جستجو
آرشیو

You are currently browsing the پایگاه اطلاع رسانی دکتر محمدصادق کوشکی blog archives for نوامبر, 2009.

Archive for نوامبر, 2009

به‌دلیل عدم تولید داخلی در عرصه اقتصاد و فرهنگ وابسته هستیم

صادق کوشکی در همایش جریان شناسی « جنگ نرم و نفاق جدید» که در دانشکده باهنر شیراز برگزار شد، با اشاره به تاکید امام خمینی (ره) مبنی بر لزوم حفظ استقلال کشور، تصریح کرد: با نگاهی به گذشته می‌توان ابهت دستاوردهای جمهوری اسلامی را به‌واسطه نیل به استقلال دید.

وی قدمت فرهنگی، تاریخی ۹ هزار ساله و موقعیت ژئوپلیتیکی ایران را از عوامل تبدیل آن به کانون توجه استعمار غرب و امپریالیسم دانست.

کوشکی افزود: با وجودی که در عرصه سیاست خارجی، داخلی و نظامی از توانمندی‌های ویژه‌ای برخورداریم، اما متاسفانه به‌دلیل عدم تولید داخلی در عرصه اقتصاد و فرهنگ وابسته هستیم. ادامه مطلب »

آمریکا پرچمدار دین‌زدایی و به دنبال آن پرچمدار ظلم در جهان است

2vx3e6bمحمدصادق کوشکی عضو هیات علمی دانشگاه خواجه نصرالدین طوسی و کارشناس مسائل سیاسی در تشریح دیدگاه حضرت امام(ره) پیرامون چرایی دشمنی آمریکا علیه ایران، اظهار داشت: حضرت امام(ره) آمریکا را مروج تفکری می‌دانست که کمر به نفی دین در جهان بسته و این دین زدایی تا جایی ادامه یافته است که حتی دین حداقلی چون سکولاریسم نیز از هجومش در امان نمانده است، به بیان دیگر آمریکا پرچمدار دین‌زدایی و به دنبال آن پرچمدار ظلم در جهان است و در این میان یک کشور اسلامی چون جمهوری اسلامی حتی اگر هم بخواهد این نوع دشمنی‌ها را نادیده بگیرد، باز هم آمریکا این کشور و نظام را به حال خود رها نخواهد کرد و نمونه بارز این دین‌ستیزی را می‌توان در رواج تفکرات پوچ شیطان‌پرستی دانست که به سرعت در حال پیشرفت است. ادامه مطلب »

دانشگاه‌ها اصلاح الگوی مصرف را در جامعه رواج دهند

عضو هیات علمی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی گفت: دانشگاه‌ها باید با ترویج الگوی مصرف بهینه، اصلاح الگوی مصرف را در جامعه رواج دهند.

محمد صادق کوشکی در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا گفت: در واقع اصلاح فرهنگ مصرف، مراد رهبر معظم انقلاب در نامگذاری امسال بوده است.

وی تاکید کرد: بر اساس این مساله قرار بود اصلاح الگوی مصرف در زمینه فرهنگی در جامعه رخ دهد نه در زمینه اقتصادی، هر چند با تغییر اصلاح الگوی مصرف در فرهنگ خود به خود در تمامی زمینه‌ها اعم از اقتصادی اصلاح رخ می دهد. ادامه مطلب »

مدیران دانشگاه آزاد بدنبال بی‌اثر ساختن اصلاح اساسنامه هستند

محمد صادق کوشکی در گفتگو با خبرنگار حوزه دانشگاه خبرگزاری فارس با اشاره به روند اصلاح اساسنامه دانشگاه آزاد در شورای عالی انقلاب فرهنگی، اظهار داشت: متأسفانه تعلل ۲ ساله در اصلاح اساسنامه معضلات جدی را در سطح کشور و به ویژه در عرصه‌ آموزشی کشور پدید آورد که به طبع آن شاهد پیامدهای منفی سیاسی، اجتماعی و اقتصادی بودیم.

وی با بیان اینکه به هر حال اصلاح اساسنامه دانشگاه آزاد گامی مثبت در مسیر اصلاح سوء مدیریت‌ها و سوء جریان‌های موجود در دانشگاه آزاد است، افزود: به نظر می‌رسد اصلاح اساسنامه به گونه‌ای کند انجام می‌شود و همین امر فرصتی به مدیران متخلف این دانشگاه می‌دهد تا با استفاده از این روند کند، راهی را در جهت حفظ موقعیت خود و بی اثر ساختن اصلاحلات اساسنامه بیابند. ادامه مطلب »

ناتوانی سازمان ملل و شورای امنیت در حل مسئله فلسطین

دکتر محمدصادق کوشکی کارشناس مسایل بین الملل در خصوص درخواست تشکیلات خودگردان فلسطین از سازمان ملل مبنی بر به رسمیت شناختن دولت مستقل فلسطینی به خبرنگار ما می گوید: آنچه امروز در عرصه فلسطین شاهد آن هستیم، نمایش بن بست و استیصال حرکتی است که با هدف سازش با رژیم صهیونیستی و در قبال آن کسب امتیازات محدود از این رژیم پایه گذاری شده بود. ادامه مطلب »

تحلیلی بر زمینه ها و علل شکل گیری حوادث بعد از انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری

مقدمه

حوادث پس از انتخابات دهمین  ریاست جمهوری در نوع خود در تاریخ سی ساله نظام جمهوری اسلامی کم نظیر بود و شاید آن را بتوان از تلخ ترین و پرهزینه ترین تحولات پس از پیروزی انقلاب اسلامی تا به امروز محسوب کرد. ویژگی اصلی این مجموعه حوادث که موجب برجسته تر و در عین حال زیان بارتر شدن آن شده، رخ داد آن در فردای با شکوه ترین انتخابات ریاست جمهوری در طول تاریخ انقلاب اسلامی است! انتخاباتی که به خودی خود می توانست تا مدت ها منشأ اقتدار و ثبات جمهوری اسلامی در سطح داخلی، منطقه ای و بین المللی باشد! بدون شک پرداختن عالمانه و محققانه به زمینه ها و علل حوادثی که با انتخاباتی چنین کم نظیر را به حوادث نا خوشایند و هزینه ساز پس از آن پیوند داد بهترین روش در مسیر پیش گیری از تکرار چنین حوادثی خواهد بود، هم چنان که مداوای این زخم و عفونت برآمده بر پیکره انقلاب و نظام اسلامی نیز با شناخت دقیق عوامل شکل گیری این زخم امکان پذیر نخواهد بود و بازگشت آرامش و حاکمیت عقلانیت و آگاهی بر اذهان و اتمسفر فکری جامعه از جمله شروط اساسی رویارویی مؤثر و کم هزینه با چنین چالش ها و معظلاتی خواهد بود. چالش ها و معظلاتی که از آن به درستی  به فتنه تعبیر شده است. ادامه مطلب »

ما و جنبش سبز

img633790128207031250جنبش سبز قبل از آنکه ساخته و پرداخته ­ی آمریکا، انگلیس، جین شارپ، سورس و یا بی بی سی فارسی باشد زاییده­ ی اهمال کاریها، ناکارآمدی ­ها، ندانم­ کاری ­ها و برخوردهای نسنجیده­ ی جبهه­ی خودی است! هر چند باور این ادعا در ابتدا دشوار می ­نماید اما ملاحظه ­ی دلائل زیر این ادعا را پذیرفتنی می ­سازد :

۱- اگر در روزهای قبل از انتخابات توصیه­ های جدی رهبری نظام در خصوص اهمیت مشارکت حداکثری و اولویت آن، (در برابر آنانی که اولویتشان انتخاب فردی خاص بود!) صلاحیت ۴ نامزد موجود و صالح بودن آن­ها و خودداری از تخریب رقبا و بسنده کردن به ذکر ویژگی­ های مثبت نامزد مطلوب از سوی طرفداران نامزدها جدی گرفته می ­شد، اگر نیروهای جبهه ی خودی و مدعی اصول ­گرایی به جای تخریب موسوی و انگ و اتهام زدن به او و هوادارانش و تلاش برای پیدا کردن بهانه برای حذف یا له کردن او، سرمان به کارخودمان گرم بود و توصیه­ ی رهبری را جدی می­ گرفتیم و موسوی و یارانش را اپوزیسیون، ضد ولایت، دجال و منافق نمی ­نامیدیم تنور حامیان موسوی گرم نمی ­شد! موسوی چهره ­ای گمنام و ناشناخته در میان اکثریت جامعه بود که به برکت تخریب­ های نیروهای خودی یک شبه به چهره ­ای  مشهور و مهم تبدیل شد! (همان گونه که تخریب ها خاتمی را خاتمی کرد!). ادامه مطلب »

تعلل در کارآمدسازی علوم انسانی خسارت جدی به جامعه علمی کشور می‌زند

دکتر محمدصادق کوشکی در گفت و‌گو با خبرنگار علمی «شبکه خبر دانشجو»، جریان تولید علم و فضای علمی در دانشگاه‌ها را مانند دوران جنگ خواند و اظهار داشت: برای بومی‌سازی علوم انسانی نیازمند تفکر بسیجی هستیم.

وی با بیان اینکه شورای عالی انقلاب فرهنگی برای کارآمدسازی علوم انسانی باید برنامه‌ریزی‌های دقیق انجام دهد، افزود: دانشجویان تحصیلات تکمیلی علوم انسانی و طلاب علوم دینی باید وارد عرصه کارآمدسازی علوم انسانی شده و متدهای تولید علم را با نگاه دینی فرا گیرند. ادامه مطلب »

قرآن کریم حزب قدرت‌محور را نمی‌پذیرد

محمد‌صادق کوشکی عضو هیئت علمی دانشگاه خواجه نصیر‌الدین طوسی در گفت‌و‌گو با خبرگزاری قرآنی ایران (ایکنا) با اشاره به این‌که حزب یک مفهوم مدرن سیاسی و برآمده از تمدن غرب و محصول ۱۵۰ سال اخیر است تأکید کرد این مفهوم غربی که از لفظ Party ترجمه شده است هیچ نسبتی با مفهوم قرآنی حزب ندارد.

وی ادامه داد: کلمه حزب در قرآن تحت عناوین حزب‌الله ، حزب‌الشیطان و «کل حزب بما لدیهم فرحون» آمده است که با حزب به معنای یک تشکل سیاسی که محصول دنیای مدرن است فقط شباهت لفظی دارد.

عضو هیئت علمی دانشگاه خواجه نصیرگفت: ترجمه فارسی لفظ Party هیچ نسبتی با مفهوم قرآنی حزب ندارد. ادامه مطلب »

رهبر انقلاب بیشتر از هر کسی خواهان نقد کارشناسانه هستند

دکتر کوشکی بحث انتقاد از مسئولین را در راستای امر به معروف ارزیابی کرده و گفت: امر به معروف و نهی از منکر از اصل های اساسی و پایه های نظام است. قرآن به همه مومنین دستورداده که ضمن مراقبت از یکدیگر اگر منکری اتفاق افتاد آن را نهی و اگر معروفی اتفاق افتاد آن را تشویق کنند. این امر در جامعه اسلامی ساری و جاری است.

وی تاکید کرد: کسی که خواهان امر به معروف و نهی از منکر است، باید در آن موضوع کارشناس باشد. اگر کسی نهی از منکر را به صورت کارشناسانه با مسئول خود (اعم از یک مدیر یا رییس جمهور) مطرح کند، پاسخ مناسبی هم دریافت خواهد کرد. ادامه مطلب »