جستجو
آرشیو

You are currently browsing the پایگاه اطلاع رسانی دکتر محمدصادق کوشکی blog archives for فوریه, 2009.

Archive for فوریه, 2009

دولت نهم مسیر هسته‌ای را به مطلوب مردم و رهبری رسانده است

محمد صادق کوشکی در گفت و گو با خبرنگار سیاسی برنا در ارزیابی خود از عملکرد دولت نهم در بحث هسته ای و اینکه آیا این دولت توانسته در این موضوع نسبت به دولت های گذشته موفق تر عمل کند، اظهار داشت: بحث هسته ای ایران فرآیندی از تجمع مطالبات مردم و رهبری نظام بوده است که دولت نهم توانسته با جمع بندی این فرآیند در حد توان مسیر کشور را در این عرصه به جایی ختم کند که هم مطلوب نسبی مردم و هم مطلوب نسبی رهبری باشد.

وی تلاش دولت نهم در اینکه به این مطالبات پاسخ دهد و عملاً محقق کننده خواسته های کلیت نظام در قضیه هسته ای باشد و تلاش کند که با استفاده از اشکال مختلف و دیپلماسی چانه زنی پیشرفت خوبی در این زمینه داشته باشد را موفق ارزیابی کرد و گفت: این در حالی است که دولت های گذشته و مشخصاً دولت هشتم در این قسمت نتوانسته اند تواقعات را برآورده کنند. ادامه مطلب »

برخی فرزندان سابق انقلاب سربازان براندازی نرم شده‌اند

محمدصادق کوشکی، عضوهیئت علمی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی نیز با اشاره به مصادیق اجرای طرح براندازی نرم در ایران، گفت: ایجادشبهه در مبانی اعتقادی نظام، ایجادشبهه در مبانی قانون اساسی مانند بحث اسلامیت و جمهوریت نظام و اینکه آیا اینها ازهم تفکیک می شوند یا خیر، تکیه بر تئوری های وارداتی مثل نظریه لیبرال دموکراسی و ترویج آن لز جمله مصادیق اجرای طرح براندازی نرم در ایران هستند.

این تحلیلگر سیاسی در ادامه درباره مصادیق دیگری از این پروژه افزود: نافرمانی مدنی و ضایعه های افراطی مانند جبهه دوم خردادی، حزب مشارکت و دفترتحکیم، از مصادیق اجرای طرح براندازی نرم درایران هستند. ادامه مطلب »

انتخابات آینده یک انتخابات دو طیفی خواهد بود

دکتر محمد صادق کوشکی، استاد دانشگاه و کارشناس مسائل سیاسی، در گفتگو با آریا گفت: با ورود خاتمی به عرصه انتخابات به جای آنکه انتخابات به سمت دو قطبی شدن برود، به احتمال زیاد به سمت دو طیفی شدن پیش رود.

وی تصریح کرد: رقابت دو طیفی بین طیف حامی خاتمی و طیفی حامی احمدی نژاد خواهد بود. البته بعید نیست که نامزد های مستقل نیز در صحنه حضور یابند.

این استاد دانشگاه در مورد احتمال دومرحله شدن انتخابات، خاطر نشان کرد: دو مرحله ای شدن انتخابات بستگی به دو پارامتر دارد، اول میزان حضور مردم و دوم حضور جدی نامزدها، اگر حضور مردم پر رنگ باشد و رقابت نامزد ها واقعی، احتمال دو مرحله ای شدن انتخابات وجود دارد. ادامه مطلب »

ریزش آرای احمدی نژاد به سمت میرحسین یا کاندیدای مستقل دیگری خواهد رفت

دکتر محمد صادق کوشکی، استاد دانشگاه و کارشناس مسائل سیاسی، در گفتگو با آریا گفت: ریزش آرای احمدی نژاد به سمت نامزد هایی می رود که نظیر میرحسین موسوی اصلاح طلبی شامل حال آنها نمی شود یا اینکه به شکل مستقل یا نامزد اصولگرای در سایه در انتخابات شرکت می کنند.

وی در مورد میزان جدی بودن کاندیداتوری میرحسین موسوی، تصریح کرد: میرحسین علی رغم دوره های قبلی تمایل خود را برای حضور در عرصه انتخابات نشان داده است، لذا همین احتمال کاندیداتوری وی را افزایش می دهد. ادامه مطلب »

یکسان سازی طرح قبور شهدا زنده ترین حوزه فرهنگی دنیا را نابود می کند

به گزارش خبرنگار اجتماعی «شبکه خبر دانشجو»، دکتر کوشکی در برنامه ای با عنوان طرح ساماندهی قبور شهدا که در دانشگاه امیرکبیر برگزار شد، اظهار داشت: تمام کسانی که با نیت خیر متولی این حرکت شدند بهتر است بدانند که هر چیزی اصل و قلابی دارد، و هیچ جای دنیا اصل را نابود نمی کنند تا جای آن بدل بگذارند.

وی با ابراز تاسف از اینکه در کشور ما خیلی از موضوعات و مسائل فرهنگی را با نگاه مهندسی پیش می بریم، تصریح کرد: به طور مثال در بهشت زهرا(س) از نوسازی و بهینه سازی صحبت شده و در حالیکه چگونه بسازیم مورد توجه است. ادامه مطلب »

گفتگو با نویسنده کتاب تبار ترور درباره آینده منافقین در عراق

جدی شدن مسئله اخراج گروهک منافقین از عراق و تخلیه پادگان اشرف از بقایای عناصر سازمان مجاهدین خلق، اتحادیه اروپا در اقدامی نام این گروه را از لیست سازمانهای تروریستی خود خارج کرد. چنین اقدامی دست کشورهای غربی را در دادن خدمات و همکاری با این سازمان بازمی گذارد. به دنبال این ماجرا اظهار نظرهای مختلفی در مخالفت و تحلیل این ماجرا صورت گرفت که در عجیب ترین این سخنان سیدمحمدخاتمی رئیس جمهور سابق، علت این اقدام را به عملکرد داخلی جمهوری اسلامی و دولت نهم نسبت و ثبت اسم این گروه در لیست مزبور را ثمره تلاش های دولت خویش دانست. دکتر محمدصادق کوشکی از اساتید دانشگاه و محققین تاریخ معاصر انقلاب اسلامی و نویسنده کتاب تبار ترور در پاسخ به سوالات خبرنگار سایت مرکز اسناد انقلاب اسلامی، علت این اقدام را اعلام آمادگی سازمان جهت همکاری صددرصد با اروپا و آمریکا و نیاز غرب برای بهره برداری از این گروهک در راستای منافع خویش دانست. وی عملکرد دولتها را در این زمینه کم تأثیر خواند. ادامه مطلب »

غرب درصدد تبدیل منافقین به ده‌ها ان جی او سیاسی و فرهنگی در اروپا است

صادق کوشکی کارشناس روابط بین‌الملل در گفتگو با خبرنگار سیاست‌خارجی باشگاه خبری فارس (توانا) در خصوص حذف منافقین از لیست تروریست‌ها از سوی اتحادیه اروپا گفت: گروهک منافقین در زمان صدام به عنوان یک یگان در ارتش عراق خدمت می‌کرد، از این‌رو اتحادیه اروپا برای فشار آوردن به این رژیم خصوصاً بعد از حمله به کویت، نام منافقین را در لیست تروریست‌ها قرار داد.

وی ادامه داد: در حال حاضر صدامی وجود ندارد و گروهک منافقین کاملاً در اختیار اهداف غربی‌ها هستند، قاعدتاً غرب به دنبال این است تا از این گروهک تروریستی در راستای اهداف خود استفاده نمایند.

این کارشناس مسائل سیاسی تاکید کرد: طبیعی است در چنین حالتی دیگر لزومی ندارد که نام این گروهک در لیست تروریست‌ها قرار گیرد. ادامه مطلب »

مصاحبه با دکتر کوشکی نویسنده کتاب( سازمان مجاهدین خلق محصول و ادامه نهضت آزادی است)

اصولا هدف این بود که کتابی نگارش یابد که مخاطب آن یک فرد غربی است. چون غرب حامی منافقین است ما سعی کردیم به گونه‌ای بنویسیم که برای غربیان اقناع کننده باشد. به همین دلیل به سراغ اسنادی رفتیم که خود سازمان آنها را منتشر کرده است و فقط از این نوع سندها استفاده کردیم. در این کتاب، بسیاری از عملیات‌های تروریستی که یقین داریم سازمان انجام داده را نیاوردیم. چون سازمان آن را به صورت رسمی به عهده نگرفته است.

خبرنگار مرکز اسناد انقلاب اسلامی: جناب آقای کوشکی ، به عنوان اولین سؤال ، لطفا در مورد کتاب «تبار ترور» توضیح دهید که چه تمایزی با دیگر کتاب‌هایی که در این زمینه نوشته شده است دارد. چون کتاب‌های زیادی در مورد سازمان مجاهدین نوشته شده و خاطرات زیادی هم از اعضای سابق منافقین گردآوری و منتشر شده است. ادامه مطلب »

هیچ دادگاهی توان محاکمه جرج بوش را ندارد

محمدصادق کوشکی کارشناس مسائل سیاسی در گفتگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری فارس گفت: بحث امکان پیگیری جنایت‌هایی که بوش انجام داده با بحث لزوم پیگیری آن متفاوت است، به این معنی که لزوم پیگیری جنایت‌های بوش لازم است اما از نظر عملی به امکان پیگیری آن از طریق دادگاه‌ها خوشبین نیستم.

وی گفت:‌ من فکر نمی‌کنم که دادگاهی باشد که بتواند هیئت حاکمه سابق امریکا را محاکمه کند و کاری از پیش ببرد و فعلا امکان آن فراهم نیست.

وی گفت: شاید بصورت نمادین و سمبلیک چنین امری صورت پذیرد و دادگاهی‌ آنان را محکوم کند اما بصورت جدی و واقعی چنین چیزی روی نخواهد داد. ادامه مطلب »

سازمان منافقین ابزاری برای فشار بر ایران است

دکتر محمد صادق کوشکی تحلیل‌گر مسائل سیاسی و بین‌المللی و عضو هیئت علمی دانشگاه خواجه نصیر درباره ارزیابی خود از اقدام اخیر اتحادیه اروپا در رابطه با خروج نام گروهک منافقین از لیست سیاه این اتحادیه گفت: قاعدتا اقدام اخیر اتحادیه اروپا در مسیر اوضاع داخلی عراق و به تبع آن سرنوشت سازمان منافقین ارزیابی می‌شود.

وی گفت: در مقطعی که سازمان منافقین با رژیم بعث عراق همکاری گسترده داشت، اتحادیه اروپا این سازمان را وارد فهرست تروریست‌های خود کرد تا به رژیم بعث و بالطبع صدام فشار وارد کند اما امروز که دیگر رژیم بعث وجود ندارد شرایط تغییر یافته است. ادامه مطلب »