جستجو
آرشیو

You are currently browsing the archives for the روابط ایران و جهان category.

آرشیو مطالب در دسته بندی ‘روابط ایران و جهان’

آمریکایی‌ها از خلیج فارس به عنوان اهرم فشار علیه چین استفاده می‌کنند

دکتر کوشکی نمایهدکتر محمد صادق کوشکی تحلیلگر مسائل سیاسی درباره توافقنامه ایران و چین گفت: چینی‌ها علاقه و نیازمندی بیشتری نسبت به برقراری روابط عمیق و دوستانه با ایران دارند.

این استاد دانشگاه در پاسخ به این سئوال که چین یک بازار گسترده جهانی دارد و با اکثر کشورهای دنیا رابطه اقتصادی دارد چرا حاضر شده نگاه ویژه‌ای به توافقات اقتصادی با ایران داشته باشد،تشریح کرد: واقعیت این است که چینی‌ها خیز خودشان را برای تبدیل شدن به قدرت اول اقتصادی، سیاسی و نظامی جهان برداشته‌اند و همه لوازم موجود را آماده می‌کنند و هر گام را با آهستگی و تدریجی طی می‌کنند و در طی این مسیر با حوصله و هوشمندانه حرکت می‌کنند.

برآورد چینی‌ها این است که از سال ۲۰۳۰ میلادی به بعد، آنها دوسوم کشورشان را وارد مدار توسعه صنعتی و اقتصادی کرده‌اند و به همین خاطر تولیدات و مصرفشان با شیب تندی در حال افزایش پیدا کردن است.

ادامه مطلب »

اذعان کنگره آمریکا به آگاهانه بودن حمله به هواپیمای ایرانی

در طول این سال‌ها یعنی ۶۷ تاکنون آزاردهنده از حمله آمریکایی‌ها به این هواپیما سکوت افرادی در داخل نسبت به این جنایت است و متاسفانه بخشی از کسانی که خود را مدافع حقوق مردم اصلاح طلب و دانشگاهی و روشنفکر عنوان می‌کنند را در این قضیه یا ساکت هستند یا از ارتش آمریکا دفاع می‌کند و حتی برخی از این افراد با کمال تاسف و صراحت می‌گویند ارتش آمریکا از خودش دفاع کرده و یا حتی برخی از آنها می‌گویند اشتباه کرده است

محمدصادق کوشکی کارشناس مسائل سیاسی در گفت‌وگو با  فارس، درباره حقوق بشر آمریکایی اظهار داشت: سرنگون کردن هواپیمای ایرانی در خلیج فارس توسط آمریکایی‌ها در جایی رخ داد که حریم هوایی جزیره ایرانی هنگام بوده است؛ بر اساس حقوق بین‌الملل این هواپیما در آسمان کشورمان مورد هدف قرار گرفته است که این موضوع تلخی ماجرا را چندین برابر می‌کند.

ادامه مطلب »

در مرگ منصوری انگشت اتهام به سوی دولت‌های غربی است

دولت‌های غربی با در دست گرفتن موضوع فوت منصوری می‌خواهند مانند سابق علیه ایران جوسازی کنند. آنها می‌خواهند بر این سناریو سوار شوند و تا مدت‌ها علیه ایران بتازند. با سبک‌سنگین کردن این گزاره‌ها می‌شود متوجه شد که از مرگ منصوری چه دولت‌هایی نفع می‌برند و به‌همین دلیل انگشت اتهام به سوی آنهاست؛ به‌خصوص آنکه صهیونسیت‌ها در اروپا نفوذ بسیار زیادی دارند

مرگ غلامرضا منصوری، قاضی متهم به فساد مالی که توسط رسانه‌های غربی منتشر شد، ابعاد تازه‌ای به خود گرفته است.
محمدصادق کوشکی درباره این موضوع به «فردا» گفت: «نخستین نکته درباره مرگ منصوری این است که چه کسی، چه گروهی و حتی چه کشوری از مرگ او سود می‌برند؟  اولین گزینه این است که گفته شود او از سر عذاب‌وجدان و ترس از رفتن آبرو خودکشی کرده است که اگر این فرضیه ثابت شود، مسئله فرق می‌کند اما اگر این گزینه کنار برود، طبیعی است که او به قتل رسیده باشد. مطالبه قوه‌قضائیه و مردم ایران مشخصا استرداد و محاکمه او در داخل ایران بود زیرا منصوری در معرض اتهام فساد مالی قرار داشت و اگر به ایران آورده می‌شد یا خودش به ایران می‌آمد و در دادگاه نسبت به‌موارد اتهامی پاسخ می‌داد، چه‌بسا اموال برده‌شده بازمی‌گشت؛ با چنین تحلیلی ایران از پلیس بین‌الملل درخواست کرد که او را جلب کند.»

ادامه مطلب »

تحریم اینستکس، چوب حراج بر آبروی اروپا

نکته موجود دیگر در بسته تحریمی اخیر هدف قرار گرفتن موضوع تجارت میان دو کشور ایران و عراق است. تبادلات تجاری میان تهران و بغداد بیشتر در حوزه خرده‌فروشی و بین اشخاص صورت می‌گیرد. این مدل با هیچ مکانیسمی قابل تحریم نیست. اکنون تجارت عمده دولتی و سنگینی بین دو طرف برقرار نیست

یک تحلیلگر مسائل آمریکا در گفت‌وگو با قدس اقدام مقام‌های واشنگتن در وضع تحریم‌های تازه علیه کشورمان را لاف توخالی و بدون اثر کاخ سفید خوانده و گفت: هر چند در ظاهر مقام‌های آمریکایی تلاش داشته‌اند این‌گونه وانمود کنند تحریم‌های جدید حجم زیادی داشته و موارد زیادی را دربرمی گیرد، اما وقتی وارد لایحه‌ها می‌شویم، می‌بینیم که این اقدام ضد ایرانی مصادیق بیرونی زیادی ندارد.

محمدصادق کوشکی تحریم‌های جدید را هم یک جنگ روانی بی‌اثر دیگر خوانده و ادامه داد: به‌طور نمونه در این اقدام ادعا شده کانال مالی میان ایران و اروپا موسوم به اینستکس مورد تحریم واقع شده و این در حالی است که تاکنون هیچ مبادله‌ای از طریق این کانال مالی صورت نگرفته است. اینستکس یک دکور اروپایی است و مبادلات تجاری انجام شده ایران با اروپا از طریق آن صفر است. وقتی رقم صفر است؛ یعنی وجود خارجی ندارد، پس تحریم آن هم بی‌معنا به نظر می‌رسد.

ادامه مطلب »

حزب الله پرچمدار انقلاب اسلامی در غرب آسیاست

شورای امنیت سازمان ملل متحد شب گذشته با تاکید بر لزوم اجرای قطعنامه ۱۵۵۹ خواستار خلع سلاح همه گروه‌های مسلح لبنان شد. شورای امنیت همچنین تاکید کرد که همه طرف های لبنانی باید مشارکت در هرگونه درگیری خارجی را متوقف کنند. علاوه بر آن روزنامه صهیونیستی «جروزالم پست» در ادامه مدعی شد که «آنتونیو گوترش» دبیر کل سازمان ملل متحد از دولت و ارتش لبنان خواسته تا اقدام به خلع سلاح حزب‌الله کنند. طبق ادعای روزنامه مذکور صهیونیستی، دبیر کل سازمان ملل تاکید کرد: از دولت و نیروهای مسلح لبنان می‌خواهم تا همه تدابیر لازم را برای جلوگیری از دستیابی حزب‌الله و سایر گروه‌های مسلح این کشور به سلاح به کار گیرند.

محمد صادق کوشکی عضو هیات علمی دانشگاه تهران و تحلیل‌گر مسائل سیاسی در این رابطه به مشرق گفت: پس از عدم موفقیت آمریکایی‌هایی و صهیونیست‌ها و حامیان اروپایی آن‌ها در خلع سلاح حزب الله از طریق نفوذ در ساختار دولت لبنان و روی کار آمدن یک رئیس جمهور مخالف حزب الله، که  پروژه طولانی چند ساله‌ای بود و با روی کار آمدن ژنرال میشل عون این پروژه ناکام ماند، تاکید جدی آمریکایی‌ها و صهیونیست ها بر لزوم خلع سلاح حزب الله به این دلیل است که آنها می دانند حزب الله یک موازنه گر است به نفع محور مقاومت و مسیر انقلاب اسلامی و اگر حزب الله سلاح خودش را از دست بدهد خط محور مقاومت نه تنها در لبنان بلکه در محور مقاومت در سوریه، یمن و در عراق و فلسطین هم تضعیف خواهد شد.

ادامه مطلب »

اعلان جنگ آلمان به حزب الله لبنان

جالب اینجاست که تا الان تنها دو موجودیت از این حرکت استقبال کردند اولین موجودیت که از این حرکت استقبال کرد دولت نامشروع رژیم صهیونیستی بود و بعد از یک ساعت رژیم سعودی از این حرکت استقبال و حمایت کرد
روز دهم اردیبهشت، دولت آلمان اعلام کرد که فعالیت‌های حزب‌الله در خاک این کشور ممنوع است و آن را بعنوان یک «سازمان تروریستی» معرفی کرد و از روز یازدهم اردیبهشت حمله به بعضی از مساجد و مراکز فرهنگی در آلمان آغاز شد و بیش از هزار نفر از افرادی را که به نوعی با حزب‌الله ارتباط داشتند، دستگیر شدند.
به همین بهانه دکتر محمد صادق کوشکی عضو هیئت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران یادداشتی شفاهی در اختیار مشرق قرار داد که در ادامه می خوانید:

برای اینکه متوجه این ماجرا بشویم کافی است کمی روابط آلمان با حزب‌الله لبنان را از گذشته‌های دور تر بررسی کنیم. سرویس مخفی آلمان در طول چندین مبادله‌ای که حزب‌الله با رژیم صهیونیستی انجام داد نقش پر رنگی داشت. در طی این سالها، اسیرانی که حزب‌الله موفق شده بود از رژیم صهیونیستی بگیرد در قبال  زندانیان لبنانی، عرب و… در چندین نوبت با هم مبادله شدند که آخرین نوبت بر میگردد به بعد از جنگ ۳۳ روزه، که منجر به آزادی شهید سمیر قنطار شد.

ادامه مطلب »

از این پس ما می‌توانیم فعالیت‌های دشمن را در منطقه رصد کنیم

ما امروز می‌توانیم با اطمینان خاطر بیشتری خود را قدرت اول نظامی منطقه غرب آسیا بدانیم و الان می‌توانیم تحرکات آمریکایی ها را رصد کنیم و متوجه بشویم ناوگان و نیروهای نظامی آنان چه می‌کند و آرایش موشکی آنان چگونه است و صهیونیست‌ها چه می‌کنند و همینطور سایر کشورهایی که در اطراف ما هستند و ممکن است خواسته و یا ناخواسته ابزار دست دشمن بشوند و در مرزهای مختلف با همسایگان دچار مخاطراتی بشویم

پس از پرتاب موفق ماهواره نور، اسحاق بن اسرائیل رییس آژانس فضایی رژیم صهیونیستی در واکنشی سریع نسبت به این اقدام گفت  ماهواره “نور” که اخیرا توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پرتاب شد، می‌تواند پیامدهای خطرناکی برای امنیت این رژیم داشته باشد و اظهارات مشابهی از سوی مقامات آمریکایی و سطح نگرانی گسترده یک روی سکه بود اما روی دیگر سکه واکنش جریانات روشنفکرنما در داخل کشور بود که سعی می‌کردند از زوایای اقتصادی این دستاورد مهم را تحت‌الشعاع قرار دهند.

دراغلب تحلیل‌های جریانات تندرو این تحلیل در فضای مجازی انتشار می‌یافت که ارتقاء اقتصادی کشور از درجه اهمیتی بیشتری نسبت به پرتاب ماهواره قرار دارد. به همین بهانه با دکتر محمد صادق کوشکیعضو هیئت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران گفتگو کردیم تا از زاویه دقیق‌تر این رویداد بسیار مهم را بررسی و تحلیل کنیم.

ادامه مطلب »

عراق تبدیل به میدان قدرت نمایی آمریکا می شود؟

عراق تبدیل به میدان قدرت نمایی آمریکا می شود؟برغم پایان یافتن مهلت مصوبه پارلمان عراق برای خروج نیروهای نظامی آمریکا از عراق، نشریه نیویورک تایمز در روزهای گذشته به نقل از مقامات پنتاگون خبر از برنامه ریزی این نیروها برای نابودی کتائب حزب الله داد و هم زمان با نشر این خبر آمریکا تحرکاتی را در عراق آغاز کرده است.

به گزارش ایمنا، ایالات متحده در گام اول چندین جنگنده بر فراز آسمان عراق به پرواز در آورد و تمامی دیپلمات‌های خود را از عراق خارج و چندین پایگاه نظامی خود از جمله پایگاه التاجی (شمال بغداد)، بلد (استان صلاح الدین)، کرکوک و القیاره (نینوا) را تحویل ارتش عراق داد و نیروهای نظامی خود را از این پایگاه‌ها به دو پایگاه عین الاسد در غرب الانبار و حریر در اربیل انتقال داد؛ همچنین ژنرال کنت فرانک مکنزی، فرمانده نیروهای سنتکام در جلسه علنی کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا در واشنگتن خبر از استقرار سامانه موشکی پاتریوت و سامانه‌های دفاع هوایی، سامانه‌های ضد موشک‌های بالستیک در عراق داد.

شواهد نشان می‌دهد آمریکا دنبال قدرت نمایی در منطقه است، اما مقامات و نیروهای نظامی عراق در واکنش به تحرکات اخیر آمریکا، تاکید کردند هرگونه اقدام نظامی آمریکا را نقض حاکمیت کشورشان دانسته و در برابر آن ساکت نمی‌نشینند.

ادامه مطلب »

منتظر داعش جدید در مرزهای شرقی باشید

از طرفی متاسفانه دیپلماسی ما در رابطه با افغانستان انفعالی محض است و باید از این وضعیت خارج بشویم و حاکیمت افغانستان سامان پیدا کند و الا جنگ در این کشور شعله ور خواهد شد و به طور جدی آسیب های فراوانی را باید متحمل بشویم.

کوشکی: نامزدی که منابع مالی تبلیغاتش را شفاف نمی‌کند، صلاحیت نمایندگی نداردطی روزهای اخیر شاهد تحولات عجیب و زیادی در افغانستان هستیم، از توافق آمریکا با طالبان، توافقی که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان در حد کاغذ می ماند و بیشتر برای ترامپ کاربرد انتخاباتی دارد، تا برگزاری دو مراسم تحلیف ریاست جمهوری در یک روز که شاید در جهان کم نظیر باشد.

این تحولات ما را بر آن داشت تا با محمد صادق کوشکی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران و کارشناس ارشد مسائل منطقه به گفتگو بپردازیم.

ادامه مطلب »

لیست سیاه واقعیت خارجی ندارد

افرادی که از FATF حمایت می‌کند، به دنبال بستن آخرین راه‌های تنفسی کشور هستند. موارد انبوهی از پیمان FATF تا به امروز، بدون مصوبه مجلس و شورای نگهبان به شکل غیرقانونی به اجرا درآمده است.

محمدصادق کوشکی فعال سیاسی و عضو هیئت‌علمی دانشگاه تهران در خصوص اظهارات اخیر رئیس‌جمهور پیرامون FATF، اظهار داشت: اگر مطالباتی که FATF از کشورمان دارد را مرور کنیم، خواهیم دید که بیش از ۹۰ درصد آن را دولت اجرا کرده و به‌صورت تقریبی ۱۹ مورد آن عملیاتی شده است.

وی ادامه داد: با اجرای این بندها، دسترسی‌های خود را در شرایط تحریمی محدود کرده‌ایم و تسلط آمریکایی‌ها را به مبادلات مالی خود را افزایش داده‌ایم؛ از مجموع کل مطالبات FATF حدود دو بند است که اجرانشده است.

این فعال سیاسی تصریح کرد: آقای روحانی و مسئولان دولت بگویند اگر آن دو مورد اجرا شود، چه مشکلاتی از کشور حل می‌گردد؛ موارد انبوهی از پیمان FATF تا به امروز، بدون مصوبه مجلس و شورای نگهبان به شکل غیرقانونی به اجرا درآمده است.