جستجو
آرشیو

You are currently browsing the archives for the تاریخ انقلاب اسلامی category.

آرشیو مطالب در دسته بندی ‘تاریخ انقلاب اسلامی’

بپذیریم که هرچه درباره جنگ می‌دانیم غلط است!

محمد صادق کوشکیبه سراغ محمدصادق کوشکی، پژوهشگر و مدرس دانشگاه رفتیم تا برای ما ابعاد و زوایای دفاع مقدس و خاطرات جنگ را بررسی کند و به ما بگویید که اساسا کارکردهای روزآمد دفاع مقدس چیست یا اگر بخواهم عامیانه بگوییم دفاع مقدس امروز چه دردی را از ما دعوا می‌کند؟ بگوید که دفاع مقدس و خاطرات جنگ چه ابعاد و زوایایی دارد که رهبر معظم انقلاب آن را به گنج تعبیر کردند؟ پاسخ بدهد آیا ما امروز متاثر از دفاع مقدس توانستیم به یک مکتب جدیدی از تربیت سرمایه انسانی دست پیدا کنیم؟ اگر توانستیم ابعاد آن چیست؟ و برای ما تحلیل کند که امروز بایدها و نبایدهای راهیان‎نور چه باید باشد… کوشکی در این گفت‎وگو به تمام این سوالات پاسخ صریح و خواندی داده است و او حتی برخی از تصمیم‌گیران فعلی در حوزه استخراج گنج دفاع مقدس را بی‎عقل و … خطاب می‌کند.

امروز چه نیازی به دفاع مقدس داریم؟ اساسا کارکردهای روزآمد دفاع مقدس چیست یا اگر بخواهم عامیانه بپرسم برای ما بفرمایید که دفاع مقدس امروز چه دردی را از ما دعوا می‌کند؟!

می‌توانیم این سوال را این‌طور بگوییم که نسبت دفاع مقدس و امروز ما، حتی با فردای ما چیست و ضرورت و شناخت دفاع مقدس و استفاده از آن چه فایده‌ای می‌تواند برای ما داشته باشد؟ برای پاسخ می‌توانم یک مثال بزنم. فرض کنید یک نفر شانزده هفده ساله خیلی کار مهمی انجام می‌دهد. مثلا پدر و مادرش مریض می‌شود و مسئولیت خانواده به دوشش می‌افتد. او می‌تواند خیلی خوب خرج خانواده‌اش را بدهد، پدر و مادرش را دکتر ببرد و از آنها مراقبت کند، مشکلات خانواده را راحت حل‌وفصل و مدیریت کند و خانواده‌اش را سربلند از آن بحران نجات دهد.

ادامه مطلب »

صاحبان اصلی انقلاب

یادمان نرود که دشمن هرگز از نفوذ و رسوخ در اراده‌ها و طمع در افراد و جریان‌های دورافتاده از اصل و اصول ناامید نمی‌شود و هر روز به رنگی درمی‌آید تا ساده‌لوحان و خوش‌خیالان را فریب دهد. فراموش نکنیم که نمی‌توان به خواص بی‌بصیرت امید و به وعده مدعیان عربده‌کش، دل بست

یوم‌الله ۹ دی سال ۸۸ برگ زرین دیگری در تاریخ حماسه‌های ماندگار انقلاب است که طی آن، جهانیان شاهد عمق پیوند ولایت و مردم بصیر ایران برای خاموش کردن فتنه‌های داخلی و توطئه‌های خارجی بودند. دشمنان خارجی و پادوهای داخلی آن‌ها، با کلید زدن فتنه پس از انتخابات سال ۸۸، برنامه‌‌های گسترده و از پیش طراحی‌شده‌ای را برای اجرای کودتای مخملی بکار بستند و در این توهم بودند که با سوارشدن بر موج فضای غبارآلود آن ایام، کار نظام اسلامی را یکسره خواهند کرد.

در محاسباتی که از سوی سرویس‌های اطلاعاتی و اتاق‌های فکر غربی – صهیونیستی صورت گرفته بود، مثل همه توطئه‌هایی که پس از انقلاب اسلامی با شکست مواجه شد، یک عامل اساسی همچنان موردتوجه قرار نگرفت و آن، حضور مردم در بزنگاه‌ها بود.

ادامه مطلب »

نگرش عاشورایی دفاع مقدس

خبرگزاری فارس: نگرش عاشورایی دفاع مقدس

تقارن ایام عزاداری سید و سالار شهیدان، حضرت اباعبدالله الحسین(ع) با هفته دفاع مقدس و حال و هوای عاشورایی بازگشت شهید مدافع حرم، «محسن حججی» به میهن اسلامی، فرصت مناسبی را پدید آورده است تا از این رهگذر، به نقش و اثر فرهنگ عاشورا در دفاع مقدس بپردازیم و افق‌هایی که قیام سیدالشهدا(ع) پیش روی انقلاب اسلامی قرار داد، مورد واکاوی و توجه قرار دهیم.
در یکی از فرازهای مهم زیارت عاشورا که باید از آن به‌عنوان «مانیفست تشیع» یاد کنیم، از خداوند می‌خواهیم که زندگی و مرگ ما را حیات و ممات عاشورایی قرار دهد و ما را به همان مسیری رهنمون شود که اصحاب و یاران امام حسین(ع)‌ را به آن هدایت کرده است. درواقع، این بخش از این زیارت شریف را می‌توان نقطه ثقل و راهنمای انقلاب اسلامی برشمرد، چراکه خواستار هدایت الهی و الگوپذیری از معصومین(ع) در پی‌ریزی ارکان نهضت اسلامی و ادامه راه انقلاب شده‌‌ایم،‌ نه از انسان‌هایی مانند خویش؛ بلکه از پاکان و بزرگ‌مردانی که هرکدام از آن‌ها مانند چراغ هدایت می‌درخشیدند و مجموع فضائل آن بزرگواران را می‌توان در آینه نهضت‌ سیدالشهدا(ع)‌ نظاره‌گر بود.

ادامه مطلب »

سازمان مجاهدین، هزار برابر بیشتر از داعش به ما آسیب وارد کرده است

 دکتر محمدصادق کوشکیکشتار وحشیانه مردم در ۱۵ خرداد سال ۴۲ از سوی حکومت خودکامه پهلوی، خط پایانی بر شیوه مبارزاتی اصلاح طلبانه گروه های معارض بود. شهریور ماه سال ۴۴ که فرا رسید، چهار تَن از اعضای شاخه جوانان نهضت آزادی به نام های «محمد حنیف نژاد»، «سعید محسن»، «علی اصغر بدیع زادگان» و «عبدالرضا نیک بین رودسری(عبدی)» دست به تشکیل گعده ای زدند که بعدها و در سال ۵۰ از آن به عنوان «سازمان مجاهدین خلق» یاد شد. این گعده ۴ نفری قرار بود تا به پیروی از مرادشان یعنی مهندس مهدی بازرگان، موتور محرکه حرکت مسلحانه علیه الیگارشی مستبد پهلوی باشند.

موسسان سازمان مجاهدین خلق، روی اسلام حساس بودند و در کلاس های تشکیلاتی خود، در کنار تدریس کتاب «راه طی شده» بازرگان و «پرتوی از قرآن» آیت الله محمود طالقانی، قرآن و نهج البلاغه را نیز از نظر می گذراندند.  دنباله های سازمان اما برخلاف اسلاف مسلمان شان، عِرق چندانی روی دین نداشتند؛ اسلام آن ها بوی مارکسیسم می داد!

پس از اعدام حنیف نژاد، محسن و بدیع زادگان در خردادماه سال ۵۱، آرام آرام مارکسیستی که قرار بود صرفا اسلوب و روش مبارزه مسلحانه را به اعضا بیاموزد، تبدیل به ایدوئولوژی غالب در سازمان شد. رگه های منش ضد دینی سازمان در اعدام «تیمسار رضا زندی پور» دومین رئیس کمیته مشترک ضد خرابکاری ساواک در اسفند سال ۵۳ نمایان شد؛ آنجا که سازمان مجاهدین خلق در بیانیه اعدام زندی پور، عبارت «به نام خدا» را از جمله معروف خود یعنی «به نام خدا و به نام خلق قهرمان ایران» حذف کرد.

ادامه مطلب »

کار داعش در مقابل جنایات مجاهدین خلق در دهه ۶۰ هیچ است

گفتگو با آقای کوشکی : علوم انسانی باید اسلامی شود.

شصت و سومین قسمت از مجموعه برنامه تلویزیونی گفت‌وگو محور «جهان‌‌آرا» دوشنبه ۲۲ خرداد روی آنتن شبکه افق سیما رفت.

برنامه با حضور محمدصادق کوشکی استاد دانشگاه تهران و مجری و کارشناس وحید یامین‌پور با موضوع «بررسی بیانات رهبر انقلاب در باره دهه ۶۰ و جلاد یا شهید» از شبکه افق سیما پخش شد.

کوشکی در آغاز گفت‌وگو به این نکته اشاره کرد تا پیش از ترورهای اخیر تهران وقتی از ترورهای دهه ۶۰ صحبت می‌کردیم، نسل سوم و چهارم انقلاب که آن ترورها را ندیده و فقط گهگاه شنیده بودند هیچ ذهنیتی از آنها نداشتند، ولی با وقوع دو حادثه ۱۷ خرداد سال جاری ترور را با تمام وجود لمس و حس کردند و طعم تلخ آن را چشیدند. از این‌رو این حادثه مثل هر حادثه تلخ دیگری عبرتی برای ما داشت. در ۳۰ خرداد سال ۱۳۶۰ تا سال ۱۳۶۲، بیش از دو سال تقریباً هر روز حوادثی مشابه آنچه در دوازدهم رمضان رخ داد به وقوع می‌پیوست.

ادامه مطلب »

استفاده از بیت‌المال برای تطهیر آمریکا

به گزارش مرکز رسانه ای بیان؛ محمد صادق کوشکی، عضو هیأت علمی دانشگاه تهران در گفت‎وگو با خبرنگار خبرگزاری رسا، با اشاره به ۱۳ آبان ماه و روز ملی مبارزه با آمریکا اظهار داشت: شاید مهمترین دلیل اهمیت ۱۳ آبان این باشد که عوامل داخلی آمریکا به دنبال کمرنگ کردن این روز هستند.

کوشکی افزود: از سال ۸۸ که اهالی فتنه سعی کردند این روز را با شعارهای انحرافی کمرنگ کنند، تا امسال که برخی به دنبال این هستند که روز ملی مبارزه با استکبار برگزار نشود یا به صورت کمرنگ برگزار شود.

وی تأکید کرد: حساسیت آمریکا و عوامل داخلی‌اش در مسأله استکبار ستیزی نشاندهنده اهمیت این روز است و با توجه به این که آنها قصد دارند این روز را حذف کنند و اگر هیچ دلیلی برای برگزاری محکم و سنگین‌تر ۱۳ آبان نباشد، حساسیت استکبار و نوکران داخلی‌اش کفایت می‌کند.

عضو هیأت علمی دانشگاه تهران به تلاش دشمن برای نفوذ در کشور اشاره و تصریح کرد: آمریکا، عواملی در داخل کشور دارد و این عوامل کسانی هستند که به آمریکا اعتقاد و باور دارند و برده فکری آمریکا هستند. ادامه مطلب »

واقعه ۱۳ آبان؛ انقلاب دوم در سطح جهانی

محمد صادق کوشکی، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در گفت‌وگو با خبرنگار کانون خبرنگاران نبأ وابسته به خبرگزاری ایکنا، ابتدا با اشاره به روز۱۳ آبان گفت: روز ۱۳ آبان، یادآور حوادث مهمی است که در شکل‌گیری انقلاب اسلامی و بیرون راندن مظهر استکبار یعنی آمریکا از ایران نقش اساسی داشت.

اتفاقات تأمل‌برانگیز روز ۱۳ آبان

وی ادامه داد: در روز ۱۳ آبان ۱۳۴۳، مأموران رژیم شاه، امام خمینی(ره) را در قم دستگیر و به دستور آمریکا، به ترکیه تبعید کردند؛ در روز ۱۳ آبان ۱۳۵۷، دانش‌آموزان تهرانی در اعتراض به دخالت‌های آمریکا در ایران، راهپیمایی کردند ولی نیروهای امنیتی رژیم شاه، به آنان حمله کرده و آنان را به خاک و خون کشیدند؛ در روز ۱۳ آبان ۱۳۵۸، دانشجویان مسلمان پیرو خط امام، لانه جاسوسی آمریکا را در تهران تسخیر کردند و جاسوسان آمریکایی را به گروگان گرفتند و با این وجود امام(ره) توسط نماینده‌ای که فرستاد از کار دانشجویان حمایت کرده و به نحوی به آنان برگ برنده‌ای جهت ادامه مسیر انقلاب دادند؛ بدین ترتیب مبارزه ضد آمریکایی مردم ایران، ابعاد جدیدتری پیدا کرد؛ بنابراین نمایندگان مجلس شورای اسلامی، این روز را به روز «ملّی مبارزه با استکبار» نام‌گذاری کردند. ادامه مطلب »

ملی‌گرا‌ها سند بیاورند که آیت‌الله کاشانی مغضوب دربار نبود/ نظر حضرت امام درباره ملی‌گراها

صادق کوشکی استاد دانشگاه تهران در گفت‌وگو با خبرنگار تاریخ خبرگزاری فارس در پاسخ به این پرسش که آیا امام خمینی(ره) از تجربه همکاری آیت‌الله کاشانی با ملی‌گراها در مبارزات انقلابی خود بهره برد، پاسخ داد: شخصیتی مانند حضرت امام نیازی به الگو گرفتن از آیت‌الله کاشانی نداشت، ملی‌گرایی با مبانی دینی ما سازگار نیست.

وی افزود: اگر ملی‌گراها در ۲۸ مرداد خوب هم عمل می‌کردند باز هم ملی گرایی با مبانی اعتقادی ما سازگار نبود و امام با توجه به این استدلال با ملی‌گرایی موافق نبود.

وی در پاسخ به این پرسش که همکاری مجتهدی فقیه مانند آیت‌الله کاشانی با ملی‌گراها در آن برهه خاص را چگونه تحلیل می‌کنید، گفت: آیت‌الله کاشانی در آن مقطع تاریخی خاص نه به عنوان اتحاد با ملی‌گراها بلکه با ملی‌گرا‌ها به عنوان قشری از مردم که خواستار ملی شدن صنعت نفت بودند و با تسلط و نفوذ انگلیسی‌ها مقابله می‌کردند، همکاری کرد چون اینها بخشی از مردم ایران بودند و هر قشری از مردم ایران که قصد داشتند با شاه مقابله کنند راه برای ایشان مسدود نبود.

کوشکی ادامه داد: در پیروزی انقلاب نیز شاهدیم اقشار مختلف آمدند علیه حکومت وقت قیام کردند، اینکه بگوییم امام با ملی‌گراها اتحاد کردند چنین چیزی نیست. ادامه مطلب »

اصلاً بیانات امام(ره) خوانده نشده که حالا بخواهیم «بازخوانی» کنیم

کوشکی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در مورد لزوم بازخوانی بیانات امام در شرایط فعلی گفت: کلمه بازخوانی که بعضاً ما استفاده می‌کنیم، اشتباه است. زیرا اصلاً بیانات امام خوانده نشده است که حالا بخواهیم آن‌ها را بازخوانی کنیم.

به گزارش پایگاه خبری دانشجویان قزوین “کیوسنا” محمد صادق کوشکی گفت: در نگاه رهبری و امام خمینی(ره)، دانشجوی مطلوب دانشجویی است که دینش، دنیا و محیط پیرامونی‌اش را بشناسد و خود را برای انجام آن تکالیف آماده کند.

وی افزود: ما باید بدانیم که اکنون برای پیاده کردن دین خدا چه باید بکنیم و بعد خود را از لحاظ علمی، معنوی و جسمی برای انجام آن تکلیف آماده کنیم. دانشجوی مطلوب بایدتکلیفش را تا حد وسعش انجام دهد.

این عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با طرح این سؤال که شناخت دین و دنیا به چه معناست؟ ادامه داد: شناخت دین قطعاً به معنای رساله خواندن نیست. اینکه دنیا را بشناسیم نیزقطعاً بالاتر از جغرافی خواندن است. شناخت دین و دنیا به نحو مطلوب همان چیزی است که رهبری به آن بصیرت می گویند. امام نیز به آن آگاهی می‌گفتند که این بصیرت و آگاهی دقیقاً دانشجو رابه سمتی می‌برد که شرع آن را تکلیف کرده است. ادامه مطلب »

“استقلال” شاه‌بیت اندیشه‌های سیاسی امام است

محمد صادق کوشکی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در گفت‌وگو با خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری فارس به مناسبت ایام‌الله دهه فجر و اهمیت توجه به اندیشه‌های امام خمینی (ره) گفت: امام راحل به عنوان یک اندیشمند دینی و فردی که دین را از زوایا و ابعاد مختلف مورد دقت قرار می‌داد، مطرح است. ایشان نه تنها یک فقیه بلکه یک فیلسوف عارف بود و از ابعاد مختلف دین را مداقه قرار داد و با این نگرش توانست مباحث سیاسی را استخراج کند.

وی در ادامه افزود: بنابراین در این نگرش استقلال مهم‌ترین رکن اندیشه سیاسی امام است و سیاست دینی جز با استقلال محقق نمی‌شود، امام راحل معتقد بود که یک جامعه دینی زمانی می‌تواند ادعای دیندار بودن داشته باشد که بتواند همه نیازهای خود را تأمین کند و برای حل معضلات خود نیازمند سایر جوامع و تمدن‌ها نباشد.

کوشکی با اشاره به اینکه دیدگاه امام راحل به اندیشه سیاسی کشور-ملتی یا به تعبیر لاتین nation-state نبود. امام جهان اسلام را یک پدیده یکپارچه می‌بیند که زمانی می‌توان این را جامعه اسلامی یا جهان اسلام نامگذاری کرد که برای خود تمدن سازی کرده باشد و به واسطه تمدنی که ساخته، قادر باشد همه نیازهای خود را پاسخ دهد و به یک اقتدار همه جانبه و دارای ابعاد مختلف رسیده باشد. ادامه مطلب »