابقت داشته باشد. از این رو، ارزش قانون، به تطبیق آن با مصالح مادی و معنوی انسان‌ها باز می‌گردد. بر اساس این دیدگاه، بشر تشریعاً و تکویناً بنده خداست و بر خلاف متفکران غربی که انسان را آزاد از هر قید و بندی می‌دانند، اسلام بر تسلیم و انقیاد انسان در برابر خداوند تاکید می‌ورزد.

در اعلامیه حقوق بشر که اکنون به عنوان ابزاری سیاسی برای سرکوب کشورهای مخالف با سیاست‌های غرب مورد استفاده قرار می‌گیرد، دین و مذهب آشکارا مورد بی‌اعتنایی قرار دارد. در مادّه یک این اعلامیه جهانی آمده است: «تمام افراد بشر آزاد به دنیا می‌آیند …» کلمه «به دنیا آمدن» اشاره‌ای به خالق انسان ندارد و چنانچه با رویکردی الهی و دینی به نگارش درآمده بود از واژه «آفریده شدن» استفاده می‌گردید؛ بدین صورت که «تمام افراد بشر آزاد آفریده می‌شوند ….» این اعلامیه، نه تنها نسبت به آموزه‌های الهی بی‌تفاوت است، بلکه درباره احکام صادره در ادیان آسمانی صریحاً موضعی منفی اتخاذ نموده است. به عنوان مثال در ماده ۵ آن آمده است: «احدی را نمی‌توان تحت مجازات قرار داد …» این ماده، اشاره‌ای کنایه‌آمیز به مجازات‌هایی دارد که در کشورهای اسلامی بر اساس دین مبین اسلام برای بزهکاران و مجرمان در نظر گرفته شده است. سوال اینجاست بر چه اساسی و بر اساس کدام معیار و ملاکی می‌توان مجازات‌هایی که به وسیله قانونگذاران جوامع اسلامی تدوین گردیده است، تماماً مردود شمرد و بر خلاف مرام انسانیت تلقی کرد! ادامه مطلب »

نمایش دروغین در مقابله با تروریسم

“محمدصادق کوشکی” در روزنامه «حمایت» نوشت:

آنچه که در فضای بین الملل امروز حاکم است، گردش امور نه بر اساس دو معیار «حق» و «باطل»، بلکه صرفاً بر پایه دو پارامتر «قدرت» و «منافع» است. به این معنا که هرآنچه در حوزه منافع کشورهای زورگو قرار گیرد، توان جذب منافع را داشته باشند و یا قدرت جذب آن را به دست آورند، آن کار درست و حق تعریف می‌شود.

حق و باطل از این منظر، در راستای ایدئولوژی غربی مبنی بر منفعت حداکثری از انسان و طبیعت قابل تعریف است و اومانیسم را تعیین کننده مرز خوبی و بدی جا می زند. با چنین تفسیری است که آنچه مورد پسند غرب واقع می‌گردد – در جایی که قدرت انجام آن را دارند –  به عنوان «منطق بین‌الملل»، «معیار حقوق بشر» و «استانداردهای جامعه جهانی» ارائه می‌گردد.

تفسیر و عملکرد غرب در تعیین حقوق بین‌الملل مورد تردید قرار نمی‌گیرد و در هیچ سازمان بین‌المللی به دلیل ارتکاب چنین اعمالی محکوم نمی‌شوند. از آنجایی که مفهوم حق و باطل در گفتمان بین‌الملل رنگ خود را باخته است به همین دلیل شاهد صدها رفتار متناقض و مغایر با بدیهیات انسانی، عقلی و حتی مخالف با فطرت هستیم که در عرصه جهانی انجام می‌گیرد و به مدد تبلیغات گسترده دروغین و مزورانه حتی تردیدی را در افکار عمومی جهان هم ایجاد نمی‌کند. ادامه مطلب »