جستجو
آرشیو

You are currently browsing the پایگاه اطلاع رسانی دکتر محمدصادق کوشکی blog archives for جولای, 2010.

Archive for جولای, 2010

ماهیت حوادث سال ۸۸ تکرارپذیر است

محمدصادق کوشکی در حاشیه سفر به اردبیل در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار فارس در اردبیل اظهار داشت: اگر نظام و جامعه ما مایل باشند ماهیت حوادث سال گذشته در شکل جدیدی تکرار نشود باید به دنبال آگاهی‌‌بخشی به جامعه و افزایش سطح وسیع دانایی و آگاهی در سطوح مختلف باشند.

وی خاطرنشان کرد: حوادث سال گذشته که در آن شاهد درگیری‌ها، شرارت‌ها و بی‌نظمی در سطح شهرها بودیم یک لایه ظاهری بود که توسط اراذل و اوباش انجام شد و البته احتمال تکرار آن حوادث در ایام فعلی بسیار ضعیف به نظر می‌رسد. ادامه مطلب »

تلاش غرب روزمره کردن اقدامات تروریستی در ایران است

محمد صادق کوشکی کارشناس مسائل سیاسی در گفت‌وگو با خبرنگار باشگاه خبری فارس«توانا» گفت: حادثه تروریستی پنجشنبه شب گذشته در مسجد جامع زاهدان حادثه‌ای سطحی نیست که آن را بخواهیم مستقیما به حوادثی همچون ربایش شهرام امیری ربط دهیم؛ چرا که درگذشته نیز حوادث تروریستی زیادی در این منطقه رخ داده و حادثه اخیر برای بار اول اتفاق نیفتاده است.

وی با اشاره به اینکه دشمنان جمهوری اسلامی سعی کرده‌اند در منطقه جنوب شرق کشورمان با استفاده از مکانیسم تروریسم بومی اقدام به تضعیف کلیت نظام کنند، گفت: ما در طول یک سال گذشته و مخصوصا پس از دستگیری ریگی معدوم، شاهد این بودیم که غربی‌ها به دنبال این هستند که این گروهک تروریستی را زنده نگه دارند. ادامه مطلب »

قدرت‌طلبی از جمله دلایل شکست جریان موسوم به اصلاحات بود

محمدصادق کوشکی استاد دانشگاه در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، در پاسخ به سؤالی در خصوص چرایی پایان عمر سیاسی جریان موسوم به اصلاحات در کشور، اظهار داشت: جریانی که خود را اصلاح‌طلب می‌دانست بدلیل اینکه وحدت مفهومی و مبنایی نداشت، دچار شکست شد که اصولگرایان نیز باید از این مسئله درس بگیرند.

وی با بیان اینکه در جریان مدعی اصلاحات تک تک افراد به گونه‌ای متفاوت از یکدیگر فکر می‌کردند، گفت: جریان اصولگرایی بر اساس نظر امام خمینی و مقام معظم رهبری وحدت خود را حفظ می‌کند و عامل وحدت در بین این جریان مر بیانات و رهنمودهای مقام معظم رهبری است. ادامه مطلب »

اشکال طلبگی به سخنان آیت الله حائری شیرازی

روزنامه ایران مورخ ۲۱/۴/۸۹ سخنان یک بزرگوار (آیت الله حائری شیرازی) در حمایت از دیدگاه آقای احمدی نژاد درباره حجاب را منتشر کرده بود به این مضمون که چون بی حجابی در کشور به یک منکر اجتماعی تبدیل نشده لذا احمدی نژاد با برخورد انتظامی با این پدیده مخالفت میکند و اینکه تا یک پدیده به منکر اجتماعی تبدیل نشود نباید با آن پدیده مقابله انتظامی بشود حتی اگر آن پدیده منکر فقهی و شرعی باشد!

ضمن ادای احترام به آن بزرگوار چند سوال و اشکال طلبگی درباره این استدلال خدمتشان عرض میکنیم باشد که مفید واقع شود! ادامه مطلب »

حجاب، از ارزنده‌ترین نمودهای فرهنگی ‌اجتماعی در تمدن ایران اسلامی است

دکتر کوشکی تحلیگر سیاسی و عضو هیات علمی دانشگاه تهران در این رابطه در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا می گوید: حجاب قلعه محکم و مانع از همه ناهنجاری های شهوانی درجامعه است و اصل حجاب از ضروریات اسلام و جامعه به حساب می آید.

به گفته کوشکی هزینه ای که یک زن با بدحجابی پرداخت می کند از بین رفتن امنیت شخصی است و شکستن حجاب بر داشتن دیوار بین محرم و نامحرم است. ادامه مطلب »

ضدانقلاب با کودتای نوژه می‌خواست انقلاب را به بن‌بست برساند

محمدصادق کوشکی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قم اظهار داشت: بحث براندازی انقلاب اسلامی از برنامه‌هایی بود که از همان روزهای نخستین انقلاب‌اسلامی به طور جدی در دستورکار منافقان و قدرت‌های استکباری همچون آمریکا قرار گرفت.

وی با بیان اینکه آمریکا و همراهانش با ایجاد طرح‌های موازی قصد تضعیف، شکست و حذف انقلاب اسلامی را داشتند، ابراز داشت: کودتای نظامی دشمنان که بخشی از تحرکات و اقدامات آن در پایگاه هوایی شهید نوژه همدان صورت گرفت، سبب شده تا کودتای نافرجام دشمنان به کودتای نوژه معروف شود. ادامه مطلب »

حمایت از غزه یا منافع ملی؟

سؤال: اصل ۱۵۲ قانون اساسی می گوید: (سیاست خارجی ایران براساس نفی هرگونه سلطه جوئی و سلطه پذیری و دفاع از حقوق همه مسلمانان و عدم تعهد در برابر قدرتهای سلطه گر است).

بر این اساس وظیفه دولت دفاع از همه ی مسلمانان مظلوم و ستمدیده است. این اصل بر اساس قواعد دینی و نگاه جهادی نوشته شده اما مشخص نیست که اگر عمل به این اصل خود نظام اسلامی را به خطر بیاندازد و موجب به خطر افتادن امنیت و بقای نظام اسلامی شود آیا باز هم باید به آن پایبند بود؟ آیا گاهی با منافع ملی منافات نداشته است؟

اولین نکته ای که باید در این بحث یادآور بشویم این است که بر اساس قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران منافع ملی ما با گزاره های دینی ما هیچ تناقضی ندارند. به فرض هم که موردی پیدا بشود تقدم با مسائل دینی و اعتقادی ما است. بنا بر این دفاع از مردم مظلوم کشورهای دیگر هم چنان ضروری است. ادامه مطلب »

تعویق مذاکرات تاثیری بر پیشرفت‌های هسته‌ای ایران ندارد

محمدصادق کوشکی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قم با اشاره به توانمندی کشورمان در استفاده از انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای اظهار داشت: انرژی هسته‌ای ایران یک مقوله درون‌حاکمیتی است و این بدین معناست که ایران در چارچوب اخلاقیات و اعتقادات خود می‌تواند در زمینه هسته‌ای پیشرفت کند.

وی تصریح کرد: همانطور که هیچ کشوری برای انجام پروژه‌های عمرانی خود نیاز به مذاکره با سایر کشورها ندارد، ایران هم برای دستیابی به انرژی هسته‌ای نیز نیاز به مذاکره با کشورهای غربی ندارد. ادامه مطلب »

غربی‌ها ناگزیر به جنگ روانی در سیاست شده‌اند

دکتر محمد صادق کوشکی استاد دانشگاه و کارشناس مسائل سیاسی و بین‌المللی درباره سناریوی جدید غرب درباره دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای و هدف آنها از طرح این مطلب گفت: مرور رفتارهای سیاسی – تبلیغاتی اعضای دائم شورای امنیت در خصوص پرونده هسته‌ای ایران این نکته را ثابت می‌کند که این کشورها قصد دارند خلاء حقوقی – فنی اقدامات خود را با مصالحی از جنس جنگ روانی در اقدامات سیاسی تا حدودی مرتفع کنند.

وی افزود: با این توجیه که در نبود اسناد و مدارک فنی و غیر فنی تخلف ناگزیر به جنگ روانی و واکنش‌های سیاسی متوسل شده و جهت فضاسازی افکار عمومی جهان در مسیر تشدید فشارها علیه ایران چنین ادعاهایی را مطرح می‌کنند. ادامه مطلب »

اظهارات فرمانده سپاه در راستای فلسفه وجودی این نهاد است

محمد صادق کوشکی استاد دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی در گفتگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، با اشاره به سخنان فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در خصوص معرفی عوامل انقلاب نرم، اظهار داشت: بعد از سخنان سردار جعفری شبهه ورود سپاه به مسائل سیاسی توسط برخی چهره‌‌های سیاسی مطرح شده است که در این خصوص باید توجه داشت که بر اساس اساسنامه سپاه و قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، وظیفه سپاه حفاظت از انقلاب در برابر هرگونه تهدید داخلی و خارجی است.

وی اضافه کرد: یکی از وظایف قانونی سپاه مقابله با تهدیدات سیاسی متوجه نظام است که از این رو حضور سپاه در مسیر پیشگیری‌ از وارد آمدن ضربه به نظام و انقلاب اسلامی یک رفتار کاملا قانونی بوده و به هیچ عنوان مصداق دخالت نظامیان در سیاست و سیاست‌کاری که امری همیشه مذموم به شمار می‌آمده، محسوب نمی‌شود. ادامه مطلب »