جستجو
آرشیو

You are currently browsing the archives for the فرهنگ و نقد فرهنگی category.

آرشیو مطالب در دسته بندی ‘فرهنگ و نقد فرهنگی’

زشتی آقازادگی چه موقع برملا می شود؟

کوشکیاستادیار دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران به بررسی پدیده آقا زادگی بر اساس نهج‌البلاغه پرداخت.دکتر محمدصادق کوشکی فارغ‌التحصیل دکتری اندیشه سیاسی از پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و استادیار دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران در برنامه «جهان آراء»گفت: مشکل آقازادگی علی‌رغم اینکه در سالهای اخیر بسیار به آن پرداخته شده است اما همچنان پابرجا است.

وی با بیان اینکه لفط «آقا» از تعابیر محترم در ادبیات دینی بوده است که به علت سوء استفاده برخی افراد در موقعیت خود در حق این واژه اجحاف شد؛ چرا که واژه آقا برای اربابان به سختی استعمال می‌شد وهر کس در دل مردم جا داشت خودشان به او آقا می‌گفتند مثلا به پیش‌نماز خود لقب آقا می‌دادند.

کوشکی با بیان در گذشته به تبع نام‌گذاری بزرگان به «آقا» فرزندان آنها «آقا زاده» نامیده می‌شد گفت:‌این تعبیر را مرحوم امام خمینی در خطاب قراردان فرزندان آیت‌الله حائری نیز استفاده کرد، زمانی که شاه آن جسارت را به روحانیت کرد که امام خمینی در پاسخ فرمودند “روحانیت ما افرادی همچون آیت الله حائری هستند که وقتی رحلت کردند آقا زاده‌هایش نان برای خوردن نداشتند.”

ادامه مطلب »

«آسیب‌های اخلاقی و مواد مخدر» در صدر آسیب‌های اجتماعی

کوشکیهمین چند ماه پیش بود که رهبر انقلاب اسلامی به مسئولان برای کار فوق‌العاده، فوق عادت و مضاعف در حوزه رفع آسیبهای اجتماعی مردم تأکید کردند، شدت اهتمام مقام معظم رهبری به مسئله آسیبهای اجتماعی به اندازه­‌ای بود که معظم‌له توصیه کردند که برای مبارزه با آسیبهای اجتماعی حتی آنهایی که به دین و اسلام اعتقادی ندارند، اگر ایران را قبول دارند باید با همه توان وارد میدان شوند.

درباره ضرورت پرداختن به آسیبهای اجتماعی، مهمترین و تاثیرگذارترین آسیبها و همچنین علت و عوامل بروز آن، مصاحبه­‌ای با دکتر محمدصادق کوشکی؛ «عضو هیئت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران» انجام دادیم، در این گفتگو، کوشکی با اشاره به اعمال منافی عفت عمومی و مواد مخدر به عنوان مهمترین آسیبهای اجتماعی تاکید دارد دولت نباید نسبت به آسیبهای اجتماعی بی­‌تفاوت باشد و رفع اینگونه آسیبها از عمده وظایف دولت و حکومت اسلامی است. مشروح متن گفتگوی تسنیم با دکتر کوشکی در ادامه تقدیم مخاطبان ارجمند شده است:

ادامه مطلب »

نابغه ای که ایرانی نبود!

سخن از بهشت و جهنم کسی در میان نیست و شاید روح آن مرحوم به علتی مشمول رحمت الهی باشد اما سخن از شیفتگی حقیرانه برخی به آمریکاست! اگر این مرحوم در همین ایران باقی می ماند و به همین مدارج علمی می رسید بازهم در هنگام فوت با این حجم “توجه از جانب صدا وسیما و سران قوا و مطبوعات اصلاح طلب روبرو می شد؟

الف)خداوند اموات مسلمین  از جمله خانم ریاضیدانی که مرگش در این یکی دو روز احساسات رئیس جمهور و ریاست مجلس و نشریات اصلاح طلب را جریحه دار کرد بیامرزد.

ب) در این میان دلیل این همه توجه به این بنده خدا را نفهمیدم.شاید برخی معتقد باشند که ایشان نابغه ای جهانی و مایه افتخار ایران بوده و تجلیل از او تجلیل از علم ودانش است .اما به راستی هدف از این همه توجه (مخصوصا از جانب نشریات اصلاح طلب ) جایگاه علمی آن مرحوم است؟ اگر چنین است پس چرا یک هزارم این توجه به صدها نابغه علمی ایرانی که هم اکنون در این کشور با سخت ترین شرایط مشغول کار علمی و تحقیقاتی اند نشده ونمی شود؟ تا الان کدام نابغه و پژوهشگر شاخص ایرانی افتخار پیدا کرده تا به خبر و تیر یک همه نشریات اصلاح طلب  تبدیل شود؟

ادامه مطلب »

«رویای آمریکایی» گام مهم حوزه هنری در عمل به وظیفه است

سازمان سینمایی حوزه هنری در سال های اخیر به واسطه مرکز مستندسازی سوره ساخت ده ها فیلم  مستند را تولید کرده که مهم ترین موضوعات چالشی داخلی، منطقه ای و بین المللی را به تصویر کشیده است همچون:«A157 » و «در برابر طوفان» و.. که این فیلم ها در فستیوال های مختلف مورد تشویق وتحسین قرار گرفتند؛ اما چندی پیش  در اقدامی هوشمندانه  و با رویکردی بین المللی جدیدی تولید چند مجموعه قوی و غنی از بهترین مستندهای جهان را تحت عنوان «رویای آمریکایی»در یک بسته به مخاطب ارائه داده است. این مجموعه شامل مستندهای«چهار سوار کار»، «فوروارد ۱۳»، «شیرجه»، «نقض» و «جاسوسی» است که از تهیه کنندگان آن خریداری شده و با دوبله و زیرنویس فارسی به مخاطب عرضه گردید.

دکترمحمدصادق کوشکی عضو هیات علمی دانشگاه تهران در خصوص تاثیر گذاری که این مستندهای بین المللی می توانند داشته باشند  بیان کرد: شناخت جامعه  و حتی نخبگان ما از آمریکا شناخت بسیار محدود و غیردقیقی است؛ علی رغم اینکه آمریکا در تاریخ معاصر و سالهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی به عنوان دشمن درجه یک اقدامات خصمانه و طراحی هایی متعددی را برای جلوگیری از پیشرفت جمهوری اسلامی به مرحله اجرا درآورده است ولی ما  شناخت دقیقی از کشور آمریکا، مناسبات حاکم بر این جامعه و بویژه، هیات حاکمه این کشور و اندیشه های حاکم بر هیات حاکمه نداریم.

ادامه مطلب »

فیلم‌های توقیف شده اساساً مغایر نظام، احکام اسلام و حاوی توهین به مقدسات هستند

کوشکی:اهانت به دانشجویانی که مرگ بر آمریکا می گویند محبوب آقای جلایی پور هستند! روزنامه جوان در گزارشی درباره ماجرای رفع توقیف کمیته ای فیلمهای مسئله دار در روزهای آخر عمر دولت یازدهم به گفت وگو با محمدصادق کوشکی پرداخته و نوشته است که موضوع رفع توقیف فیلم‌های مسئله‌دار را با محمدصادق کوشکی، عضو هیئت علمی دانشگاه و فعال فرهنگی در میان گذاشتیم. وی تلاش برای رفع توقیف فیلم‌ها را در زمان کنونی از عوارض مستی آنچه وی ناشی از پیروزی به اصطلاح تک‌ماده‌ای دولت دوازدهم می‌داند، عنوان کرد؛ پیروزی که به اعتقاد وی ناشی از تخلفات سازمان‌یافته صورت گرفته و سبب شده آداب و رفتار معقول پس از پیروزی از سوی برخی مدیران دولتی بروز پیدا نکند.
وی به این اشاره می‌کند که فیلم‌های توقیف شده اساساً مغایر نظام یا مغایر با احکام اسلام و حاوی توهین به مقدسات هستند و برخی به قدری مسئله‌دار بوده‌اند که خود دولت مجبور به توقیف آنها شده است و دلیل اینکه حالا تمایل به رفع توقیف آنها پیدا کرده را باید در تفکر حاکم بر دولت جست‌وجو کرد؛ تفکری که به گفته این فعال فرهنگی از دل آن سند ۲۰۳۰ بیرون می‌آید.

جایی که فحشا ترویج می‌شود «داد» باید لغو شود

خبرگزاری فارس: جایی که فحشا ترویج می‌شود «داد» باید لغو شود/ مستند «داد» در مبارزه با فساد پیش‌قدم شدمحمد صادق کوشکی استاد دانشگاه خواجه نصیر درگفتگو با  فارس  پیرامون مستند «داد» که اکران‌های مردمی آن با برخی حواشی همراه بود و در بعضی دانشگاه‌ها با ممانعت مواجه شده است، گفت: مستند «داد» کار کوچکی از صدها مستندی است که باید در موضوع حق کشی ها، رفتار خلاف قانون و بی عدالتی ها ساخته می شد اما متاسفانه تولید نشده است؛ نکته مهم اینکه این ظلم ها توسط افرادی انجام می شود که از قدرت و نفوذ برخوردار هستند و از توان جمهوری اسلامی برای سرکوب فرد معترض استفاده می کنند.

وی افزود: همانند موارد مطرح شده در مستند «داد» در کشور کم نداریم و متاسفانه هرچه زمان از پیروزی انقلاب گذشته مجموعه افراد و شرکت هایی که فاسد و ظالم بودند بیشتر شده اند و اگر در این میان فردی لب به اعتراض باز کند از ابزار حاکمیتی برای بستن دهان او استفاده می کنند.

این استاد دانشگاه ادامه داد: یکی از راه های برطرف کردن این مشکل طرح و توصیف آن است زیرا تا زمانی که مشکل را شناسایی نکنیم نمی توانیم نسبت به حل و فصل آن اقدام کنیم؛ بر این اساس شناخت این دست مشکلات از طریق تحقیق های دانشجویی و ساخت چنین مستندهایی رخ می دهد.

ادامه مطلب »

۳۰ خردادی که «ماجرای نیمروز» نشان می دهد

محمدصادق کوشکی سینمای ایران از دین فرار می‌کند«ماجرای نیمروز» به جریانی می‌پردازد که سال‌هاست مردم آنها را طرد کرده‌اند؛ منافقینی که تاکنون بیش از ۱۷۰۰۰ نفر را در کشور ترور کرده‌اند؛ ۱۷۰۰۰ نفری که بیشترشان مردم عادی بوده‌اند؛ مردم عادی‌ای که اغلب بدون داشتن هیچ گناهی کشته شده‌اند. این فیلم به کشته‌شدن مرکزیت سازمان در داخل کشور در بهمن ۱۳۶۰ می‌پردازد و به صورت بسیار هنرمندانه‌ای این وقایع را به نمایش می‌گذارد.

برای شناخت دقیق‌تر جریان منافقین و اطلاع از جزییات این حادثه به سراغ دکتر محمدصادق کوشکی، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران، رفتیم. دکتر کوشکی کتابی با نام «تبار ترور» نوشته‌اند که به سوابق و کارنامه تروریستی این سازمان پرداخته است.

ادامه مطلب »

انتقادات صریح درباره نسبت ادبیات و انقلاب

محمدصادق کوشکی، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران، به بهانه برگزاری سومین هفته هنر انقلاب در گفت‌وگو با خبرآنلاین، با اشاره به اینکه ادبیات داستانی با فقدان آرمان‌گرایانه روبه‌رو است، گفت: «ادبیات انقلاب اسلامی، تنها ادبیاتی نیست که زمان انقلاب و یا در فضای انقلاب نوشته و منتشر شده باشد. ادبیات داستانی انقلاب اسلامی، داستانی است که هم‌فکر و هم‌سو با جهت‌گیری‌های انقلاب اسلامی باشد.»

او افزود: «بیشتر فضای عمومی ادبیات داستانی ما بی‌ارتباط با جامعه و دغدغه‌های آن است و فضایی به شدت وام گرفته و تقلیدی از قالب‌های داستانی مغرب زمین است. زیرا قالبی ایرانی، اسلامی و انقلابی ندارد و هیچ نسبتی با جامعه ما برقرار نمی‌کند.»

کوشکی ادامه داد: «یعنی دغدغه و خلاقیت نویسنده باید در جهت هم‌نوایی، هم‌دلی و هم‌سویی با انقلاب اسلامی قرار گیرد و البته از لحاظ ادبی و هنری قالب قابل قبولی را هم ارائه داده باشد. لذا، ما اگر هم‌نوایی و هم‌فکری با انقلاب اسلامی را در داستان ببینیم اما از لحاظ داستانی و پرداخت فاقد ارزش ادبی باشد، این اثر در حوزه ادبیات داستانی انقلاب اسلامی نمی‌تواند قرار بگیرد زیرا از جنبه ادبی ضعیف است و با این تعاریف در حوزه ادبیات داستانی قرار نخواهد گرفت.»

ادامه مطلب »

شتابان به سوی سکولاریسم !

صادق کوشکی در کنفرانس خبری کارشناسان پیرامون واقعیت توافق وین

۱- سکولاریسم در معنای دقیق و روان عبارت است از : ” حاکمیت ارزشها و قواعد غیر دینی بر جامعه ای که دین در آن محترم اما محدود به حوزه شخصی است ! ” به بیان دیگر اگر در جامعه ای  دین محدود به مناسک و باورهای شخصی شود و در سطح جامعه و امور اجتماعی ، سیاسی و …. تمایلات و رای و نظر افراد ( به جای نظر شرع و دین ) حاکمیت یابد آن جامعه سکولار شده است هر چند دین در آن جامعه محترم شمرده شود و حتی جامعه از دین بهره های معنوی و روحی ببرد. بهترین مثال برای چنین جامعه ای آمریکاست ! اکثریت مردم آمریکا در کلیسایی عضویت دارند و عمومأ یکشنبه ها به کلیسا می روند و آرامش روحی را در پناه معنویت کلیسا و کمک به امور خیریه و …. جستجو می کنند اما در آن دیار دین محدود به همین حدود است . و آنچه بر جامعه آمریکا حکم می راند خواست انسانهاست ( ونه احکام خداوند ! ) و البته در این جامعه دین مقدس و محترم است اما در محدوده شخصی و کسی توقع ندارد که جامعه بر اساس کتاب مقدس اداره شود .

۲- یگانگی دین و سیاست و اولویت و تقدم دین بر سایر مدعیان اداره جامعه، از اصول انقلاب و نظام جمهوری اسلامی است و به تعبیر حضرت امام (س) فلسفه انقلاب و تشکیل حکومت اسلامی اداره جامعه بر اساس احکام الهی است . و این دقیقأ نقطه مقابل سکولاریسم است و دقیقأ به همین دلیل است که بسیاری از اندیشمندان مغرب زمین از جمله آنتونی گیدنز ( از چهره های شاخص جامعه شناسی معاصر ) و الوین تافلر ( نظریه پرداز رسانه ) انقلاب اسلامی را نقطه آغاز شکست سکولاریسم در جهان امروز توصیف کرده اند .

ادامه مطلب »

صدا و سیما در دوراهی انقلاب اسلامی و غرب

۱- در اوایل نهضت ( سال ۱۳۴۵ ) حضرت امام در یکی از بیانات خود به این نکته اشاره کرده بودند که اگر رادیو حتی به مقدار محدود در اختیار روحانیت انقلابی قرار بگیرد مردم با حقایق دینی و سیاسی آشنا خواهند شد و تحولی عمیق در جامعه ایران شکل خواهد گرفت ! این فرمایش ایشان قبل از هر نکته ای این امر را ثابت می کند که معمار انقلاب اسلامی به خوبی با قدرت رسانه و اهمیت آن آشنا بوده و امید داشتند پس از پیروزی نهضت اسلامی، بتوان صدا و سیما را به دانشگاهی عظیم و فراگیر برای تربیت اسلامی و انقلابی جامعه ایران تبدیل کرد .

۲- امروز و با گذشت ۳۷ سال از پیروزی انقلاب اسلامی ، مرور برنامه ها و تولیدات رسانه ملی این حقیقت را آشکار می کند که علیرغم تلاشها و زحمات برخی نیروهای مومن و متعهد موجود در صداو سیما این رسانه در تحقق اهداف حضرت امام ناکام مانده و آنچه از آن پخش می شود بیشتر محصول روزمرگی و امتداد آن است نه مروج تفکر انقلاب اسلامی و نشأت گرفته از آن ! در نتیجه اکثریت برنامه های صدا و سیما با کیفیت و محتوایی تولید و پخش می شود که ( در بهترین حالت ) بیننده را به یک انسان معمولی با دین حداقلی و نگرش ناسیونالیستی تبدیل می کند . برای اثبات این مدعا کافی است حجم برنامه های آشپزی را با میزان برنامه های ارزشی و انقلابی موجود در سیما بسنجیم تا مشخص شود که رسانه ملی به کدام سو در حال حرکت است ! !

ادامه مطلب »