جستجو
آرشیو

You are currently browsing the پایگاه اطلاع رسانی دکتر محمدصادق کوشکی blog archives for مارس, 2009.

Archive for مارس, 2009

آمریکا مجبور شده نقش ایران را بپذیرد

دکتر محمد صادق کوشکی استاد دانشگاه و عضو هیئت علمی دانشگاه خواجه نصیر و تحلیل‌گر سیاسی و بین‌المللی درباره پیشنهاد آمریکا مبنی بر شرکت ایران در کنفرانس افغانستان گفت: اولین نکته‌ای که باید در نظر گرفت این است که آمریکا‌یی‌ها با رضایت قبلی و یا به خاطر مسائل حساس دیپلماتیک تن به این ماجرا نداده‌اند.

کوشکی گفت: آمریکایی‌ها مجبور شده‌اند نقش و تاثیرگذاری ایران را در امنیت منطقه و افغانستان بپذیرند که همین نقش را چند سال پیش در مذاکرات بن به رسمیت نمی‌شناختند. وی افزود: اما امروز و پس از ۷ سال ناکامی در افغانستان آنها تصمیم گرفته‌اند همسایه مقتدری به اسم جمهوری اسلا‌می را به رسمیت بشناسند و از توان و نفوذ بالقوه ایران در مسئله افغانستان استفاده کنند. ادامه مطلب »

جایگاه گلزار شهدا در تبیین هویت انقلاب اسلامی

ما در طول سال هر جا می رفتیم سری هم به گلزار شهدا می زدیم و متاسفانه در اکثر نقاط این بلا بر سر آنها آمده بود؛ اما از اینکه این حرف ها در برنامه های بعدی اثر داشته باشه ناامید نیستیم. لااقل بتوانیم آخرین بازمانده دفاع مقدس یعنی گنجینه بهشت زهرا را حفظ کنیم. آن روزی که حضرت امام سال ۶۷ در پیام بازسازی شان تاکید جدی داشتند که یا همه یا بخش قابل توجهی از خرمشهر حفظ شود بدون اغراق کسی در این مملکت شعور فرهنگی نداشت که بفهمد مراد حضرت امام از اینکه حفظ شود چیست؟! آن روز که تمام آثار جنگ را به طور تعمدی از بین بردند کسی فکر نمی کرد که بعدا بنیاد حفظ آثار یا جای دیگر مجبور شود در شلمچه یک شلمچه قلابی بسازد یا چیزی که نسل بعد از شما می رود بفهمد اینجا جنگ بود. ادامه مطلب »

بخش تنبیهی غرامت‌ها از بین رفته است

دکتر محمدصادق کوشکی استاد دانشگاه و عضو هیئت علمی و تحلیل‌گر مسائل سیاسی و بین‌المللی درباره این مطالبه ملی توضیح داد: باید در نظر داشت که یکی از قسمت‌های مهم در ماجرای دریافت غرامت جنگی تنبیه متجاوز بوده است و ماهیت گرفتن غرامت برای خسارت‌های اقتصادی که از طرف حکومت بعث عراق در یک مقطع زمانی به ایران وارد شده، این بود که از این طریق رژیم بعث تنبیه شود.

کوشکی گفت: امروز که در حال حاضر حاکمیت در دست رژیم بعث عراق نیست، و صرفا بحث حقوقی ماجرا باقی می‌ماند و بحث تنبیهی حذف می‌شود و مردم و حاکمیت عراق که نسبت به آنچه حاکمیت پیشین داشته مسئولیت دارند و نفرت مردم و حاکمیت فعلی رافع این مسئولیت از دوش کشور عراق نیست. ادامه مطلب »

ایالا‌ت متحده خود مانع ایجاد ارتباط است

دکتر محمد صادق کوشکی تحلیل‌گر سیاسی و بین‌المللی و عضو هیئت علمی دانشگاه خواجه نصیر درباره گفت‌وگوی ایران و آمریکا گفت: مشکلا‌تی که ایالا‌ت متحده خود ایجاد کننده آن بوده خود نیز مانع ارتباط بین این کشور و ایران شده است، چرا که آمریکا خود در ابتدای انقلا‌ب روابطش را با ایران قطع کرد.

 وی افزود: این مشکلا‌ت را خود آمریکایی‌ها ایجاد کردند و قاعدتا باید خود آنها در حذف موانع تلا‌ش کنند و تا زمانی که این موانع وجود دارند ارتباط معنایی ندارد.

ادامه مطلب »

اصولگرایان مجبور هستند از احمدی نژاد حمایت کنند

دکتر محمد صادق کوشکی، استاد دانشگاه و تحلیلگر امور سیاسی در گفتگو با خبرنگار پارسینه در پاسخ به این سئوال که آیا اصولگرایان نهایتا بر روی احمدی نژاد اجماع خواهند کرد یا خیر، گفت: اگر جماعت مدعی اصولگرایی در خصوص احمدی نژاد به اجماع برسند این حرکت، حرکتی از سر اختیار نخواهد بود و فضای موحود آنها را جبرا به این سو سوق داده است، چرا که برخی از گروههای موجود در جمع اصولگرایان به اشکال مختلف نشان داده اند که مسیر احمدی نژاد را نمی پسندند و اگر این عده احمدی نژاد را به عنوان نامزد نهایی خود معرفی کنند، صرفا از این رو است که فرد مناسبی جهت رقابت با احمدی نژاد را نیافته اند. ادامه مطلب »