جستجو
آرشیو

You are currently browsing the archives for the کتاب ها category.

آرشیو مطالب در دسته بندی ‘کتاب ها’

شوخی با آمریکا در شهر آفتاب درخشید

خبرگزاری فارس: مکالمه روحانی با اوباما جرقه تولید «تاریخ مستطاب آمریکا» شد/ شوخی با آمریکا در شهر آفتاب درخشیدکتاب «تاریخ مستطاب آمریکا» اثر محمد صادق کوشکی کتابی طنز است که با این زبان به تاریخ جنایت‌های ضد بشری ایالات متحده آمریکا اشاره کرده و خواننده در یک موقعیت کمیک با حوادث تاریخی کدخدای خودخوانده جهان روبرو می‌شود.

کاریکاتورهای مازیار بیژنی نیز کمک شایانی در به هدف نزدیک شدن این کتاب کرده و خواننده با کاریکاتورها ارتباط خوبی برقرار می‌کند.

این کتاب در هفتمین پویش مطالعاتی «روشنا» به خوانندگان معرفی شده است. این در حالی است که این پویش در تجربه‌های پیشین خود بسیار موفق بوده و توانسته توجه مخابان را به خود جلب کند. «نامیرا»، «سقای آب و ادب»، «رحمت واسعه»، «ملاقات در شب آفتابی» و ، «شهر ضرب‌المثل‌ها» برخی از آثاری است که در ادوار مختلف این پویش به خوانندگان معرفی شده و توانسته به تیراژهای قابل توجهی نیز دست پیدا کند.

ادامه مطلب »

«تاریخ مستطاب آمریکا» را در گوشی‌های همراه بخوانید

تاریخ مستطاب آمریکانسخه الکترونیک کتاب «تاریخ مستطاب»، نوشته صادق کوشکی به همراه کاریکاتورهایی از مازیار بیژنی همزمان با ایام برگزاری پویش مطالعاتی روشنا تولید و در کتابخوان فراکتاب توزیع شده است.

«تاریخ مستطاب آمریکا» به همراه کتاب کودک «بچرخ تا بچرخیم» اثر محمد سرشار برای هفتمین دوره پویش مطالعاتی روشنا معرفی شده‌اند که توزیع آن  از ۲۰ اسفند ۹۵ آغاز شده است. تفاوت این دوره با دوره‌های قبل در این است که کتاب کوشکی در قالب نسخه دیجیتال نیز عرضه می‌شود. نسخه الکترونیک اثر با قیمت ۵۹ هزار ریال در کتابخوانفراکتاب موجود است.

کوشکی در «تاریخ مستطاب آمریکا» در سه فصل به موضوعاتی چون تأسیس آمریکا و فضای داخلی آن، سیاست‌های آمریکا در عرصه بین‌المللی و سیاست‌های آمریکا در قبال ایران، با زبانی طنز به روایت تاریخ آمریکا می‌پردازد و در کنار آن در هربخش از کتاب کاریکاتورهای کشیده شده توسط مازیار بیژنی نیز استفاده شده است.

ادامه مطلب »

کتاب «سبک زندگی به روایت انقلاب اسلامی» به چاپ پنجم رسید

کتاب «سبک زندگی به روایت انقلاب اسلامی» نوشته محمدصادق کوشکی، عضو هیأت علمی دانشگاه تهران از سوی دفتر نشر معارف به چاپ پنجم رسید.

کتاب «سبک زندگی به روایت انقلاب اسلامی»، شامل هشت بخش با عناوین «سبک زندگی دینی و سبک زندگی غربی»، «سبک زندگی آمریکایی در تقابل با سبک زندگی دینی»، «دین به مثابه سبک زندگی»، «سبک زندگی دینی و دین برای زندگی»، «سبک زندگی دینی و معاش»، «سبک زندگی جهادی»، «رسانه‌ها و سبک زندگی» و «زندگی جهادی» است.

نویسنده در بخش «سبک زندگی دینی و سبک زندگی غربی» به مقایسه این دو سبک از زندگی پرداخته و به چگونگی شکل‌گیری واژه سبک زندگی اشاره کرده است. در بخشی از آن می‌خوانیم: «سبک زندگی غربی در آمریکا که دنیای بکر بود، تجلی یافت. اروپا بکر نبود. در قرون وسطی و قبل از آن تاریخ و تمدن داشت. این دنیای مدرن نتوانست در اروپا ۱۰۰ درصد بروز کند و ۸۰ درصد بروز کرد، اما در آمریکا از صفر ساخته شد».

ادامه مطلب »

در سینمای ایران نسبت دین و سینما خیلی بالا نیست

کوشکی

از انتشار کتاب «آفتاب و آینه» محمدصادق کوشکی بیش از یک سال می‌گذرد. کتاب در بازار یافت نمی‌شود. با وجود آنکه در مخازن کتابخانه ملی وجود دارد، امکان امانت گرفتنش نیست و البته شخص صادق کوشکی نیز معتقد است در این بازه زمانی مورد نقد قرار نگرفته است. از همین رو فرصت را مغتنم شمرده و در گفتگویی با او از بابت کتابی باب سخن را باز کردیم که قصدش ایجاد رابطه میان سینما و شریعت است. صادق کوشکی، استاد دانشکده علوم سیاسی دانشگاه تهران چند سالی در برنامه‌های مختلف از نگاه شریعت‌مدارانه خود دفاع می‌کند و البته معتقد است کسی کتاب او را که شاکله نگاه اوست را نقد نکرده است. آنچه می‌خوانید گفتگوی تفضیلی  با این نویسنده و اندیشمند حوزه فرهنگ و تمدن اسلامی است:

***

* جناب کوشکی کتاب شما در کتابخانه ملی قابل امانت نیست.

کوشکی: این هم خودش یک ماجراست، خودش یک خبر فرهنگی است. من نمی­‌دانم چرا این‌طوری شده است!

ادامه مطلب »

ریاض در بی ثباتی عراق را بررسی کرده ام

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس،‌ محمد صادق کوشکی نویسنده کتاب سیاست خارجی غرب آسیا؛ بررسی روابط معاصر عراق و عربستان در مراسم رونمایی از کتاب خود در خبرگزاری فارس، گفت: این کتاب گام اول در عرصه بررسی سیاست خارجی غرب آسیا به حساب می‌آید و در گام‌های بعدی نیز به بررسی مجموعه آثار سیاست خارجی در غرب آسیا خواهم پرداخت. وی افزود: تلاش دارم که در گام دوم به بررسی روابط معاصر ترکیه در ده سال اخیر و همچنین نقش احزاب بزرگ این کشور به عنوان بازیگر منطقه غرب آسیا بپردازم. کوشکی اظهار داشت: در این کتاب به بررسی منابع آمریکایی و سعودی در خصوص بی‌ثباتی در عراق با زاویه دید ایرانی و از دریچه دیدگاه انقلابی و ارزشی پرداخته‌ام.

کوشکی در کتابی، شهرسازی از نظر اسلام را بررسی کرد

دکتر محمد صادق کوشکی،‌استاد دانشگاه در گفت‌گو با خبرنگار کتاب و ادبیات فارس، خبر از انتشار جدیدترین کتابش با عنوان «اسلام و شهرسازی» داد و گفت: این کتاب در آمدی است بر موضوع نگاه اسلام به شهرسازی که با حمایت سازمان نوسازی شهر تهران منتشر شده است.

وی افزود: در این کتاب مبنا را بر این گذاشته‌ایم که هر تمدنی در سبک زندگی نمودهایی دارد و یکی از این نمودها در مبانی شهرسازی آن تمدن ظهور و بروز پیدا می‌کند و اگر تمدنی داشته باشیم و بخواهیم تمدن دینی فراگیر شود، باید به اجرای این تمدن بپردازیم که سبک زندگی مهم‌ترین جزء آن است.

کوشکی گفت: در این کتاب با توجه به متون روایی شیعه درباره معماری و شیوه شهرسازی در اسلام بحث شده است و اینکه چه الزامات و مقتضیاتی دارد به تفصیل در این کتاب شرح داده شده است. ادامه مطلب »

کتاب «هویت و الگو» کوشکی به چاپ دوم رسید

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات فارس، کتاب «هویت و الگو؛ درنگی در هویت ایران امروز و الگوی اسلامی ـ بومی تمدن‏‌سازی» تلاشی است در مسیر یافتن پاسخ سئوالاتی که ارتباط نزدیک با اسم کتاب دارند. از آنجا که یافتن پاسخ پرسش‏هایی از این دست، جز با طرح مباحث اساسی چون تمدن‏سازی، هویت و الگوهای تمدن‏سازی ممکن نیست، لذا در این اثر سعی شده است تا ضمن طرح مفاهیم و مباحثی چون توسعه، هویت، الگوی پیشرفت، ‌الگوی تمدن‏سازی و نسبت این مفاهیم و پدیده انقلاب اسلامی نیز روشن شود. چرا وضع جامعه ما مطلوب نیست؟ آیا جامعه ایرانی همیشه به شیوه کنونی روزگار گذرانیده یا اینکه در دوران معاصر کیفیت خود را از دست داده است؟

کوشکی در ۵ بخش به این مسائل می‌پردازد: بازنگری در مفهوم الگوی اسلامی ـ ایرانی پیشرفت، مولفه‌های هویت ایرانی در الگوی اسلامی ـ ایرانی پیشرفت، انقلاب اسلامی و تأثیر آن بر تحول هویت فرهنگی، انقلاب اسلامی و مفهوم توسعه فرهنگی، انقلاب اسلامی نماد توانمندی تمدن سازی اسلامی. ادامه مطلب »

کوشکی «سبک زندگی به روایت انقلاب اسلامی» را نوشت

محمدصادق کوشکی در گفت‌گو با خبرنگار کتاب و ادبیات فارس، خبر از انتشار جدیدترین کتابش با نام «سبک زندگی به روایت انقلاب اسلامی» داد و گفت: این کتاب قرار است توسط دفتر نشر معارف منتشر شود.

وی افزود: در واقع این کتاب تلاشی است برای تبیین این نکته که انقلاب اسلامی به عنوان یک تفکر در دنیای امروز پیشنهادهایی برای دنیای بهتر دارد و این تفکر قطعا راهکار‌هایی برای سبک و شیوه زندگی دارد.

کوشکی گفت: خواننده این کتاب با مطالعه مطالب در ابتدا با مبانی سبک زندگی به روایت انقلاب اسلامی و در پی آن با مصادیق و الگوهای این سبک زندگی آشنا خواهد شد.

این نویسنده اظهار داشت: همچنین در این کتاب  علاوه به پرداختن به این نکته که لزوم پرداختن به سبک زندگی مطلوب انقلاب اسلامی چیست، دو الگوی موفق در سبک زندگی معرفی شده است که در قالب سبک زندگی جهادی تعریف می‌شود. ادامه مطلب »

کوشکی هویت ایران امروز را در کتابی بررسی کرد

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، سوال‌های بسیاری درباره هویت ایران امروز و الگویی که باید به نسل امروز ارائه شود، وجود دارد. سوال‌هایی مثل چرا وضع جامعه ما مطلوب نیست؟ آیا جامعه ایرانی همیشه به شیوه کنونی روزگار گذرانیده یا اینکه در دوران معاصر کیفیت خود را از دست داده است؟، مدت‌ها است که ذهن اندیشمندان ما را به خود مشغول کرده است.

کتاب «هویت و الگو: درنگی در هویت ایران امروز و الگوی اسلامی ـ بومی تمدن‏سازی» تلاشی است در مسیر یافتن پاسخ به این سئوالات. از آنجا که یافتن پاسخ پرسش‏‌هایی از این دست، جز با طرح مباحث اساسی چون تمدن‏ سازی، هویت و الگوهای تمدن‏ سازی ممکن نیست، لذا در این کتاب سعی شده است تا ضمن طرح مفاهیم و مباحثی چون توسعه، هویت، الگوی پیشرفت، ‌الگوی تمدن‏ سازی و نسبت این مفاهیم و پدیده انقلاب اسلامی نیز روشن شود. ادامه مطلب »

تمدن‌سازی در گرو ارتقای علوم انسانی است

به گزارش هویت ما ، دکتر محمدصادق کوشکی در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)،‌ با اشاره به تازه‌ترین تالیف خود درباره تمدن‌سازی گفت: عنوان این کتاب‌ «هویت الگو؛ درنگی بر هویت ایران امروز و الگوی اسلامی بومی تمدن‌سازی» است.

وی ادامه داد: در این کتاب سعی کرده‌ام درباره ضرورت و ویژگی‌های نقشه راه جمهوری اسلامی ایران قلم بزنم.

کوشکی درباره زمان انتشار این کتاب گفت:‌ قرار بود این کتاب برای ارایه در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در اردیبهشت گذشته برسد اما به علت مشکلات مربوط به کاغذ،‌ این اتفاق نیفتاد و این اثر تا اواخر شهریور ماه در اختیار مخاطب قرار می‌گیرد. ادامه مطلب »