جستجو
آرشیو

You are currently browsing the archives for the روابط ایران و جهان category.

آرشیو مطالب در دسته بندی ‘روابط ایران و جهان’

عراق تبدیل به میدان قدرت نمایی آمریکا می شود؟

عراق تبدیل به میدان قدرت نمایی آمریکا می شود؟برغم پایان یافتن مهلت مصوبه پارلمان عراق برای خروج نیروهای نظامی آمریکا از عراق، نشریه نیویورک تایمز در روزهای گذشته به نقل از مقامات پنتاگون خبر از برنامه ریزی این نیروها برای نابودی کتائب حزب الله داد و هم زمان با نشر این خبر آمریکا تحرکاتی را در عراق آغاز کرده است.

به گزارش ایمنا، ایالات متحده در گام اول چندین جنگنده بر فراز آسمان عراق به پرواز در آورد و تمامی دیپلمات‌های خود را از عراق خارج و چندین پایگاه نظامی خود از جمله پایگاه التاجی (شمال بغداد)، بلد (استان صلاح الدین)، کرکوک و القیاره (نینوا) را تحویل ارتش عراق داد و نیروهای نظامی خود را از این پایگاه‌ها به دو پایگاه عین الاسد در غرب الانبار و حریر در اربیل انتقال داد؛ همچنین ژنرال کنت فرانک مکنزی، فرمانده نیروهای سنتکام در جلسه علنی کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا در واشنگتن خبر از استقرار سامانه موشکی پاتریوت و سامانه‌های دفاع هوایی، سامانه‌های ضد موشک‌های بالستیک در عراق داد.

شواهد نشان می‌دهد آمریکا دنبال قدرت نمایی در منطقه است، اما مقامات و نیروهای نظامی عراق در واکنش به تحرکات اخیر آمریکا، تاکید کردند هرگونه اقدام نظامی آمریکا را نقض حاکمیت کشورشان دانسته و در برابر آن ساکت نمی‌نشینند.

ادامه مطلب »

منتظر داعش جدید در مرزهای شرقی باشید

از طرفی متاسفانه دیپلماسی ما در رابطه با افغانستان انفعالی محض است و باید از این وضعیت خارج بشویم و حاکیمت افغانستان سامان پیدا کند و الا جنگ در این کشور شعله ور خواهد شد و به طور جدی آسیب های فراوانی را باید متحمل بشویم.

کوشکی: نامزدی که منابع مالی تبلیغاتش را شفاف نمی‌کند، صلاحیت نمایندگی نداردطی روزهای اخیر شاهد تحولات عجیب و زیادی در افغانستان هستیم، از توافق آمریکا با طالبان، توافقی که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان در حد کاغذ می ماند و بیشتر برای ترامپ کاربرد انتخاباتی دارد، تا برگزاری دو مراسم تحلیف ریاست جمهوری در یک روز که شاید در جهان کم نظیر باشد.

این تحولات ما را بر آن داشت تا با محمد صادق کوشکی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران و کارشناس ارشد مسائل منطقه به گفتگو بپردازیم.

ادامه مطلب »

لیست سیاه واقعیت خارجی ندارد

افرادی که از FATF حمایت می‌کند، به دنبال بستن آخرین راه‌های تنفسی کشور هستند. موارد انبوهی از پیمان FATF تا به امروز، بدون مصوبه مجلس و شورای نگهبان به شکل غیرقانونی به اجرا درآمده است.

محمدصادق کوشکی فعال سیاسی و عضو هیئت‌علمی دانشگاه تهران در خصوص اظهارات اخیر رئیس‌جمهور پیرامون FATF، اظهار داشت: اگر مطالباتی که FATF از کشورمان دارد را مرور کنیم، خواهیم دید که بیش از ۹۰ درصد آن را دولت اجرا کرده و به‌صورت تقریبی ۱۹ مورد آن عملیاتی شده است.

وی ادامه داد: با اجرای این بندها، دسترسی‌های خود را در شرایط تحریمی محدود کرده‌ایم و تسلط آمریکایی‌ها را به مبادلات مالی خود را افزایش داده‌ایم؛ از مجموع کل مطالبات FATF حدود دو بند است که اجرانشده است.

این فعال سیاسی تصریح کرد: آقای روحانی و مسئولان دولت بگویند اگر آن دو مورد اجرا شود، چه مشکلاتی از کشور حل می‌گردد؛ موارد انبوهی از پیمان FATF تا به امروز، بدون مصوبه مجلس و شورای نگهبان به شکل غیرقانونی به اجرا درآمده است.

انفعال دولت در موضوع مسلمانان هند تخلف از قانون اساسی است

انفعال دولت در موضوع مسلمانان هند تخلف از قانون اساسی است

محمدصادق کوشکی کارشناس مسائل بین الملل  در مورد انفعال وزارت امور خارجه و دولت در مورد خشونت‌ها علیه مسلمانان در هندوستان اظهار داشت: این مسئله چه در بُعد انسانی و چه در بُعد اعتقادی آن، جز اولویت‌های اصلی سیاسی و سیاست خارجی ما است.

وی ادامه داد: در موضوعاتی این چنینی که مسلمانان تحت ظلم و ستم قرار می‌گیرند، باید در حوزه اتخاذ واکنش به طور شفاف و روشن، مواضع کشور مشخص اعلام شود.

استاد دانشگاه تهران گفت: آنچه در هند رخ می‌دهد، مربوط به چند روز اخیر و حتی یک ماه اخیر نیست و توالی چند بحران و تقابل این دو گروه عقیدتی در این کشور سبب شده است که خشونت علیه مسلمانان افزایش یافته و دولت هندوستان نیز در این مسیر از حمایت‌های لازم از مسلمانان کوتاهی کرده است.

ادامه مطلب »

برجام وقتی مرد که ما به همه تعهدات‌ عمل کردیم

مکانیسم ماشه در واقع بازگشت تحریم‌های شورای امنیت است که بار‌ها آقای روحانی و حامیان برجام گفتند که تحریم‌های لغو شده، ولی لغو نشده بود؛ اصطلاحا در حالت فریز قرار دارد و معلق نگه داشته شده است.

محمد صادق کوشکی فعال سیاسی و عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در خصوص فعال‌سازی مکانیسم ماشه علیه کشورمان، افزود: مکانیسم ماشه، سنگین‌ترین اهرم‌های فشاری است که در برجام در نظر گرفته شد. بار‌ها به تیم مذاکره کننده و مسئولان وزارت امور خارجه پیرامون مکانیسم تذکر داده شده است.

وی گفت: مکانیسم ماشه در واقع بازگشت تحریم‌های شورای امنیت است که بار‌ها آقای روحانی و حامیان برجام گفتند که تحریم‌های لغو شده، ولی لغو نشده بود؛ اصطلاحا در حالت فیریز قرار دارد و معلق نگه داشته شده است.

دست جمهوری اسلامی برای هرنوع پاسخ باز است

اقدام تروریستی آمریکا با منافع آمریکا در منطقه نیز سازگار نبود یعنی آمریکایی‌ها با این حرکت تروریستی خودزنی کرده و موقعیت خود را در منطقه به طور جدی به خطر انداختند.
دست جمهوری اسلامی برای هرنوع پاسخ باز است

محمد صادق کوشکی استاد دانشگاه تهران در خصوص ضرورت و  چگونگی پاسخ ایران نسبت به حمله تروریستی و به شهادت رساندن سردار سلیمانی و ابومهندس گفت: اقدام تروریستی آمریکا با منافع آمریکا در منطقه نیز سازگار نبود یعنی آمریکایی‌ها با این حرکت تروریستی خودزنی کرده و موقعیت خود را در منطقه به طور جدی به خطر انداختند.

کوشکی با بیان اینکه آمریکایی‌ها اگر می‌خواستند معقول رفتار کنند نباید دست به چنین جنایتی می‌زدند گفت: با این اقدام آمریکا به طور همزمان خود را در برابر دو حاکمیت ایران و عراق قرار داد؛ آمریکایی‌ها، سردار سلیمانی را معادل و هم تراز وزیر دفاع خود می‌دانستند یعنی عالی ترین مرتبه نظامی در آمریکا، از طرف دیگر ابومهندس، شاخص‌ترین چهره جهادی عراق در دفاع از این کشور و مبارزه با داعش بود که آمریکا با شهادت این دو سردار، علاوه بر دولت‌های ایران و عراق، ملت‌های این دو کشور را نیز در برابر خود قرار داد و به همه این‌ها باید نفرت تک تک مردم آزاده منطقه را هم اضافه کرد.
ادامه مطلب »

شکسته شدن ابرقدرتی آمریکا نزدیک است

اخراج آمریکا از منطقه ابرقدرتی او را نابود خواهد کرد و در آن صورت دیگر نمی‌تواند به مثابه یک ابرقدرت در دنیا رفتار کند و این سخت‌ترین ضربه‌ای است که می‌توان وارد کرد؛ حال در این میان تاکتیک و روش رسیدن به این هدف راهبردی اهمیت چندانی ندارد.

محمدصادق کوشکی، عضو هیئت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران، در گفت‌وگو با خبرنگار ایکنا درباره تعبیر رهبر معظم انقلاب حمله موشکی سپاه پاسداران به پایگاه هوایی عین‌الاسد به «سیلی» و نتایج این سیلی در آینده گفت: اخراج آمریکا از منطقه به منزله منشأ تروریسم، بی‌ثباتی، نفرت‌پراکنی، جنگ و تنش در منطقه راهبرد دیرینه جمهوری اسلامی بوده و هست و یکی از آرزوهای شهید سپهبد قاسم سلیمانی تحقق همین مسئله بود.

وی ادامه داد: اکنون و پس از شهادت ایشان این امر یک وظیفه است همچنان که از گذشته یک راهبرد جدی نظام بوده است. اخراج آمریکا از منطقه نیز فقط برای حل مسائل خودمان نیست بلکه برای کاهش بی‌ثباتی، تروریسم و معضلات و بحران‌های امنیتی در کل کشورهای منطقه است و نفع این خروج برای کل ملت‌های منطقه است. امروز هم مردم عراق، لبنان، یمن و سوریه نیز به دنبال تحقق این مسئله هستند و لذا این هدف راهبردی ماست.

ادامه مطلب »

همکاری‌های چین به معنای حمایت نیست، بلکه در مسیر کلی مقابله پکن با واشنگتن بوده است

محمد صادق کوشکی کارشناس مسائل بین الملل درباره اینکه چین با تحریم‌های یکجانبه و ناعادلانه آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران مخالفت کرده و آن را مغایر با قوانین بین المللی دانسته، اظهار کرد: چین در برخورد‌های که با سیاست تجاری_اقتصادی که با آمریکا دارد و در فضای رقابتی با این کشور ممکن است در مواردی تصمیم بگیرد که با ایران همکاری‌هایی داشته باشد. این موضوع در گذشته هم بوده و اکنون هم است، اما در هر صورت ما نباید نه به پکن و نه به هر کشور دیگری در مقابله با واشنگتن تکیه کنیم.

او افزود: اگر بخواهیم در مقابله با آمریکا به چین تکیه کنیم، آسیب می‌بینیم، چراکه آن‌ها در مقاطع و جایگاه‌هایی که با منافع شان سازگار است، با ایران همکاری خواهند کرد، اما اگر جایی به نفعشان نباشد بدون شک اولویت را به منافع خودشان می‌دهند و در آن صورت ما رها و بی تکیه گاه می‌شویم، به همین دلیل و با استناد به تجارب گذشته نباید به هیچ کشوری در مسائل این چنینی اعتماد نکنیم.

کوشکی ادامه داد: اگر امکان این موجود باشد که همکاری‌هایی با کشور‌های مختلف داشته باشیم، در حدی که منافعمان ایجاب کند، مانعی ندارد و همکاری می‌کنیم، اما تکیه و اعتماد کردن به هر کشوری به صلاح تهران نیست. تجارب گذشته هم نشان داده که نه چین و نه هیچ کشوری به عنوان کشور قابل اعتماد برای جمهوری اسلامی ایران شناخته شده نیست، تنها باید به عنوان همکار تجاری و اقتصادی به کشور‌ها بنگریم.

ادامه مطلب »

شهادت سردار سلیمانی راه نابودی اسرائیل و خروج آمریکا از منطقه را رقم زد

نظام جمهوری اسلامی باید مسیر بیرون کردن آمریکا از منطقه را دنبال کند؛ مسیر بی بازگشتی که هر چند همواره به دنبال تحقق آن بوده ایم اما شهادت سردار سلیمانی ما را وارد فاز جدیدی کرد که بازگشتی در آن نیست، لذا الان بهترین زمان برای پاکسازی غرب آسیا از لوث وجود امریکایی ها و صهیونیست هایی است که باید گورشان را از منطقه گم کنند.

محمد صادق کوشکی کارشناس سیاست بین‌الملل در گفت و گو با قدس آنلاین گفت:  دستور حمله و به شهادت رساندن سردار سلیمانی را می‌توان نهایت تصمیم گیری احمقانه آمریکایی ها عنوان نمود؛ این تصمیم گیری نابخردانه ضربه ای بزرگ به موقعیت آمریکا و رژیم صهیونیستی در منطقه و در سطح بین‌الملل است؛ شاید ارتکاب هر حرکت دیگری تا این اندازه برای آمریکا و رژیم صهیونیستی آمریکایی ها  خسارت بار نبود، لذا می توان گفت آمریکایی ها عملا تمامی  پل های پشت سرشان رادر منطقه خراب کردند .

وی در این باره افزود: تنها راه پیش روی آمریکایی‌ها برای نجات و در امان ماندن تخلیه فوری پایگاه های نظامی خود در منطقه از عراق تا لبنان و سوریه و سایر کشورهای منطقه است چرا که در هیچ جای منطقه امنیت نخواهند داشت و شاگردان سردار سلیمانی و درس آموختگان مکتب ایشان در گوشه گوشه منطقه به صورت آتش به اختیار آماده انتقام گیری هستند. بی شک این حرکت تروریستی و جنایت بار آمریکایی ها موجب شد تا مسیر اخراج آمریکا از منطقه و نابودی رژیم صهیونیستی به صورت جدی در مدت زمان کوتاه تری محقق شود.

ادامه مطلب »

ناامنی غرب آسیا برای آمریکا مهمترین دستاورد شهادت سردار سلیمانی است

ناامنی غرب آسیا برای آمریکا مهمترین دستاورد شهادت سردار سلیمانی استمحمد صادق کوشکی در گفت و گو با ایمنا پیرامون شهادت قاسم سلیمانی،‌ اظهار کرد: آمریکایی ها در شناخت وضعیت منطقه و تصمیم شهادت قاسم سلیمانی اشتباه بزرگی را مرتکب شدند؛ زیرا بخش قابل توجهی از هیئت حاکم آمریکا نگران این مسئله هستند و به نظر می رسد بسیاری از سیاستمداران آمریکایی و بخش قابل توجهی از نظامیان این کشور با این اقدام مخالف بودند زیرا این اقدام هزینه های سنگینی را برای آنها به دنبال خواهد داشت.

وی افزود: ترامپ با توجه نگرش انتخاباتی خود تصمیم به این ماجراجویی خطرناک گرفته و نتیجه این ماجراجویی در منطقه به ویژه در عراق عواقب خطرناکی را به همراه خواهد داشت زیرا درحال حاضر آمریکا در غرب آسیا در شرایط ناامنی قرار دارد.

این کارشناس مسائل بین‌الملل تصریح کرد: هدف آمریکایی ها از این جنایت، جلوگیری از انتقام مردم عراق بود اما عراقی ها روز گذشته سوگوار ٢۵ شهید خود در حشدالشعبی بودند و امروز سوگ فرمانده بسیج مردمی و قاسم سلیمانی را نیز متحمل شدند بنابراین از این پس انتقام مردم عراق شدیدتر خواهد شد.

ادامه مطلب »