جستجو
آرشیو

You are currently browsing the archives for the روابط ایران و جهان category.

آرشیو مطالب در دسته بندی ‘روابط ایران و جهان’

آمریکا و اروپا با یک هدف واحد، خواستار ایرانی ضعیف و فقیر هستند

آمریکا و اروپا با یک هدف واحد، خواستار یک ایران ضعیف و فقیر هستند حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران ضمن اعلام دو مورد بازنگری ایران در تعهدات خود بر اساس بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام، به کشورهای عضو گروه ۴+۱، دو ماه مهلت داد تا تحریم‌های یکجانبه آمریکا را جبران کرده و توازن بر هم خورده بین تعهدات و حقوق ایران از برجام را برقرار سازند. به گفته روحانی در صورتی که این کشور‌ها ظرف مهلت ۶۰ روزه نتوانند انتظارات ایران را در زمینه تحریم‌های نفتی و بانکی محقق سازند، ایران برخی دیگر از تعهدات برجامی خود را تعلیق خواهد کرد ، این در حالی است که اتحادیه اروپا  در بیانیه خود در واکنش به کاهش تعهدات برجامی کشورمان ، تصریح کردند که اولتیماتوم ایران درخصوص این توافق را نمی‌پذیرند ولی به بهترین نحو در خصوص اینستکس با ایران همکاری می کنند.
محمد صادق کوشکی کارشناس مسائل سیاسی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: ادعای اروپایی‌ها مبنی بر اینکه در قالب اینستکس به تعهدات خود عمل می‌کنند، خلاف واقعیت است چرا که ظرفیت و کشش لازم را برای انجام صادقانه تعهدات خود را در اینستکس را ندارند به عبارت دیگر با ظرف کوچکی آب نمی‌توانیم چندین انسان را سیراب کنیم، بنابراین اینستکس، قالبی محدود برای مبادلات تجاری محدود است.
وی افزود:اروپایی‌ها تصمیمی ندارند که تعهدات خود در برجام را عملی کنند، بنابراین بهانه‌ای به نام اینستکس ایجاد کردند که تظاهربه عمل کردن تعهددات خود کنند و در عین حال به نیتی که عمل نکردن به تعهدات شان است، برسند.

ادامه مطلب »

جنگ آمریکا با ایران اقدامی تخیلی است

اعزام ناوگروه آمریکایی پدیده‌ای روزمره و معمولی است و ارتباطی به اوضاع کنونی منطقه ندارد. از ۱۹۸۶ میلادی تا امروز شاهد آن هستیم که نظامیان و ناوگان آمریکا و مشخصاً ناوگان پنجم در خلیج فارس حضور دارند و در واقع این ترددها یک پدیده عادی است

آمریکا با ادعای اینکه ایران قصد دارد فعالیت‌های تحریک‌آمیزی در منطقه انجام دهد، ناو هواپیمابر «آبراهام لینکلن» و چندین بمب‌افکن را به خلیج فارس اعزام کرد. این ادعا از سویی و گزارش رسانه‌های آمریکایی ازجمله وال استریت ژورنال که مدعی هستند جمهوری اسلامی ایران قصد دارد با استفاده از پهپاد به منافع آمریکا در خلیج فارس حمله کند و حملات برنامه‌ریزی‌شده در تنگه باب‌المندب واقع در جنوب غربی یمن انجام دهد، از سوی دیگر باعث شد تا مسئولان آمریکایی از رصد تحرکات ایران در منطقه خبر دهند.

در همین راستا مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا گفت که کشورش با توجه به احتمال افزایش تنش در منطقه، فعالیت‌های ایران را رصد می‌کند. وی افزود: «این موضوع باعث می‌شود که واشنگتن تدابیر لازم را در سطوح امنیتی اتخاذ یا از گزینه‌های خود که بارها دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا آن را در واکنش به تحولات آینده اعلام کرده بود، استفاده کند».

ادامه مطلب »

آمریکا اگر می‌توانست فروش نفت ایران را سال‌ها پیش به صفر می‌رساند

این‌گونه نیست که امارات با جمعیت ۵ میلیونی و عربستان با جمعیت ۲۷ میلیونی بتوانند کل محصولاتی که به ایران صادر می‌شود را خریداری کنند و این مساله مستلزم این است که بخشی از صنایع در هند، چین و کره تعطیل شود و آن‌ها راضی به این کار نیستند، در واقع منعفت این کشورها در این است که از ایران نفت، گاز و مشتقات آن را بخرند و به جای آن کالا بفروشند

محمدصادق کوشکی در گفت‌وگو با ایسنا درباره این که در مقابل اعمال تحریم‌های شدیدتر از سوی آمریکا چه اقداماتی باید انجام شود؟ گفت: تحریم‌های شدیدترعملا وجود خارجی ندارد؛ زیرا آمریکایی‌ها اعلام کردند که می‌خواهند فروش نفت ما را به صفر برسانند در حالی که چند روز بعد اعلام داشتند که در حال تجدید نظر هستند،‌ این رفتارها یعنی این‌که تحریم‌های شدیدتر امکان پذیر نیست و تحریم‌های شدیدتر واژه  جنگ روانی است و ما به ازای بیرونی ندارد.

وی خاطرنشان کرد: آمریکایی‌ها اگر می‌توانستند فروش نفت ما را به صفر برسانند، سال‌ها پیش این کار را می‌کردند و تعارف نداشتند، اگر دولت آمریکا می‌توانست چنین کاری را انجام دهد، دو سال پیش و یا سال پیش این کار را می‌کرد، بنابراین چنین اقدامی با توجه به اقتضائات بازار جهانی نفت و گاز شدنی نیست، به همین خاطر چیزی به اسم تحریم‌های شدیدتر هم معنا ندارد.

ادامه مطلب »

تلاش برخی برای عادی‌سازی رابطه با رژیم صهیونیستی

کسانی که دغدغه عادی‌سازی رابطه با آمریکا و رژیم صهیونیستی را دارند در بهترین حالت کج‌اندیش هستند و یا اگر بخواهیم مقداری واقع‌بینانه نگاه کنیم بعید نیست که مامور به این کار باشند.
محمد صادق کوشکی عضو هیات علمی دانشگاه تهران، درباره تلاش‌ها و زمینه‌سازی‌های برخی افراد برای ایجاد رابطه با رژیم صهیونیستی و با اشاره به بیان ادعا‌هایی مبنی بر اینکه آمریکا به خاطر رژیم صهیونیستی با ما مشکل دارد، گفت: متاسفانه ما در جهان عرب کشور‌هایی را داریم که سال‌هاست با رژیم صهیونیستی و آمریکا رابطه خوبی دارند، مثلا کشوری مانند مصر، هم ننگ سازش با رژیم صهیونیستی را پذیرفته و هم رابطه خیلی دوستانه و صمیمانه‌ای با آمریکایی‌ها دارد.

وی افزود: با این حال باید ببینیم وضعیت مصر آیا از لحاظ اقتصادی خیلی وضعیت به سامانی است؟ آیا مصر مشکلات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی متعددی ندارد؟ و اینکه چرا با وجود صلح با رژیم صهیونیستی و رابطه صمیمی با آمریکا کار مردم مصر به انقلاب رسید و اینکه چرا این انقلاب بر علیه خودش تبدیل و به دیکتاتوری جدید رسید.

کوشکی ادامه داد: اردن هم کشور دیگری است که هم رابطه دوستانه‌ای با رژیم صهیونیستی دارد و هم با آ‌مریکا رابطه دارد، اما آیا وضعیت اردن وضعیت مطلوبی است؟ آیا آن‌ها وضعیت اقتصادی به سامانی دارند؟ در برخی کشور‌های دیگر منطقه هم شرایط مشابهی وجود دارد، یعنی کشوری مانند مراکش که رابطه خوبی با آمریکا و رژیم صهیونیستی دارد، ولی آیا مردم این کشور در وضعیت مطلوبی به سر می‌برند؟
ادامه مطلب »

اقدام آمریکا علیه سپاه تأثیری بر قدرت دفاعی کشورمان ندارد

آمریکایی‌ها دشمنی‌شان با سپاه را بارها نشان داده‌اند، اما مطمئناً آمریکایی‌ها در عملی‌ساختن و همراه ساختن دنیا با خود ناکام خواهد ماند؛ زیرا این اقدام عواقب ناخوشایندی برایشان در پی دارد

محمدصادق کوشکی در گفتگو با خبرگزاری آنا، درباره قرار گرفتن نام سپاه در لیست تروریستی از سوی آمریکا، اظهار کرد: این اتفاق طبیعی است و باید منتظر آن می‌بودیم؛ چون نشان‌دهنده این است که آمریکایی‌ها به شدت از عملکرد سپاه خشمگین هستند و در اوج دشمنی چنین رفتاری را با سپاه انجام دادند، لذا سپاه باید به خاطر این اقدام آمریکا به خود ببالد و بداند که در انجام وظایف خود به‌ خوبی عمل کرده است.

وی ادامه داد: آمریکایی‌ها دشمنی‌شان با سپاه را بارها نشان داده‌اند، اما مطمئناً آمریکایی‌ها در عملی‌ساختن و همراه ساختن دنیا با خود ناکام خواهد ماند؛ زیرا این اقدام عواقب ناخوشایندی برایشان در پی دارد.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران تصریح کرد: عمده نظامیان آمریکایی، دمکرات‌ها و جمهوری‌خواهان با تحریم سپاه مخالفند و به خوبی می‌دانند چنین تصمیمی آمریکا را با پیامدهای امنیتی ناگواری در منطقه روبه‌رو می‌سازد.

ادامه مطلب »

وارد کردن نام سپاه در لیست گروه‌های تروریستی مانور تبلیغاتی برای انتخابات است

دو اقدام اخیر دونالد ترامپ یعنی به رسمیت شناختن حاکمیت رژیم صهیونیستی بر منطقه جولان و تلاش برای وارد کردن نام سپاه در کنار گروه‌های تروریستی، بیشتر یک مانور تبلیغاتی برای انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا است و ربطی به پیروزی نتانیاهو ندارد

محمد صادق کوشکی کارشناس مسائل منطقه در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به برگزاری انتخابات در سرزمین‌ها اشغالی و احتمال پیروزی نتانیاهو با توجه به اقدامات ترامپ در خصوص جولان و موضع گیری تند او علیه سپاه پاسداران، اظهار کرد:دو اقدام اخیر دونالد ترامپ یعنی به رسمیت شناختن حاکمیت رژیم صهیونیستی بر منطقه جولان و تلاش برای وارد کردن نام سپاه در کنار گروه‌های تروریستی، بیشتر یک مانور تبلیغاتی برای انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا است و ربطی به پیروزی نتانیاهو ندارد.

کارشناس مسائل منطقه بیان کرد: افکار عمومی رژیم صهیونیستی به خوبی می دانند که هرکس در آمریکا به قدرت برسد مواضع ضد ایرانی دارد و  در نتیجه اقدامات اخیر ترامپ امتیازی برای نتانیاهو و همفکرانش محسوب نمی شود.

ادامه مطلب »

جهان صنعتی تفکری که شعار اول آن استقلال است را نمی‌پذیرد

دیدگاه تعیین سرنوشت به عنوان تفکر زاییده انقلاب اسلامی هنوز به طور کامل در ایران و کشور‌های منطقه قالب نشده؛ به گونه‌ای که می‌توان گفت سهم این تفکر در تحولات به ۱۰ تا ۱۵ درصد هم نرسیده؛ در هر حال این تفکر در هر کجا قالب شده مانند سوریه، یمن و بحرین جواب داده است

محمدصادق کوشکی، عضو هیات علمی دانشگاه تهران در نشست بررسی انقلاب در مسائل موجود در خاورمیانه که به همت بسیج دانشجویی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران برگزار شد، گفت: پیش از پیروزی انقلاب اسلامی غرب آسیا تامین کننده نفت و گاز و بازار مصرف جهان صنعتی بود و این رویکرد را نیز کشور‌های منطقه با شوق پذیرفته بودند و کسی هم با این قضیه مخالف نبود.

کوشکی با بیان اینکه پیش از انقلاب، علم در غرب آسیا یعنی علمی که در جهان صنعتی تولید می‌شد و ما آن را ترجمه می‌کردیم و می‌خواندیم، تصریح کرد: در آن زمان کسانی که از دانشگاه‌های بیروت، مصر و ایران به کشور‌های صنعتی رفته بودند می‌گفتند باید در توسعه مانند این کشور‌ها باشیم. در هر حال در آن دوران ما پذیرفته بودیم که باید سرنوشت ملت‌ها را دولت‌هایی که فرمول توسعه جهان صنعتی را پذیرفته بودند، تعیین کنند.

ارزیابی سفر غیرمنتظره بشار اسد به ایران

این سفر بیش از هر تبعات دیگری معادلات سعودی‌ها در منطقه را به هم می‌ریزد و موجبات خشم صهیونیست‌ها و آمریکا را فراهم می‌کند. نتانیاهو به دنبال این است تا موضوع اخراج ایران از سوریه را مطرح کند. حضور اسد در تهران مهر باطلی بر تخیلات نتانیاهو و نشان دهنده روابط مستحکم ایران و سوریه بوده و عملا جمهوری اسلامی پشتیبان ملت و دولت سوریه است

محمد صادق کوشکی استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران ضمن اشاره به اهمیت سفر بشار اسد و دیدار وی با رهبر انقلاب گفت: با توجه به بحران سوریه در طول سال‌های ۲۰۱۲ تا به الان، بشار اسد به غیر از یک سفر اضطراری که به روسیه داشت، ترجیح داده بود که به هیچ کشور خارجی سفر نکند. حال اینکه امروز بعد از تثبیت بحران، او تصمیم گرفته است که به ایران سفر کند و با مقامات کشور ما دیدار داشته باشد، نشان از این است که ایران نقطه اتکای دولت و ملت سوریه است.

وی افزود: از آنجایی که اتحادیه عرب و به خصوص سعودی‌ها تلاش می‌کردند تا به نوعی با پاک کردن رد پای خود در بحران سوریه، این کشور را به جمع خود وارد کنند و با دادن وعده‌های پوچ مالی، دولت اسد را به خود جلب کنند. در عین حال سعودی‌ها در تلاش بودند با این حرکت حضور و بحران‌آفرینی جدی خود در بحران سوریه را به فراموش بسپارند. این حرکت بشار اسد نشان از این دارد که او به ایران آمده تا شریک استراتژیک خود را به جهان معرفی کند.

ادامه مطلب »

عربستان و امارات تدارکات‌چی اقدامات تروریستی آمریکا هستند

برای دفاع از خودمان این حق را داریم که رهبران و تجمعات گروه‌های تروریستی و تکفیری را در زمان و مکانی که خودمان تشخیص می‌دهیم، هدف قرار دهیم و همچنین باید به حامیان تروریست‌ها بفهمانیم، زمانی هم می‌رسد که آتش اقدامات تروریستی دامن آن‌ها را خواهد گرفت و نیز مهم‌ترین اقدام مقابله‌جویانه با چنین توطئه‌هایی حفظ و تحکیم وحدت ملی است

محمدصادق کوشکی در گفتگو با آنا، نقش سعودی‌ها، صهیونیست‌ها و امارات متحده عربی و همچنین سرویس‌های جاسوسی کشورهای فرامنطقه‌ای به‌ویژه آمریکا را در وقوع حادثه تروریستی شامگاه چهارشنبه (۲۴ بهمن ۱۳۹۷) سیستان و بلوچستان مؤثر دانست و گفت:‌ بیش از دو دهه شاهد روند تروریست‌پروری از سوی آنان در استان سیستان و بلوچستان هستیم.

وی با اشاره به چرایی انتخاب این استان برای اهداف شوم تروریستی،‌ تصریح کرد:‌ بخش قابل توجهی از هموطنان ما در این استان از اهل سنت هستند، لذا اگر دشمنان ما موفق به ایجاد شکاف میان مردم این منطقه به بهانه طایفه‌گری شوند، در گام‌های بعدی موفق به ایجاد شکاف در سراسر کشور خواهند شد.

ادامه مطلب »

نقطه قوت اجلاس سران ایران، روسیه و ترکیه، حل ماجرای ادلب از طریق سیاسی است

روحانی پوتین اردوغان

یک کارشناس مسائل غرب آسیا با بیان این‌که ویژگی اجلاس آستانه این است که توانسته موثرترین عوامل تاثیرگذار بر بحران سوریه را به یک مسیر مشترک برساند، گفت: خروج آمریکا در این شرایط خیلی تاثیری بر روی سیاست‌های ایران و روسیه ندارد.

محمد صادق کوشکی در گفت‌وگو با ایسنا در ارزیابی خود از نشست پیش روی سران ایران، ترکیه و روسیه در سوچی درباره حل بحران سوریه گفت: ماجرای ادلب و خاتمه دادن به بحران سوریه یک پروسه طولانی است و این‌گونه نیست که قاعدتاً با یک یا چند نشست برطرف شود و البته ما می‌دانیم همه کسانی که در ماجرای سوریه مؤثر هستند، در آستانه گرد هم نمی‌آیند، اما ویژگی اجلاس آستانه این بوده که توانسته مؤثرترین عوامل تأثیرگذار بر بحران سوریه را به یک مسیر مشترک برساند، البته هدف‌ها مشترک نیست فقط مسیر مشترک است.

وی افزود: بنابراین تأثیرگذاری اجلاس آستانه بر تحولات سوریه، حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد است. در واقع همه تحولات آتی سوریه بستگی به اجلاس آستانه ندارد و همه آن‌هایی هم که در اجلاس آستانه می‌آیند دنبال هدف مشترکی نیستند.

ادامه مطلب »