جستجو
آرشیو

You are currently browsing the archives for the عدالتخواهی category.

آرشیو مطالب در دسته بندی ‘عدالتخواهی’

عدم پاسخگویی مسئولین منجر به اعتراضات خیابانی شده است

هیچ مافوقی به زیر دست رعیت خود پاسخ گو نیست و نخواهد بود، به عبارتی ساده تر یک مسئول که نگاه استبدادی دارد دلیلی نمی بیند که به مردم پاسخ گو باشد چرا که پست و مقام خود را از مافوق خود می خواهد و نه از مردم! این یک نگرش اشتباه استبدادی است که در ساختار اداری ایران نهادینه شده است
این روزها ساکنان برخی از شهرها با مسئله مهم تامین آب شرب دست و پنجه نرم می‌کنند. آب مناطق آبادان و خرمشهر، شور و گل آلود شده که دیگر قابل مصرف نیست و مردم برای رفع نیاز بی آبی ناچارند تا نیمه هایی از شب در صف‌های طولانی خرید آب باشند. پس از مسئله ناتمام ریزگردها در این منطقه، حالا مسئله تامین آب آشامیدنی سالم دومین موضوعی است که مردم نسبت به آن اعتراض دارند و گویا قرار نیست به این زودی‌ها به این خواسته‌ها از طرف مسئولین واکنشی نشان داده شود.

محمد صادق کوشکی استاد دانشگاه و تحلیل گر مسائل سیاسی در گفت و گو با جام جم آنلاین بیان کرد: عدم توجه مسئولین به اعتراضات و دغدغه های مردم دلایل گوناگونی دارد و مهم ترین آن نگاه استبدادی است که در ساختار اداری کشور حاکم شده و از هر مسئول به مسئول بعدی منتقل می شود که البته این مسئله ریشه در فرهنگ استبدادی قبل از پیروزی انقلاب دارد.

ادامه مطلب »

زشتی آقازادگی چه موقع برملا می شود؟

کوشکیاستادیار دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران به بررسی پدیده آقا زادگی بر اساس نهج‌البلاغه پرداخت.دکتر محمدصادق کوشکی فارغ‌التحصیل دکتری اندیشه سیاسی از پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و استادیار دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران در برنامه «جهان آراء»گفت: مشکل آقازادگی علی‌رغم اینکه در سالهای اخیر بسیار به آن پرداخته شده است اما همچنان پابرجا است.

وی با بیان اینکه لفط «آقا» از تعابیر محترم در ادبیات دینی بوده است که به علت سوء استفاده برخی افراد در موقعیت خود در حق این واژه اجحاف شد؛ چرا که واژه آقا برای اربابان به سختی استعمال می‌شد وهر کس در دل مردم جا داشت خودشان به او آقا می‌گفتند مثلا به پیش‌نماز خود لقب آقا می‌دادند.

کوشکی با بیان در گذشته به تبع نام‌گذاری بزرگان به «آقا» فرزندان آنها «آقا زاده» نامیده می‌شد گفت:‌این تعبیر را مرحوم امام خمینی در خطاب قراردان فرزندان آیت‌الله حائری نیز استفاده کرد، زمانی که شاه آن جسارت را به روحانیت کرد که امام خمینی در پاسخ فرمودند “روحانیت ما افرادی همچون آیت الله حائری هستند که وقتی رحلت کردند آقا زاده‌هایش نان برای خوردن نداشتند.”

ادامه مطلب »

تضمین عدالت

خبرگزاری فارس: تضمین عدالتنظام جمهوری اسلامی از بدو آغاز حیات خود، بر مبانی و اصولی مبرهن و روشنی تکیه داشته و دارد که هر کدام از آن‌ها زیربنای دلایلی دیگر برای پویایی انقلاب اسلامی به شمار می‌آید، اما برپایی، تأسیس و تداوم انقلاب، مرهون چهار نعمت «جوانان»، «محبت مردم به نظام اسلامی»، «جمهوری اسلامی» و «قوه قضائیه» است؛ نعمت‌هایی که رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار اخیر خود با مسئولان ارشد قوه قضائیه و رؤسای کل دادگستری‌های سراسر کشور، حراست و قدر‌‌شناسی از آن‌ها را به دست‌اندرکاران نظام اسلامی توصیه کردند.

در واکاوی نعمت «جوانان» و «محبت مردم به نظام اسلامی» که ثمره آن در نعمت «جمهوری اسلامی» تجلی یافته است، همین بس که از شور و شوق و فداکاری آحاد مردم به خصوص جوانان، به منظور تشکیل جامعه‌ا‌ی اسلامی و تحقق جمهوریت برای مشارکت مردم در قالب آموزه‌های اسلام سیاسی یاد کنیم. تورق تاریخ نیم‌قرن گذشته، حاکی از آن است که همه مردم، از پیر و جوان و زن و مرد، هر آنچه داشتند برای به ثمر رسیدن نهضت اسلامی در طبق اخلاص قرار داده و بعد از استقرار حاکمیت، با حضور در عرصه‌ها و بزنگاه‌ها سینه خود را در برابر مشکلات سپر کرده و از چارچوب‌های اعتقادی کشور با تمام وجود حراست کردند. به بیان دیگر، همه مجاهدت‌هایی که نسل جوان کشور در دهه ۵۰ و ۶۰ و پس از آن انجام دادند، به شکل‌گیری شاکله با عظمتی به نام جمهوری اسلامی منجر شد که برخاسته از اندیشه سیاسی اسلام و تشیع و نمایانگر اراده مردم در ذیل و چارچوب احکام الهی است.

ادامه مطلب »

جایی که فحشا ترویج می‌شود «داد» باید لغو شود

خبرگزاری فارس: جایی که فحشا ترویج می‌شود «داد» باید لغو شود/ مستند «داد» در مبارزه با فساد پیش‌قدم شدمحمد صادق کوشکی استاد دانشگاه خواجه نصیر درگفتگو با  فارس  پیرامون مستند «داد» که اکران‌های مردمی آن با برخی حواشی همراه بود و در بعضی دانشگاه‌ها با ممانعت مواجه شده است، گفت: مستند «داد» کار کوچکی از صدها مستندی است که باید در موضوع حق کشی ها، رفتار خلاف قانون و بی عدالتی ها ساخته می شد اما متاسفانه تولید نشده است؛ نکته مهم اینکه این ظلم ها توسط افرادی انجام می شود که از قدرت و نفوذ برخوردار هستند و از توان جمهوری اسلامی برای سرکوب فرد معترض استفاده می کنند.

وی افزود: همانند موارد مطرح شده در مستند «داد» در کشور کم نداریم و متاسفانه هرچه زمان از پیروزی انقلاب گذشته مجموعه افراد و شرکت هایی که فاسد و ظالم بودند بیشتر شده اند و اگر در این میان فردی لب به اعتراض باز کند از ابزار حاکمیتی برای بستن دهان او استفاده می کنند.

این استاد دانشگاه ادامه داد: یکی از راه های برطرف کردن این مشکل طرح و توصیف آن است زیرا تا زمانی که مشکل را شناسایی نکنیم نمی توانیم نسبت به حل و فصل آن اقدام کنیم؛ بر این اساس شناخت این دست مشکلات از طریق تحقیق های دانشجویی و ساخت چنین مستندهایی رخ می دهد.

ادامه مطلب »

آنچه خود داشت ز بیگانه تمنا می‌کرد!

مهندسی دیپلماسی منهای آمریکا
موضوع اقتصاد سال‌هاست در نشانه‌گذاری مقام معظم رهبری برای هر سال مورد توجه و عنایت ویژه معظم له بوده و نام‌گذاری سال‌های اخیر به مضامین پر محتوایی همچون «وجدان کاری، اصلاح الگوی مصرف»، «حمایت از کار و سرمایه ایرانی»، «اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی» و «اقتصاد مقاومتی، تولید- اشتغال»، نمونه‌هایی از توجه ویژه ایشان به موضوع اقتصاد است؛ به نحوی که در شرایط فعلی، حل مشکلات معیشتی مردم و رفع مشکلات اقتصادی را «مسئله‌ اول کشور» معرفی می‌کنند.

یقیناً یکی از کلیدی‌‌ترین عوامل رفع مسئله اقتصاد و باز کردن گره‌های معیشتی، در گروی توجه به ظرفیت‌های داخلی و توان درونی است، چراکه دوام و قوام یک اقتصاد مقاوم، راهی جز اتکا به توانمندی‌ها و بکارگیری آن‌ها در راستای شکوفا کردن استعدادهای داخلی ندارد. از سوی دیگر، نگاه به خارج از مرزها برای گشایش اقتصادی، مغایر با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است و از این جهت که دشمنان نظام اسلامی، به هر میزان که بتوانند در بالندگی اقتصادی کشور کارشکنی می‌کنند، نمی‌توان و نباید برای دستیابی به چشم‌انداز رونق اقتصادی به آنان امید بست.

ادامه مطلب »

تهدیدهای صهیونیست ها در واکنش به بازگشایی گذرگاه رفح تاییدی به سرگردانی سیاسی این رژیم

محمد صادق کوشکی،کارشناس امور بین الملل در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران با تاکید بر بی اساس بودن در قبال فلسطینی ها،از جمله قطع راههای ارتباطی،آب و برق و کالاهای اساسی در واکنش به بازگشایی گذرگاه رفح اظهار داشت:این تهدیدها شامل حال ساکنین نوار غزه نخواهد شد؛زیرا بخش عمده ای از نیازهای حیاتی و اساسی آن وابسته به رژیم صهیونیستی نیست،ولی ساکنین کرانه های باختری در معاملات پولی-بانکی و مبادلات اقتصادی-تجاری در ارتباط مستقیم و غیرمستقیم با رژیم صهیونیستی هستند.

وی با بیان اینکه این تهدید و تحریم ها قبلا‌ هم توسط رژیم صهیونیستی صورت گرفته و عنوان کردن آن عملا برای رژیم صهیونیستی سودی نخواهد داشت،افزود:احتمال حمله نظامی-هوایی و زدن منابع آبی و نیروگاههای برق توسط رژیم اسرائیل در شرایط کنونی بعید به نظر می آید.

وی خاطرنشان کرد:بازگشایی گذرگاه رفح و تردد فلسطینی ها بر وخامت اوضاع رژیم صهیونیستی خواهد افزود.

با بخشنامه دادن عدالت نهادینه نمی‌شود، باید استانداردهای علمی تعریف شود

به گزارش خبرنگار سرویس دانشگاه برنا، محمد صادق کوشکی در هجدهمین نشست دانشجویان عدالت خواه گفت: امام زمانی که به شاه گفتند اگر جرات دارید وزارت آموزش و پرورش یا یک ساعت از برنامه های رادیویی رژیم را در اختیار ما قرار دهید ، این حرف امام به معنی این نبود که امام برنامه ساز دارد بلکه به این معنی بود که آنچه می توانند جامعه را تغییر دهد این دستگاه ها است؛ یعنی ما به دنبال تغییر سیاسی نیستیم.

وی افزود: الان روی در و دیوارها می خوانیم اساس کار یک مملکت فرهنگ آن است، اما اینها یعنی چه؟ مشکل ما در این ۳۱ سال فهم همین جمله ها است. چون در این سالها نتوانستیم بنیان هایی در جامعه ایجاد کنیم که بتوان روی آنها بنایی ساخت. ادامه مطلب »

سرزنش نامه ای برای طلبه سیرجانی

یادداشت: این نوشته چند ماه پیش جهت چاپ به تعدادی از نشریات ارزشی، عدالتخواه و حزب اللهی تقدیم شد که همگی از انتشار آن نوشته استنکاف نمودند از این رو به این شکل منتشر می گردد.

جناب آقای طلبه سیرجانی

این نامه رسماً با هدف سرزنش و نکوهش شما نوشته شده و اکنون که این نامه نوشته می شود معلوم  نیست که در زمان انتشار آن آیا دوباره به زندان و حبس محکوم شده باشی یا تبعید و یا خلع لباس و یا معجونی از همۀ  اینها که حکم هر چه باشد حقت است و هر چه بیشتر بهتر و به حق نزدیکتر !

همین ابتدا بگویم در این که طلبه باشی تردید دارم که هیچ یک از نشانه های طلبگی در تو نیست! اما یقین دارم که از جان سیر شده ای و بالذات و بالعرض سیرجانی! ادامه مطلب »

الگوی نمایندگان نباید “حرام‌خواران” باشند

 

خبرگزاری فارس: یک استاد دانشگاه، مقایسه اعطای مبلغ ۱۰۰ میلیونی به نمایندگان در قبال ثروت افسانه‌ای رانت‌خوارن و حرام‌خواران از سوی رئیس مجلس را نادرست دانست و گفت: الگوی نمایندگان که نباید حرام‌خواران باشند.

محمدصادق کوشکی کارشناس مسائل سیاسی در گفتگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس با تاکید بر اینکه تمام کسانی که در عرصه‌های مختلف انجام وظیفه می‌کنند از بابت تامین معیشت باید اطمینان داشته باشند، گفت: این موضوع در حالی رخ می‌دهد که بسیاری از کارمندان مستخدم دولت در زیر خط فقر قرار دارند. ادامه مطلب »

اشرافیت دولتمردان

بسمه تعالی

 

در این سخنرانی به مسائلی نظیر این که اشرافیت چگونه متولد شد ؟ زمینه ها و علل آن چه بود ؟ بسترش  چه بود ؟ (که ۵ مورد را برمی شمرند) اشاره می شود. سپس به جریانات سیاسی مختلف و نیبت آن ها با اشرافیت می پردازد و در پایان نیز از راهکار مقابله با آن سخن می‌گوید.

 الآن وضعیت خیلی متحول شده است

زمانی در همین دانشگاه از طرف برادران بسیج دانشجویی بچه­های جبهه رفته، که بعضی از آن­ها جای تیر و ترکش در بدنشان بود، و یا بعضی خانواده­ی شهید بودند، درهمین دانشگاه به آن­ها برچسب ضد ولایت فقیه می­خورد. صرفاً به جرم این­که می­گفتند کارهایی که در دولت سازندگی شروع شده، نتیجه تلخی دارد. سال ۶۹ بچه­هایی که از جنگ برگشته بودند دنیایی سرشان خراب شده بود. دچار یک حیرت و گیجی شده بودند؛ که یک دفعه آقای هاشمی در یکی از خطبه­های آذر سال ۶۹ چنان سیلی به گوش آن­ها زد که هنوز آن­ها از حیرتشان بیرون نیامده­اند . گفت: “این جلمبر بازی­ها چیست که شما در می­آورید؟ مانور تجمّل دهید و…”  روندی که دولت سازندگی در پیش گرفته خیلی نتیجه­های بدی دارد که یکی از آن­ها بر باد رفتن دستاوردهای انقلاب است! بعد بچه­های بسیجی، بچه­های ولایت مدار، بچه­های خیلی حزب­اللهی، می­گفتند: ببین آقای محترم! شما از “آقا” بیشتر می­فهمید؟ نخیر. می­گفتند: “آقا دارند کاملاً از دولت هاشمی حمایت می­کند.” می­گفت:خوب بله، پس تو چی می­گویی. می­گفت آقا جان! من کاری به کار “آقا” ندارم، می­گویم این کار نتیجه­اش خیلی تلخ است. این روند، به بی­عدالتی و از بین رفتن دست آوردهای انقلاب منجر می­شود. جواب می­شنیدند که یعنی “آقا” این­ها را نمی­داند، تو می­دانی این بنده­ی خدا هم گرفتار پارادوکس می­شد و نمی­دانست چه بگوید والله این جمله­ها را بارها جلوی چشمم به من گفته­اند؛ گفته­اند خفه شو هیچی نگو “ضد ولایت فقیه”. به هر حال الآن وضعیت خیلی متحول شده است و این بحث­ها را می­شود مطرح کرد. البته حکم نوشدارو بعد از مرگ سهراب را دارد. به هر حال بسیج دانشجویی ( بسیج دانشجویی خودمان را نمی­گویم باز به جاهای دیگر شرف دارد.) ده سال دیر از خواب بیدار شد. حضرت امام در پیامشان برای بسیج دانشجویی در ۲/۹/۱۳۶۷ فرموده بودند: “بسیج دانشجویی باید به فکر حل مشکلات فکری جهان اسلام باشد.”

ادامه مطلب »