جستجو
آرشیو

You are currently browsing the پایگاه اطلاع رسانی دکتر محمدصادق کوشکی blog archives for آوریل, 2011.

Archive for آوریل, 2011

استفاده از زنان اهرمی برای مقابله با اسلام

حضور زنان در جریان فتنه‏ی ۸۸ از جمله مسائلی است که اما و اگرهای فراوانی به همراه داشت. نشان دادن مظلومیت زنان و فرافکنی در خصوص شکنجه و کشته شدن تعدادی از آن‏ها که نقطه عطف آن کشته شدن«ندا آقا سلطان» بود از جمله برنامه‏های طرح‏ریزان این جریان محسوب می‏شد،مسأله‏ای که حساسیت جامعه‏ی ایران را برانگیخت و نگاه‏های بسیاری را متوجه ایران کرد.دکتر محمد صادق کوشکی در گفت‏وگویی از این جریان ابهام زدایی می‏کند.

- اگر بخواهیم جریان فتنه‌ی ۸۸ را با یک برش جنسیتی بررسی کنیم، مؤلفه‌های جدی این تحلیل و بررسی چیست؟ ادامه مطلب »

چرا می گوئیم سوریه فرق دارد؟

در یک ماه اخیر بروز برخی ناآرامی ها در چند شهر سوریه این سوالها را به اذهان متبادر ساخته که آیا آنچه در سوریه می گذرد به حوادث سایر کشورهای عربی شباهت ندارد و آیا مردم سوریه حق ندارند مانند مردم مصر و یمن و … با هدف تعیین سرنوشت خود شعار “الشعب یرید اسقاط النظام”سر بدهند و آیا عاقبت نظام سوریه مانند نظام های یمن و لیبی نخواهد بود؟

در این رابطه چند نکته قابل ذکر است.

۱- وجود نظام تک حزبی ، فضای بسته سیاسی ، عدم امکان مشارکت سیاسی جدی برای مردم ، برخورد خشن با مخالفان ، ساختار شبه موروثی در سوریه باعث شده تا این کشور فضائی شبیه کشورهای مصرو یمن و لیبی و … پیدا کند. ادامه مطلب »

نسل کشی مذهبی در بحرین آغاز شده است

محمد صادق کوشکی در گفت وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری تقریب (تنا ) در مورد تحولات اخیر در بحرین به ویژه مسئله تیراندازی و تهدید زنان بحرین و تخریب اماکن مذهبی این کشور اظهار داشت : آنچه در طول یک ماهه اخیر در بحرین به وقوع پیوسته ، پیش از سرکوب قیام های سیاسی مردم ،‌ تلاش برای سرکوب هویت مذهبی مردم است.

**آغاز نسل کشی مذهبی در بحرین

وی با تاکید بر این که چشم انداز تحولات اخیر بحرین حاکی از وقوع یک نسل کشی مذهبی است تصریح کرد : تخریب اماکن مذهبی به این معنا است که نیروهای امنیتی بحرین سعی دارند برای به زانو دراوردن مردم اقدام به از بین بردن هر گونه علائم تشیع کنند. ادامه مطلب »

اهمیت توانایی‌ محققان در استفاده از فرهنگ قرآنی برای تدوین الگوی پیشرفت

محمدصادق کوشکی، عضو هیئت علمی دانشگاه خواجه نصیر‌الدین طوسی، در گفت‌وگو با خبرگزاری قرآنی ایران(ایکنا) با اشاره به الگوی ایرانی ـ اسلامی پیشرفت گفت: برای اینکه هر جامعه مسیر رشد و تکامل خود را طی کند، نیازمند الگوی کامل و جامعی است. انقلاب اسلامی از ابتدا به دنبال چنین الگویی برای ایران و جهان اسلام بوده است.

وی با اشاره به شرایط تحقق این الگو افزود: برای اینکه بتوانیم این الگو را تدوین و محقق سازیم، نیازمند بلوغ حداقلی در فضای علمی و دانشگاهی کشور هستیم. تاکنون این بلوغ به وجود نیامده است، البته این نکته حائز اهمیت است که این الگو را باید کسانی تدوین کنند که جزء جامعه علمی کشور هستند. ادامه مطلب »

الان برای نقد باید غسل شهادت کرد!

● از نظر جنابعالی چه ارتباط و نسبتی بین نقد با فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر وجود دارد؟

کوشکی: مکانیزم نقد در نگاه دینی ما امر به معروف و نهی از منکر است که با قصد قربت، با هدف اصلاح، با افزودن خیرها در دنیا و کاستن از بدی‌ها انجام می شود. پس هر اتفاقی به غیر از نیت الهی و با هدفی غیر از اصلاح گری، غیر از رشد و غیر از دوست داشتن رخ دهد نقد نیست. به عبارت دیگر نقد دوست داشتن است و کسی هم که نقد می کند فرد را دوست دارد و به دنبال رشد و تعالی او است تا وی عیب های خود را برطرف کند. قرآن کریم در این خصوص اشاره دارد که «مومنین بعضهم اولیاء بعض»: مومنین ولی یک دیگر هستند و این به معنی دوست داشتن است. چون هم دیگر را دوست دارند اشکالات را به هم می گویند و از باب این است که قران می فرماید: «فذکر و ان ذکرا تنفع المومنین»: به همدیگر برای رفع عیب های خود تذکر دهید تا موجب رشد شود. لذا در فرهنگ دینی ما نقد به جزء این نیست. ادامه مطلب »