جستجو
آرشیو

You are currently browsing the archives for the غیره category.

آرشیو مطالب در دسته بندی ‘غیره’

خداوند هم تمامیت خود را وقف شهید می‌کند

گفت و گو با صادق کوشکیمحمدصادق کوشکی  در مراسم دومین سالگرد شهادت شهید مدافع حرم سجاد طاهرنیا در گلزار شهدا رشت اظهار داشت: شهدا با خداوند معامله کردند و تمام هستی خود را در راه خدا فدا کردند.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران عنوان داشت: امروز عده‌ای به زبان می‌گویند که آماده و مشتاق شهادت هستند اما ایمان واقعی در قلبشان نیست و خداوند برای اثبات این امر آنان را مورد امتحان الهی قرار می‌دهد.

کوشکی با اشاره به خاطره‌ای از امام خمینی (ره) و آیت‌الله محمدی گیلانی پیرامون دستگیری نزدیکانشان در اوایل انقلاب گفت: مملکت ما جای آقازاده بازی نیست و همانگونه که این علما قانون را مقدم دانستند امروز هم مسئولان باید قانون را مقدم بر همه امور بدانند.

ادامه مطلب »

تصویر‌سازی به سبک ترامپ !

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور جنجالی آمریکا که با شعار تمرکز بر اقتصاد ویران‌شده این کشور و بازسازی داخلی به‌جای صرف هزینه مالیات‌دهندگان در مداخلات نظامی خارجی روی کار آمد، این روزها ساز جدیدی کوک کرده و بر تقویت و به روز رسانی سلاح‌های اتمی این کشور تأکید کرده است. وی اخیراً در مصاحبه با رویترز گفته است که «اگر قرار است کشورها سلاح هسته‌ای داشته باشند، ما قوی‌ترین و بهترینش را خواهیم داشت!» این اظهارات متناقض با وعده‌های انتخاباتی در حالی است که ترامپ پیش از انتخابات ریاست جمهوری، در گفتگو با شبکه «راشا تودی» تصریح کرده بود: «تاکنون ما حدود شش تریلیون دلار برای این جنگ‌ها صرف کرده‌ایم. با این پول می‌توانستیم کشورمان را دو مرتبه بازسازی کنیم. نتیجه این وضع نیز آن بوده است که در موقعیت بسیار بدی قرار گرفتیم.»

وی پیش‌ازاین اظهارنظر صریح، در شبکه‌های اجتماعی بارها از واژگان مرتبط با توان هسته‌ای استفاده کرده بود که مرور مصاحبه وی با «راشا تودی»، رمزگشایی از قصد و نیت وی را آسان می‌کند، آنجا که می‌گوید: «ما از پانزده سال پیش درگیر این جنگ هستیم. به نظر می‌رسد این جنگ برای همیشه ادامه خواهد داشت و کل منطقه غرب آسیا را فرا خواهد گرفت.» کارشناسان معتقدند هیاهوی اخیر ترامپ، ناظر به دو رویکرد است که یکی مصرف منطقه‌ای دارد و دیگری کاربرد داخلی و سرانجام هر دو رویکرد نیز سرپوش گذاشتن بر ضعف‌های مفرط اقتصادی و سیاسی آمریکا است:

ادامه مطلب »

میدان جنگ را اشتباه نگیریم

خبرگزاری فارس: میدان جنگ را اشتباه نگیریم

«محمدصادق کوشکی» در روزنامه «حمایت» نوشت:

بیش از ۳۸ سال از انقلاب اسلامی می‌گذرد و آمریکا به نمایندگی از نظام سلطه، همواره تلاش کرده است نظام جمهوری اسلامی را به‌زانو درآورد که در این میان، از ابزارهای مختلفی بهره برده است، از فشار اقتصادی و تحریم گرفته تا حمایت تمام‌قد از جنگ تحمیلی،‌ گروه‌های تجزیه‌طلب و جریان‌های واداده داخلی اما هیچ‌یک از این توطئه‌ها نتوانستند اقتدار و مقاومت مردم و نظام اسلامی را به‌زانو درآورند.

در راهبردی که دشمن برای تغییر محاسبات کشور و توهم تسلیم شدن در برابر زیاده‌خواهی آنان تدوین کرده است، ترکیبی از فشارهای اقتصادی، امنیتی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی با چاشنی تهدیدات «نظامی» در دستور کار قرارگرفته است تا این گزاره را به مردم و مسئولین القاء کنند که دو گزینه بیشتر پیش‌رو ندارند: یا جنگ یا رفاه ! دوگانه «تهدید» و «ارزش‌ها» البته مسبوق به سابقه است و به زمان حال منحصر نیست، چراکه اساس انقلاب اسلامی با آغاز جنگ تحمیلی، همواره در معرض تهدیدات قرار داشته است.

ادامه مطلب »

واکنش کوشکی به پخش مستند دروغین BBC درباره امام

محمد صادق کوشکی، کارشناس مسائل سیاسی در گفت و گو با خبرنگار جهان نیوز در رابطه با مستند  امشب بی بی سی در مورد رابطه امام با امریکا، گفت: اگر احیانا بخواهد بی بی سی چنین کاری انجام دهد، دو بیت شعر در جوابش می توان گفت که ” مه فشاند نور و سگ عو عو کند سگ ز نور ماه کی مرتع کند” و  “کی شود دریا ز پوز سگ نجس کی شود خورشید از پف منطمس، می توان خواند و زیاد نباید به صحبت های آن ها اهمیت داد.

این استاد دانشگاه، خاطر نشان کرد: امام چراغی است که خدا بر افروخته است و هر کس بخواهد این چراغ را خاموش کند، ریشه اش می سوزد. تعبیر قرآن این است که عده ای می خواهند فوت کرده و نور خدا را خاموش کنند اما خدا نورش را تمام می کند.

کوشکی در ادامه افزود: اتفاقا چنین لجن پراکنی هایی که معاویه علیه حضرت امیر در سابق انجام می داد، باعث  باقی ماندن نام امام راحل می شود. باید دید که آیا حضرت امیر در تاریخ ماند یا معاویه؟

وی در پاسخ به این سوال که آیا پخش این مستند در شب ۱۴ خرداد به بهانه انتقام گیری از سیاست های ضد امریکایی امام راحل نیست، اظهار داشت: کسانی که عاشق امام راحل هستند هیچ گاه بی بی سی را دنبال و به آن ها اتکا نمی کنند. ادامه مطلب »

پاتک حقوق بشری به غرب

محمدصادق کوشکی» در روزنامه «حمایت» نوشت:

دانشمندان اسلامی و متفکران غربی در مسئله حقوق بشر، دارای اختلافات مبنایی و بنیادی هستند. اساسی‌ترین اختلاف به تعریف قانون معتبر و صحیح مربوط است زیرا دانشمندان غربی، قانون موافق با خواسته‌ها و امیال انسانی را محور اعتبار قوانین می‌دانند. بررسی اعلامیه جهانی حقوق بشر نشانگر این حقیقت است که از منظر غرب، مدار تمام تصمیم‌گیری‌ها، امیال انسانی بوده و اومانیسم، جزء لاینفکّ قوانین حقوقی بشری آنان است. اما از نگاه اسلام، قانونی معتبر و دارای اعتبار است که از جانب خداوند و از طریق وحی به دست بشر رسیده و با مصالح انسانی مطابقت داشته باشد. از این رو، ارزش قانون، به تطبیق آن با مصالح مادی و معنوی انسان‌ها باز می‌گردد. بر اساس این دیدگاه، بشر تشریعاً و تکویناً بنده خداست و بر خلاف متفکران غربی که انسان را آزاد از هر قید و بندی می‌دانند، اسلام بر تسلیم و انقیاد انسان در برابر خداوند تاکید می‌ورزد.

در اعلامیه حقوق بشر که اکنون به عنوان ابزاری سیاسی برای سرکوب کشورهای مخالف با سیاست‌های غرب مورد استفاده قرار می‌گیرد، دین و مذهب آشکارا مورد بی‌اعتنایی قرار دارد. در مادّه یک این اعلامیه جهانی آمده است: «تمام افراد بشر آزاد به دنیا می‌آیند …» کلمه «به دنیا آمدن» اشاره‌ای به خالق انسان ندارد و چنانچه با رویکردی الهی و دینی به نگارش درآمده بود از واژه «آفریده شدن» استفاده می‌گردید؛ بدین صورت که «تمام افراد بشر آزاد آفریده می‌شوند ….» این اعلامیه، نه تنها نسبت به آموزه‌های الهی بی‌تفاوت است، بلکه درباره احکام صادره در ادیان آسمانی صریحاً موضعی منفی اتخاذ نموده است. به عنوان مثال در ماده ۵ آن آمده است: «احدی را نمی‌توان تحت مجازات قرار داد …» این ماده، اشاره‌ای کنایه‌آمیز به مجازات‌هایی دارد که در کشورهای اسلامی بر اساس دین مبین اسلام برای بزهکاران و مجرمان در نظر گرفته شده است. سوال اینجاست بر چه اساسی و بر اساس کدام معیار و ملاکی می‌توان مجازات‌هایی که به وسیله قانونگذاران جوامع اسلامی تدوین گردیده است، تماماً مردود شمرد و بر خلاف مرام انسانیت تلقی کرد! ادامه مطلب »

نمایش دروغین در مقابله با تروریسم

“محمدصادق کوشکی” در روزنامه «حمایت» نوشت:

آنچه که در فضای بین الملل امروز حاکم است، گردش امور نه بر اساس دو معیار «حق» و «باطل»، بلکه صرفاً بر پایه دو پارامتر «قدرت» و «منافع» است. به این معنا که هرآنچه در حوزه منافع کشورهای زورگو قرار گیرد، توان جذب منافع را داشته باشند و یا قدرت جذب آن را به دست آورند، آن کار درست و حق تعریف می‌شود.

حق و باطل از این منظر، در راستای ایدئولوژی غربی مبنی بر منفعت حداکثری از انسان و طبیعت قابل تعریف است و اومانیسم را تعیین کننده مرز خوبی و بدی جا می زند. با چنین تفسیری است که آنچه مورد پسند غرب واقع می‌گردد – در جایی که قدرت انجام آن را دارند –  به عنوان «منطق بین‌الملل»، «معیار حقوق بشر» و «استانداردهای جامعه جهانی» ارائه می‌گردد.

تفسیر و عملکرد غرب در تعیین حقوق بین‌الملل مورد تردید قرار نمی‌گیرد و در هیچ سازمان بین‌المللی به دلیل ارتکاب چنین اعمالی محکوم نمی‌شوند. از آنجایی که مفهوم حق و باطل در گفتمان بین‌الملل رنگ خود را باخته است به همین دلیل شاهد صدها رفتار متناقض و مغایر با بدیهیات انسانی، عقلی و حتی مخالف با فطرت هستیم که در عرصه جهانی انجام می‌گیرد و به مدد تبلیغات گسترده دروغین و مزورانه حتی تردیدی را در افکار عمومی جهان هم ایجاد نمی‌کند. ادامه مطلب »

و اینک جاهلیت مدرن!

واژه «جاهلیّت»، بی درنگ اذهان را به هزار و چهار صدسال قبل باز ‌می‌گرداند. به عصری و در میان نسلی که به دلیل دارا بودن پاره‌ای از صفات و ارتکاب به برخی اعمال در نزد اهل فرهنگ و تمدّن «جاهل» شناخته شده‌اند. «جاهل»، گاه مترادف با «بی‌خبر»، «بدوی»، «فاقد فرهنگ و ادب» و آنکه مبتلای تعصّب، پستی طبع، جنایت و غارت شناخته شده است و در خود مفهومی از «مذمّت» و سرزنش را نهفته دارد.نویسندگان، مورّخان و علمای علوم اجتماعی، گذار از پاره‌ای از صفات یاد شده و دوری گزیدن از برخی اعمال مذموم، همچون «زنده به گور کردن دختران» را فصل ممیّز دو عصر یا دو دوره معرفی می‌کنند. عصری که در تارک خود عنوان «عصر جاهلی» را داشت و عصر بعد از آن، که همواره با خصوصیاتی چون علم، ادب، خویشتن‌داری نفس و دوری از آلودگی‌ها و رذایل، از ماقبل خود منفک می‌شود. در روزگاری که اعراب و مسلمانان به تازگی عصر جاهلیت را پشت سر گذاشته بودند، پیامبر اعظم(ص) فرمودند: «من بین دو جاهلیّت مبعوث شدم که دومین آن مخرّب‌تر از اوّلی است.» ادامه مطلب »

آقای ظریف! توافق نامه ژنو از روز اول مرده به دنیا آمده است!!

دولت آمریکا  با نقض توافق نامه ژنو اقدام به تحریم۱۷ شرکت ایرانی و غیر ایرانی مرتبط با ایران کرد.دکتر عراقچی معاون وزارت خارجه این اقدام را نقض روح توافق ژنو اعلام کرد اما دکتر ظریف هر چند که در مصاحبه با تایم هشدار داده بود اعمال تحریم جدید، به منزله مرگ توافق ژنو خواهد بود اما در مصاحبه با واشنگتن‌پست اعلام کرد که توافق ژنو هنوز نمرده است.

وزیر خارجه آمریکا با ظریف تماس تلفنی داشته و وزیر امور خارجه کشورمان مراتب نارضایتی ایران را اعلام کرده است، که این تماس هم مورد انتقاد بسیاری قرار گرفت.

محمد صادق کوشکی کارشناس و تحلیل گر مسائل سیاسی و استاد دانشگاه در این خصوص در گفتگو با بی باک اظهار داشت: بر خلاف مسئولین متصدی در سیاست خارجی که از احتمال مرگ توافق نامه هسته ای ژنو در آینده سخن گفتند باید اینگونه گفت که توافق نامه ژنو از روز اول مرده به دنیا آمده است. ادامه مطلب »

شعار فرزند کمتر زندگی بهتر هیچ مبنای دینی ندارد

دکتر محمد صادق کوشکی، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران هم نظریات جالبی در خصوص افزایش جمعیت دارد. وی معتقد است که افزایش جمعیت در یک خانواده در گرو برخورداری والدین از توانایی تربیت درست و اصلح است و این موضوع از مباحث اقتصادی هم مهمتر است.

***عصر پهلوی و شعار فرزند کمتر زندگی بهتر

محمدصادق کوشکی در گفتگو با ناچارنامه با اشاره به شعار فرزند کمتر زندگی بهتر، اظهار داشت:

این شعار نخستین بار در عصر پهلوی در اوایل دهه ۵۰  به بعد توسط وزارت بهداری مطرح شد. بعد از آن،شناسنامه های بهداشتی که به افراد داده می شد، شعار فرزند کمتر زندگی بهتر در آن نوشته شده بود. ادامه مطلب »

تحلیل دکتر کوشکی از رای مردم به آقای روحانی

-مالک از سرا پرده معاویه بازگشت! ای نفرین بر آن مردمی که عزت و مقاومت را به نان فروختند، علی تنها ماند ، عمرو عاص پیروز شد، به حضرت ولی عصر بگوئید: عصر، عصر شما نیست. مردم تحمل سختی ندارند و از عاشورا فقط سینه زنی را بلدند… امان نامه ای که عباس نگرفت، مردم ما گرفتند و …

۱- در چند روز پس از انتخابات، پیامک هایی با مضامین فوق در بین بعضی از هواداران یکی از نامزدها رد و بدل شد و آنها که برای پیروزی او نماز امام زمان و حدیث کساء خوانده بودند با خواندن این پیامک ها وجودشان از خشم و غصه و… مالا مال شد و چراهای زیادی ذهنشان را بر آشفت: چرا شورای نگهبان فلانی را تائید کرد تا رئیس جمهور شود؟ چرا مردم به ما رای ندادند؟ چرا مردم از مقاومت روی گردان شدند و … ادامه مطلب »