جستجو
آرشیو

You are currently browsing the archives for the سیاست داخلی و خارجی category.

آرشیو مطالب در دسته بندی ‘سیاست داخلی و خارجی’

مردم نهاد نبودن عامل عدم پیوستن کشورهای عربی به اتحاد امنیت خلیح فارس است

متاسفانه شواهد حاکی از آن است که کشورهای عربی حوزه خلیج فارس یا متحدان آمریکا و رژیم صهیونیستی به دلیل مردم نهاد نبودن ناگزیر به همکاری با آمریکا و انگلیس هستند؛ از این جهت در چنین ائتلافی شرکت نمی کنند

محمد صادق کوشکی گفت: امنیت خلیج فارس وحضور همسایگان در تامین امنیت منطقه ای که به امنیت بین المللی نیز منجر می شود الگوی پیشنهادی امنیتی ارائه شده در چهار دهه قبل است که براساس این الگو کشورهای پیرامونی این پهنه آبی بدون دخالت قدرت های بیگانه امنیت منطقه را تامین کنند؛ بنابراین این پیشنهاد طرح جدیدی نیست.

محمد صادق کوشکی کارشناس سیاست بین الملل در گفت و گو با قدس آنلاین گفت: موضوع طرح امنیت خلیج فارس که توسط آقای روحانی در رژه نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران بیان شده موضوع جدیدی نیست که ایشان مبدع آن باشند؛ چرا که این پیشنهاد در چهار دهه گذشته بارها از سوی مسوولین جمهوری اسلامی اعم از رهبر معظم انقلاب؛ فرماندهان نیروهای مسلح و روسای جمهور گذشته مطرح و بیان شده است. امنیت خلیج فارس وحضور همسایگان در تامین امنیت منطقه ای که به امنیت بین المللی نیز منجر می شود الگوی پیشنهادی امنیتی ارائه شده در چهار دهه قبل است که براساس این الگو کشورهای پیرامونی این پهنه آبی بدون دخالت قدرت های بیگانه امنیت منطقه را تامین کنند؛ بنابراین این پیشنهاد طرح جدیدی نیست.

ادامه مطلب »

برای دستیابی به قدرت بازدارندگی باید اقتدارمان افزایش یابد

برای دستیابی به قدرت بازدارندگی باید اقتدارمان افزایش یابد

محمدصادق کوشکی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در دهمین جلسه از سلسله  نشست‌های «دفاع همچنان باقیست» که  به همت سازمان بسیج رسانه قزوین در حوزه هنری برگزار شد، اظهار کرد: در دنیا برای واحدهای سیاسی، تقسیم بندی‌های سیاسی وجود دارد که یکی از این تقسیم بندی‌ها را می‎‌توان دفاع از امنیت و دفاع ملی دانست.

وی افزود: در دسته‌بندی دوم، کشورهایی همچون ژاپن، کره جنوبی و آلمان با وجود توانایی اجازه دفاع از امنیت، آمریکا در بالای سر آنها همچون چتری قرار دارد که مجوز دفاع از امنیت و منافع ملی را از این کشورها گرفته است.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران بیان کرد: دسته سوم کشورها شامل کشورهایی همچون عربستان است که  با وجود اجازه و امکان برای تشکیل امنیت، اراده این فعالیت را ندارند.

ادامه مطلب »

اصلاح‌طلبان به‌دنبال تنش‌های محدود در دانشگاه‌ها برای رأی‌آوری هستند

با توجه به عملکرد ضعیف دولت در این ۶ سال گذشته، بخش قابل توجهی از دانشجویان سیاست‌گریز شده‌اند؛ یعنی دیگر هیچ تمایلی به هیچ حرکت سیاسی ندارند، اما در دوران اصلاحات این‌گونه نبود و وضعت در آن دوران متفاوت با مقطع فعلی بود

محمدصادق کوشکی در گفتگو با آنا، با بیان اینکه اصلاح‌طلبان سابقه ایجاد تنش در فضای دانشگاه‌ها را دارند و در مقطعی هم موفق بوده‌اند، اما امروز دیگر نمی‌توانند موفق باشند، اظهار کرد: این جریان سیاسی بارها از دانشجویان و فضای دانشگاه‌ها استفاده ابزاری کرده‌ است.

او افزود: مهم‌ترین سندی که اثبات می‌کند، اصلاح‌طلبان از دانشجویان استفاده ابزاری می‌کنند، صحبت‌های آقای حجاریان در سال ۷۸ بعد از انتخابات مجلس ششم و پس از کسب قابل توجه کرسی‌های مجلس توسط جبهه مشارکت است که گفته بود ما دیگر به جنبش دانشجویی نیازی نداریم و جنبش دانشجویی حرف مفت است و باید به پارکینگ برود.

کارشناس مسائل سیاسی گفت: اما اینکه تنش در دانشگاه‌ها، امسال برای اصلاح‌طلبان مفید باشد یا حتی بتوانند چنین اتفاقی را سازمان‌دهی کنند یا اینکه مایل به انجام این کار باشند، به دلایل مختلف در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

ادامه مطلب »

مردم عراق اجازه اختلال در راهپیمایی اربعین را نمی‌دهند

وقتی شواهد مختلف را کنار هم می‌گذاریم مطمئن می‌شویم حرکات اخیر در عراق خودجوش و درونی نیست زیرا این اقدامات با باورهای مردم این کشور آن هم در آستانه اربعین مغایرت جدی دارد

محمد صادق کوشکی کارشناس مسائل بین‌الملل درباره حوادث اخیر چند روز اخیر عراق،‌گفت: برخی مشکلات فعلی در عراق (بیکاری و فساد) به دلیل معضلاتی است که آمریکایی‌ها با تعیین قانون اساسی این کشور پس از صدام نوشتند.

کارشناس مسائل بین‌الملل تصریح کرد: این مشکلات اینگونه نیست که در دولت فعلی به وجود آمده باشد بلکه از سال ۲۰۰۵ تا کنون این امر وجود داشته اما اینکه چرا این اعتراضات هم اکنون بیان می‌شود کاملاً مشکوک است.

کوشکی گفت: نوع شعارهای که در برخی تجمعات عراق به ویژه تجمعات اولیه در بغداد سر داده می‌شود جای سوال دارد.

وی گفت: در ابتدای آغاز حرکات اعتراض‌آمیز در عراق رسانه‌های سعودی آن را بزرگ‌نمایی کرده و پوشش ویژه دادند. ضمن اینکه وقتی اطلاعات دیگر را کنار هم بگذاریم متوجه خواهیم شد که سعودی‌ها به دنبال آن هستند که در  عراق انتقام ضربه‌های اخیر را از جمهوری اسلامی ایران و محور مقاومت بگیرند.

ادامه مطلب »

تقدیر از اقدام رئیس قوه قضاییه در بحث توقیف اموال ایران

اقدام رئیس قوه قضاییه در ورود به بحث توقیف اموال ایران بی‌نظیر استرئیس قوه قضاییه بیست و پنجم شهریور ماه در جلسه شورای عالی قوه قضاییه با اشاره به اقدام کانادا در جهت توقیف اموال ایران، این اقدام را غیرقانونی و بر خلاف تمام میثاق‌های بین‌المللی دانست و تصریح کرد: چنین اقداماتی از سوی کشورهای مدعی تمدن و احترام به حقوق کشورها بسیار تعجب برانگیز است و ما تأکید می‌کنیم که دست از این کارها بردارند، زیرا ملت ما هرگز زیر بار زور نمی‌رود.

آیت‌الله رئیسی به کانادا هشدار داد که در صورت عدم رفع توقیف اموال ایران، با همکاری معاونت بین‌الملل قوه قضاییه و وزارت امور خارجه، نسبت به شناسایی و توقیف اموال کانادا از طریق نهادهای بین‌المللی اقدام مقتضی صورت خواهد گرفت و به هیچ عنوان اجازه تضییع حقوق ملت ایران به هیچ کشوری داده نخواهد شد.

محمدصادق کوشکی در خصوص ورود قوه قضاییه به بحث توقیف اموال ایران گفت: ورود رییس قوه قضاییه به این مبحث، فتح بابی برای جلوگیری از دزدی‌ها علیه ملت ایران است و می‌تواند به احقاق حق ایران منجر شود تا بخشی از اموال به کشور آورده شوند. رییس قوه قضاییه مطرح کردند که ایران برای مقابله با این اقدامات، از رویه‌های قضایی استفاده خواهد کرد و به توقیف متقابل اموال کشورهایی نظیر کانادا ورود پیدا می‌کنند.

ادامه مطلب »

صفحه‌ای جدید در مطالبه گری بین‌المللی ایران

برای اولین بار در جمهوری اسلامی، رئیس عدلیه روی نقطه‌ای مغفول دست گذاشتند و اعلام کردند که در صورت عدم رفع توقیف اموال ایران، با همکاری معاونت بین‌الملل قوه قضاییه و وزارت امور خارجه، نسبت به شناسایی و توقیف اموال کانادا از طریق نهادهای بین‌المللی اقدام مقتضی صورت خواهد گرفت و به‌هیچ‌عنوان اجازه تضییع حقوق ملت ایران به هیچ کشوری داده نخواهد شد

یکی از حوزه‌هایی که در کشورمان طی ۴۰ سال پس از انقلاب اسلامی مغفول مانده و در این حوزه ضربات بسیاری را متحمل شدیم، مشکلاتی بود که از ناحیه دست‌درازی به اموال جمهوری اسلامی در عرصه بین‌المللی پدید آمد. چنانچه این اموال احصاء و تجمیع شوند، رقم بسیار عظیمی به دست خواهد آمد و اگر دارایی‌های توقیفی ایران در آمریکای شمالی و اروپا به همراه سود بانکی متعلق به آن را محاسبه کنیم این مبلغ به ده‌ها میلیارد دلار بالغ می‌شود.

نکته اینجاست که این مقدار، تنها به ۴ دهه اخیر یا بخشی از اموال یا به تصرف غیرقانونی توسط یک کشور خاص منحصر نیست، بلکه به این معناست که بخشی از این اموال متعلق به مردم در زمان پهلوی بوده و بخش‌های دیگری از آن، مربوط به اموال عمومی کشورمان در آمریکا، انگلیس و دیگر کشورهای غربی است که عمدتاً به شکل سپرده‌های بانکی و یا ساختمان هستند. به‌عنوان نمونه، ساختمان «بنیاد علوی» در یکی از مرغوب‌ترین نقاط تجاری آمریکا و متعلق به دولت ایران در زمان پهلوی بود که مالکیت آن توسط جمهوری اسلامی به ثبت رسید و توسط دستگاه قضایی آمریکایی مصادره شد.

ادامه مطلب »

مقصد نفتکش آدریان دریا جز اسرار فروش نفت ایران است

ایران ادعای کذب انگلیس مبنی بر به سمت سوریه رفتن این نفتکش را رد کردمحمد صادق کوشکی کارشناس سیاست خارجی  در خصوص اتمام مهلت توقیف و آزادی نفتکش حامل نفت ایران اظهارکرد:مالکیت کشتی «آدریان دریا»متعلق به روسیه است و مانند سایر ناوگان نفتکش‌های بین المللی خدمه آن از اتباع کشور ها‌ی مختلفی هستند و تنها نفتی که حمل می کند متعلق به ایران است.

او تصریح کرد: اقدام  آمریکا در تحت فشار قرار دادن خدمه  یا مالک نفتکش یعنی روسیه بخشی از جنگ تجاری جهانی است که واشنگتن علیه تمام کشور‌های جهان آغاز کرده است.

کوشکی اضافه کرد: ترامپ جنگ تجاری علیه جهان به راه انداخته است. از یک سو چین را هدف حملات تجاری خود قرا داده و روسیه را  تحریم‌ کرده است و از سوی دیگر با هند نیز درعرصه تجاری و اقتصادی رفتار مسالمت آمیزی ندارند. اما آمریکا نمی تواند با کل دنیا وارد جنگ شود زیرا «آدریان دریا» یک شناگر بوده و در آبهای بین المللی در حرکت است و طبیعتا امروز حامل نفت ایران و مدتی دیگر حامل محموله کشور دیگری خواهد بود.

ادامه مطلب »

تحمیل مهره‌های «مشارکتی» در دولت روحانی به دانشگاه‌‌ تهران در پوشش هیأت علمی

تحمیل مهره‌های «مشارکتی» در دولت روحانی به دانشگاه‌‌ تهران در پوشش هیأت علمی

محمدصادق کوشکی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در گفت‌وگو با  فارس، با اشاره به برخی اظهارات درباره سیاسی‌کاری در این دانشگاه گفت: در تقسیم بندی‌هایی که در دولت روحانی رخ داد نظام دانشگاهی و به خصوص دانشگاه تهران عملاً سهم جبهه مشارکت شد.

وی ادامه داد: از آنجایی که آقای روحانی وزن و اهمیتی برای دانشگاه قائل نبود و نمی توانست با دانشگاه ارتباط برقرار کند و همچنین می‌دانست در دانشگاه کاسب نیست و در آن پایگاه نخواهد داشت به همین دلیل در قبال خدماتی که اعضای جبهه منحله مشارکت به وی در انتخابات داده بود عرصه دانشگاه را به این حزب منحل شده سپرد، کما اینکه نحوه تعیین وزرای علوم این حالت مشخص است.

کوشکی ادامه داد: جبهه مشارکت هوشمندانه به دنبال این بود که دانشگاه را به سکوی ذخیره و پرتاب خودش تبدیل کند یعنی از فرصتی که در دولت روحانی به دست آورده تلاش داشت ماجرای رحم اجاره‌ای را در دانشگاه پیاده و دانشگاه را محلی برای پرورش نیروهای خودش تبدیل کند و دانشگاه بانکی باشد برای نیروهای پیرو جبهه مشارکت. برای نمونه انتخاب معاون پژوهشی دانشگاه تهران که در دولت اصلاحات رئیس دانشگاه هم بود یا افرادی که در دانشکده ها به مدیریت می رسند نشان دهنده این مسئله است.

ادامه مطلب »

وزنه سنگین پروتکل الحاقی به پای تعهدات هسته‌ای

با چنین پیشــنهادی به نظر می‌رسد صنعت هسته‌ای ما مانند یک کشتی است که ما یک وزنه جدید هم به آن اضافه کرده‌ایم و با این کار آن را به ســمت غرق شدن نزدیک می‌کنیم، در حالی که طرف اروپایی دلیلی نمی‌بیند که بخواهد تحریم‌ها را بردارد یا به تعهدات خود در قبال ما عمل کند

هفته گذشــته برخی منابــع خبری غربی مدعی شــدند که ایران پیشــنهاد داده که در ازای پذیرش پروتــکل الحاقی به پیمان ممنوعیت استفاده و گســترش سلاح های هسته ای، تحریم ها رفع شود؛ ادعایی که نه با تأیید و نه با تکذیب ایران روبه رو نشــد تا اینکه دیروز، سخنگوی وزارت خارجه آن را تأیید کرد.

با توجه به سابقه منفی اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها در توافقات هسته‌ای پذیرش پروتکل الحاقی نه تنها مشکلی از مشکلات ما را حل نمی‌کند، بلکه یک وزنه ســنگین به پای تعهدات ما خواهد بود؛ یعنی صنعت هســته‌ای ما وزنه جدیدی به پایش بســته می‌شــود و تعهــد جدیدی برایــش ایجاد می‌شــود، در حالی که هیچ خروجی مثبتی به دست نخواهد داد.

ادامه مطلب »

تحقق عدالت از اهداف اصلی بیانیه گام دوم انقلاب است

وقتی در قسمت توصیه بیانیه باز هم بحث عدالت مطرح می‌شود، نگاه به این ارزش متفاوت می‌شود. در این بخش بیانیه عدالت به معنای مبارزه با فساد و از بین بردن فساد است؛ یعنی وقتی فساد از بین رفت آنگاه می‌توانیم از عدالت صحبت کنیم. در واقع فساد در این بخش به معنی درهم ریختگی در عرصه‌های مختلف است

نشست هم اندیشی اساتید دانشگاه‌ها تحت عنوان «بیانیه گام دوم و برقراری عدالت» با حضور جمعی از اساتید دانشگاه‌های تهران و کرج و با همت نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها برگزار شد.

بیانیه گام دوم که به مناسبت چهل سالگی انقلاب اسلامی از سوی رهبر معظم انقلاب صادر شد، به ترسیم راه طی شده در چهل سال گذشته و افق‌هایی که در گام دوم انقلاب باید مدنظر باشد، پرداخته است.

محمد صادق کوشکی استاد مطالعات منطقه‌ای دانشگاه تهران با بیان اینکه بیانیه گام دوم، نقشه راهی است که باید تبیین و تفسیر شود، گفت: در این بیانیه دو روایت از عدالت وجود دارد؛ روایت اول در حوزه برکات انقلاب اسلامی در حوزه عدالت است. بیانیه گام دوم ملموس‌ترین و ضرورری ترین بخش عدالت یعنی توزیع امکانات را مطرح کرده است.

ادامه مطلب »