جستجو
آرشیو

You are currently browsing the archives for the فرهنگ و نقد فرهنگی category.

آرشیو مطالب در دسته بندی ‘فرهنگ و نقد فرهنگی’

اقتصادی‌ترین تصمیم شورای شهر

شورای شهر تهران امیدوار است در خاتمه این طرح دیگر هیچ خیابان و کوچه‌ای در تهران به نام شهدا نباشد و ارزانی و فراوانی مثل زمان شاه بشود

محمدصادق کوشکی  در کانال خود در پیام رسان ایتا نوشت: بالاخره شورای شهر تهران پس از ٣ سال بی‌خاصیتی و تعطیلی، تصمیمی گرفت که به شدت بر اوضاع مسکن و اقتصاد در تهران تاثیر مثبت گذاشت.
اعضای شورای شهر اصلاح‌طلب تهران پس از مدت‌ها تحقیق و پژوهش درباره علل گرانی مسکن در تهران به این نتیجه رسیدند که علت افزایش بی‌سابقه اجاره خانه و گرانی وحشتناک مسکن در تهران این است که اکثریت معابر تهران به نام شهدا است و متاسفانه هیچ خیابان و حتی کوچه‌ای به نام بزرگانی مانند: بازرگان، رضا شاه، بنی صدر، ولیعهد، میرحسین، تاجزاده، پرویز ثابتی، مسعود و مریم رجوی، شجریان، آغاسی، فائقه آتشین و…. نیست!

ادامه مطلب »

از مصیبت‌های فرهنگی تا مشکلات اقتصادی

اگر در جامعه اسلامی، بی‌حجابی و بی‌عفتی، روزه خواری و رباخواری، بی‌انصافی و ظلم به زیر دست، ترک نماز و…. شایع و امر به معروف و نهی ازمنکر و رعایت حلال و حرام ترک شود، مردم آن جامعه شاهد آرامش و ثبات در وضع معیشت نخواهند بود، حتی اگر همه تحریم‌ها لغو شود و روزانه‌ ده میلیون بشکه نفت به قیمت هر بشکه صد دلار صادر شود!

محمدصادق کوشکی تحلیلگر مسائل سیاسی در کانال خود در پیام رسان ایتا نوشت:برخی عقلا ایراد می‌گیرند در این زمان و با این حجم مشکلات اقتصادی، مطالبه برای برخورد دستگاه‌های مسوول با معضلات فرهنگی مانند عادی شدن بی‌حجابی، مصداق وقت‌نشناسی و بی‌سوادی و عوام‌زدگی است!
توصیه عقلای فوق این است که مقابله با معضلات فرهنگی بماند برای وقتی که مشکلات ارز و سکه و گرانی حل شد.

ادامه مطلب »

پاسخ مردم تهران به خوئینی‌ها و چند نکته دیگر

سران دولت روحانی به جد معتقدند در هر کوی و برزن نشانی از دستاوردهای دولت به چشم می‌خورد و به همین دلیل باید مهم‌ترین دستاورد دولت تدبیر و امید، عادی شدن کشف حجاب و برهنگی زنان و دختران باشد!

دکتر کوشکی در کانال شخصی خود در پیام رسان ایتا نوشت:
الف) به دوستان عزیزی که بابت نامه موسوی خوئینی‌ها ناراحت شده و برای پاسخ به آن دست به قلم شده‌اند عرض می‌کنیم که حجم پاسخ‌ها، بیش از قواره نویسنده نامه بوده و ایشان بابت این همه توجهی که به نامه مذکور شده در پوست نمی‌گنجد! در ضمن پاسخ ایشان را مردم تهران در دوم اسفند سال ٩٨ دادند: وقتی رفیق جناب خوئینی‌ها به عنوان سرلیست اصلاحات در تهران فقط ٨۵ هزار رای آورد!

ب) کاش سازندگان مجموعه تلویزیونی شاهرگ برای ساخت این کار با یک آدم با سواد و مطلع از تاریخ معاصر، مشورت می‌کردند تا این حجم از اطلاعات غلط  را به خورد مخاطب ندهند!

ادامه مطلب »

عاقبت حوزه هنری

اگر مدیر جدید حوزه هنری می‌خواهد این دستگاه برای انقلاب و نظام مفید باشد و در خدمت “تبلیغات اسلامی” قرار بگیرد باید مشورت با منتقدان انقلابی و اهل فکر حوزه هنری را واقعا جدی بگیرد و الا درهای حوزه بازهم بر پاشنه‌های سابق خواهد چرخید و باز هم از درون حوزه “دل” و بدتر از آن بیرون خواهد آمد!

دکتر کوشکی در کانال شخصی خود در پیام رسان ایتا نوشت:
الف) حوزه هنری جایی است که رؤسای سازمان تبلیغات در سه دهه اخیر، بابت عدم بهره‌گیری درست از آن باید پاسخ‌گوی خدا و خلق خدا باشند.
ب) حوزه هنری سرمایه ضایع شده و معطل مانده نظام است که قربانی مدیریت‌هایی بی‌اراده یا غیرانقلابی یا غریبه با فرهنگ و هنر انقلاب اسلامی شده است.

ادامه مطلب »

مارادونا یا علی‌عسکری

جناب علی‌عسکری! دیگر در سازمان چه باید رخ بدهد که شما تن به استعفا بدهید؟ می‌گویم استعفا چون می‌دانیم در قاموس شما عذرخواهی و تغییر رویه‌های غلط جایگاهی ندارد!

دکتر کوشکی در کانال شخصی خود در پیام رسان ایتا نوشت:

الف) به گزارش پلیس فتا از درون صدا و سیما برای انتشار اخبار دروغ علیه برنامه “ثریا” به یک کانال خبری پول پرداخت شده!
ب) مستندهای  برنامه ثریا از نظر ارزش آموزشی و اطلاع‌رسانی، جذابیت و هزینه اندک تولید در تاریخ سیما، کم‌نظیر بوده است!

ادامه مطلب »

تتلو، اینستاگرام و ایران مجروح

اما موضع مدیران کشور درباره اینستاگرام دیدنی است: یا مانند آذری جهرمی جاده صاف کن و در خدمت “اینستا” هستند یا مثل مجلس، قوه قضائیه و نیروهای امنیتی تماشاچی‌اند و منفعل!

دکتر کوشکی در کانال شخصی خود در پیام رسان ایتا نوشت:

الف) اینستاگرام در ایران بیش از ۲۵ میلیون مخاطب فعال دارد، یعنی بیش از مخاطبان ثابت همه ‌شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی زبان بیگانه!
ب) کاربران اینستاگرام در ایران به نسبت جمعیت از کاربران آن در ژاپن و انگلستان بیشتر است.

ادامه مطلب »

صدا و سیما در قد و قواره دانشگاه شدن نیست

رسانه خیلی قدرت دارد. فقط یک مثال ساده از قدرت رسانه بزنم. ماجرایی به اسم تحصن نمایندگان، در مجلس ششم اتفاق افتاد. قرار بود با این حرکت انقلابی در ایران اتفاق بیفتد. در یکی از برنامه‌های تلویزیون در حدود شش دقیقه، این حادثه با زبان قوی به طنز کشیده شد. همین برنامه باعث شد که این حرکت از هم بپاشد. یعنی فروپاشی تحصن نمایندگان مجلس ششم، مدیون یک برنامه طنز است، طوری که خود متحصنین روز بعد از این برنامه، کنایه‌های این طنز را علیه هم به کار می‌بردند. بعد دیدند خیلی مسخره شدند، پا شدند و رفتند…

محمد صادق کوشکیمحمد صادق کوشکی؛ عضو هیئت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران  در گفت‌وگویی انتقادی به بررسی عملکرد صداوسیما و نسبت آن با انقلاب اسلامی پرداخته است. مطلب پیش رو متن تنظیم شدۀ این گفت‌وگو است که در شمارۀ ۴۵ نشریۀ فرهنگی، تحلیلی راه به چاپ رسیده است.

به گمان شما بعد از گذشت سی و یک سال از انقلاب اسلامی، تصویری که رادیو و تلویزیون، سایت‌های خبری و روزنامه‌های کشورمان از انقلاب اسلامی نشان می‌دهند، چه از نظر تاریخ انقلاب و چه از نظر آرمان‌ها و ارزش‌های انقلابی، ‌تصویری مطلوب و مناسب است یا خیر؟

ادامه مطلب »

رسانه ملی، مادر یا زن‌بابا!؟

مدیران سیما ثابت کرده‌اند که برای بی‌تفاوتها و سلبریتی‌ها و غیرانقلابیها مثل “مادر” مهربان و با گذشتند و برای انقلابی‌ها بدتر از برخی زن‌باباها، تلخ و گزنده و بی‌ترحم‌اند!

دکتر کوشکی در کانال شخصی خود در پیام رسان ایتا نوشت:

مدیران سیما در برخورد با چهره‌های انقلابی آخر قاطعیت‌اند! پخش مناجات محمود کریمی را قطع می‌کنند، “جهان آرا ” و “ثریا” را به جرم وفاداری به انقلاب سر می‌برند و …

اما اگر در “فرمول یک” به مدافعان سلامت اهانت شود و همه تهمتهای ضد انقلاب علیه نظام تکرار گردد، پخش آن متوقف نمی‌شود!

ادامه مطلب »

مجلس یازدهم نگرانی مردم درباره ولنگاری فضای مجازی را جدی بگیرد

از منتخبین مجلس آینده توقع می‌رود که نگرانی مردم، دلسوزان و رهبری درخصوص ولنگاری فضای مجازی را جدی بگیرند و با تصویب قوانین قاطع، تلاش کنند فضای مجازی در کشور بومی شود

محمّدصادق کوشکی کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به مطالبه حوزویان سراسر کشور از رئیس قوه قضائیه برای محاکمه عاملان ولنگاری در فضای مجازی گفت: سال ۲۰۱۸ به دستور دادگاه عالی روسیه فعالیت تلگرام در این کشور ممنوع شد و آی پی بیش از ۱۸ میلیون کاربر تلگرام بسته شد.

وی با بیان اینکه دادگاه عالی روسیه، دلیل تصمیم خود رادفاع از امنیت ملی روسیه اعلام کرد، خاطرنشان کرد:در چین نیز سالهاست عمده فعالیت‌های اینترنتی توسط اینترنت بومی و موتور‌های جستجوگر بومی اداره شده و نیاز‌های جامعه تأمین می‌شود.

کوشکی افزود: چین دلیل این اقدام را جلوگیری از تسلط رقبای آمریکایی و اروپایی بر اقتصاد و سیاست و عرصه‌های فرهنگی عنوان کرد.

دیکتاتوری پادوهای سفارت «ایزی لایف»

این جماعت همیشه به نام دموکراسی دیکتاتور بوده‌اند! در آن حد که اگر یک معلم یا یک مجری یا یک برنامه ساز کلمه یا جمله‌ای در نقد آنها بگوید با سلاح جنگ روانی به دنبال بریدن زبان و بستن دهان بر می‌آیند. و تا خفه کردن آخرین حلقوم روشنگر از پا نخواهند نشست!

الف) پادوهای رسانه‌ای سفارت «ایزی لایف» جماعتی‌اند با درآمدهای میلیاردی و معافیت مالیاتی! آنقدر وطن پرستند که فرزندانشان را در خارج می‌زایند!

همانهایی که یک نخ موی فرزندان خارج نشینشان را به هستی ۸۰ میلیون ایرانی ترجیح می‌دهند. همانهایی که سر در آخور بیت المال کرده‌اند و در خالی کردن جیب صندوق ذخیره فرهنگیان استادند! همانهایی که همیشه طلبکاراند و حتی برای نمایش هم قدمی برای کمک به ایران و ایرانی برنداشته‌اند.

ب) این جماعت در جشنواره‌های خارجی با انگلیسی «عالی» علیه وطنشان بلبل زبانی می‌کنند و هر سال در میهمانی‌های سفارت انگلیس و فرانسه طواف می‌کنند بلکه خوش رقصی هایشان مقبول اربابان موبور بیافتد! اینها تا توانسته‌اند از جشنواره‌های «فجر» جوایز میلیونی برای خود و رفقایشان برداشته‌اند و بعد از سیر شدن با لگد نمکدان شکسته و جشنواره تحریم می‌کنند!

ادامه مطلب »