جستجو
آرشیو

You are currently browsing the archives for the روابط ایران و جهان category.

آرشیو مطالب در دسته بندی ‘روابط ایران و جهان’

پرده برداری کوشکی از سناریوی چهارگانه غنی‌سازی صفر در ایران

عربستان سعودی، امارات، رژیم صهیونیستی و آمریکا به دنبال این هستند که توان غنی‌سازی ایران را به صفر برسانند و به همین خاطر در حال اجرای سناریوی چهارگانه مشترکی در این زمینه هستند.

«فیصل بن فرحان» وزیر خارجه عربستان سعودی در اظهاراتی مدعی شد، ریاض با بازگشت آمریکا به برجام مشکلی ندارد، اما باید عوامل نگرانی در این خصوص برطرف شود که در مقدمه آن ضرورت ممنوعیت دائمی غنی‌سازی اورانیوم توسط ایران است.

فرحان همچنین گفت که مسئله بازرسی از تأسیسات ایرانی نیز باید حل شود «زیرا سایت‌های نظامی مخفی وجود دارد که محدودیت‌هایی برای بازرسان اعمال می‌شود.»

ادامه مطلب »

چرا برجام یک روز باغ گلابی است یک روز آفتاب درخشان، یک روز دست و پا شکسته؟

فقط کافی است رئیس جمهور آمریکا اسم جنگ را بیاورد، ممکن است آقای روحانی از ترس سکته کند؛ ایشان و اطرافیانشان حاضرند همه خواسته­­ های او را اجرا کنند تا اسم جنگ را نیاورد.

محمدصادق کوشکی کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به صحبت­‌های روحانی در نشست خبری با خبرنگاران داخلی و خارجی در رابطه با ایستادگی با برجام دست و پا شکسته در مقابل ترامپ، گفت: علت اینکه آقای روحانی و دوستانشان اصرار به پذیرش برجام داشتند نوع نگاه آقای روحانی، آقای ظریف و تیم ایشان و بخش زیادی از اصلاح طلبان که با آقای روحانی همراه بودند، بود؛ نگاه این افراد به مسائل بین‌­المللی و مسائل داخلی یک نگاه کهنه و متعلق به عصر قاجار است.

وی ادامه داد: در نگاه این دوستان دنیا یعنی اروپا و آمریکا؛ و فناوری، پیشرفت و علم و همه چیز یعنی اروپا و آمریکا است و غیر از اروپا و آمریکا کشور­های دیگر، کشور­های ضعیف و بدبخت و عقب مانده هستند که ایران،  از جمله این کشور­های بدبخت و فقیر و عقب مانده است.

ادامه مطلب »

قدرت گرفتن تهران حسادت عربستان را برمی‌انگیزد

عربستان برای خود نقش رهبری جهان عرب و جهان اسلام را قائل است، لذا سعی می‌کند این نقش را تثبیت کند، طبیعتا قدرت گرفتن جمهوری اسلامی ایران موجب حسادت آنها می‌شود، لذا چنین اظهارات نشان از نگرانی‌شان است

محمد صادق کوشکی تحلیلگر مسائل سیاسی  ، درباره دخالت عربستان و بحرین در روابط بین ایران و آمریکا، گفت: بحرین و عربستان در جایگاهی نیستند که به آمریکا خط دهند و آن‌ها از واشنگتن خواهش می‌کنند تا در مسائل مربوط به ایران با آنها مشورت کند.

او افزود: عربستان برای خود نقش رهبری جهان عرب و جهان اسلام را قائل است، لذا سعی می‌کند این نقش را تثبیت کند، طبیعتا قدرت گرفتن جمهوری اسلامی ایران موجب حسادت آنها می‌شود، لذا چنین اظهارات نشان از نگرانی‌شان است.

ادامه مطلب »

تنش‌ و چند پارگی پی‌درپی میان اصلاح‌طلبان / مردم با تَکرار خاتمی در دام روحانی افتادند

سلبریتی‌ها دیگر نمی‌توانند در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده پلکان قدرت طلبی اصلاح‌طلبان بشوند.

محمد صادق کوشکی کارشناس مسائل سیاسی در گفتگو با خبرگزاری دانشجو، با بیان اینکه روحانی هیچ پایگاه اجتماعی واقعی در بین مردم نداشته است، اظهار کرد: مردم و حتی خود اصلاح طلبان هم می‌دانند، پایگاه اجتماعی روحانی یک جمعیت دو یا سه درصدی از اشرافیت سرمایه سالار در کشور به حساب می‌آید.

وی با اشاره بر اینکه این پایگاه اجتماعی قادر نبود روحانی را در سال ۹۲ با ۱۸ میلیون رای و در سال ۹۶ با ۲۳ میلیون رای وارد عرصه قدرت کند، افزود: روحانی پاهای خود بر شانه طبقه متوسط جامعه که پایگاه اجتماعی اصلاح طلبان بودند، قرار داد و از همین طریق به قدرت رسید. طبقه‌ای که زودتر از همه ضربات تصمیمات اشتباه خودشان را خوردند.

ادامه مطلب »

اگر از برجام خارج شویم اروپا دست به ماشه می‌شود

کوشکی: اگر از برجام خارج شویم اروپا دست به ماشه می‌شود / ظریف ارق ملی ندارد / چرا رسانه ملی برجام را برای مردم شفاف نکرد؟

صادق کوشکی کارشناس مسائل سیاسی در همایش بررسی اقدام متقابل ایران در قبال مکانیسم ماشه، اظهار داشت: برجام قابل استناد نیست، زیرا سند حقوقی نیست و اجرا کردن آن داوطلبانه است یعنی اگر آمریکا اجرا نکند هیچ اتفاقی نخواهد افتاد، ولی اگر ایران انجام ندهد تنبیه می‌شود.

وی ادامه داد: ایران نمی‌تواند از برجام خارج شود، زیرا اگر این اتفاق بیفتد اینبار اروپا دست به ماشه خواهد برد و ایران را تنبیه می‌کند.

کارشناس مسائل سیاسی گفت: نباید از آقای روحانی انتظار داشت تا هوای مسائل ملی را داشته باشد. نباید انتظاری از آقای ظریف داشت، زیرا سخنانی را بر زبان آورد که نشان از نداشتن ارق ملی دارد.

بحران سازی صوری اقتصادی با هدف فشار برای مذاکره با امریکا؟!

محمدصادق کوشکی در گفت وگو با دیپلماسی ایرانی معتقد است که چالش‌های اقتصادی و معیشتی کنونی به خصوص بعد از خرداد ماه به واسطه تصمیمات و قصور عمدی دولت شکل گرفته است نه تحریم‌های ایالات متحده آمریکا و یا سیاست فشار حداکثری دونالد ترامپ.
بحران سازی صوری اقتصادی با هدف فشار برای مذاکره با امریکا؟!

دیروز شنبه در یک رکورد زنی جدید دلار از ۲۹ هزار و ۲۰۰ تومان گذشت تا شاهد عمیق تر شدن فاجعه ای به نام سقوط ارزش ریال باشیم؛ فاجعه ای که می تواند با تاثیر مستقیم بر افزایش تورم، رکود و به تبعش کاهش شدید قدرت خرید مردم، «بحران معیشت» را به مراتب پررنگ‌تر از گذشته کند. اما تداوم بحران معیشت در کشور بدون تبعات امنیتی نخواهد بود. خصوصا که چشم انداز روشنی برای بهبود وضعیت اقتصادی و معیشتی کشور، حداقل طی ماه های پیش رو تا پایان سال وجود ندارد. لذا باید شاهد تشدید و تعمیق بحران معیشت و در امتدادش وقوع چالش‌های امنیتی در کشور باشیم. پیرو این نکته دیپلماسی ایرانی برای بررسی بیشتر بحران معیشت و احتمال شکل گیری چالش های امنیتی در کشور، گفت و گویی را با محمد صادق کوشکی، کارشناس مسائل سیاسی ترتیب داده است که در ادامه از نظر می گذرانید:

ادامه مطلب »

عراق توان مقابله نظامی با ترکیه را ندارد

دولت ترکیه طی سال‌های گذشته برای مقابله با نیروهای پ.ک. ک به شمال عراق حمله می‌کند و دولت مرکزی عراق تنها حملات ترکیه را محکوم می‌کند زیرا توان مقابله نظامی با آن را ندارد.

محمدصادق کوشکی در گفت گو با ایمنا پیرامون حملات نظامی ترکیه به مرزهای شمال عراق اظهار کرد: اختلافات ۴۰ ساله میان ترکیه و عراق در واقع درگیری بین ترک‌ها و چریک‌های حزب کارگران کردستان است که در شمال عراق ساکن هستند. این اختلافات با تضعیف شدن دولت مرکزی عراق در سال ١٩٩١ و با دخالت نیروهای آمریکایی آغاز شد.

وی افزود: طی ۴۰ سال گذشته گروه‌های چریکی کرد مخالف ترکیه به ویژه نیروهای پ.ک. ک با آزادی عمل بیشتری در شمال عراق، پایگاه نظامی ایجاد کرده و حملاتی را علیه آنکارا آغاز کردند؛ دولت ترکیه نیز در طی سال‌های گذشته برای مقابله با آن‌ها به شمال عراق حمله می‌کند.

ادامه مطلب »

خروج از ان‌پی‌تی راهکار جلوگیری از فعال شدن مکانیسم ماشه است

من دولت را مقصر برجام را نمی‌دانم زیرا آنها مأموریت خود را برای کدخدا انجام دادند و آقای روحانی قرار نبوده برای ملت ایران مأموریتی انجام دهد؛ مردم توقع نداشته باشند که حسن روحانی به تذکرات مقام معظم رهبری فکر کند

محمدصادق کوشکی کارشناس مسائل سیاسی در همایش مردمی دانشجویی اقدام متقابل ایران در مقابل مکانیسم ماشه اظهار داشت: نباید به دولتمردان برای امضای برجام انتقاد کنیم چرا که آنها به خوبی مأموریت‌شان را انجام داده‌اند چرا که اصلاً قرار نبود متن برجام را بخوانند.

وی افزود: از نظر حقوقی برجام توافق نیست ضمن اینکه معاهده و یادداشت همکاری هم نیست.

کارشناس مسائل سیاسی  تصریح کرد: دروغ بسیار بزرگی با عنوان برجام در راستای مأموریت دولت برای برجام گفته شده است که امضای کری تضمین برجام است. در حالیکه برجام اصلاً مبنای حقوقی ندارد. زیرا هیچکس آن را امضا نکرده و توافقنامه و هیچ چیز دیگری نیست.

ادامه مطلب »

آمریکا از زمان ورود به عرصه بین‌الملل رفتار استعمارگری داشته است

یک کارشناس مسائل منطقه با اشاره به رفتار استعمارگونه آمریکایی‌ها گفت: آمریکا از زمان ورود به عرصه بین‌الملل رفتار استعمارگری داشته است

محمد صادق کوشکی در گفت‌وگو با ایسنا در ارزیابی خود از بیانات اخیر مقام معظم رهبری در نشست مجازی با اعضای هیات دولت اظهار کرد : آنچه با بررسی سوابق عملکردی آمریکایی‌ها مشخص می شود این است، زمانی که در سال ۱۹۱۰ میلادی به طور رسمی وارد عرصه بین المللی شدند رفتار استعمارگری و استثمارگری داشتند که در ادبیات علوم سیاسی هم این واژه در فضای آکادمیک برای توصیف رفتار کشورهایی مثل آمریکا ساخته شد.

وی افزود : بعد از جنگ جهانی دوم این مفهوم استعمارگری و استثمارگری تشدید شد به این مضمون که هر کشوری دارای توانایی ویژه در سطح جهانی است این حق را برای خود قائل است تا امکانات دیگر کشورها را در اختیار بگیرد و به عنوان قدرت برتر برای سرنوشت کشورها تعیین تکلیف کند.
ادامه مطلب »

ایران نباید نسبت به قرارداد صهیونیستی سکوت کند

جمهوری اسلامی نباید نسبت به قرارداد میان رژیم صهیونیستی و امارات سکوت کند زیرا اگر رژیم اشغالگر قدس در همسایگی ایران احساس راحتی کند، امنیت ملی کشور را به خطر خواهد انداخت.

محمد صادق کوشکی در گفت و گو با خبرنگار ایمنا پیرامون توافق بین امارات متحده و اسرائیل اظهار کرد: عادی سازی روابط رژیم صهیونیستی و امارات گامی جدی برای تهدید امنیت ملی ایران است.

وی افزود: رژیم صهیونیستی پس از توافقی که با عمان داشت، همیشه در تلاش بود تا با نزدیکی به کشورهای حوزه خلیج فارس، تهدیدی جدی برای ایران باشد؛ بنابراین جمهوری اسلامی نباید نسبت به قرارداد میان رژیم صهیونیستی و امارات سکوت کند زیرا اگر رژیم اشغالگر قدس در همسایگی ایران احساس راحتی کند، امنیت ملی کشور را به خطر خواهد انداخت.

ادامه مطلب »