جستجو
آرشیو

You are currently browsing the archives for the روابط ایران و جهان category.

آرشیو مطالب در دسته بندی ‘روابط ایران و جهان’

موگرینی ، سلفی در تهران و دردسر در اروپا

الف) وقتی موگرینی پس از خاتمه جلسه تحلیف حسن روحانی به دعوت چند نماینده مجلس ایران برای گرفتن عکس سلفی پاسخ مثبت داد تصور هم نمی کرد این اقدام در بازگشت به اروپا برایش فهرستی از دردسر ایجاد کند!
ب) قبل از همه روزنامه نگاران و اهالی رسانه در اتحادیه اروپا به حساب “فدریکا” رسیدند. انتقاد اساسی رسانه های اروپایی به کمیسر سیاست خارجی اتحادیه اروپا این بود که چرا “موگرینی” بدون در نظر گرفتن جایگاه و موقعیت دیپلماتیکش به چنین حرکت چیپ و بچه گانه ای تن داده و شان اتحادیه اروپا و کشورهای عضو آن را خدشه دار کرده است! این رسانه ها ضمن یادآوری مخالفت محافل اروپایی با انتخاب “موگرینی” به عنوان “کمیسر سیاست خارجی اروپای متحد” به دلیل ناپختگی و بی تجربگی ، این حرکت موگرینی را مصداق ناپختگی و بی تجربگی دانسته و به او در خصوص تکرار چنین حرکاتی هشدار داده اند! در این میان نشریه معروف ” لا رپوبلیکا” چاپ ایتالیا با چاپ کاریکاتوری از عکس سلفی موگرینی با چند نماینده مجلس ایران ( از جمله احمد مازنی نماینده لیست امید از تهران که با لباس روحانیت در کنار موگرینی عکس سلفی گرفته بود) این سوال را مطرح کرده که اگر به جای موگرینی، “کاندولیزا رایس” به مجلس ایران می رفت واکنش نمایندگان ایرانی چگونه بود؟

ادامه مطلب »

با نگاه راسیونالیستی هم نمی‌توان سازش را توجیه کرد

گفت و گو با صادق کوشکیمحمدصادق کوشکی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران  در نشست علمی عقلانیت انقلابی که به همت موسسه آموزشی پژوهشی انقلاب اسلامی برگزار شد، اظهار داشت: مفهوم عقلانیت و انقلابی‌گری که در صحبت‌های سیاست‌ورزان ما واژه‌های متفاوتی برای آن ذکر شده و رهبر انقلاب هم ۲ عنوان دیپلماسی و انقلابی‌گری را برای آن مطرح کرده‌اند، دارای مفاهیم بنیادی و اصیلی است و پس زمینه‌ای در حوزه اندیشه دارد.

وی افزود: عقل از مفاهیمی است که تعاریف مختلفی از آن ارائه شده و اگر ما آن نگرش دینی را کنار بگذاریم، مفهیم آن سهل و ممتنع است. عقلی که امروز در جهان از آن صحبت می‌شود معادل راسیونالیسم است.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با بیان اینکه راسیونالیسم یا عقل ابزاری در جهت کسب منافع شخصی و حفظ منافع است و این منفعت حول لذت تعریف می‌شود، اظهار داشت: حتی اگر عقلانیت را بخواهیم در راسیونالیسم جستجوی کنیم ماهیت انقلابی دارد.

ادامه مطلب »

برجام هیچ نتیجه‎ای جز نابودی صنعت هسته‎ای کشور در برنداشته است

میزان تجارت اروپا با ایران نهایت ۲۰ میلیارد دلار است، اما معاملات اقتصادی آن‎ها با آمریکا بیش از ۵۰۰ میلیارد دلار ارزش دارد. تاکنون اروپایی‌ها در برابر بدعهدی‎های آمریکا قولی به ایران نداده‌اند و اگر هم قولی میان کشورمان با آن‎ها وجود داشته باشد قطعا اتحادیه اروپا به قولشان عمل نخواهند کرد.

محمدصادق کوشکی، استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران در گفت‎وگو با خبرگزاری آنا برجام را از ابتدا تفاهمی یک جانبه و سود یک طرفه به نفع آمریکا دانست و در این باره یادآوری کرد باراک اوباما، رئیس جمهور سابق این کشور در اواخر عمر دولت خود در کاخ سفید گفته بود «برجام باعث شد تا آمریکا به همه آن چیزی که درباره ایران می‌خواست برسد و ما بدون شلیک یک گلوله به هدفمان رسیدیم. یعنی توان هسته‎ای ایران را به دست ایرانی‎ها نابود کردیم.

او ادامه داد: «ما نباید از آمریکایی‎ها توقع داشته باشیم که به مفاد برجام عمل کنند. البته این مساله از ابتدا هم معلوم و مشخص بود که آن‎ها تعهدات خودشان را در برجام نقض می‎کنند. ما به همراه منتقدان و متخصصان بارها گفته بودیم که ایالات متحده آمریکا برجام را نقض می‎کند.»

ادامه مطلب »

تقاطع حقوق بشر و تحریم !

کشورهای استعماری می‌کوشند تا تحریم‌ها را علاوه بر اعمال و اجبار بین‌المللی ازنظر حقوقی توجیه کنند اما واکاوی سازوکار تحریم‌های آمریکا و اروپا علیه کشورمان از منظر قوانین مورد قبول بلوک غرب نشان می‌دهد که وضع تحریم‌های یک‌جانبه، با حداقل چهار سند مهم بین‌المللی در تعارض است

تحریم‌ها از منظر سیاستمداران غربی ابزارهایی با اغراض خصمانه هستند که به‌منظور تغییر رفتار کشورها و دستیابی به اهداف سیاسی تعریف شده‌اند و عموماً برای وارد کردن خسارت و هزینه به اقتصاد کشور هدف، طراحی و پیاده‌سازی می‌شوند. ایران اسلامی ازجمله کشورهایی است که بارها از سوی آمریکا به بهانه نقض تعهدات بین‌المللی تحت تحریم‌های یک‌جانبه قرار گرفته است و تحریم‌های اخیر کنگره آمریکا موسوم به «تحریم‌های جامع ایران» که فاصله زیادی برای تبدیل شدن به قانون ندارند، ‌ازجمله این تحریم‌هاست. البته سیاست‌ تحریمی، رسمی با سابقه در دستگاه سیاست خارجی آمریکاست، به طوری که این کشور از سال ۱۹۹۳ تا سال ۱۹۹۶، بیش از ۶۱ تحریم یک‌جانبه علیه ۳۵ کشور وضع کرد که این رقم، ۴۲ درصد از جمعیت جهان را تشکیل می‌دهد.

ادامه مطلب »

جان و ناموس هزاران ایرانی را به دست دشمن نسپاریم

آیا بعید است که رژیم آل سعود برای ورود چند فرد یا حتی خودرو انتحاری به هتلها و اماکن اقامتی حجاج ایرانی زمینه سازی کند و البته گناه آن را هم به گردن تروریستها بیاندازد و بدون هیچ مسئولیتی، کینه خود نسبت به مردم ایران راعملی کند؟ آیا عاملی وجود دارد که مانع پشتیبانی و حمایت آل سعود از چنین اقداماتی شود؟ وقتی آل سعود برای عملیات تروریستی علیه مردم ایران در تهران زمینه چینی می کند چرا برای انجام چنین عملیاتهایی علیه جان زائران ایرانی در خاک عربستان زمینه سازی و همکاری نکند؟

- الف) بعثه و سازمان حج و زیارت از ابتدای سال جاری تلاشهایی را برای برگزاری مراسم حج تمتع در ماههای پیش رو انجام داده و طی توافقاتی با طرفهای سعودی با سرعت و اصرار فراوان پیگیر اعزام حدود هشتاد هزار زائر ایرانی به مناسک حج تمتع شده و در همین مسیر ضمن نهایی کردن ثبت نام حجاج ایرانی و انجام تشریفات مربوطه، اعلام نموده اند که تا سیزدهم تیرماه مجموعه پزشکی حج را برای تهیه مقدمات لازم به عربستان اعزام خواهند نمود.

ب)  در این میان تغییرات در فضای سیاسی داخل و خارج عربستان در چند ماهه اخیر به گونه ای سریع و شدید بوده که ابهاماتی جدی را در مسیر مشارکت حجاج ایرانی در مراسم حج امسال ایجاد نموده و روز به روز افزایش داده و می دهد. اولین و جدی ترین ابهام  در این مسیر، وقوع تغییرات جدی در ساختار قدرت درونی خاندان حاکم بر عربستان است. در چند روز گذشته شاهد حذف “محمد بن نایف” از تمامی مناصبش بودیم. او که از قدرتمند ترین چهره های امنیتی و با نفوذ بالا در عربستان (عهده دار مناصبی چون ولی عهد، وزیر کشور،معاون اول نخست وزیر و …بود) و از نزدیک ترین افراد  خاندان آل سعود به سازمانها و مجموعه های امنیتی اروپایی و آمریکایی به شمار می رفت به ناگاه از همه مناصبش عزل و جای خود را به “محمد بن سلمان” داد. محمد بن سلمان که بسیاری از او به عنوان پادشاه حقیقی و سکاندار پشت پرده این روزها در عربستان یاد می کنند بدون اغراق از ضد ایرانی ترین چهره هایی است که نظام سعودی تا کنون به خود دیده  و به عنوان نمونه  همانی است که مدتی پیش از کشاندن جنگ به داخل ایران سخن گفته بود.

ادامه مطلب »

مرگ بر آمریکا وقتی موثر می‌شود که تحقیقی شود

استاد کوشکیبا توجه به بیانات مقام معظم رهبری در خصوص «افشای حقوق بشر آمریکایی» و نامگذاری هفته دوم تیرماه هر سال به این نام،   فارس در گفت‌و‌گوهای جداگانه‌ای با کارشناسان سیاسی و حوزه بین‌الملل به بررسی ابعاد این موضوع پرداخت.

محمد صادق کوشکی کارشناس مسائل سیاسی و نویسنده کتاب «تاریخ مستطاب آمریکا» در گفتگویی نظرات کارشناسی خود را در موضوع حقوق بشر آمریکایی مطرح کرد که در ادامه این مصاحبه را می خوانیم:

* اصطلاح حقوق بشرآمریکایی چه چیزی را به ذهن شما متبادر می‌کند؟

خیلی چیزها مثل تعریف آمریکا از بشر، تعریف آمریکا از حقوق، تعریف بعضی ها از آمریکا، تصورات بعضی ها در مورد آمریکا، تصورات بعضی ها در مورد حقوق بشر، توهمات بعضی ها در مورد آمریکا، توهمات بعضی ها در مورد حقوق بشر

* آیا ممکن است یک تعریف مختصر از حقوق بشر آمریکایی داشته باشیم؟

حقوق بشر آمریکایی یعنی دادن حقوقی که هیات حاکمه‌ آمریکا به رسمیت میشناسند برای کسانی که به عنوان بشر به رسمیت میشناسند. یعنی آمریکایی ها بخشی از انسانها را به عنوان بشر می شناسند بخشی از انسانها را بشر نمی دانند. برای آن بخشی که بشر می دانند حقوقی را که خودشون به رسمیت میشناسند، می‌دهند . به این می‌گویند حقوق بشر آمریکایی.

ادامه مطلب »

صهیونیستها و حاکمان سعودی، پیام عملیات موشکی سپاه را درک می کنند

محمدصادق کوشکی استاد دانشگاه تهران در گفتگو با مهر با اشاره به حمله موشکی سپاه پاسداران به مواضع داعش اظهار کرد: این عملیات، نخستین اقدام عملیاتی موشکی میان‌برد جمهوری اسلامی بود. ما در زمان جنگ با صدام، برخی مناطق عراق را با موشک هدف قرار داده بودیم و بعد از خاتمه جنگ هم چند عملیات موشکی از جمله ضد پادگان اشرف داشتیم.

وی افزود: با این وجود، هیچ‌گاه جمهوری اسلامی عملیات موشکی با بُرد میانی یعنی بالای ۷۰۰ کیلومتر نداشته است. از این نظر، اولین نمونه اقدام عملیاتی محسوب می‌شود و قابل تأمل است.

کوشکی با بیان اینکه رژیم صهیونیستی بیشتر از داعش از این حملات ترسیده است گفت: برخی کشورهای منطقه نظیر ترکیه و عراق می‌دانند که این عملیات برایشان خطری ندارد و به همین خاطر هیچ واکنش منفی نسبت به این عملیات نداشته اند. دیگر کشورها نیز از این عملیات خوشحال شده‌اند چرا که می‌ترسیدند داعش به آن ها صدمه‌ای وارد کند.

ادامه مطلب »

خرج کردن از رهبری در انتخابات ریاست جمهوری خیانت است

به گزارش خبرگزاری دانشجو از مشهد، محمدصادق کوشکی، استاد دانشگاه  در نشست هم افزایی ائمه جماعات دانشگاه‌های کشور که در مشهد برگزار شد در خصوص انتخابات پیش رو گفت: ساز و کار انتخاباتی ما از جهان غرب گرفته شده پس در آن اشکالات فراوانی وجود دارد، اما اصل تعیین سرنوشت مردم توسط خودشان از دین اسلام گرفته شده که این تناقض ها و مشکلاتی را به وجود می آید.

وی افزود: امروز می‌بینیم که نمایندگان وعده‌هایی به مردم می‌دهند و برای رسیدن به کرسی قدرت به هم تنه می‌زنند چنانچه ساز و کار انتخاباتی را از دین اسلام بگیریم دیگر روح و روانمان اذیت نمی‌شود.

کوشکی با تاکید براینکه انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری ایران پیش از این به شرایط جهانی گره خورده است، بیان داشت: اولین بار است که مقامات اروپایی و برخی از مقامات آمریکایی به صراحت می‌گویند که فلانی باید بماند بنابراین باید با چشمان باز شرایط را بسنجیم و انتخاب کنیم.گره خوردن انتخابات با شرایط جهانی تصمیم گیری را سخت کرده است.

ادامه مطلب »

تحرکات سه‌گانه آمریکا در منطقه

از آغاز ریاست جمهوری «دونالد ترامپ»، بیش از ۳ ماه می‌گذرد و آرام‌آرام پرده از سیاست‌های مرموزش در مواجهه با بحران‌های غرب آسیا کنار می‌رود. وعده‌های او در رقابت‌های انتخاباتی، این گمانه را به اذهان متبادر می‌کرد که وی فردی مخالف جنگ است و ترجیح می‌دهد به‌جای نقش‌آفرینی در قامت «پلیس جهان»، به رتق‌وفتق معضلات کشورش بپردازد. دیدگاه غالب در رابطه با چرخش سیاست‌های ترامپ به‌سوی مداخله‌های منطقه‌ای حاکی از این است که تغییرات در سیاست‌های کلی وی در منطقه تا به امروز به‌ویژه در رابطه با سوریه و به‌تازگی در افغانستان و کره شمالی نشان می‌دهد، او برخلاف شعارهای انتخاباتی‌اش در مورد تمرکز بر مشکلات اقتصادی، واژه به واژه استراتژی تیم سیاستمداران تازه‌کارش را برای نشان دادن چهره‌ای جدید از آمریکا در بحبوحه بحران اقتصادی اجرا می‌کند.
وی در روزهای آغازین ورودش به کاخ سفید، طرحی را در دستور کار وزارت خارجه و دفاع قرار داد که ظرف ۹۰ روز یک منطقه امن در سوریه را ایجاد کنند. طبق برآوردهای پنتاگون، برای ایجاد چنین منطقه‌ای به ۳۰ هزار سرباز پیاده‌نظام در خطرناک‌ترین منطقه جهان نیاز بود و معنای این سخن، ورود واشنگتن به یک جنگ دیگر در منطقه بود و این مسئله با رویکرد ترامپ در قبال رقیب دموکراتش در جریان مبارزات انتخاباتی‌ که وی را بارها به دلیل مداخله در جنگ عراق، سرزنش کرده بود، مغایرت داشت. هم‌زمان با صدور فرمان مهاجرتی ترامپ به‌منظور ممنوعیت ورود اتباع ۷ کشور اسلامی به آمریکا، مشخص شد که وی، این گزینه را از روی میز برداشته و طرح دیگری را در سر می‌پروراند، زیرا بخش مربوط به «ایجاد مناطق امن در سوریه» در این فرمان نیامده بود. تجربه جنگ عراق و طرح شکست‌خورده منطقه امن سوریه در کنار اقتصاد فرسوده و رو به اضمحلال آمریکا، سیاستمداران این کشور را وادار کرد که برای قدرت‌نمایی، به گزینه‌هایی بیندیشند که نه آن‌ها را وارد یک جنگ تمام‌عیار و فرسایشی کند و نه برداشت شود که آمریکای دوران ترامپ، همان آمریکای دوران اوباماست. حمله موشکی اخیر آمریکا به پایگاه «الشعیرات»، اعزام ناوگروه جنگی به شبه‌جزیره کره و بکارگیری بمب غیرهسته‌ای در افغانستان، اقداماتی در همین راستا به شمار می‌روند.

ادامه مطلب »

دستاوردهای دیپلماسی مرعوب

صق

۱- برخلاف آن چه که در این ایام رایج شده است ، دیپلماسی در معنای دقیق و فنی آن به معنای حفاظت از منافع و رسیدن به اهداف در حوزه سیاست خارجی با هر وسیله ممکن ( از جمله جنگ ) است ! در حقیقت دیپلماسی “مدیریت وصول به اهداف در سیاست خارجی از طریق قدرت است !” خواه قدرت نظامی و خواه دیگر اشکال قدرت ( از جمله اقتصادی ، علمی و فرهنگی ، عقیدتی و … ) و این که برخی دیپلماسی را نقطه مقابل جنگ می دانند یا ناشی از عدم اطلاع این عده از حقیقت دیپلماسی است و یا به دلیل این که منافع این جماعت در این است که دیپلماسی را بدیل جنگ معرفی کنند .

۲ – این جمله ناپلئون بسیار معروف است که ” برد دیپلماسی من به اندازه برد توپخانه من است ” و این عبارت تعبیر ساده ای از این واقعیت معاصر است که جنگ نیز ابزاری است در دست دیپلماتها و اگر دیپلماسی اقتضا کند که یک واحد سیاسی( مثلأ یک کشور ، یک اتحادیه یا پیمان بین المللی مثلأ  ناتو ) بوسیله قدرت نظامی به همه یا بخشی از اهدافش برسد آنگاه نظامیان جنگ را آغاز می کنند و طبیعی است خاتمه جنگ نیز بدست طراحان آن ، معین و مشخص شود همان گونه که در جنگ تحمیلی پس از موفقیتهای اولیه صدام در سال ۵۹ هیأتهای بسیاری با هدف خاتمه جنگ به سوی ایران گسیل شدند آن هم زمانی که چند هزار کیلومتر مربع از خاک کشور در اشغال صدامیان بود (چون طراحان جنگ تحمیلی چنین پایانی برای آن طراحی کرده بودند) و اگرنبود مقاومت بی نظیر حضرت امام و ملت مسلمان ایران  قطعأ جنگ تحمیلی آن گونه که طراحان آن می خواستند خاتمه می یافت. بر اساس این نگرش است که سرنوشت جنگ هایی مانند جنگ جهانی اول ، جنگ جهانی دوم یا جنگ های شبه جزیره بالکان ( در بقایای یوگوسلاوی سابق ) و جنگ دراکراین به دست دیپلماتها رقم  خورد و نظامیان صرفأ مجری منویات دیپلماتها بودند . ادامه مطلب »