جستجو
آرشیو

You are currently browsing the archives for the فرهنگ و نقد فرهنگی category.

آرشیو مطالب در دسته بندی ‘فرهنگ و نقد فرهنگی’

حلقه مفقوده در تعامل با قومیت‌ها

نشست«نقش اقوام در تحولات ایران» در خبرگزاری فارس، با حضور محمدصادق کوشکی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران، علیرضا شیخ عطار معاون بین‌المللی دانشگاه آزاد اسلامی و  عنایت رضایی‌پور، دکتری مدیریت استراتژیک برگزار شد. در این نشست، محمد صادق کوشکی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در خصوص جایگاه اقوام در الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت سخن گفت.

تأکید بنده در این بحث بر تعریف بومی از قوم است. اما نگاه عموم پژوهشگران درباره قومیت نگاه ترجمه‌ای است که پژوهشگران، انسان‌شناسان غربی و مستشرقان از مسئله قومیت دارند.

متاسفانه تعریف بومی مبتنی بر نگرش‌های دینی و اعتقادی در خصوص مسئله قومیت نداریم یا اگر داریم تعریف عرضه شده‌ای نیست، به همین خاطر عمده تلاش‌هایی که صورت گرفته شد چه توسط نهادهای امنیتی یا دستگاه‌های تقسیمات کشوری و دستگاه‌های فرهنگی کشور بحث انتیک است.

ادامه مطلب »

پاسخی به ادعای کدیور

خیلی دوست دارم صدایم به آقای کدیور برسد. ایشان آدم فراموش‌کاری است. من از ایشان می‌پرسم شما واقعاً فراموش کردید که چه کسی برای اولین بار اسناد ارتباط ساواک با آقای شریعتمداری را منتشر کرد؟! این کار چه خوب و چه بد، همان موقع با چاپ در کتابی در قم انجام شد و ایشان هم همان زمان در قم حضور داشتند

محمدصادق کوشکی، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران، در نشست بررسی مستند «بهتان برای حفظ نظام» که به همت انجمن علمی دانشجویی معارف اسلامی و حقوق دانشگاه امام صادق «علیه‌السلام» برگزار شد، با اشاره به اینکه در این مستند عامدانه از چهره‌هایی مصاحبه به عمل آمده است که هر کدام در به کار بردن تکنیک بیان خاصی مهارت دارند، گفت: «آقای سروش در جایی از این مستند گفته است “من که از مسائل سیاسی مملکت سر در نمیاورم نیز مورد اتهام جاسوسی بودم.” در پاسخ باید گفت شما که می‌گوئید از مسائل سیاسی کشور سر در نمی‌آورید، «انجمن سیاست خارجی آلمان» برای چه چیزی شما را دعوت کرده بود؟

انجمن سیاست خارجی آلمان مبنایش این نیست که یک آدم نادان را دعوت کند. اگر رفتید فلسفه بگویید، قاعدتاً این انجمن تشنه شنیدن فلسفه با قبض و بسط شریعت نیست! شما حرفی داشتید که انجمن سیاست خارجی آلمان خریدار آن بود و خود هلموت اشمیت، صدر اعظم سابق آلمان، هم در آن جلسه حضور داشت.

ادامه مطلب »

بخش اداری آموزش‌وپرورش بودجه‌ را می‌بلعد

بخش اداری آموزش‌وپرورش بودجه‌ را می‌بلعد/ دولت، آموزش و پرورش را سربار می‌داند برنامه ثریا با موضوع خصوصی‌سازی در آموزش و پرورش و بررسی چالش‌های آن با حضور علی‌ الله‌یار ترکمن معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش و محمدصادق کوشکی استاد دانشگاه تهران برگزار شد.

در این برنامه محمدصادق کوشکی، استاد دانشگاه تهران با اشاره به اظهارات رئیس جمهور در روز ارائه لایحه بودجه سال ۹۸ به مجلس درباره آموزش و پرورش اظهار کرد: رئیس جمهور گفت از بیت‌المال برای آموزش و پرورش هزینه می‌کنیم. سوال این است که از مال مردم برای فرزندان آنها هزینه می‌شود، مشکل کجاست؟

وی افزود: رئیس جمهور گفت برای هر دانش‌آموز ۴ میلیون تومان هزینه می‌کنیم، دانش‌آموز یک انسان است، «چوب کبریت نیست» چرا در هزینه‌ جاهای دیگر صرفه‌جویی نمی‌شود؟ چقدر تشریفات در کشور وجود دارد؟ چرا در هزینه نهاد ریاست جمهوری و سفرهای خارجی صرفه‌جویی نمی‌شود؟

ادامه مطلب »

جمهوری اسلامی و حرمت شعائر

هر چند که این روند هم به تعبیر قرآن کریم به ” معیشتأ ضنکا ” ختم می شود و این دسته از مسئولان با نگرشی غلط و تقلید غلط تر خود، نه تنها دینی بودن نظام را نابود می کنند بلکه در تأمین دنیای مردم ( که تمام وقت مدعی آنند ! ) نیز ناکام خواهند ماند و به گرد نظامهای دنیا مدار و سکولار غرب هم نخواهند رسید  و این یعنی شکل معکوس فی الدنیا حسنه و فی الاخرة حسنه! وخدا نکند که سرانجام تنها نظام دینی در جهان امروز چنین باشد

دکتر محمد صادق کوشکی در ماهنامه پاسدار اسلام نوشت: ۱- از جمله اولیات و بدیهیات هر نظام سیاسی شعائر و نمادهای آن است که بر اساس فرهنگ و باورها و خطوط قرمز ان نظام تعیین می شود و عدول و تخطی از آن شعائر به هر نحو و به هر دلیل به منزله زیر پا گذاردن خطوط قرمز آن جامعه تلقی می شود و نظام سیاسی حاکم بر آن جامعه می کوشد تا با همه ابزارهای ممکن و با حداکثر قدرت از این نمادها و شعائر دفاع کرده و با حداکثر امکانات مانع خدشه دار شدن این خطوط قرمز شود و همین حساسیت به جامعه نیز منتقل می شود به صورتی که اکثریت جامعه نیز به تبعیت از حاکمیت به مدافع سرسخت و جدی این شعائر تبدیل می شود و طبیعی است که پی آمدهاو عواقب زیر پا گذاردن این خطوط قرمز آن چنان سنگین و جدی وضع می شود که کمتر به خود جرآت نادیده گرفتن احترام و قداست این نمادها را می دهد .

از این جمله است مقوله ” مالکیت خصوصی ” در آمریکا که حرمت و جایگاه آن در این جامعه تا حدی است که در بسیاری از قوانین و رویه های قضایی این کشور ، در تغابل جان انسان و حرمت مالکیت خصوصی ، تقدم با حفظ حرمت ” مالکیت خصوصی ” است و یا ” لیبرالیسم فرهنگی ” در کشوری مانند فرانسه که نادیده گرفتن آن تقریبآ غیرممکن می نماید و حاکمیت همانند مرزهای کشور در پاسداری و حراست از آن تلاش می کند .

ادامه مطلب »

دین ستیزی و فضای مجازی

رها شدگی و عدم کنترل در این سامانه ها ناشی از  عدم تمایل دولت به این امر و تعمد آن در وجود و فعالیت بدون نظارت این سامانه ها (که طرح دلایل آن در حوصله این نوشتار نیست) مساعد ترین فضا را برای بکارگیری این رسانه ها جهت تضعیف و تخریب اسلام انقلابی و فقاهتی در جامعه ایران فراهم آورده و این نکته ای نیست که از چشم طراحان این سامانه ها مخفی مانده باشد

۱- قالبهای رسانه ای تلفن های همراه ( تحت اندروید ) که از آنها با عنوان عمومی رسانه های مجازی یاد می شود از جمله عرصه های فنی و تکنیکی است که تأثیرات عمیق و فراوانی بر فکر و فرهنگ و رفتار انسانها ( بویژه در منطقه ما ) گذاشته و خواهد گذاشت چرا که نوآوریها در این عرصه به صورت بی وقفه ادامه دارد ،تا آن جا که هر چند ماه  شاهد ظهور فن آوری های جدید و به تبع آن امکانات و قابلیتهای رسانه ای جدید مجازی هستیم .

۲- و آشکار است که این فن آوریها به صورتی طراحی شده اند که هر کسی با هر توان و فهم و قابلیتی امکان استفاده از آنها را در دو ساحت داشته باشد . ساحت ارسال پیام ( به عنوان منبع پیام و ” رسانه ” ) و ساحت دریافت پیام ( به عنوان مخاطب ). به بیان دیگر این فن آوریها با این هدف طراحی شده اند که همه بتوانند در عین مخاطب پیام بودن، رسانه  و منبع پیام نیز باشند و اطلاع رسانی کنند و بدیهی است که این قابلیت دیگر ربطی به مقوله ارتباطات شخصی ندارد .

ادامه مطلب »

شورای عالی انقلاب فرهنگی باید ستاد فرماندهی دفاع فرهنگی باشد

بخشی از اعضای شورا، مخصوصاً اشخاص حقوقی که عضو شورا هستند، تخصص، دانش کافی و باور و اعتقاد عمیق و جدی به این نبرد فرهنگی ندارند؛ اما به خاطر جایگاه حقوقی‌شان در شورا عضو هستند

محمدصادق کوشکی در گفتگو  با خبرگزاری آنا گفت: اگر خودمان را در حال یک نبرد فرهنگی ببینیم، شورای عالی انقلاب فرهنگی معادل ستاد مرکزی دفاع در حوزه فرهنگ، نفوذ و قدرت دارد؛ بر این اساس افرادی از همه ارکان نظام مخصوصاً در عرصه‌های فرهنگی در این شورا حضور دارند.

وی ادامه داد: ظاهراً برخی از واحدهای این شورا، خیلی در این عرصه ورود نکرده‌اند و بیشتر در قالب یک ساختار اداری در حال فعالیت هستند. مثلاً در انتصاب مسئولان دانشگاه‌ها و تمدید آن‌ها و یک‌سری امور یکنواخت روزانه، بیشتر از مباحث فرهنگی ورود می‌کنند.

این استاد دانشگاه افزود: واقعیت این است که شورای عالی انقلاب فرهنگی از جایگاه خودش برای هماهنگ و یک‌سو کردن فعالیت‌های فرهنگی کشور تقریباً استفاده خاصی نمی‌کند. چنین توقعی را بارها رهبر انقلاب به شورای عالی انقلاب فرهنگی منتقل کرده‌اند.

ادامه مطلب »

مبارزه با سیاست‌های آمریکا در جهان مختص ایران نیست

اینکه گفته شود مرگ بر آمریکا فقط در ایران گفته می‌شود حرفی خلاف واقع است، کشور‌های مختلف از جنوب شرق آسیا تا آمریکای لاتین همواره به مبارزه با امپریالیسم آمریکا پرداخته است، علل و ماجرای سقوط دولت مصدق را اندیشمندان خارجی بهتر از ما درک می‌کنند، امروزه در آمریکای لاتین کمتر هنرمندی پیدا می‌شود که طرفدار آمریکا باشد

محمد صادق کوشکی  در اختتامیه جشنواره تایپوگرافی “مرگ بر آمریکا” در تبریز اظهار داشت: شعار مرگ بر آمریکا، قالب شعار‌های انقلاب اسلامی است، به مفهوم واضحتر، مرگ بر آمریکا از عمق جان ایرانیان نشات می‌گیرد، زیرا جنایات آمریکا در ایران به مراتب بیشتر و دردناک‌تر است

وی افزود: وقتی سؤال می‌شود که چرا مرگ بر آمریکا گفته می‌شود، باید به مردم پاسخ دهیم، چرایی مرگ بر آمریکا را به مردم و به خصوص نسل جوان تبیین کنیم، هنرمند از مرگ بر آمریکا حرف می‌زند، چون این شعار در زندگی بشر نهفته است، برای اینکه ملت‌ها بتوانند سرنوشت و آینده خود را خودشان تعیین کنند، باید شر سیاست‌های کثیف آمریکا در جهان کم شود.

ادامه مطلب »

جماعتی خود را پدرخوانده و لیدر ادبیات می‌دانند؛ چه توقعی از اینها دارید!

ادبیات ما سراغ مباحث ضدآمریکایی نمی‌رود؛ این هم دلیل دارد از طرفی شاید برخی اعتقاد دارند که مثلا آمریکا از قضا خوب است و ماییم که اشتباه می‌کنیم یا اینکه این جماعت خودشان را پدرخوانده ادبیات می‌دانند.

محمدصادق کوشکی، نویسنده کتاب «تاریخ مستطاب آمریکا» در برنامه تلویزیونی «شب روایت» پیرامون ادبیات ضدآمریکایی و وجود آن در ادبیات نویسندگان ایرانی عنوان کرد: این نوع آثار وجود ندارد چنانکه ما حتی در این ۴۰ سال حتی یک تله‌فیلم قابل قبول و نه به قول برخی یک مجموعه فاخر، که ضدآمریکایی باشد نداریم.

این استاد دانشگاه ادامه داد: در سینما نیز وضعیت بهتری ندارد. شاید دو فیلم را بتوان اشاره داشت که یکی «فرشتگان قصاب» است که بیشتر به یک بیانیه تند سیاسی می‌ماند و دیگری «خاک و مرجان» که قابل تأمل‌تر است و اثری ضد آمریکایی که حتی در جشنواره فجر هم مغضوب و مهجور واقع شد.

نویسنده کتاب «تاریخ مستطاب آمریکا» با بیان اینکه نوجوان و جوان امروز ما باید بداند که چرا باید مرگ بر آمریکا بگوید، توضیح داد: این سوال قطعا برای نسل الان باید تفهیم شود و به جوابی هم نسبت به این شعار برسد آنهم آمریکایی که به ظاهر رتبه‌های بالایی در خیلی عرصه‌ها دارد.

ادامه مطلب »

بازگشت به اصول هویتی و فرهنگی هدف نگاه به شرق است

کسانی مثل ادوارد سعید از شرق تمدنی سخن گفته‌اند. این شرق تمدنی همان عرصه‌ای است که بعد از طلوع مغرب‌زمین به‌عنوان تمدن برتر به محاق رفته است

محمدصادق کوشکی در گفتگو با  آنا اظهار کرد: منظور از شرق پایگاه خودی است؛ خودی به معنای آنکه بتوانیم حوزه فرهنگ ایرانی – اسلامی و فرهنگ‌های مرتبط با فرهنگ ایرانی – اسلامی را به‌عنوان توابع تقویت کنیم.

وی افزود: علاوه بر این نگاه به شرق به این معناست که بیشتر از اتکا به علوم غربی به‌دنبال خوداتکایی باشیم.

عضو هیأت علمی دانشگاه تهران، عنوان کرد: مقصود از شرق به هیچ‌ عنوان شرق دور، ژاپن، چین و… نیست بلکه منظور حوزه تمدنی ایرانی فرهنگی است. این معنا از شرق همان مفهومی است که در  گفتار اقبال لاهوری به آن اشاره شده است.

ادامه مطلب »

از خالی بدون تانکرهای آتش نشانی تا رابطه «گوزن ها» با آتش سوزی سینما رکس آبادان!

خوب زمانی که شما همه این اسناد و مدارک را کنار هم می گذارید به چند سئوال مهم می رسید که آیا مردم مخازن آتش نشانی را تخلیه کرده اند؟! آیا مردم درب خروجی سینما را ازپشت قفل زده اند؟! درحالی که شاید مردم با توجه به مصادیقی که بدان اشاره شد ده ها سینما را آن هم در حد سردر و جلوی سینما را آتش زدند اما حتی به یک نفر هم آسیب نرسید

محمدصادق کوشکی در گفت وگو با جام جم آنلاین با اشاره به سالگرد آتش زدن سینما رکس آبادان در سال ۵۷، این رخداد را از چند زاویه قابل بررسی دانست و بیان داشت: فیلمی که با عنوان«گوزن ها» در شب واقعه در اکران سینما بود یک فیلم ضد رژیم بود و اتفاقا فاقد صحنه های فحشا و ضد اخلاقی بود در سینمای آن زمان بود.

وی در رد این مسئله که آتش سوزی سینمای آبادان به ادعای رژیم شاه کار مردم انقلابی بوده است افزود: مخالفت بخش کثیری از مردم در آن مقطع با سینما و فیلم های اکران شده عمدتا بخاطر فساد و فحشایی بود که در کلیت صنعت سینمای کشور وجود داشت. از طرفی تا آن زمان هیچ سینمایی و از طرف هیچ جریانی با حضور مردم گرفتار طعمه حریق تعمدی نشد. یعنی چنانچه مردم معترضی قصد تعرض به سینما را داشتند در ایام تعطیلی آن هم سینماهایی که مشهور به اکران فیلم های با محتوای سکس وفحشا این اقدام را انجام می دادند.

ادامه مطلب »