جستجو
آرشیو

You are currently browsing the archives for the روابط ایران و جهان category.

آرشیو مطالب در دسته بندی ‘روابط ایران و جهان’

حزب الله پرچمدار انقلاب اسلامی در غرب آسیاست

شورای امنیت سازمان ملل متحد شب گذشته با تاکید بر لزوم اجرای قطعنامه ۱۵۵۹ خواستار خلع سلاح همه گروه‌های مسلح لبنان شد. شورای امنیت همچنین تاکید کرد که همه طرف های لبنانی باید مشارکت در هرگونه درگیری خارجی را متوقف کنند. علاوه بر آن روزنامه صهیونیستی «جروزالم پست» در ادامه مدعی شد که «آنتونیو گوترش» دبیر کل سازمان ملل متحد از دولت و ارتش لبنان خواسته تا اقدام به خلع سلاح حزب‌الله کنند. طبق ادعای روزنامه مذکور صهیونیستی، دبیر کل سازمان ملل تاکید کرد: از دولت و نیروهای مسلح لبنان می‌خواهم تا همه تدابیر لازم را برای جلوگیری از دستیابی حزب‌الله و سایر گروه‌های مسلح این کشور به سلاح به کار گیرند.

محمد صادق کوشکی عضو هیات علمی دانشگاه تهران و تحلیل‌گر مسائل سیاسی در این رابطه به مشرق گفت: پس از عدم موفقیت آمریکایی‌هایی و صهیونیست‌ها و حامیان اروپایی آن‌ها در خلع سلاح حزب الله از طریق نفوذ در ساختار دولت لبنان و روی کار آمدن یک رئیس جمهور مخالف حزب الله، که  پروژه طولانی چند ساله‌ای بود و با روی کار آمدن ژنرال میشل عون این پروژه ناکام ماند، تاکید جدی آمریکایی‌ها و صهیونیست ها بر لزوم خلع سلاح حزب الله به این دلیل است که آنها می دانند حزب الله یک موازنه گر است به نفع محور مقاومت و مسیر انقلاب اسلامی و اگر حزب الله سلاح خودش را از دست بدهد خط محور مقاومت نه تنها در لبنان بلکه در محور مقاومت در سوریه، یمن و در عراق و فلسطین هم تضعیف خواهد شد.

ادامه مطلب »

اعلان جنگ آلمان به حزب الله لبنان

جالب اینجاست که تا الان تنها دو موجودیت از این حرکت استقبال کردند اولین موجودیت که از این حرکت استقبال کرد دولت نامشروع رژیم صهیونیستی بود و بعد از یک ساعت رژیم سعودی از این حرکت استقبال و حمایت کرد
روز دهم اردیبهشت، دولت آلمان اعلام کرد که فعالیت‌های حزب‌الله در خاک این کشور ممنوع است و آن را بعنوان یک «سازمان تروریستی» معرفی کرد و از روز یازدهم اردیبهشت حمله به بعضی از مساجد و مراکز فرهنگی در آلمان آغاز شد و بیش از هزار نفر از افرادی را که به نوعی با حزب‌الله ارتباط داشتند، دستگیر شدند.
به همین بهانه دکتر محمد صادق کوشکی عضو هیئت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران یادداشتی شفاهی در اختیار مشرق قرار داد که در ادامه می خوانید:

برای اینکه متوجه این ماجرا بشویم کافی است کمی روابط آلمان با حزب‌الله لبنان را از گذشته‌های دور تر بررسی کنیم. سرویس مخفی آلمان در طول چندین مبادله‌ای که حزب‌الله با رژیم صهیونیستی انجام داد نقش پر رنگی داشت. در طی این سالها، اسیرانی که حزب‌الله موفق شده بود از رژیم صهیونیستی بگیرد در قبال  زندانیان لبنانی، عرب و… در چندین نوبت با هم مبادله شدند که آخرین نوبت بر میگردد به بعد از جنگ ۳۳ روزه، که منجر به آزادی شهید سمیر قنطار شد.

ادامه مطلب »

از این پس ما می‌توانیم فعالیت‌های دشمن را در منطقه رصد کنیم

ما امروز می‌توانیم با اطمینان خاطر بیشتری خود را قدرت اول نظامی منطقه غرب آسیا بدانیم و الان می‌توانیم تحرکات آمریکایی ها را رصد کنیم و متوجه بشویم ناوگان و نیروهای نظامی آنان چه می‌کند و آرایش موشکی آنان چگونه است و صهیونیست‌ها چه می‌کنند و همینطور سایر کشورهایی که در اطراف ما هستند و ممکن است خواسته و یا ناخواسته ابزار دست دشمن بشوند و در مرزهای مختلف با همسایگان دچار مخاطراتی بشویم

پس از پرتاب موفق ماهواره نور، اسحاق بن اسرائیل رییس آژانس فضایی رژیم صهیونیستی در واکنشی سریع نسبت به این اقدام گفت  ماهواره “نور” که اخیرا توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پرتاب شد، می‌تواند پیامدهای خطرناکی برای امنیت این رژیم داشته باشد و اظهارات مشابهی از سوی مقامات آمریکایی و سطح نگرانی گسترده یک روی سکه بود اما روی دیگر سکه واکنش جریانات روشنفکرنما در داخل کشور بود که سعی می‌کردند از زوایای اقتصادی این دستاورد مهم را تحت‌الشعاع قرار دهند.

دراغلب تحلیل‌های جریانات تندرو این تحلیل در فضای مجازی انتشار می‌یافت که ارتقاء اقتصادی کشور از درجه اهمیتی بیشتری نسبت به پرتاب ماهواره قرار دارد. به همین بهانه با دکتر محمد صادق کوشکیعضو هیئت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران گفتگو کردیم تا از زاویه دقیق‌تر این رویداد بسیار مهم را بررسی و تحلیل کنیم.

ادامه مطلب »

عراق تبدیل به میدان قدرت نمایی آمریکا می شود؟

عراق تبدیل به میدان قدرت نمایی آمریکا می شود؟برغم پایان یافتن مهلت مصوبه پارلمان عراق برای خروج نیروهای نظامی آمریکا از عراق، نشریه نیویورک تایمز در روزهای گذشته به نقل از مقامات پنتاگون خبر از برنامه ریزی این نیروها برای نابودی کتائب حزب الله داد و هم زمان با نشر این خبر آمریکا تحرکاتی را در عراق آغاز کرده است.

به گزارش ایمنا، ایالات متحده در گام اول چندین جنگنده بر فراز آسمان عراق به پرواز در آورد و تمامی دیپلمات‌های خود را از عراق خارج و چندین پایگاه نظامی خود از جمله پایگاه التاجی (شمال بغداد)، بلد (استان صلاح الدین)، کرکوک و القیاره (نینوا) را تحویل ارتش عراق داد و نیروهای نظامی خود را از این پایگاه‌ها به دو پایگاه عین الاسد در غرب الانبار و حریر در اربیل انتقال داد؛ همچنین ژنرال کنت فرانک مکنزی، فرمانده نیروهای سنتکام در جلسه علنی کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا در واشنگتن خبر از استقرار سامانه موشکی پاتریوت و سامانه‌های دفاع هوایی، سامانه‌های ضد موشک‌های بالستیک در عراق داد.

شواهد نشان می‌دهد آمریکا دنبال قدرت نمایی در منطقه است، اما مقامات و نیروهای نظامی عراق در واکنش به تحرکات اخیر آمریکا، تاکید کردند هرگونه اقدام نظامی آمریکا را نقض حاکمیت کشورشان دانسته و در برابر آن ساکت نمی‌نشینند.

ادامه مطلب »

منتظر داعش جدید در مرزهای شرقی باشید

از طرفی متاسفانه دیپلماسی ما در رابطه با افغانستان انفعالی محض است و باید از این وضعیت خارج بشویم و حاکیمت افغانستان سامان پیدا کند و الا جنگ در این کشور شعله ور خواهد شد و به طور جدی آسیب های فراوانی را باید متحمل بشویم.

کوشکی: نامزدی که منابع مالی تبلیغاتش را شفاف نمی‌کند، صلاحیت نمایندگی نداردطی روزهای اخیر شاهد تحولات عجیب و زیادی در افغانستان هستیم، از توافق آمریکا با طالبان، توافقی که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان در حد کاغذ می ماند و بیشتر برای ترامپ کاربرد انتخاباتی دارد، تا برگزاری دو مراسم تحلیف ریاست جمهوری در یک روز که شاید در جهان کم نظیر باشد.

این تحولات ما را بر آن داشت تا با محمد صادق کوشکی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران و کارشناس ارشد مسائل منطقه به گفتگو بپردازیم.

ادامه مطلب »

لیست سیاه واقعیت خارجی ندارد

افرادی که از FATF حمایت می‌کند، به دنبال بستن آخرین راه‌های تنفسی کشور هستند. موارد انبوهی از پیمان FATF تا به امروز، بدون مصوبه مجلس و شورای نگهبان به شکل غیرقانونی به اجرا درآمده است.

محمدصادق کوشکی فعال سیاسی و عضو هیئت‌علمی دانشگاه تهران در خصوص اظهارات اخیر رئیس‌جمهور پیرامون FATF، اظهار داشت: اگر مطالباتی که FATF از کشورمان دارد را مرور کنیم، خواهیم دید که بیش از ۹۰ درصد آن را دولت اجرا کرده و به‌صورت تقریبی ۱۹ مورد آن عملیاتی شده است.

وی ادامه داد: با اجرای این بندها، دسترسی‌های خود را در شرایط تحریمی محدود کرده‌ایم و تسلط آمریکایی‌ها را به مبادلات مالی خود را افزایش داده‌ایم؛ از مجموع کل مطالبات FATF حدود دو بند است که اجرانشده است.

این فعال سیاسی تصریح کرد: آقای روحانی و مسئولان دولت بگویند اگر آن دو مورد اجرا شود، چه مشکلاتی از کشور حل می‌گردد؛ موارد انبوهی از پیمان FATF تا به امروز، بدون مصوبه مجلس و شورای نگهبان به شکل غیرقانونی به اجرا درآمده است.

انفعال دولت در موضوع مسلمانان هند تخلف از قانون اساسی است

انفعال دولت در موضوع مسلمانان هند تخلف از قانون اساسی است

محمدصادق کوشکی کارشناس مسائل بین الملل  در مورد انفعال وزارت امور خارجه و دولت در مورد خشونت‌ها علیه مسلمانان در هندوستان اظهار داشت: این مسئله چه در بُعد انسانی و چه در بُعد اعتقادی آن، جز اولویت‌های اصلی سیاسی و سیاست خارجی ما است.

وی ادامه داد: در موضوعاتی این چنینی که مسلمانان تحت ظلم و ستم قرار می‌گیرند، باید در حوزه اتخاذ واکنش به طور شفاف و روشن، مواضع کشور مشخص اعلام شود.

استاد دانشگاه تهران گفت: آنچه در هند رخ می‌دهد، مربوط به چند روز اخیر و حتی یک ماه اخیر نیست و توالی چند بحران و تقابل این دو گروه عقیدتی در این کشور سبب شده است که خشونت علیه مسلمانان افزایش یافته و دولت هندوستان نیز در این مسیر از حمایت‌های لازم از مسلمانان کوتاهی کرده است.

ادامه مطلب »

برجام وقتی مرد که ما به همه تعهدات‌ عمل کردیم

مکانیسم ماشه در واقع بازگشت تحریم‌های شورای امنیت است که بار‌ها آقای روحانی و حامیان برجام گفتند که تحریم‌های لغو شده، ولی لغو نشده بود؛ اصطلاحا در حالت فریز قرار دارد و معلق نگه داشته شده است.

محمد صادق کوشکی فعال سیاسی و عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در خصوص فعال‌سازی مکانیسم ماشه علیه کشورمان، افزود: مکانیسم ماشه، سنگین‌ترین اهرم‌های فشاری است که در برجام در نظر گرفته شد. بار‌ها به تیم مذاکره کننده و مسئولان وزارت امور خارجه پیرامون مکانیسم تذکر داده شده است.

وی گفت: مکانیسم ماشه در واقع بازگشت تحریم‌های شورای امنیت است که بار‌ها آقای روحانی و حامیان برجام گفتند که تحریم‌های لغو شده، ولی لغو نشده بود؛ اصطلاحا در حالت فیریز قرار دارد و معلق نگه داشته شده است.

دست جمهوری اسلامی برای هرنوع پاسخ باز است

اقدام تروریستی آمریکا با منافع آمریکا در منطقه نیز سازگار نبود یعنی آمریکایی‌ها با این حرکت تروریستی خودزنی کرده و موقعیت خود را در منطقه به طور جدی به خطر انداختند.
دست جمهوری اسلامی برای هرنوع پاسخ باز است

محمد صادق کوشکی استاد دانشگاه تهران در خصوص ضرورت و  چگونگی پاسخ ایران نسبت به حمله تروریستی و به شهادت رساندن سردار سلیمانی و ابومهندس گفت: اقدام تروریستی آمریکا با منافع آمریکا در منطقه نیز سازگار نبود یعنی آمریکایی‌ها با این حرکت تروریستی خودزنی کرده و موقعیت خود را در منطقه به طور جدی به خطر انداختند.

کوشکی با بیان اینکه آمریکایی‌ها اگر می‌خواستند معقول رفتار کنند نباید دست به چنین جنایتی می‌زدند گفت: با این اقدام آمریکا به طور همزمان خود را در برابر دو حاکمیت ایران و عراق قرار داد؛ آمریکایی‌ها، سردار سلیمانی را معادل و هم تراز وزیر دفاع خود می‌دانستند یعنی عالی ترین مرتبه نظامی در آمریکا، از طرف دیگر ابومهندس، شاخص‌ترین چهره جهادی عراق در دفاع از این کشور و مبارزه با داعش بود که آمریکا با شهادت این دو سردار، علاوه بر دولت‌های ایران و عراق، ملت‌های این دو کشور را نیز در برابر خود قرار داد و به همه این‌ها باید نفرت تک تک مردم آزاده منطقه را هم اضافه کرد.
ادامه مطلب »

شکسته شدن ابرقدرتی آمریکا نزدیک است

اخراج آمریکا از منطقه ابرقدرتی او را نابود خواهد کرد و در آن صورت دیگر نمی‌تواند به مثابه یک ابرقدرت در دنیا رفتار کند و این سخت‌ترین ضربه‌ای است که می‌توان وارد کرد؛ حال در این میان تاکتیک و روش رسیدن به این هدف راهبردی اهمیت چندانی ندارد.

محمدصادق کوشکی، عضو هیئت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران، در گفت‌وگو با خبرنگار ایکنا درباره تعبیر رهبر معظم انقلاب حمله موشکی سپاه پاسداران به پایگاه هوایی عین‌الاسد به «سیلی» و نتایج این سیلی در آینده گفت: اخراج آمریکا از منطقه به منزله منشأ تروریسم، بی‌ثباتی، نفرت‌پراکنی، جنگ و تنش در منطقه راهبرد دیرینه جمهوری اسلامی بوده و هست و یکی از آرزوهای شهید سپهبد قاسم سلیمانی تحقق همین مسئله بود.

وی ادامه داد: اکنون و پس از شهادت ایشان این امر یک وظیفه است همچنان که از گذشته یک راهبرد جدی نظام بوده است. اخراج آمریکا از منطقه نیز فقط برای حل مسائل خودمان نیست بلکه برای کاهش بی‌ثباتی، تروریسم و معضلات و بحران‌های امنیتی در کل کشورهای منطقه است و نفع این خروج برای کل ملت‌های منطقه است. امروز هم مردم عراق، لبنان، یمن و سوریه نیز به دنبال تحقق این مسئله هستند و لذا این هدف راهبردی ماست.

ادامه مطلب »