جستجو
آرشیو

You are currently browsing the پایگاه اطلاع رسانی دکتر محمدصادق کوشکی blog archives for آگوست, 2009.

Archive for آگوست, 2009

تروریسم دولتی صلح جهانی را تهدید می‌کند

صادق کوشکی کارشناس مسائل سیاسی در گفتگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری فارس با اشاره به نامگذاری هشتم شهریورماه به نام «روز مبارزه با تروریسم» که همزمان با سالروز انفجار دفتر نخست وزیری به دست منافقان و شهادت مظلومانه شهیدان رجایی و باهنر است، خاطرنشان کرد: پس از آن که رای به عدم بی‌کفایتی بنی صدر داده شد شاهد ورود گروهک منافقین به صورت مسلحانه بودیم و می‌توان گفت سال ۶۰ سالی بود که عملاً با تروریسم گره خورده بود.

وی ادامه داد: شاید بتوان گفت در همان سال جمهوری اسلامی ایران به عنوان اولین قربانی تروریسم سازمان یافته در طول تاریخ معاصر جهان تبدیل شد. ادامه مطلب »

نحوه کشف استعداد در انتخاب رشته و در تغییر رشته

بسم الله الرحمن الرحیم

هر کسی را بهر کاری ساختند…

برای مقدمه این را عرض میکنیم که علی رغم اینکه همه ی آدم ها به طور کلی در مقام انسان ، امکانات ذهنی مساوی دارند ولی باید بپذیریم که بعضی‌ در برخی موارد توانایی‌های متفاوت‌تری دارند. این توانایی‌های متفاوتی که در هر فرد ویژه هست را استعداد میگوییم. هیچ انسان بدون استعدادی وجود ندارد، حتما فرد دارای استعداد است، یعنی در یک عرصه، توانایی اش به نسبت بقیه توانایی‌ها یک توانایی خاص ویژه تری دارد. مثلا یک نفر در ریاضیات، آن هم در بخش خاصی از ریاضیات توانایی اش به نسبت بقیه شاخص‌تر است. آدمی که در یک عرصه استعداد دارد، در آن عرصه‌ی استعدادی اش اگر، کار نکند، مثل این است که آدمی که استعداد ندارد، در آن عرصه خیلی کار کند. خود شما خیلی وقتها دیده اید دوستان تان ،همکلاسی های تان، مثلا در یک درس خاص، یک نفر سر کلاس خیلی هم دقت نمی کند، جزوه هم نمی‌نویسد، درس هم نمی‌خواند، اما مثلا شانزده می شود، شما مثلا در آن درس خودتان را می‌کشید، بیشتر از دوازده نمی‌گیرید. ادامه مطلب »

از تبدیل منتقدین به مخالفین جلوگیری شود

دکتر محمد صادق کوشکی عضو هیئت علمی و استاد دانشگاه و کارشناس مسائل سیاسی و بین‌المللی درباره سخنان رهبر انقلاب در مورد حمایت و دلجویی از آسیب دیدگان جریانات اخیر گفت: آسیب دیدگان حوادث اخیر چند دسته‌اند یک بخش مردمی هستند که به اشکال مختلف عزیزان خود را در این حوادث از دست دادند چه بسیجیانی که برای دفاع کشته شدند و چه افراد بیگناهی که به اشتباه قربانی شدند و حتی افرادی که در ذیل آشوب‌گران بودند.

وی با اشاره به اینکه صحبت بر سر این است که تمامی این افراد بخشی از جامعه ایران هستند و بازماندگان آنها نیاز به تسلای خاطر دارند، افزود: بازماندگان نیاز به این دارند که دولت با آنها همدردی کند و سعی کند تا حد امکان مشکلات آنها را حل کند حتی خانواده‌هایی که فرزندان خود را ذیل آشوب‌گران از دست دادند نیاز به این حمایت دارند و دولت باید به طور عمومی آنها را مورد حمایت خودش قرار بدهد. ادامه مطلب »

شناخت و فهم اندیشه سیاسی امام خمینی(ره) مانع انحراف جامعه اسلامی می‌شود

emam یک مدرس دانشگاه تهران ضمن برشمردن نمونه‌هایی از اندیشه‌های سیاسی امام خمینی(ره) گفت: شناخت و فهم اندیشه سیاسی امام خمینی(ره) مانع از انحراف جامعه اسلامی می‌شود و جامعه را به سوی اهداف عالی و مثبت سوق می‌دهد.

به گزارش خبرنگار «شبکه خبر دانشجو» محمدصادق کوشکی ، در خصوص لزوم پرداختن به اندیشه های سیاسی امام خمینی(ره) اظهار داشت: اندیشه سیاسی چگونگی زیستن در یک جامعه سیاسی را می آموزد؛ زیرا این اندیشه سیاسی است که افکار و رفتار حاکمان ما را تعیین می کند.

وی با اشاره به نمونه هایی از اندیشه های سیاسی امام خمینی (ره) گفت: بیشترین تاکید امام خمینی(ره) بر استقلال بود؛ چرا که استقلال شرط اول برای زندگی فردی و اجتماعی است، بنابراین بدون استقلال، در جامعه اسلامی دینداری معنایی ندارد. ادامه مطلب »

وزیر خارجه و تیم همراهش اهل تفکر و خلاقیت باشند

vezarat_kharejehمحمدصادق کوشکی در گفتگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری فارس، درباره ویژگی‌های وزیر خارجه در نظام جمهوری اسلامی ایران، گفت: وزیر خارجه باید به تمام معنا مسلمان بوده و نگاه حضرت امام (ره) و نگاه حاکم بر نظام جمهوری اسلامی به دین را درک کرده و عامل باشد. انقلاب اسلامی را درک و به آن باور داشته باشد و خود را مجری اهداف و برنامه‌هایی بداند که انقلاب در بعد بین‌المللی ترسیم کرده است.

این استاد دانشگاه «شجاعت» را از دیگر ویژگی‌های وزیر خارجه برشمرد و خاطرنشان کرد: وزیر خارجه به عنوان یک مسلمان انقلابی باید وزیر خارجه نظامی باشد که ساختارهای ظالمانه جهانی را شکسته و ساختارهای دینی را بنا کند که این نیازمند شجاعت است. ادامه مطلب »

آیت الله لاریجانی تنقیح قوانین را به صورت جدی دنبال کند

20823742001101562283792437820414521640198محمدصادق کوشکی استاد دانشگاه و کارشناس مسائل سیاسی گفت: اگر اظهارات کارشناسان قضایی و در راس آنها روسای پیشین قوه قضائیه را بررسی کنیم، متوجه می‌شویم که یکی از اشکالات جدی‌ قوه قضائیه در سال‌های گذشته که به خاطر چنین اشکالاتی هم نتوانسته با مفاسد اقتصادی و اداری برخورد مناسبی داشته باشد بحث خلاء قوانین و کمبود قوانین متناسب با جرائم روز آمد است.

وی افزود: درحالی که ما شاهد هستیم مجرمان و مفسدان اقتصادی و اداری به اشکال مختلف و یا حتی مجرمینی که در حوزه امنیت اخلاقی و عمومی جامعه اخلال ایجاد می کنند مرتب به روز شده وبا ابزارها و امکانات جدید در حال تهدید جامعه هستند اما قوه قضائیه در این بعد قوانین متناسب با روز ندارد. ادامه مطلب »

موسوی در میان گروه‌های سیاسی جامعیت مقبولی ندارد

01-01محمد صادق کوشکی در گفتگو با خبرنگار سیاسی باشگاه خبری فارس «توانا» با بیان اینکه ابهامات زیادی در خصوص فعالیت سیاسی موسوی وجود دارد، اظهار داشت: همفکران موسوی که در انتخابات با وی همکاری کردند همگی سابقه فعالیت در حزب، گروه و جبهه سیاسی را داشته اند و این سوال مطرح است که موسوی چه ایده و نکته تازه ای دارد که بتوان به سوابق چندین ساله این گروه‌ها اضافه کرد.
وی افزود: موسوی باید پاسخ دهد که نسبت به جبهه اصلاحات به رهبری خاتمی چه حرف اضافه ای دارد و اگر همان است و فقط یک تغییر نام صورت می گیرد، نیازی به تشکیل جبهه جدیدی نیست.
کوشکی با بیان اینکه در جمع حامیان موسوی نگرش‌ها و گروه‌های متنوع و متناقضی حضور دارند، ادامه داد: موسوی این جامعیت را ندارد که بتواند این گروه‌های بسیار متفاوت را زیر عنوان یک جبهه جمع کند.خاتمی نیز با وجود در اختیار داشتن حاکمیت و فراگیری بیشتری که نزد گروه‌های دوم خرداد داشت، موفق به تشکیل جبهه ای فراگیر نشد. ادامه مطلب »

وظیفه حکومت دینی زمینه‌سازی برای ظهورامام زمان (عج) است

یک استاد دانشگاه گفت: حکومت اسلامی ادعای پیاد کردن تمام اهداف دین اسلام را ندارد، بلکه می‌خواهد زمینه را برای اجرای کامل احکام اسلامی در زمان حکومت امام زمان (عج) فراهم کند.
به گزارش خبرنگار ایرنا، محمد صادق کوشکی به موضوع تبیین مولفه‌های هویت حقیقی نظام و نسبت وظایف مسوولین و مردم با آن پرداخت و گفت: تنها شناخت با بصیرت است که می‌تواند همراهی همیشگی یک فرد با نظام را داشته باشد.
این استاد دانشگاه با بیان این که هر حکومتی یک قالب و یک محتوا دارد، افزود: قالب نظام ما جمهوری اسلامی است و محتوای آن نشان‌دهنده تفاوت ما با سایر نظام‌ها در جهان است.
کوشکی با اشاره به حدیثی از حضرت امیرالمومنین علی (ع) وظایف دولت اسلامی را تبیین کرد و اظهار داشت: طبق این حدیث اولین وظیفه حکومت اسلامی آموزش افراد است تا مردم در جهل و بی‌خبری نمانند و دوم این که به تربیت مردم بپردازد و کاری کند که رفتار مردم روز به روز اخلاقی تر و دینی تر شود. ادامه مطلب »

بدون اتخاذ روش‌های فرهنگی معیشت و امنیت مناسب تأمین نمی‌شود

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، محمد صادق کوشکی استاد دانشگاه خواجه نصیر طوسی که در جلسه هفتگی انصار حزب ‌الله سخن می‌گفت، حکومت در جهان، مخصوصا حکومت دینی را شامل دو بخش قالب و محتوا فرض کرد و اظهار داشت: قالب حکومت ما نظام جمهوری اسلامی است و آنچه که در قانون اساسی آمده است یعنی انتخابات و سهم مردم در انتخابات شورای شهر و روستا، مجلس شورای اسلامی، ریاست جمهور و خبرگان رهبر جزء قالب و ظرف است.
وی با بیان اینکه برخی سمت‌ها از طرف مقام معظم رهبری صورت می‌گیرد، افزود: به طور کلی اینکه ظرف چگونه باشد مسئله‌ای است که الان خیلی از این بحث‌ها و دعواها و جدل‌ها بر سر آن است که این ظرف چیست؟ آیا مثلا به تعبیر بعضی جمهوریت مقدم است یا اسلامیت، یا به تعبیری که امام و رهبری داشتند جمهوریت و اسلامیت از هم جدا شدنی نیستند و اینکه نقش رییس‌جمهور چقدر است اینها بحث‌های قالبی ظرف است. ادامه مطلب »

تهدید حمله به لبنان از سوی رژیم صهیونیستی یک بلوف است

صادق کوشکی کارشناس مسائل سیاسی در گفتگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری فارس در خصوص توازن قوا در منطقه بعد از پیروزی حزب‌الله در جنگ ۳۳ روزه، گفت: همزمان با شروع جنگ ۳۳ روزه و پس از خاتمه آن شاهد بودیم که منطقه از آن حالت نامتقارن و نامتوازن گذشته خود خارج شد و به سمت یک حالت متقارن و متوازن حرکت کرد.
وی گفت: در یک طرف این معادله رژیم صهیونیستی با حمایت قدرت‌های غربی بود که عامل برهم زدن توارن در منطقه بود و طرف دیگر گرو‌های فلسطینی، مردم مسلمان کشورهای منطقه و کشورهای عربی بودند که در کفه ضعیف این موازنه قرار داشتند. ادامه مطلب »