جستجو
آرشیو

You are currently browsing the پایگاه اطلاع رسانی دکتر محمدصادق کوشکی blog archives for می, 2010.

Archive for می, 2010

پیروزی در جنگ نتیجه تبعیت بی چون و چرا از امام(ره) بود

به گزارش خبرنگار «شبکه خبر دانشجو» از شیراز، دکتر صادق کوشکی در همایش «خط امام (ره) از شعار تا عمل» به تبیین زاویه های جدیدی از اندیشه های امام خمینی (ره) پرداخت.

وی با اشاره به سخن امام(ره) مبنی بر اینکه؛ در دانشگاه های ما اگر حتی برای بیان مطالبی که از خودمان است از منابع غربی استفاده نکنیم، آن را علم نمی دانند که تا وضع به این صورت است ما به استقلال نخواهیم رسید و باید این روحیه در دانشگاه های ما عوض بشود، افزود: آیا فضای فعلی دانشگاه های ما با این فضایی که امام ترسیم می کند یکی است؟ ادامه مطلب »

سازوکاری برای تعامل مجلس و دولت تعریف نشده است

محمد صادق کوشکی استاد دانشگاه و کارشناس مسائل سیاسی در گفتگویی تفصیلی با خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، با اشاره به تعامل دولت و مجلس و همچنین تفکیک قوا اظهار داشت: بحث تفکیک قوا به آن شکلی که ما حاکمیت را در سه قوه تقسیم کنیم یک بحثی که در مدرنیته مطرح شده است.

*تفکیک قوا در ایران با غرب تفاوت ماهوی دارد

وی افزود: یعنی از مقطعی که اروپایی‌ها رفتند دنبال اینکه حاکمیت را از جایگاه خاصش، جایگاهی که اقتدار کامل را در حاکمیت و حاکمیت را در شخص و یا شخص حاکم یا پادشاه خلاصه می‌کردند و آن را با اسامی مثل استبداد،(Totalitarianism) شخصی اینها را یک نماد حاکمیت شخصی می‌دانستند. ادامه مطلب »

نمایندگان باید دلایل فوریت بخشیدن به طرح وقف اموال دانشگاه آزاد را توضیح دهند

محمد صادق کوشکی عضو هیئت علمی دانشگاه خواجه نصیر الدین طوسی و کارشناس مسائل سیاسی در گفت و گو با خبرنگار حوزه دانشگاه خبرگزاری فارس، در خصوص تصویب طرح یک فوریتی وقف اموال دانشگاه آزاد، اظهار داشت: اینکه چرا مجلس در این نکته بخصوص و کوچک وارد عمل شده جای بسی تعجب دارد.

وی با بیان اینکه در کشور ما صدها مسئله بزرگ وجود دارد که مجلس به صورت مصداقی برای بررسی آنها وارد عمل نمی‌شود، تصریح کرد: آیا این مسئله مشکل عمومی جامعه است؟ ادامه مطلب »

آسیب شناسی اردوهای راهیان نور

نقاط ضعف اردوهای راهیان نور:

۱-نگاه و نگرش کمی به مسئله

تلاش بر افزایش حجم بازدیدکنندگان و اینکه هر چه زائر بیشتر، بهتر و در نتیجه تاثیرگذاری روی مخاطب را به خاک و سنگ شلمچه بسپاریم. این نگاه کمی کاملا آسیب­زاست در حالی که اردوی راهیان کاملا کیفی است و با حجم اصلا تناسب ندارد. ادامه مطلب »

آیت الله بهجت حمایت جدی از حزب الله لبنان داشت

استاد علوم سیاسی  گفت:‌ یک از دخالت های بارز آیت الله بهجت در سیاست، حمایت از حزب الله لبنان بود؛ به طوری که شخص سیدحسن نصرالله از این حمایت ایشان تشکر می کرد.

“محمد صادق کوشکی” استاد علوم سیاسی به خبرنگار فرهنگی ایرنا گفت: مراجع به دو صورت به سیاست ورود کرده اند. نخست اینکه چون به مقام اجتهاد و تشخیص رسیده اند وسع خودشان را می سنجند و با توجه به این وسع است که به سیاست ورود می کنند. ادامه مطلب »

واکنش مثبت اروپا به بیانیه تهران قابل تامل است

صادق کوشکی کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری فارس، در خصوص بیانیه تبادل سوخت هسته‌ای تهران بین ایران، ترکیه و برزیل، به دیدگاه امام خمینی (ره) در حوزه سیاست خارجی اشاره کرد و گفت: اصلی را که ما از امام در حوزه سیاست خارجی آموختیم و بسیار مؤثر بوده، تعریف شاخصی برای منافع ملی در حوزه سیاست خارجی است که منظور از آن ارزیابی دیدگاه دشمنان غربی در خصوص اتفاقات مربوط به جمهوری اسلامی ایران در حوزه بین‌المللی می‌باشد. ادامه مطلب »

جمهوری اسلامی دارای یک پایگاه مردمی است

فرق «انقلاب مخملی» و «کودتای مخملی» از دیدگاه شما چیست؟

واژه «انقلاب» در علوم سیاسی معنای یک حرکت همه جانبه مردمی با اهداف مشخص و رهبری مشخص را می‌رساند که به دنبال تغییر ارزش‌ها و هنجارها در یک جامعه باشد. انقلاب قاعده‌اش این است که به دنبال مردمی بودن و فراگیر بودن و تغییر در ارزش‌ها باشد، اما کودتا در واقع حرکتی است از سوی عده محدودی که می‌توانند نظامی باشند و یا در ابعاد کودتای سیاسی فعالیت می‌کنند و بیشتر به دنبال جابه‌جایی در ساختار قدرت باشند و نه جابه‌جایی در ساختار ارزش‌ها. ادامه مطلب »

قدس

وقایع اخیر قدس به دلایلی در ایران بازتاب نیافت. شاید باورتان نشود، ولی امروز برای خود من اتفاقی افتاد که شرمنده شدم. سر کلاسی که دانشجوهای گرایش خاورمیانه ی دانشگاه تهران بودند که این وقایع در حوزه ی تخصصشان اتفاق افتاده است وقتی از وقایع اخیر قدس پرسیدم هیچ کس خبر نداشت. ببینید این روند بی‌خبری تا کجا پیش رفته است. صدا و سیما هم که به بهانه ی خراب نکردن شیرینی عید مردم اخبار را چندان بازتاب نداد. ابتدا که تصادفات جاده ها را می گفت و سپس هم که خبرهای دیگر و بعد هم که نوبت معرفی دیدنی های فلان استان بود و در آخر خبر می داد چند فلسطینی هم کشته شده اند… در نشستی با دکتر رمضان عبدا… ایشان نکاتی را مطرح کردند که ابتدا آن‌ها را ذکر می کنم. ادامه مطلب »

نهضت آزادی از ابتدا فعالیتش غیر قانونی بود

نهضت آزادی در چه شرایطی به وجود آمد؟

این گروه در واقع بخشی از نیروهای دکتر مصدق و جبهه ملی بودند که در ابتدای دهه ۴۰ با توجه به عدم تحرک و عدم فعالیت جبهه ملی و شوکی که به آن جبهه وارد شده از آن جدا شد تا یک حرکتی را راه بیندازند. البته این عده بیشتر از کسانی بودند که جنبه مذهبی داشتند و اهل تشرع بودند. چهره‌های شاخص این گروه بازرگان، یدالله سبحانی، آیت‌الله طالقانی و … بودند که به نوعی جناح مذهبی جبهه ملی هم محسوب می‌شدند. این افراد در ابتدای دهه ۴۰ تشکل نهضت آزادی ایران را با هدف بازگشت به قانون اساسی مشروطه و اینکه شاه تنها باید در قالب یک نظام پارلمانتاریستی سلطنت کند نه حکومت تاسیس کردند. در مقابل رژیم پهلوی هم تاب نیاورد و اعضای مرکزی نهضت آزادی را بازداشت کرد و به زندان انداخت. این کلیات بحث تشکیل گروه نهضت آزادی بود. ادامه مطلب »