جستجو
آرشیو

You are currently browsing the پایگاه اطلاع رسانی دکتر محمدصادق کوشکی blog archives for آگوست, 2008.

Archive for آگوست, 2008

جنس خصومت آمریکا با ما متفاوت است

در سال‌روز قطع رابطه آمریکا با ایران و به منظور بررسی این موضوع و امکان برقراری رابطه فی‌مابین، گفت‌و‌گویی با دکتر صادق کوشکی انجام داده‌ایم که از نظر می‌گذرانید.

با گذشت ۳ دهه از پیروزی انقلاب اسلامی و استقرار نظام جمهوری اسلامی، آیا تغییری در راهبرد ما در خصوص ارتباط با آمریکا به وجود آمده است؟

 اولین نکته‌ای که در خصوص رابطه یا عدم رابطه با آمریکا لازم به ذکر است، این که از قبل از پیروزی انقلاب اسلامی تا به امروز، سیاست ما در قبال رابطه با آمریکا، تغییری نکرده است. بر خلاف این که گفته می‌شود موضعی که رهبر انقلاب داشته‌، موضع تازه‌ای است، اما این موضع، از گذشته بوده است. ادامه مطلب »

نوآوری و شکوفایی در صورت توجه بیشتر رسانه‌ها گفتمان مسلط جامعه می‌شود

محمدصادق کوشکی، عضو هیئت علمی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی در گفت‌وگو با خبرگزاری قرآنی ایران (ایکنا) با اشاره به شعار سال «نوآوری و شکوفایی» نقش رسانه‌ها را در این زمینه مورد بررسی قرار داد و اظهار کرد: تأکید رهبر معظم انقلاب بر مقوله نوآوری، امری بی‌سابقه نیست و ما در تاریخ انقلاب در مقاطع دیگری نیز با تأکید بر مقوله نوآوری مواجه هستیم.

وی ادامه داد: به عنوان مثال در ۲۹ تیرماه سال ۶۷، رهبر کبیر انقلاب، حضرت امام خمینی(ره) در پیام استقامت از مسئولین می‌خواهند که به هر شکل ممکن، وسائل ارتقای اخلاقی، دینی، هنری و علمی جوانان را فراهم آورده و آنان را تا مرز رسیدن به بهترین ارزش‌ها و نوآوری‌ها همراهی کنند. ادامه مطلب »

جوانمردی و دیپلماسی

خبرگزاری فارس: «کوتاه آمدن از سر قدرت و گذشت در هنگام استطاعت»، ویژگی جوانمردان است و حزب‌الله به خوبی توانسته این ویژگی را با دیپلماسی در هم آمیزد!

«روش و منش یک انقلابی این نیست که در جنگهای داخلی قهرمان باشد و در نبرد با اسرائیل زبون و ترسو! دغدغه اساسی ما بازگرداندن ملتمان به اراضی اشغالی و بازگشت اراضی اشغالی به دامان امت اسلامی است! ما نه اهل غنیمت خواهی هستیم و نه برای کسب قدرت کیسه‌ای دوخته‌ایم!» ادامه مطلب »

تأملاتی در اندیشه سیاسی امام خمینی

 از آنجایی که امام خمینی در رابطه با سیاست و حکومت علاوه بر تبحر در عرصه نظریه پردازی، در میدان عمل نیز پیشگام بوده و تجربه رهبری یک انقلاب موفق و اداره یک نظام کارآمد را به عنوان پشتوانه عملی دیدگاههای خود در اختیار داشته است، در این کتاب با بررسی آرا و نظریات ایشان در رابطه با حکومت و سیاست، به جستجوی نظریات اسلام در این باره و در واقع قرائت حضرت امام از اسلام و تشیع پرداخته شده است. ادامه مطلب »

برگی از باغ، مجموعه داستانهایی از محمدصادق کوشکی

این کتاب شامل داستان دختر جوانی است که در واقعه پانزده خرداد، مادر و برادرش از خانه به قصد تظاهرات خارج می شوند و هرگز باز نمی گردند. دختر سالها بعد به طور اتفاقی عکس برادر را در یک مجله می بیند و او را می شناسد و در جستجوی یافتن او پیش خانواده ای می رود که برادرش را نگهداری کرده اند. پیرمرد و پیرزن که برادر را بزرگ کرده اند و تنها هستند، با تعریف کردن ماجرای روز پانزده خرداد خبر شهادت برادر را در جبهه به او می دهند و سپس دختر را به محل شهادت مادر در مرکز بازار تهران برده و مزار برادرش را نیز به او نشان می دهند
ادامه مطلب »

توافق در دولت لبنان باعث آشتی نیروهای داخلی خواهد شد

یک کارشناس مسایل خاورمیانه با اشاره به تحولات اخیر لبنان از جمله توافقنامه حزب الله با گروه های اهل تسنن و اعلام برنامه کاری دولت لبنان این موارد را باعث آشتی بین نیروهای داخلی دانست و گفت: حزب الله به همان اندازه که در مواضع خارجی سخت و انعطاف ناپذیر است در مسایل داخلی انعطاف پذیر و نرم است.

محمدصادق کوشکی کارشناس مسایل خاورمیانه در گفتگو با خبرنگار سیاست خارجی حیات به سفر اخیر فواد سینیوره به عراق اشاره کرد و اظهار داشت: قبل از این سفر نیز شاهد سفر سعد حریری رییس جریان ۱۴ مارس به عراق بودیم.

ادامه مطلب »

سومین کتاب دکتر کوشکی ” تبار ترور ” منتشر شد

کتاب “تبار ترور” تالیف شده توسط دکتر محمدصادق کوشکی منتشر شد:  بررسی و مطالعه‌ی این گروه،‌علاوه بر بعد تاریخی آن، از جنبه‌ی دیگر نیز ضروری می‌نماید و آن نقش چشمگیر آن در مخالفت با نظام جمهوری اسلامی و عناد با ارزش‌ها و تفکرات حاکم بر جامعه‌ی امروز ایران است. سازمان مجاهدین خلق از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تا کنون تغییرات عظیمی را در همه‌ی عرصه‌ها شاهد بوده، اما در یک عرصه مواضع خود را ثابت و مستحکم نگاه داشته و آن چیزی جز ضدیت با حکومت اسلامی و نهاد ولایت فقیه نیست. ادامه مطلب »

سفر رییس جمهور به ترکیه منافعی برای هر دو طرف خواهد داشت

سفر رییس جمهور به ترکیه منافعی برای ما و طرف ترک دارد و طبیعی است که مقامات رژیم صهیونیستی از هر حرکتی که بهره ای برای ایران داشته باشد ، مخالفت می کنند. محمد صادق کوشکی در گفت و گو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران “ایسکانیوز”، با بیان اینکه فضای ژئوپلتیک ایران به گونه ای است که امکان ارتباط با کشورهای مهم و متعددی را فراهم می کند، اظهار داشت: از گذشته تا به امروز با همسایگان در اشکال مختلف در ارتباط بودیم که البته فراز و فرودهایی در این روابط نیز وجود داشته است.ترکیه به دلایل متفاوتی از کشورهای مهم منطقه محسوب می شود و طبیعی است که ارتباط میان سران دو کشور و مقامات می تواند منجر به توافق دو کشور شود. ادامه مطلب »

سطح روابط ایران و الجزایر در دوره ریاست جمهوری نهم رو به بهبود است

«محمدصادق کوشکی» عضو هیئت علمی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی در گفتگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری فارس، با اشاره به سفر قریب الوقوع بوتفلیقه به تهران در خصوص تاریخچه روابط ایران و الجزایر، گفت: در تاریخچه روابط دو جانبه میان ایران و الجزایر این نکته قابل تامل است که در سال‌های قبل از پیروزی انقلاب اسلامی حکومت پهلوی تمایل چندانی به برقراری رابطه با کشورهای عربی و اسلامی نداشت و عملاً ارتباط ایران و الجزایر در سطح عادی و معمولی بود و شاید مهمترین اتفاق در روابط دو کشور امضای قرارداد ۱۹۷۵میان ایران و حکومت بعث عراق از سوی محمدرضا پهلوی و صدام حسین بود که به میانجیگری دولت وقت الجزایر صورت گرفت . ادامه مطلب »

حمایت غیر متعهدها از ایران موجب تقویت موضع هسته ای می شود

تهران- خبرگزاری ایسکانیوز: یک کارشناس مسایل سیاسی گفت: نقش حمایت غیر متعهدها در قالب اجلاس اخیر تهران را می توان به عنوان یک عامل سیاسی تبلیغی در تقویت موضع جمهوری اسلامی ایران در پرونده هسته ای قلمداد کرد.

محمدصادق کوشکی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران “ایسکانیوز”، با بیان اینکه حمایت های جنبش عدم تعهد را هیچ گاه نباید وزنه ای برای این رویداد و در حد و اندازه واقعی ارزیابی کرد، اظهار داشت: این حمایت هیچ تاثیر اساسی در روند پرونده هسته ای ندارد. ادامه مطلب »