جستجو
آرشیو

You are currently browsing the archives for the روابط ایران و جهان category.

آرشیو مطالب در دسته بندی ‘روابط ایران و جهان’

برجام وقتی مرد که ما به همه تعهدات‌ عمل کردیم

مکانیسم ماشه در واقع بازگشت تحریم‌های شورای امنیت است که بار‌ها آقای روحانی و حامیان برجام گفتند که تحریم‌های لغو شده، ولی لغو نشده بود؛ اصطلاحا در حالت فریز قرار دارد و معلق نگه داشته شده است.

محمد صادق کوشکی فعال سیاسی و عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در خصوص فعال‌سازی مکانیسم ماشه علیه کشورمان، افزود: مکانیسم ماشه، سنگین‌ترین اهرم‌های فشاری است که در برجام در نظر گرفته شد. بار‌ها به تیم مذاکره کننده و مسئولان وزارت امور خارجه پیرامون مکانیسم تذکر داده شده است.

وی گفت: مکانیسم ماشه در واقع بازگشت تحریم‌های شورای امنیت است که بار‌ها آقای روحانی و حامیان برجام گفتند که تحریم‌های لغو شده، ولی لغو نشده بود؛ اصطلاحا در حالت فیریز قرار دارد و معلق نگه داشته شده است.

دست جمهوری اسلامی برای هرنوع پاسخ باز است

اقدام تروریستی آمریکا با منافع آمریکا در منطقه نیز سازگار نبود یعنی آمریکایی‌ها با این حرکت تروریستی خودزنی کرده و موقعیت خود را در منطقه به طور جدی به خطر انداختند.
دست جمهوری اسلامی برای هرنوع پاسخ باز است

محمد صادق کوشکی استاد دانشگاه تهران در خصوص ضرورت و  چگونگی پاسخ ایران نسبت به حمله تروریستی و به شهادت رساندن سردار سلیمانی و ابومهندس گفت: اقدام تروریستی آمریکا با منافع آمریکا در منطقه نیز سازگار نبود یعنی آمریکایی‌ها با این حرکت تروریستی خودزنی کرده و موقعیت خود را در منطقه به طور جدی به خطر انداختند.

کوشکی با بیان اینکه آمریکایی‌ها اگر می‌خواستند معقول رفتار کنند نباید دست به چنین جنایتی می‌زدند گفت: با این اقدام آمریکا به طور همزمان خود را در برابر دو حاکمیت ایران و عراق قرار داد؛ آمریکایی‌ها، سردار سلیمانی را معادل و هم تراز وزیر دفاع خود می‌دانستند یعنی عالی ترین مرتبه نظامی در آمریکا، از طرف دیگر ابومهندس، شاخص‌ترین چهره جهادی عراق در دفاع از این کشور و مبارزه با داعش بود که آمریکا با شهادت این دو سردار، علاوه بر دولت‌های ایران و عراق، ملت‌های این دو کشور را نیز در برابر خود قرار داد و به همه این‌ها باید نفرت تک تک مردم آزاده منطقه را هم اضافه کرد.
ادامه مطلب »

شکسته شدن ابرقدرتی آمریکا نزدیک است

اخراج آمریکا از منطقه ابرقدرتی او را نابود خواهد کرد و در آن صورت دیگر نمی‌تواند به مثابه یک ابرقدرت در دنیا رفتار کند و این سخت‌ترین ضربه‌ای است که می‌توان وارد کرد؛ حال در این میان تاکتیک و روش رسیدن به این هدف راهبردی اهمیت چندانی ندارد.

محمدصادق کوشکی، عضو هیئت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران، در گفت‌وگو با خبرنگار ایکنا درباره تعبیر رهبر معظم انقلاب حمله موشکی سپاه پاسداران به پایگاه هوایی عین‌الاسد به «سیلی» و نتایج این سیلی در آینده گفت: اخراج آمریکا از منطقه به منزله منشأ تروریسم، بی‌ثباتی، نفرت‌پراکنی، جنگ و تنش در منطقه راهبرد دیرینه جمهوری اسلامی بوده و هست و یکی از آرزوهای شهید سپهبد قاسم سلیمانی تحقق همین مسئله بود.

وی ادامه داد: اکنون و پس از شهادت ایشان این امر یک وظیفه است همچنان که از گذشته یک راهبرد جدی نظام بوده است. اخراج آمریکا از منطقه نیز فقط برای حل مسائل خودمان نیست بلکه برای کاهش بی‌ثباتی، تروریسم و معضلات و بحران‌های امنیتی در کل کشورهای منطقه است و نفع این خروج برای کل ملت‌های منطقه است. امروز هم مردم عراق، لبنان، یمن و سوریه نیز به دنبال تحقق این مسئله هستند و لذا این هدف راهبردی ماست.

ادامه مطلب »

همکاری‌های چین به معنای حمایت نیست، بلکه در مسیر کلی مقابله پکن با واشنگتن بوده است

محمد صادق کوشکی کارشناس مسائل بین الملل درباره اینکه چین با تحریم‌های یکجانبه و ناعادلانه آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران مخالفت کرده و آن را مغایر با قوانین بین المللی دانسته، اظهار کرد: چین در برخورد‌های که با سیاست تجاری_اقتصادی که با آمریکا دارد و در فضای رقابتی با این کشور ممکن است در مواردی تصمیم بگیرد که با ایران همکاری‌هایی داشته باشد. این موضوع در گذشته هم بوده و اکنون هم است، اما در هر صورت ما نباید نه به پکن و نه به هر کشور دیگری در مقابله با واشنگتن تکیه کنیم.

او افزود: اگر بخواهیم در مقابله با آمریکا به چین تکیه کنیم، آسیب می‌بینیم، چراکه آن‌ها در مقاطع و جایگاه‌هایی که با منافع شان سازگار است، با ایران همکاری خواهند کرد، اما اگر جایی به نفعشان نباشد بدون شک اولویت را به منافع خودشان می‌دهند و در آن صورت ما رها و بی تکیه گاه می‌شویم، به همین دلیل و با استناد به تجارب گذشته نباید به هیچ کشوری در مسائل این چنینی اعتماد نکنیم.

کوشکی ادامه داد: اگر امکان این موجود باشد که همکاری‌هایی با کشور‌های مختلف داشته باشیم، در حدی که منافعمان ایجاب کند، مانعی ندارد و همکاری می‌کنیم، اما تکیه و اعتماد کردن به هر کشوری به صلاح تهران نیست. تجارب گذشته هم نشان داده که نه چین و نه هیچ کشوری به عنوان کشور قابل اعتماد برای جمهوری اسلامی ایران شناخته شده نیست، تنها باید به عنوان همکار تجاری و اقتصادی به کشور‌ها بنگریم.

ادامه مطلب »

شهادت سردار سلیمانی راه نابودی اسرائیل و خروج آمریکا از منطقه را رقم زد

نظام جمهوری اسلامی باید مسیر بیرون کردن آمریکا از منطقه را دنبال کند؛ مسیر بی بازگشتی که هر چند همواره به دنبال تحقق آن بوده ایم اما شهادت سردار سلیمانی ما را وارد فاز جدیدی کرد که بازگشتی در آن نیست، لذا الان بهترین زمان برای پاکسازی غرب آسیا از لوث وجود امریکایی ها و صهیونیست هایی است که باید گورشان را از منطقه گم کنند.

محمد صادق کوشکی کارشناس سیاست بین‌الملل در گفت و گو با قدس آنلاین گفت:  دستور حمله و به شهادت رساندن سردار سلیمانی را می‌توان نهایت تصمیم گیری احمقانه آمریکایی ها عنوان نمود؛ این تصمیم گیری نابخردانه ضربه ای بزرگ به موقعیت آمریکا و رژیم صهیونیستی در منطقه و در سطح بین‌الملل است؛ شاید ارتکاب هر حرکت دیگری تا این اندازه برای آمریکا و رژیم صهیونیستی آمریکایی ها  خسارت بار نبود، لذا می توان گفت آمریکایی ها عملا تمامی  پل های پشت سرشان رادر منطقه خراب کردند .

وی در این باره افزود: تنها راه پیش روی آمریکایی‌ها برای نجات و در امان ماندن تخلیه فوری پایگاه های نظامی خود در منطقه از عراق تا لبنان و سوریه و سایر کشورهای منطقه است چرا که در هیچ جای منطقه امنیت نخواهند داشت و شاگردان سردار سلیمانی و درس آموختگان مکتب ایشان در گوشه گوشه منطقه به صورت آتش به اختیار آماده انتقام گیری هستند. بی شک این حرکت تروریستی و جنایت بار آمریکایی ها موجب شد تا مسیر اخراج آمریکا از منطقه و نابودی رژیم صهیونیستی به صورت جدی در مدت زمان کوتاه تری محقق شود.

ادامه مطلب »

ناامنی غرب آسیا برای آمریکا مهمترین دستاورد شهادت سردار سلیمانی است

ناامنی غرب آسیا برای آمریکا مهمترین دستاورد شهادت سردار سلیمانی استمحمد صادق کوشکی در گفت و گو با ایمنا پیرامون شهادت قاسم سلیمانی،‌ اظهار کرد: آمریکایی ها در شناخت وضعیت منطقه و تصمیم شهادت قاسم سلیمانی اشتباه بزرگی را مرتکب شدند؛ زیرا بخش قابل توجهی از هیئت حاکم آمریکا نگران این مسئله هستند و به نظر می رسد بسیاری از سیاستمداران آمریکایی و بخش قابل توجهی از نظامیان این کشور با این اقدام مخالف بودند زیرا این اقدام هزینه های سنگینی را برای آنها به دنبال خواهد داشت.

وی افزود: ترامپ با توجه نگرش انتخاباتی خود تصمیم به این ماجراجویی خطرناک گرفته و نتیجه این ماجراجویی در منطقه به ویژه در عراق عواقب خطرناکی را به همراه خواهد داشت زیرا درحال حاضر آمریکا در غرب آسیا در شرایط ناامنی قرار دارد.

این کارشناس مسائل بین‌الملل تصریح کرد: هدف آمریکایی ها از این جنایت، جلوگیری از انتقام مردم عراق بود اما عراقی ها روز گذشته سوگوار ٢۵ شهید خود در حشدالشعبی بودند و امروز سوگ فرمانده بسیج مردمی و قاسم سلیمانی را نیز متحمل شدند بنابراین از این پس انتقام مردم عراق شدیدتر خواهد شد.

ادامه مطلب »

اعتراضات آبان ماه با هیچ یک از اعتراضات دوره های قبل قابل مقایسه نیست

هجدهمین نشست تخصصی «اهداف جبهه غربی-عربی-عبری در مدیریت شورش ها در کشورهای مقاومت» صبح امروز (یکشنبه اول دی ماه ۹۸) در دفتر جمعیت دفاع از ملت فلسطین برگزار شد.محمد صادق کوشکی، عضو هیأت علمی دانشگاه تهران، در ابتدای این نشست با اشاره مشکلات امنیتی عراق از زمان سرنگونی صدام تا آغاز دولت عادل عبدالمهدی، گفت: بعد از جنگی که عراق با کویت  داشت، بسیاری از زیر ساخت های معیشتی این کشور نابود شد و قدرت خرید مردم کاهش یافت. از ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۶ نیز عراق صحنه جنگ تمام عیار نیروهای مردمی با نیروهای آمریکایی بود و بعد آن گرایشات تکفیری در عراق پدیدار گشت که در نهایت اواخر سال  ۲۰۱۷ گروه تروریستی داعش در عراق از بین رفت.

وی یادآور شد: عادل عبدالمهدی در زمانی به قدرت رسید که عراق بعد از مدت ها جنگ و درگیری توانسته بود یک سال اخیر خود را در فضای نسبتا آرام و بدون خشونت بگذراند. در دوران یک ساله عادل عبدالمهدی شاخص های معیشتی مردم به سطح خوبی نسبت به گذشته رسیده بود. به عنوان نمونه می توان به قطعی برق در عراق اشاره کرد که مسأله ای همیشگی در این کشور بوده و در دوران نخست وزیری عادل عبدالمهدی این قطعی به کمترین حد خود رسیده بود.

ادامه مطلب »

راهبرد آمریکا در خلیج فارس ایران‌هراسی است

کنفرانس منامهیک کارشناس مسائل منطقه با تاکید بر این‌که راهبرد کلان آمریکایی‌ها در منطقه خلیج فارس بحث پروژه ایران‌هراسی است،‌ گفت: بازیگری سناریوهای آمریکا توسط کشورهای جنوب خلیج فارس، آنها را مجبور می‌کند تا رفتارشان در حوزه سیاست خارجی با ما دوستانه نباشد.

محمد صادق کوشکی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به اظهارات شرکت‌کنندگان در کنفرانس  منامه اظهار کرد: مخاطب اجلاس‌های از این دست افکار عمومی کشورهای جنوب خلیج فارس هستند در واقع اینگونه همایش‌ها قبل از این‌که بخواهد بازتاب جهانی داشته باشد و یا این‌که بازتاب داخلی برای داشته باشد، یک بازتاب منطقه‌ای در جنوب خلیج فارس دارد.

وی ادامه داد: برگزاری اینگونه نشست‌ها در واقع یادآوری بحث ایران‌هراسی و جا انداختن این مساله است که ایران‌هراسی خطر اول و اصلی است که کشورهای جنوب خلیج فارس را تهدید می‌کند و این مساله به طور مرتب نیاز به یادآوری دارد.

ادامه مطلب »

برای آمریکا موضوع اعتراض در ایران مهم نیست

در پی ناآرامی‌ها و اغتشاشات چند روز اخیر در برخی شهرهای ایران در پی گران شدن بنزین، آمریکایی‌ها باز هم بیکار ننشسته و با صدور بیانیه‌هایی از این اعتراضات حمایت کردند، از جمله در این خصوص «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا عنوان کرد که آمریکا صدای مردم ایران را شنیده و از آنها حمایت می‌کند.

در همین خصوص، «محمدصادق کوشکی» کارشناس مسائل بین‌الملل در گفتگو با  فارس، با بیان اینکه آمریکایی‌ها از بعد از پیروزی انقلاب چند سیاست موازی را علیه جمهوری اسلامی در پیش گرفتند، عنوان کرد: یک سر طیف براندازی جمهوری اسلامی و سر دیگر طیف تضعیف جمهوری اسلامی در راستای ناکارآمدی آن و ایجاد بی اعتمادی بین مردم و حاکمیت بود.

وی با ذکر این نکته که مدتی است آمریکایی‌ها از براندازی ناامید شده و متوجه شدند ساختار جمهوری اسلامی به حدی از ثبات رسیده که امکان براندازی وجود ندارد، یادآور شد: به همین خاطر تمرکز آنها بر تضعیف جمهوری اسلامی است که این تضعیف منجر به ناکارآمدی نظام در انجام وظایفش و گسترش بی اعتمادی بین مردم و نظام شود.

ادامه مطلب »

لزوم غنی‌سازی ۲۰درصد در گام چهارم

تا مادامی که برجام حفظ می‌شود، اروپایی‌ها و آمریکا کاملا راضی هستند و دلیلی نمی‌بینند که پاسخگوی مطالبات ایران باشند. چنین گام‌هایی فشاری بر اروپا یا حتی آمریکا وارد نمی‌کند و آنها حتی اگر این گام‌ها تا گام صدم نیز ادامه یابد، مشکلی نخواهند داشت

محمدصادق کوشکی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در گفتگو با مهر، درباره گام‌های ایران برای کاهش تعهدات ذیل برجام اظهار داشت: به طور کلی آنچه ایران انجام داده را می‌توان گام‌های حداقلی دانست و طرف اروپایی را واردار به انجام تعهدات نمی‌کند.

وی با تبلیغاتی دانستن اقدامات ایران، افزود: آنچه تاکنون انجام گرفته بیشتر برای راضی کردن افکار عمومی در داخل بوده و دولتمردان تلاش می‌کنند با سرپوش گذاشتن روی شکست برجام برای بسته شدن دهان منتقدان داخلی برجام، اقدامی انجام دهند.

تحلیل‌گر مسائل سیاسی تصریح کرد: آن‌طور که پیش از این نیز منتقدان گام‌های کاهش برجامی مطرح کرده بودند، آنچه از سوی ایران انجام گرفته موجب تغییر رفتار اروپایی‌ها نشده است.

ادامه مطلب »