جستجو
آرشیو

You are currently browsing the پایگاه اطلاع رسانی دکتر محمدصادق کوشکی blog archives for آوریل, 2010.

Archive for آوریل, 2010

کرسی های آزادفکری

- تعریف و ویژگی های کرسی های آزادفکری در دانشگاه ها از نظر شما چیست؟ (تفاوتی بین کرسی های آزاد فکری، آزاد اندیشی و نظریه پردازی قائل هستید؟) علت تأکید رهبری روی این موضوع را در چه می بینید؟

بحث نظریه پردازی وقتی معنی دارد که کسی است بعد از مدت زیادی کار فکری به نظریه ای  خاص در یک حوزه رسیده است و این مستلزم یک کار طولانی است حالا این استاد و صاحبنظر نظریه ای که به آن رسیده است را می آید در بین اساتید و صاحب نظران مطرح می کند، این نظریه نقادی می شود و بعد به عنوان یک نظریه جا می افتد. اختصاص به علوم انسانی ندارد و می تواند در هر رشته دیگری نیز باشد. در حالی که بحث آزاد اندیشی یک حالتی است که می تواند برای همه اعم از دانشجو و استاد باشد. موضوعش معمولا در حوزه های علوم انسانی است و مسائل اعتقادی و سیاسی است و بحث طرح موضوع و طرح ایده است در حالی که نظریه پردازی کار متخصصین است. بحث آزاد اندیشی در دانشگاه ها می تواند به مناسبت خاصی بستگی داشته باشد مثلا ایام خاص سیاسی. برای ورود به این بحث ها مقدمات خاصی نیاز نیست. در حالی که در کرسی های نظریه پردازی فرد باید کارشناس و متخصص و صاحب نظر باشد. این تفاوت نظریه پردازی و آزاد اندیشی است. ادامه مطلب »

متاسفانه هنوز خطر مفاسد اقتصادی درک نشده است

محمد صادق کوشکی استاد دانشگاه و کارشناس مسائل سیاسی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس با اشاره به سالروز فرمان ۸ ماده‌ای مقام معظم رهبری در خصوص مفاسد اقتصادی، اظهار داشت: فرمانی که مقام معظم رهبری در خصوص مقابله با فقر، فساد و تبعیض صادر کرده بودند با کمال تاسف از سوی مخاطبان این پیام جدی گرفته نشده است.

وی با بیان اینکه مقام معظم رهبری در این پیام مفاسد اقتصادی را از جمله عوامل اضمحلال نظام جمهوری اسلامی ایران دانسته بودند، گفت: متاسفانه سران سه قوه درک مناسبی از پیام ۸ ماده‌ای مقام معظم رهبری نداشتند؛ چرا که در غیر این صورت ما باید دارای تحرک فوق العاده از سوی مسئولین می‌بودیم. ادامه مطلب »

سپاه در مقابله با مراکز فساد نشان داد یک نیروی چند بعدی است

عضو هیئت علمی دانشگاه خواجه‌نصیر اظهار داشت:‌ برخی درصددند که سپاه را یک نیروی صرفا نظامی معرفی کنند تا آن را محدود نمایند اما مقابله با مراکز ترویج فساد نشان داد که سپاه یک نیروی چند بعدی است و براحتی می‌تواند در همه عرصه‌های تهدید کننده نظام وارد عمل شود.

محمد صادق کوشکی عضو هیئت علمی دانشگاه خواجه‌نصیر در خصوص فعالیت اخیر بخش اطلاعات سپاه پاسداران در انهدام برخی سایت‌های مروج فساد اظهار داشت: سپاه در این زمینه مانند گذشته به عنوان نیروی خط شکن و رصدکننده تهدیدات متوجه نظام به خوبی وارد عمل شد و با تشخیص درست و نیز ورود مناسب به این موضوع توانست جلوی آن را بگیرد. ادامه مطلب »

شبکه های بیگانه از رشد صنایع دفاعی ایران نگران هستند

محمد صادق کوشکی در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران روند رو به رشد صنایع دفاعی ایران را مورد اشاره قرارداد و گفت: سیاست خودکفایی دفاعی جمهوری اسلامی ایران با هدف تامین امنیت همه جانبه نظام جمهوری اسلامی از جمله سیاست هایی است که از سوی امام خمینی (ره) از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی ابلاغ گردید و پس از ایشان نیز همواره از سوی مقام معظم رهبری مورد تاکید قرار گرفته است. ادامه مطلب »

تقویت روحیه خودباوری و هویت اسلامی میان ملت ها از دستاوردهای کنفرانس تهران است

محمد صادق کوشکی در گفت وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا، با اشاره به پیام رهبر معظم انقلاب به اجلاس تهران و تاکید ایشان مبنی بر حرام دانستن سلاح هسته ای اظهارداشت:هر فردی که یک شناخت نسبی از معرفت اسلامی داشته باشدمتوجه خواهد شد که در فرهنگ اسلامی، جنگ آخرین گزینه است.

وی با بیان این که در فرهنگ اسلامی جنگ تنها در چارچوب قوانین اسلامی از سوی اسلام پذیرفتنی است،تصریح کرد :اسلام برای جنگ هم مقررات پیچیده ای قرارداده که اگر اجرا شود جنگ هم چهره ای انسانی به خود می گیرد مانند قانون خودداری از کشتن مجروحین در جنک از منظر اسلام و بسیار از مقررات دیگر. ادامه مطلب »

شبکه های اجتماعی که بنگاه های خیریه نیستند

دکتر کوشکی، استاد دانشگاه و کارشناس مسائل سیاسی درباره دسترسی کتابخانه کنگره امریکا به آرشیو توئیتر برای انجام تحقیقات نامعلوم گفت: طبیعی است امکاناتی که در دنیای مجازی توسط قدرت های خاص در قالب بخش خصوصی یا دولتی ایجاد شده است در مواقع لزوم برای رفع نیاز ایجاد کنندگان استفاده شود.

دکتر محمدصادق کوشکی در گفت و گو با خبرنگار «وبلاگ نیوز» درباره قصد کتابخانه کنگره امریکا برای تحقیق پیرامون توئیت های سایت توئیتر ادامه داد: زمانی که پدیده ای به نام شبکه اجتماعی در فضای مجازی توسط ایالات متحده ایجاد می شود، یا ایمیل رایگان در اختیار کاربران قرار داده می شود، طبیعی است که امکانات آن در خاک ایالات متحده یا کانادا باشد و اگر آن کشور تشخیص دهد که به آن اطلاعات نیاز دارد، حتما از آنها استفاده می کند. ادامه مطلب »

ساختار نامناسب گزینش موجب ورود اساتید سکولار به دانشگاه شده است

محمدصادق کوشکی عضو هیئت علمی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی در گفتگو با خبرنگار حوزه دانشگاه خبرگزاری فارس در خصوص ویژگی‌های اعضای هیئت علمی برای حضور در دانشگاه‌های اسلامی اظهار داشت: اگر قرار است در کشور دانشگاه اسلامی داشته باشیم باید این نکته را مدنظر قرار دهیم که بخش قابل توجهی از مسئولیت اسلامی کردن دانشگاه‌ها به اساتید دانشگاه مرتبط می‌شود. ادامه مطلب »

آوینی همان عنصری است که در عصر انقلاب اسلامی کم داریم

اگر کمی تاریخ علم و تاریخ بشر را نگاه کنیم از خیلی از حوادث سر در نمی‌آوریم. اما می‌خواهم بگویم که مگر چند نفر آدم حسابی که حرفی برای گفتن داشته‌اند در تاریخ بشر این بلا سرشان نیامده است. قطعا این مطلوب نیست اما طبیعی است و اتفاقاً این یک نشانه است. می‌بینیم که آقای آوینی را هم متحجر می‌زند و هم روشنفکر. یادم نمی‌رود که در سال ۷۰ جشنواره ای که در خیابان حجاب برگزار شد که آقای آوینی آن جا سخنرانی کرد و همه او  را هو کردند. ادامه مطلب »

بحث تحریم ایران جنگ روانی است

محمدصادق کوشکی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، با تاکید بر اینکه “تحریم‌های جمهوری اسلامی ایران بر اساس چشم‌انداز بین‌المللی، آنچنان که غربی‌ها تصور می‌کردند و تبلیغات آنان منعکس می‌کرد موجب به زانو درآمدن ایران نخواهد شد”، گفت: غربی‌ها وارد فاز جدیدی از تحریم‌ها شده‌اند و امیدوارند با صورت‌بندی جدید تحریم‌ها به جمهوری اسلامی ضربه بزنند و ایران را شکننده نشان دهند.

به گفته این این کارشناس مسائل سیاسی، افق تحریم‌ها محدودتر شده و یکی از گزینه‌ها برای تنوع بخشیدن به تحریم‌ها، اعمال فشار به متحدان آینده و جدید ایران است. ادامه مطلب »