جستجو
آرشیو

You are currently browsing the archives for the روابط ایران و جهان category.

آرشیو مطالب در دسته بندی ‘روابط ایران و جهان’

لزوم غنی‌سازی ۲۰درصد در گام چهارم

تا مادامی که برجام حفظ می‌شود، اروپایی‌ها و آمریکا کاملا راضی هستند و دلیلی نمی‌بینند که پاسخگوی مطالبات ایران باشند. چنین گام‌هایی فشاری بر اروپا یا حتی آمریکا وارد نمی‌کند و آنها حتی اگر این گام‌ها تا گام صدم نیز ادامه یابد، مشکلی نخواهند داشت

محمدصادق کوشکی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در گفتگو با مهر، درباره گام‌های ایران برای کاهش تعهدات ذیل برجام اظهار داشت: به طور کلی آنچه ایران انجام داده را می‌توان گام‌های حداقلی دانست و طرف اروپایی را واردار به انجام تعهدات نمی‌کند.

وی با تبلیغاتی دانستن اقدامات ایران، افزود: آنچه تاکنون انجام گرفته بیشتر برای راضی کردن افکار عمومی در داخل بوده و دولتمردان تلاش می‌کنند با سرپوش گذاشتن روی شکست برجام برای بسته شدن دهان منتقدان داخلی برجام، اقدامی انجام دهند.

تحلیل‌گر مسائل سیاسی تصریح کرد: آن‌طور که پیش از این نیز منتقدان گام‌های کاهش برجامی مطرح کرده بودند، آنچه از سوی ایران انجام گرفته موجب تغییر رفتار اروپایی‌ها نشده است.

ادامه مطلب »

اعتراضات اخیر در عراق واقعی نیست

بر اساس ثبت‌های واقعی بازیگر واقعی در این کشور آمریکاست و این‌که عده‌ای می‌گویند ایران میوه آمریکایی‌ها در عراق را برداشته است به این خاطر است که آمریکایی‌ها می‌خواستند بهره برداری حداکثری از عراق داشته باشند ولی این موضوع محقق نشد

محمدصادق کوشکی  در نشست «نا آرامی در عراق»، انسداد حکمرانی و مداخلات خارجی که با حضور تعدادی از دانشجویان و کارشناسان مسائل عراق برگزار شده بود در بخشی از صحبت‌های خود با اشاره به تفاوت‌های دولت عادل المهدی با دولت‌های پیشین عراق از جمله نوری مالکی و حیدر عبادی افزود: غربی ها در بیان علت اعتراضات در عراق می‌گویند مردم به خاطر مشکلات اقتصادی و فساد خونشان به جوش آمده است. در حالیکه باید گفت فشارها در دولت عادل المهدی کمتر از دوران عبادی و مالکی است.

وی با بیان این‌که «برخی از تحلیل‌ها مبنی بر این‌که اعتراضات اخیر در عراق ناشی از بحران معیشت است برای من قابل فهم نیست؛ چراکه وضعیت در عراق کنونی بهتر از دوران افرادی چون نوری مالکی و حیدر عبادی است» ادامه داد: در دولت‌های قبلی مهمترین خواسته مردم آرامش و امنیت بود. موضوعی که در این کشور وجود نداشت ولی اکنون شاهد آرامش در این منطقه هستیم و از انفجارات و عملیات‌های تروریستی قبل خبری نیست.

ادامه مطلب »

۱۳ آبان، پاسخ ملت ایران به خیانت های دولت آمریکا بود

13 آبان، پاسخ ملت ایران به خیانت های دولت آمریکا بود محمدصادق کوشکی کارشناس مسائل سیاسی در برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو در خصوص واقعه تاریخی ۱۳ آبان روز ملی مبارزه با استکبار جهانی، اظهار داشت:‌ زمانی که از آمریکا ستیزی سخن می گوییم، نباید این تصور به وجود بیاید که ایران، ستیز با آمریکا را آغاز کرد. در مصاف با آمریکا، ایران در جایگاه دفاعی قرار دارد و در واقع آمریکا در جایگاه مهاجم قرار داشت و این موضوع از زمانی که به عنوان قدرت برتر جهانی به ایران آمدند و از منابع کشورمان استفاده کردند آغاز شد و تا به امروز ادامه دارد.

وی با اشاره به انقلاب ۵۷ و ۱۳ آبان، اظهار کرد: ملت ایران خود را در مقطعی مقابل آمریکایی ها دید که تصمیم گرفته بود خودش را مستقل و از حق تعیین سرنوشت خودش استفاده کند. در حقیقت اراده ایران برای تعیین سرنوشت خود، به هیچ عنوان با برنامه ها و سیاست ها و اهدافی که آمریکایی ها در منطقه داشتند همخوانی نداشت و به همین جهت آمریکایی ها اصرار داشتند ایران را به اجبار به مسیری که خودشان قصد داشتند، هدایت کنند.

ادامه مطلب »

ریاض ناگزیر از بهبود روابط با تهران است

این طرح، ابتکار آقای روحانی نیست، این سیاست ثابت ایران در ۴۰ سال گذشته بوده است و نوآوری نیست. ۴۰ سال است که ایران همین نکته را مطرح می‌کند، یعنی خروج قدرت‌های بیگانه از خلیج فارس و حفظ امنیت آن توسط کشورهای پیرامونی

«محمدصادق کوشکی» تحلیلگر مسائل بین‌الملل و استاد دانشگاه در گفتگو با  خبرگزاری فارس در خصوص اظهارات متناقض مقامات سعودی در قبال ایران و احتمال تغییر در مناسبات ریاض با تهران، سیاست خارجی سعودی‌ها در منطقه غرب آسیا و به ویژه در خلیج فارس را کاملا تابع سیاست‌های منطقه‌ای آمریکا برشمرد.

کوشکی گفت: در مقطع فعلی و در چند ماه اخیر، با توجه به رویکرد آمریکا مبنی بر عقب نشینی در برابر ایران، سعودی‌ها هم به این نتیجه رسیدند که مثل گذشته نمی‌توانند روی حمایت آمریکا از خودشان حساب کنند و به همین دلیل هم ناگزیر شدند سیاست خود را در قبال ایران تغییر دهند. حتی به دنبال برقراری روابط و بازسازی روابطشان با ایران باشند.

ادامه مطلب »

سعودی‌ها اختیار تصمیم‌گیری درباره روابط خود با ایران را ندارند

پامپئو و ملک سلمانمحمد صادق کوشکی بعد در نشست بررسی روابط ایران و عربستان که از سوی موسسه آینده پژوهی جهان اسلام برگزار شده بود در سخنانی با تبیین روابط ایران و عربستان در زمان قبل و بعد از انقلاب اسلامی اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران از همان ابتدای تثبیت خود از سال ۶۰ تا به امروز علی رغم وجود دیدگاه‌های متنوع و مختلف به این جمع‌بندی رسیده که باید روابطش با عربستان تداوم پیدا کند. گرچه عربستان را به عنوان یک دولت مطلوب نیز نپذیرفته ولی تاکید داشته که باید روابطش با این کشور تداوم پیدا کند.

وی با بیان اینکه از دوران آقای هاشمی تاکنون تقریبا همه روسای جمهور ما به عربستان سفر کرده‌اند. در حالیکه از سوی مقامات سعودی در چنین سطحی سفری به تهران نشده است، تصریح کرد: سعودی‌ها امکان تصمیم گیری در خصوص روابط خود با ایران را ندارند و در این زمینه تابع قدرت‌های هژمون در خلیج فارس هستند. در زمانی این قدرت هژمونی انگلیس بود و در حال حاضر این قدرت هژمون آمریکاست.

ادامه مطلب »

پایگاه اینجرلیک جایگاه استراتژیک خود را برای آمریکا از دست داد

آمریکایی ها نه در عراق و نه در ترکیه حضور خود را به صفر نخواهند رساند بلکه به واسطه اهمیت، شرایط هر کشور و حتی منطقه دست به  خروج  یا کم کردن حضور نیروهای خود اقدام می کنند در نتیجه این تغییر تعداد نیروهای آنها ربطی به مسائل اخیر شمال سوریه ندارد

محمد صادق کوشکی کارشناس مسائل منطقه در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به واکنش آمریکا و اتحادیه اروپا در قبال حمله ترکیه به شمال سوریه گفت: تاخیر آمریکا و اتحادیه اروپا در واکنش نشان دادن به حملات آنکارا به دلیل شناخت نداشتن نسبت به مسائل منطقه  است.

کارشناس مسائل منطقه افزود: آمریکایی ها قصد انجام واکنش جدی در رابطه با اقدام اخیر ترکیه را ندارند. از سوی دیگر فضا برای عملیاتی کردن طرح آمریکایی ها جهت ایجاد یک اقلیم در شمال سوریه مشابه الگوی اقلیم کردستان عراق به واسطه اقدامات جمهوری اسلامی و متحدان ما به نتیجه رسید.

ادامه مطلب »

مردم نهاد نبودن عامل عدم پیوستن کشورهای عربی به اتحاد امنیت خلیح فارس است

متاسفانه شواهد حاکی از آن است که کشورهای عربی حوزه خلیج فارس یا متحدان آمریکا و رژیم صهیونیستی به دلیل مردم نهاد نبودن ناگزیر به همکاری با آمریکا و انگلیس هستند؛ از این جهت در چنین ائتلافی شرکت نمی کنند

محمد صادق کوشکی گفت: امنیت خلیج فارس وحضور همسایگان در تامین امنیت منطقه ای که به امنیت بین المللی نیز منجر می شود الگوی پیشنهادی امنیتی ارائه شده در چهار دهه قبل است که براساس این الگو کشورهای پیرامونی این پهنه آبی بدون دخالت قدرت های بیگانه امنیت منطقه را تامین کنند؛ بنابراین این پیشنهاد طرح جدیدی نیست.

محمد صادق کوشکی کارشناس سیاست بین الملل در گفت و گو با قدس آنلاین گفت: موضوع طرح امنیت خلیج فارس که توسط آقای روحانی در رژه نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران بیان شده موضوع جدیدی نیست که ایشان مبدع آن باشند؛ چرا که این پیشنهاد در چهار دهه گذشته بارها از سوی مسوولین جمهوری اسلامی اعم از رهبر معظم انقلاب؛ فرماندهان نیروهای مسلح و روسای جمهور گذشته مطرح و بیان شده است. امنیت خلیج فارس وحضور همسایگان در تامین امنیت منطقه ای که به امنیت بین المللی نیز منجر می شود الگوی پیشنهادی امنیتی ارائه شده در چهار دهه قبل است که براساس این الگو کشورهای پیرامونی این پهنه آبی بدون دخالت قدرت های بیگانه امنیت منطقه را تامین کنند؛ بنابراین این پیشنهاد طرح جدیدی نیست.

ادامه مطلب »

برای دستیابی به قدرت بازدارندگی باید اقتدارمان افزایش یابد

برای دستیابی به قدرت بازدارندگی باید اقتدارمان افزایش یابد

محمدصادق کوشکی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در دهمین جلسه از سلسله  نشست‌های «دفاع همچنان باقیست» که  به همت سازمان بسیج رسانه قزوین در حوزه هنری برگزار شد، اظهار کرد: در دنیا برای واحدهای سیاسی، تقسیم بندی‌های سیاسی وجود دارد که یکی از این تقسیم بندی‌ها را می‎‌توان دفاع از امنیت و دفاع ملی دانست.

وی افزود: در دسته‌بندی دوم، کشورهایی همچون ژاپن، کره جنوبی و آلمان با وجود توانایی اجازه دفاع از امنیت، آمریکا در بالای سر آنها همچون چتری قرار دارد که مجوز دفاع از امنیت و منافع ملی را از این کشورها گرفته است.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران بیان کرد: دسته سوم کشورها شامل کشورهایی همچون عربستان است که  با وجود اجازه و امکان برای تشکیل امنیت، اراده این فعالیت را ندارند.

ادامه مطلب »

مردم عراق اجازه اختلال در راهپیمایی اربعین را نمی‌دهند

وقتی شواهد مختلف را کنار هم می‌گذاریم مطمئن می‌شویم حرکات اخیر در عراق خودجوش و درونی نیست زیرا این اقدامات با باورهای مردم این کشور آن هم در آستانه اربعین مغایرت جدی دارد

محمد صادق کوشکی کارشناس مسائل بین‌الملل درباره حوادث اخیر چند روز اخیر عراق،‌گفت: برخی مشکلات فعلی در عراق (بیکاری و فساد) به دلیل معضلاتی است که آمریکایی‌ها با تعیین قانون اساسی این کشور پس از صدام نوشتند.

کارشناس مسائل بین‌الملل تصریح کرد: این مشکلات اینگونه نیست که در دولت فعلی به وجود آمده باشد بلکه از سال ۲۰۰۵ تا کنون این امر وجود داشته اما اینکه چرا این اعتراضات هم اکنون بیان می‌شود کاملاً مشکوک است.

کوشکی گفت: نوع شعارهای که در برخی تجمعات عراق به ویژه تجمعات اولیه در بغداد سر داده می‌شود جای سوال دارد.

وی گفت: در ابتدای آغاز حرکات اعتراض‌آمیز در عراق رسانه‌های سعودی آن را بزرگ‌نمایی کرده و پوشش ویژه دادند. ضمن اینکه وقتی اطلاعات دیگر را کنار هم بگذاریم متوجه خواهیم شد که سعودی‌ها به دنبال آن هستند که در  عراق انتقام ضربه‌های اخیر را از جمهوری اسلامی ایران و محور مقاومت بگیرند.

ادامه مطلب »

تقدیر از اقدام رئیس قوه قضاییه در بحث توقیف اموال ایران

اقدام رئیس قوه قضاییه در ورود به بحث توقیف اموال ایران بی‌نظیر استرئیس قوه قضاییه بیست و پنجم شهریور ماه در جلسه شورای عالی قوه قضاییه با اشاره به اقدام کانادا در جهت توقیف اموال ایران، این اقدام را غیرقانونی و بر خلاف تمام میثاق‌های بین‌المللی دانست و تصریح کرد: چنین اقداماتی از سوی کشورهای مدعی تمدن و احترام به حقوق کشورها بسیار تعجب برانگیز است و ما تأکید می‌کنیم که دست از این کارها بردارند، زیرا ملت ما هرگز زیر بار زور نمی‌رود.

آیت‌الله رئیسی به کانادا هشدار داد که در صورت عدم رفع توقیف اموال ایران، با همکاری معاونت بین‌الملل قوه قضاییه و وزارت امور خارجه، نسبت به شناسایی و توقیف اموال کانادا از طریق نهادهای بین‌المللی اقدام مقتضی صورت خواهد گرفت و به هیچ عنوان اجازه تضییع حقوق ملت ایران به هیچ کشوری داده نخواهد شد.

محمدصادق کوشکی در خصوص ورود قوه قضاییه به بحث توقیف اموال ایران گفت: ورود رییس قوه قضاییه به این مبحث، فتح بابی برای جلوگیری از دزدی‌ها علیه ملت ایران است و می‌تواند به احقاق حق ایران منجر شود تا بخشی از اموال به کشور آورده شوند. رییس قوه قضاییه مطرح کردند که ایران برای مقابله با این اقدامات، از رویه‌های قضایی استفاده خواهد کرد و به توقیف متقابل اموال کشورهایی نظیر کانادا ورود پیدا می‌کنند.

ادامه مطلب »