جستجو
آرشیو

You are currently browsing the archives for the روابط ایران و جهان category.

آرشیو مطالب در دسته بندی ‘روابط ایران و جهان’

«طرح فریز در برابر فریز» یک جنگ روانی از پیش تعیین شده است

هر زمانی که ایران به سمت خروج از برجام قدم برمی دارد کاخ سفید و اروپا با بهانه‌ای می خواهند ، ما را از این تصمیم منصرف کنند، بنابراین تنها هدف ماندن  ایران  در برجام است

گفته می‌شود امانوئل بن مشاور رئیس‌جمهور فرانسه با پیشنهادی موسوم به «طرح فریز در برابر فریز» به تهران آمده است.

در حقیقت  این طرح فرانسه مبنی بر این بوده است که آمریکا و ایران «برای دوره‌ای کوتاه، اقدامات خود را منجمد سازند، به عبارت دیگر واشنگتن حریم‌های خود را به ویژه در حوزه فروش نفت و معاملات بانکی منجمد خواهد ساخت  و در مقابل ایران نیز روند بازنگری در تعهداتش را منجمد کند».

با این حال سخنگوی وزارت خارجه کشورمان هم درباره این طرح می‌گوید ایران هیچ پیشنهاد رسمی از طرف‌های برجام دریافت نکرده است.

محمد صادق کوشکی کارشناس مسائل بین الملل در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد:این «طرح فریز در برابر فریز» از سوی فرانسوی‌ها ارائه شده است و هیچ ضمانتی برای پذیرش گفته های کاخ سفید در رابطه با توقف تحریم ها  وجود ندارد، چراکه آمریکایی‌ها نشانه‌ای دال بر پذیرفتن آن از خود بروز ندادند.

ادامه مطلب »

رفتار پرهزینه و خصمانه انگلیس علیه ایران

محمد صادق کوشکی

در خصوص توقیف غیرقانونی نفتکش وابسته به ایران توسط انگلیس باید به این نکته اشاره داشــت که اصولاً در عرصــه روابط بین‌الملل روابط خصمانه یک رابطه لحظه‌ای نیست، بلکه یک پدیده دائمی است.

اگر نگاهی به تاریخ جمهوری اســلامی ایران بیندازیم، در طول ۴۰ سال گذشته انگلستان همواره تمام رفتارهایش علیه جمهوری اسلامی ایران خصمانه بوده اســت. این امری طبیعی اســت که انگلســتان با یک نظام برخاسته از باورها و رأی مردم در منطقه غرب آسیا مشکل دارند و یک نظامی که در چارچوب آرای مردم و بر اساس قوانین الهی است را برنمی‌تابند و از هر تلاشی برای توقف این نظام و یا به بنبست کشاندن آن استفاده خواهند کرد.

نکتــه بعدی اینجاســت که ایــن عمل حالا قانونی اســت یا خیر خیلی برای انگلیسی‌ها اهمیت ندارد، همان طــور که عملکردی که آنهــا پیش از پیروزی انقــلاب و پیش از آن داشــتند در عرصه‌های متفاوت و صحنه‌های مختلف اقتصادی، مالی، اجتماعی و سیاسی و امنیتی و… از خود نشان دادند به این مهم اشاره دارد؛ چنانچه آنها هیچ گاه هم تلاش نکردند که فعالیت و رفتارشــان در چارچوب حقوق بین‌المللی و امثالهم باشد.

ادامه مطلب »

اروپا با زیرپاگذاشتن تعهداتش ایران را ناقض برجام معرفی خواهد کرد

اروپایی ها مایل به انجام تعهدات خود نیستند، بنابراین به گونه‌ای رفتار می کنند که ایران را ناقض برجام و خودشان وفادار به برجام جلوه کنند، به همین خاطر  تاکید دارند که در حال تلاش برای عمل به تعهدات خود هستند، در حقیقت اروپا نمی‌خواهد مانند آمریکا از برجام خارج شوند تا لکه ننگ نقض برجام به گردن آن‌ها نیافتد

به کشور‌های باقی مانده در برجام ۶۰ روز فرصت داده شد تا تعهدات خود به ویژه در حوزه‌های بانکی و نفتی را عملیاتی کنند. چنانچه در این مهلت کشور‌های مزبور قادر نباشند مطالبات ایران را تامین کنند، در مرحله بعدی جمهوری اسلامی ایران رعایت محدودیت‌های مربوط به سطح غنی سازی اورانیوم و اقدامات مربوط به مدرن سازی رآکتور آب سنگین اراک را نیز متوقف خواهد کرد.

در هر زمان که خواسته‌های ما تامین شوند، ما نیز به همان میزان اجرای مجدد تعهدات متوقف شده را از سر خواهیم گرفت، اما در غیر این صورت، جمهوری اسلامی ایران مرحله به مرحله اجرای تعهدات دیگر را متوقف خواهد کرد.

ادامه مطلب »

۴ مایل تجاوز به آب های سرزمینی بر اثر اشتباه امکان پذیر نیست

سعودی‌ها به پشتوانه ترامپ امید به راه افتادن جنگ علیه ایران داشتند، اما پس از سرنگونی ‎پهپاد جاسوسی و واکنش محافظه کارانه ‎آمریکا، دچار شوک شدند

به گزارش فارس، در دومین قسمت از برنامه جهان آرا صادق کوشکی استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران و سیاوش فلاح پور کارشناس مسائل منطقه به تحلیل بازتاب انهدام پهپاد آمریکایی در افکار عمومی و رسانه های عرب پرداختند.

صادق کوشکی در ابتدای برنامه به ابعاد ورود پهپاد آمریکا به محدود آب های سرزمینی جمهوری اسلامی پرداخت و گفت : پهپاد جاسوسی آمریکا ۴ مایل وارد محدوده ۱۲ مایلی کشورمان یعنی وارد قسمت آب‌های سرزمینی شده بود.

وی افزود : هماهنگی و اتحاد بی نظیر بچه های ‎ارتش و ‎سپاه در ماجرای سرنگونی ‎پهپاد آمریکایی مثال زدنی است.

ادامه مطلب »

انهدام پهپاد جاسوسی آمریکا، سایه جنگ را از منطقه دور کرد

ضرب‌شستی که رزمندگان اسلام به آمریکا نشان دادند، سبب می‌شود تا سعودی‌ها و اماراتی‌ها در رفتارهای خود بازنگری کنند؛ زیرا آن‌ها با دل‌گرمی به آمریکا سخنانی را می‌گفتند و یا کارهایی را انجام می‌دادند که متناسب با شأن، جایگاه و وزن منطقه‌ای‌شان نبود

محمدصادق کوشکی در گفتگو با آنا، اظهار کرد: اقدام شایسته نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در انهدام پهپاد جاسوسی آمریکا، سایه جنگ را از منطقه دور کرد؛ زیرا آمریکایی‌ها همیشه علاقه داشتند تا از طریق جنگ روانی از تنش نظامی میان ایران و آمریکا سخن بگویند.

وی ادامه داد: این اقدام نشان داد؛ آمریکایی‌ها در شرایطی نیستند که بتوانند به جمهوری اسلامی جنگ تحمیل کنند.

کارشناس مسائل راهبردی خاطرنشان کرد: ضرب‌شستی که رزمندگان اسلام به آمریکا نشان دادند، سبب می‌شود تا سعودی‌ها و اماراتی‌ها در رفتارهای خود بازنگری کنند؛ زیرا آن‌ها با دل‌گرمی به آمریکا سخنانی را می‌گفتند و یا کارهایی را انجام می‌دادند که متناسب با شأن، جایگاه و وزن منطقه‌ای‌شان نبود.

ادامه مطلب »

مواضع رهبر انقلاب آب پاکی را روی دست دلبستگان مذاکره با آمریکا ریخت

آمریکاییها می دانستند جمهوری اسلامی ومشخصاً رهبری وقتی موضعی را مشخص می کند، جدی است آنها مخاطب خود را می شناسند ومتاسفانه نفوذی های آمریکا که در داخل کشور در پست های کلیدی ودر رسانه ها نفوذ پیدا کرده اند همچنان به مذاکره با شیطان امیدوارهستند.

محمد صادق کوشکی کارشناس مسایل سیاسی در گفت و گو با قدس آنلاین گفت: به تعبیری می توان گفت یکی از اصلی ترین مخاطبان بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با نخست وزیر ژاپن، برخی از عناصر داخلی و نفوذی هایی هستند که سفر نخست وزیر ژاپن و وزیرخارجه آلمان با تحریک آنها به ایران اتفاق افتاد، نفوذی هایی با جو سازی های سنگین بعد از خروج آمریکا از برجام و در چند روز اخیر به گونه ای وانمود کردند که سفر نخست وزیر ژاپن یا وزیر خارجه آلمان به ایران گره گشای مشکلات ملت ایران و دوای دردهای اقتصاد ماست.

وی در ادامه افزود: به نظر می آید بیانات و موضع گیریهای مقام معظم رهبری ریختن آب پاکی بر دست نفوذی ها بود تا دیگر چنین محاسبات کودکانه یا احمقانه ای را در ذهن نپرورانند و گمان نکنند سفر نخست وزیر خارجه یا نخست وزیر یک کشور به ایران داروی دردهای ملت است و متوجه شوند که بیش از این نمی توانند کشور و ملت ایران را تحقیر کنند.

ادامه مطلب »

کانون مشکلات ما در داخل است، نه در خارج

مادامی که فسادهای گسترده و کلان ریشه کن نشود و با یک مدیریت انقلابی به سمت تولید و خودکفایی پیش نرویم، حتی اگر مناسبات ما با اروپا و آمریکا بهبود یابد و در یک فرض محال، حتی مشکلات ما با اسرائیل هم حل شود، هیچ گونه اتفاق مثبتی در حوزه اقتصاد و معیشت داخلی روی نمی‌دهد. در یک جمله کانون مشکلات ما در داخل است، نه در خارج؛ بهتر است به جای این شانتاژها فکری برای حل مشکلات در داخل بکنیم

در طول ۴ دهه ای که از عمر انقلاب اسلامی می گذرد برخی در داخل نوع نگاه جمهوری اسلامی ایران به تحولات غرب آسیا، به خصوص مسئله اسرائیل را کانون و مبنای مشکلات داخلی عنوان می کنند که در برهه های مختلف زمانی هرگاه میزان و سطح تنش در منطقه افزایش پیدا کند، این نگاه پررنگ تر می شود. پیرو این نکته یکی از مهم ترین تحلیل ها پیرامون تحولات اخیر و به موازات آن افزایش فشار بر جمهوری اسلامی ایران از ابعاد متعدد تحریم های اقتصادی و تجاری تا پررنگ شدن سایه جنگ به تلاش برای رونمایی از معامله قرن و حفظ امنیت اسرائیل تاکید دارد. دیپلماسی ایرانی بررسی این مسئله را در گفت وگویی با محمدصادق کوشکی، کارشناس مسائل بین الملل پی گرفته است که در ادامه از نظر می گذرانید:

ادامه مطلب »

سفر «آبه» واحتمال تحمیل برجام‌های جدید

متأســفانه در داخل کشور یعنی چه در داخل دولت و چه بخشی از نیروهای سیاسی نیز به دنبال آن هستند که با بهره‌برداری سیاسی، از این سفر به عنوان اهرم فشاری استفاده کرده و نظام را وادار کنند تا با پذیرفتن این برجام‌های جدید از اقتدار منطقه‌ای خود دســت بردارد

ورود آبه به ایران نخستین سفر یک نخست وزیر ژاپنی به تهران پس از انقلاب اسلامی محسوب میشود؛ پیش از او تاکئو فوکودا در سال ۱۹۷۸ به ایران سفر کرده بود.  در این سفر که همزمان با نودمین سالگرد آغاز روابط دیپلماتیک دو کشور روی می‌دهد، آبه با رهبر و رئیس جمهوری کشورمان دیدار خواهد کرد.

اظهــار تمایــل نخســت وزیــر ژاپــن برای میان‌جیگــری میــان تهران و واشــنگتن در حالی اســت که هیچ نیازی به این مســئله احساس نمی‌شود؛ چراکه اگر قرار باشد آمریکا به تعهدات خود در قبال کشورمان عمل کند، متن برجام به عنوان سندی بین‌المللی وجود داشته و بر این اساس رفتار خواهد کرد.

ادامه مطلب »

سفر مقامات آلمان و ژاپن برای طرح مطالبات ۱۳گانه پمپئو است

هدف این دو نفر نه میانجیگری،‌ نه روابط دو جانبه و نه بهبود شرایط اقتصادی است و هر کسی هم که از این کلید واژه‌ها صحبت می‌کند کاملا در زمین جنگ روانی دشمن بازی می‌کند. آنها از ارسال این دو نفر به دنبال این هستند که به مقامات کشور ما سازش و تسلیم را دیکته کنند

محمدصادق کوشکی کارشناس مسائل سیاسی در گفت‌وگو با  فارس، با اشاره به سفر وزیر امور خارجه آلمان و سفر قریب‌الوقوع نخست‌وزیر ژاپن به ایران و اهداف این دو سفر اظهار داشت: انتخاب وزیر خارجه آلمان به عنوان فرستاده این کشور و همین طور انتخاب نخست‌وزیر ژاپن در وهله اول حامل یک پیام نمادین است چون این دو کشور دو قدرت جهانی هستند که در جنگ جهانی دوم در برابر آمریکایی‌ها تسلیم شدند و هنوز هم رفتار منفعلانه‌ای در برابر آمریکا دارند.

وی افزود: فرستادن دو نفر از این دو کشور پیام نمادینی دارد و آن اینکه این کشورها سمبل تسلیم در برابر آمریکا و سازش با آن هستند.

ادامه مطلب »

آمریکا مذاکره را به عنوان فهرستی برای دیکته دستورات خود می داند

مقصود آمریکا از مذاکره، دادن فهرستی برای دیکته دستورات خود است دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده چندی پیش در اظهاراتی اعلام کرد که  به دنبال “تغییر رژیم” در ایران نیست، او همچنین از تلاش‌های ژاپن برای گشودن مجرای ارتباطی با ایران استقبال کرده است، رئیس جمهور آمریکا بیش از  یک سال می گذرد که توافق هسته‌ای  برجام را ترک کرده است، پیش از این هم خود ر ابرای انجام توافق تازه‌ای با کشورمان مشتاق نشان داده بود، این در حالی است که رهبران ایران، کاخ سفید را غیر قابل اعتماد می‌دانند و امکان هر گونه مذاکره با واشنگتن را رد کرده‌اند.

محمدصاق کوشکی کارشناس مسائل بین الملل در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، در اینباره اظهار کرد: آمریکایی ها از گذشته تا کنون به دنبال خنثی سازی توانمندی‌های جمهوری اسلامی بوده اند، در حقیقت این موضوع به سیاست کلان کاخ سفید بر می گردد.

وی افزود: هر دولتی که در ایالات متحده به قدرت می‌رسد، به دنبال تضعیف ایران بوده و در حقیقت این موضوع به اصلی ترین راهبرد در واشنگتن تبدیل شده است و مختص  ترامپ و دولت او نمی شود.

ادامه مطلب »