جستجو
آرشیو

You are currently browsing the پایگاه اطلاع رسانی دکتر محمدصادق کوشکی blog archives for فوریه, 2010.

Archive for فوریه, 2010

از معرفت دینی تا هنر دینی

نوشتار پیش رو که به صورت سلسله گزارش‌هایی ارائه می‌گردد، چکیده سخنرانی‌ها و نشست‌های اساتید در جمع هنرمندان، دانشجویان و طلاب حوزه‌های علمیه می‌باشد که با موضوع کلی “از معرفت دینی تا هنر دینی” به صورت سلسه‌ همایش‌هایی با عنوان “آیینه‌های حقیقت” به همت حوزه هنری استان تهران برگزار گردیده است.
باتوجه به غنای بالای مباحث ارائه شده و نیز بدیع بودن آنها، ارائه این گزارش‌ها هرچند به صورت چکیده و مختصر جهت استفاده عموم مخاطبان علاقه‌مند به مباحث فرهنگی و هنری خالی از لطف نبوده و می‌تواند قدمی هرچند کوچک جهت بالاتر بردن غنای فکری و فرهنگی علاقه‌مندان باشد.
از آنجا که امروزه در جامعه ما بحث‌های فرهنگی و هنری و فعالیت‌های موجود در این زمینه در رسانه‌ها، مراکز آموزشی و حتی در سطح عامه مردم و جوانان از اهمیت و جایگاه ویژه‌ برخوردار می‌باشد، لذا پرداختن به جوانب نظری و عمیق‌تر فرهنگ و هنر بویژه جهت آشنایی هرچه بیشتر با دیدگاه‌های اسلامی در این زمینه و اصولا شناخت نوع تعامل دین و معارف اسلامی با فرهنگ و هنر و تلاش جهت نایل گشتن به مقام هنر دینی و فرهنگ متعالی اسلامی جایگاه ممتازی در میان اندیشمندان و هنرمندان متعهد و متخصص دارا می‌باشد. این نوشتار نیز تلاشی در همین راستا است.
در این جلسه استاد محمد صادق کوشکی ابتدا به تبیین کلیات بحث مورد نظر پرداخت و در این زمینه دو وجهه نظر کلی را بیان داشت به طوری که اگر دو دیدگاه کلی دین‌مدار و غیردینی رادر نظر بگیریم یک طرف فرض خود را بر این می‌گذارد که معرفت و هنر با دین نسبتی وجود دارد و اینها باهم مرتبط هستند. ادامه مطلب »

کار متولیان ساماندهی قبور شهدا مثل کار وهابیون عربستان است

2vx3e6bدکتر کوشکی با تأکید بر ضرورت جدی حفظ اصالت مزار شهدا در این رابطه بیان داشتند: گلزار شهدا به اعتقاد دینی ما صاحب دارد و صاحبانش هم زنده هستند. صاحبانش خانواده ای شهدا نیستند، بلکه در وهله ی اول خود شهدا هستند. اگر اعتقاد داریم شهدا زنده هستند و عند ربهم یرزقون، پس هر کدام از این قبرها یک صاحب و مالک دارند. کاری که این آقایان می کنند بدون آنکه خودشان متوجه باشند شبیه کاری است که وهابیت عربستان می کند. ادامه مطلب »

قدرت برآمده از مردم و ۲۲ بهمن موجب عصبانیت شدید آمریکا شده است

محمد صادق کوشکی در گفتگو با خبارنگار سیاسی باشگاه خبری فارس «توانا» با اشاره به سخنان اخیر هیلاری کلینتون علیه جمهوری اسلامی و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: آمریکایی‌ها هنوز در ذهن‌شان یک جهان یک قطبی وجود دارد که حق دارند براساس آن برای همه ملت‌ها اظهارنظر و تعیین تکلیف کنند و این تصور و خیال مدت زیادی است که باطل شده است.

وی با اشاره به استقلال ایران به عنوان اصلی‌ترین ثمره انقلاب اسلامی افزود: اینکه در ایران چه کسی حکومت می‌کند و آنچه در ایران می‌گذرد صرفا به ملت ایران مربوط است و ملت انقلاب کرده تا مستقل باشد و تصمیم بگیرد چه کسی بر آنها حکومت بکند و چه کسی حکومت نکند. ادامه مطلب »

با بخشنامه دادن عدالت نهادینه نمی‌شود، باید استانداردهای علمی تعریف شود

به گزارش خبرنگار سرویس دانشگاه برنا، محمد صادق کوشکی در هجدهمین نشست دانشجویان عدالت خواه گفت: امام زمانی که به شاه گفتند اگر جرات دارید وزارت آموزش و پرورش یا یک ساعت از برنامه های رادیویی رژیم را در اختیار ما قرار دهید ، این حرف امام به معنی این نبود که امام برنامه ساز دارد بلکه به این معنی بود که آنچه می توانند جامعه را تغییر دهد این دستگاه ها است؛ یعنی ما به دنبال تغییر سیاسی نیستیم.

وی افزود: الان روی در و دیوارها می خوانیم اساس کار یک مملکت فرهنگ آن است، اما اینها یعنی چه؟ مشکل ما در این ۳۱ سال فهم همین جمله ها است. چون در این سالها نتوانستیم بنیان هایی در جامعه ایجاد کنیم که بتوان روی آنها بنایی ساخت. ادامه مطلب »

نسبت به دهه ۶۰ خلا هویتی وجود دارد

صدا و سیما تنها رسانه ملی در کشور است که وظیفه دارد اطلاعات عمومی در حوزه اقتصاد، تاریخ، سیاست و … را به عموم جامعه عرضه کند.

این استاد دانشگاه در گفتگو با آریا تصریح کرد: در حال حاضر به نحوه اطلاع رسانی تاریخی صدا و سیما نقد های منصفانه و غیر منصفانه ای صورت می گیرد که می بایست مورد بررسی و تجزیه و تحلیل مسئولان قرار بگیرد. ادامه مطلب »

دانشجویان غیرایرانی، سفیران انقلاب اسلامی

به گزارش موج، دکتر محمدصادق کوشکی که به دعوت نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در اردوی “از خاک تا افلاک” ویژه دانشجویان غیر ایرانی دانشگاه‌های کشور شرکت کرده بود، گفت: مقایسه مجموعه کاخ‌های سعدآباد و حسینه جماران به خودی خود برای هر بازدید کننده‌ای گویا است و می‌تواند تصویری حداقلی اما درست از تحولی که به واسطه وقوع انقلاب اسلامی در شکل حکومت‌ها بوجود آمده، ارائه کند. ادامه مطلب »

استادان و دانشجویان برای ورود به فضای سایبر و مجازی باید آموزش ببینند

به گزارش موج به نقل از روابط عمومی واحد علوم و تحقیقات، محمدصادق کوشکی استاد دانشگاه خواجه نصیر طوسی در نشست علمی جنگ نرم ویژه فرماندهان که با حضور ۵۰ تن از مدرسان گروه معارف اسلامی و به همت کمیته هماهنگ کننده گروه­های معارف اسلامی و نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در منطقه ۸ دانشگاه آزاد اسلامی و معاونت فرهنگی واحد علوم و تحقیقات در این دانشگاه برگزار شد، طی سخنان مبسوطی با اشاره به مصادیق جنگ نرم در جامعه که از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون حتی یک ثانیه از سوی دشمن متوقف نشده، گفت: جنگ نرم عمدتاً عرصه­ های سیاسی، فرهنگی و اقتصادی و به عبارتی تمامی عرصه های غیرخشن را پوشش می دهد. ادامه مطلب »

اگر آقای شمقدری ده بار هم تکذیب کنند ولی این حرف‌ها را زده‌اند

کوشکی در گفت‌وگو با خبرآنلاین درباره اینکه پنجشنبه شب موضوع مباحثه‌تان با آقای شمقدری چه بود گفت:« به ایشان گفتم در دعوت‌نامه از خبرنگاران خواسته‌اید که شئونات اسلامی را رعایت کنند چرا حالا که نوشته‌اید جلوگیری نمی‌کنید.» اشاره دکتر کوشکی به توضیح نامه ضمیمه کارت ویژه خبرنگاران جشنواره فیلم فجر بود.

وی پاسخ شمقدری را این‌گونه یادآور شد: «اینجا را بخواهیم جلوگیری کنیم خیابان‌ها را چکار کنیم؟!» ادامه مطلب »