جستجو
آرشیو

You are currently browsing the archives for the روابط ایران و جهان category.

آرشیو مطالب در دسته بندی ‘روابط ایران و جهان’

تنش‌ و چند پارگی پی‌درپی میان اصلاح‌طلبان / مردم با تَکرار خاتمی در دام روحانی افتادند

سلبریتی‌ها دیگر نمی‌توانند در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده پلکان قدرت طلبی اصلاح‌طلبان بشوند.

محمد صادق کوشکی کارشناس مسائل سیاسی در گفتگو با خبرگزاری دانشجو، با بیان اینکه روحانی هیچ پایگاه اجتماعی واقعی در بین مردم نداشته است، اظهار کرد: مردم و حتی خود اصلاح طلبان هم می‌دانند، پایگاه اجتماعی روحانی یک جمعیت دو یا سه درصدی از اشرافیت سرمایه سالار در کشور به حساب می‌آید.

وی با اشاره بر اینکه این پایگاه اجتماعی قادر نبود روحانی را در سال ۹۲ با ۱۸ میلیون رای و در سال ۹۶ با ۲۳ میلیون رای وارد عرصه قدرت کند، افزود: روحانی پاهای خود بر شانه طبقه متوسط جامعه که پایگاه اجتماعی اصلاح طلبان بودند، قرار داد و از همین طریق به قدرت رسید. طبقه‌ای که زودتر از همه ضربات تصمیمات اشتباه خودشان را خوردند.

ادامه مطلب »

اگر از برجام خارج شویم اروپا دست به ماشه می‌شود

کوشکی: اگر از برجام خارج شویم اروپا دست به ماشه می‌شود / ظریف ارق ملی ندارد / چرا رسانه ملی برجام را برای مردم شفاف نکرد؟

صادق کوشکی کارشناس مسائل سیاسی در همایش بررسی اقدام متقابل ایران در قبال مکانیسم ماشه، اظهار داشت: برجام قابل استناد نیست، زیرا سند حقوقی نیست و اجرا کردن آن داوطلبانه است یعنی اگر آمریکا اجرا نکند هیچ اتفاقی نخواهد افتاد، ولی اگر ایران انجام ندهد تنبیه می‌شود.

وی ادامه داد: ایران نمی‌تواند از برجام خارج شود، زیرا اگر این اتفاق بیفتد اینبار اروپا دست به ماشه خواهد برد و ایران را تنبیه می‌کند.

کارشناس مسائل سیاسی گفت: نباید از آقای روحانی انتظار داشت تا هوای مسائل ملی را داشته باشد. نباید انتظاری از آقای ظریف داشت، زیرا سخنانی را بر زبان آورد که نشان از نداشتن ارق ملی دارد.

بحران سازی صوری اقتصادی با هدف فشار برای مذاکره با امریکا؟!

محمدصادق کوشکی در گفت وگو با دیپلماسی ایرانی معتقد است که چالش‌های اقتصادی و معیشتی کنونی به خصوص بعد از خرداد ماه به واسطه تصمیمات و قصور عمدی دولت شکل گرفته است نه تحریم‌های ایالات متحده آمریکا و یا سیاست فشار حداکثری دونالد ترامپ.
بحران سازی صوری اقتصادی با هدف فشار برای مذاکره با امریکا؟!

دیروز شنبه در یک رکورد زنی جدید دلار از ۲۹ هزار و ۲۰۰ تومان گذشت تا شاهد عمیق تر شدن فاجعه ای به نام سقوط ارزش ریال باشیم؛ فاجعه ای که می تواند با تاثیر مستقیم بر افزایش تورم، رکود و به تبعش کاهش شدید قدرت خرید مردم، «بحران معیشت» را به مراتب پررنگ‌تر از گذشته کند. اما تداوم بحران معیشت در کشور بدون تبعات امنیتی نخواهد بود. خصوصا که چشم انداز روشنی برای بهبود وضعیت اقتصادی و معیشتی کشور، حداقل طی ماه های پیش رو تا پایان سال وجود ندارد. لذا باید شاهد تشدید و تعمیق بحران معیشت و در امتدادش وقوع چالش‌های امنیتی در کشور باشیم. پیرو این نکته دیپلماسی ایرانی برای بررسی بیشتر بحران معیشت و احتمال شکل گیری چالش های امنیتی در کشور، گفت و گویی را با محمد صادق کوشکی، کارشناس مسائل سیاسی ترتیب داده است که در ادامه از نظر می گذرانید:

ادامه مطلب »

عراق توان مقابله نظامی با ترکیه را ندارد

دولت ترکیه طی سال‌های گذشته برای مقابله با نیروهای پ.ک. ک به شمال عراق حمله می‌کند و دولت مرکزی عراق تنها حملات ترکیه را محکوم می‌کند زیرا توان مقابله نظامی با آن را ندارد.

محمدصادق کوشکی در گفت گو با ایمنا پیرامون حملات نظامی ترکیه به مرزهای شمال عراق اظهار کرد: اختلافات ۴۰ ساله میان ترکیه و عراق در واقع درگیری بین ترک‌ها و چریک‌های حزب کارگران کردستان است که در شمال عراق ساکن هستند. این اختلافات با تضعیف شدن دولت مرکزی عراق در سال ١٩٩١ و با دخالت نیروهای آمریکایی آغاز شد.

وی افزود: طی ۴۰ سال گذشته گروه‌های چریکی کرد مخالف ترکیه به ویژه نیروهای پ.ک. ک با آزادی عمل بیشتری در شمال عراق، پایگاه نظامی ایجاد کرده و حملاتی را علیه آنکارا آغاز کردند؛ دولت ترکیه نیز در طی سال‌های گذشته برای مقابله با آن‌ها به شمال عراق حمله می‌کند.

ادامه مطلب »

خروج از ان‌پی‌تی راهکار جلوگیری از فعال شدن مکانیسم ماشه است

من دولت را مقصر برجام را نمی‌دانم زیرا آنها مأموریت خود را برای کدخدا انجام دادند و آقای روحانی قرار نبوده برای ملت ایران مأموریتی انجام دهد؛ مردم توقع نداشته باشند که حسن روحانی به تذکرات مقام معظم رهبری فکر کند

محمدصادق کوشکی کارشناس مسائل سیاسی در همایش مردمی دانشجویی اقدام متقابل ایران در مقابل مکانیسم ماشه اظهار داشت: نباید به دولتمردان برای امضای برجام انتقاد کنیم چرا که آنها به خوبی مأموریت‌شان را انجام داده‌اند چرا که اصلاً قرار نبود متن برجام را بخوانند.

وی افزود: از نظر حقوقی برجام توافق نیست ضمن اینکه معاهده و یادداشت همکاری هم نیست.

کارشناس مسائل سیاسی  تصریح کرد: دروغ بسیار بزرگی با عنوان برجام در راستای مأموریت دولت برای برجام گفته شده است که امضای کری تضمین برجام است. در حالیکه برجام اصلاً مبنای حقوقی ندارد. زیرا هیچکس آن را امضا نکرده و توافقنامه و هیچ چیز دیگری نیست.

ادامه مطلب »

آمریکا از زمان ورود به عرصه بین‌الملل رفتار استعمارگری داشته است

یک کارشناس مسائل منطقه با اشاره به رفتار استعمارگونه آمریکایی‌ها گفت: آمریکا از زمان ورود به عرصه بین‌الملل رفتار استعمارگری داشته است

محمد صادق کوشکی در گفت‌وگو با ایسنا در ارزیابی خود از بیانات اخیر مقام معظم رهبری در نشست مجازی با اعضای هیات دولت اظهار کرد : آنچه با بررسی سوابق عملکردی آمریکایی‌ها مشخص می شود این است، زمانی که در سال ۱۹۱۰ میلادی به طور رسمی وارد عرصه بین المللی شدند رفتار استعمارگری و استثمارگری داشتند که در ادبیات علوم سیاسی هم این واژه در فضای آکادمیک برای توصیف رفتار کشورهایی مثل آمریکا ساخته شد.

وی افزود : بعد از جنگ جهانی دوم این مفهوم استعمارگری و استثمارگری تشدید شد به این مضمون که هر کشوری دارای توانایی ویژه در سطح جهانی است این حق را برای خود قائل است تا امکانات دیگر کشورها را در اختیار بگیرد و به عنوان قدرت برتر برای سرنوشت کشورها تعیین تکلیف کند.
ادامه مطلب »

ایران نباید نسبت به قرارداد صهیونیستی سکوت کند

جمهوری اسلامی نباید نسبت به قرارداد میان رژیم صهیونیستی و امارات سکوت کند زیرا اگر رژیم اشغالگر قدس در همسایگی ایران احساس راحتی کند، امنیت ملی کشور را به خطر خواهد انداخت.

محمد صادق کوشکی در گفت و گو با خبرنگار ایمنا پیرامون توافق بین امارات متحده و اسرائیل اظهار کرد: عادی سازی روابط رژیم صهیونیستی و امارات گامی جدی برای تهدید امنیت ملی ایران است.

وی افزود: رژیم صهیونیستی پس از توافقی که با عمان داشت، همیشه در تلاش بود تا با نزدیکی به کشورهای حوزه خلیج فارس، تهدیدی جدی برای ایران باشد؛ بنابراین جمهوری اسلامی نباید نسبت به قرارداد میان رژیم صهیونیستی و امارات سکوت کند زیرا اگر رژیم اشغالگر قدس در همسایگی ایران احساس راحتی کند، امنیت ملی کشور را به خطر خواهد انداخت.

ادامه مطلب »

ریشه تنش‌ها میان عراق و ترکیه چیست؟

تشنج های میان آنکارا و بغداد در حالی رو به افزایش است که کشور های همسایه نسبت به افزایش بی ثباتی در عراق در صورت تداوم درگیری ها هشدار داده‌اند

در هفته‌های اخیر و پس از لغو سفر وزیر دفاع ترکیه به بغداد، وزارت امورخارجه عراق در یک اقدام تازه، از لغو دیدارهای مقامات ترکیه از این کشور و بستن گذرگاه‌های مرزی و فرودگاه‌های عراق روی شهروندان آنکارا خبر داد؛ با وجود این پاسخ ترکیه به بغداد مبنی بر ادامه عملیات‌ها تا زمان تداوم چشم‌پوشی عراق از حضور برخی گروه‌های کرد در شمال این کشور بار دیگر بر نگرانی‌ها افزود.

ترکیه سال‌هاست معتقد است پ.‌ک‌.ک از خاک عراق علیه منافع کشورش اقدام می‌کند. در این راستا نبرد میان دولت ترکیه و شبه‌نظامیان پ.‌ک‌.ک از سال ۱۹۸۴ آغاز شده و تاکنون بیش از ۱۴ هزار نفر در این نبردهای مسلحانه جان خود را از دست داده‌اند که حملات ماه‌های گذشته ترکیه با واکنش بی‌سابقه عراق مواجه شده است.

ادامه مطلب »

در برابر مکانیزم ماشه؛ لزوم خروج همزمان ازبرجام وNPT برای بازدارندگی

پژوهشگر مسائل سیاسی بر لزوم خروج همزمان از برجام و «NPT» به منظور بازدارندگی در برابر اقدام امریکا برای اعمال مکانیزم ماشه علیه کشورمان تاکید کرد

آقای محمدصادق کوشکی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما  با رد دیدگاه کسانی که اقدام امریکا در اعمال مکانیزم ماشه علیه کشورمان را غیر ممکن می‌دانند، گفت: افرادی که چنین استدلال می‌کنند فضای رفتار‌های بین المللی را با فضای داخلی کشور‌ها اشتباه می‌گیرند.
وی افزود: در داخل کشور‌ها اگر قواعد و مقررات رعایت نشود اصطلاحاً قوه قاهره و برتری به نام دولت و حاکمیت وجود دارد که با متخلفان و پایمال کنندگان حقوق دیگران برخورد می‌کند، اما در فضای بین المللی فاقد چنین ساز و کاری هستیم.
آقای کوشکی اضافه کرد: در عرصه بین المللی قوه قاهره‌ای به عنوان ضمانت اجرا برای صیانت از حقوق کشور‌ها وجود ندارد.

شواهد و دلایل دست داشتن آمریکا و رژیم صهیونیستی در جنایت بیروت

کوشکی صمدیبعد از ظهر روز سه شنبه برابر با ۱۴ مرداد جاری (۴ اوت ۲۰۲۰) رسانه های لبنانی و جهان ابتدا از وقوع یک انفجار در انبار مواد محترقه و آتش بازی در بندر بیروت خبر دادند.

هنوز دقایقی از این انفجار نگذشته بود که انفجاری مهیب به دنبال انفجار اول رخ داد که شکل و ماهیت ابتدایی این انفجار، آثار برجای مانده از آن، دود ناشی از احتراق مواد محترقه و شعاع آن بسیار سوال برانگیز بود.

آنچه نگاه ها را به خود جلب کرد، دود ناشی از انفجار بود که در ذهن تداعی کننده انفجار اتمی دو شهر ژاپنی «ناکازاکی» و «هیروشیما» بود. ساعتی بعد از انفجار اگرچه رسانه ها اعلام کردند که انفجار ناشی از احتراق ۲۷۵۰ تن نیترات آمونیم ذخیره شده در انبار شماره ۱۲ بندر بیروت بود.

پایگاه خبری مشرق در این خصوص گفتگویی با دکتر «کوشکی» استاد دانشگاه و کارشناس مسائل منطقه درباره این انفجار و دلایل و عوامل پشت پرده انجام داده است.

ادامه مطلب »