جستجو
آرشیو

You are currently browsing the پایگاه اطلاع رسانی دکتر محمدصادق کوشکی blog archives for فوریه, 2012.

Archive for فوریه, 2012

مجلس آینده، مجلسی متکثر وچند قطبی خواهد بود

جریانات سیاسی کشور ما در فعالیت سیاسی و رقابت از هیچ الگوی خاصی خارج از جامعه ی ایرانی تبعیت نمی کنند. درکشورما چیزی به نام جریانات و طیف های سیاسی وجود دارد که بیش از هرچیز خصلتی سلیقه ای و خودرو دارند. این جریانات بدون این که از الگویی درخارج یا حتی در داخل تبعیت کنند، بنا به مقتضیات و ضرورت ها شکل می گیرند. بیشتر این جریانات و طیف بندی ها انتخاباتی اند وناظر به برنامه و دیدگاهی خاص به معنای دقیق کلمه نیستند. جریانات انتخاباتی جریانات رقابتی موسمی اند، درایام  انتخابات حضوری پررنگ پیدا می کنند ودر غیر از دوران انتخابات درحالت کما هستند.

نقش دو گفتمان اصولگرایی و اصلاح طلبی نیز نتوانسته آن ها را به یک جریان واحد سیاسی درکشور تبدیل کند. زمانی که از اصلاح طلبان می گوییم با ده ها تشکل، حزب وسامان سیاسی متفاوت ورنگارنگ روبه روایم که اتفاقا پشتوانه های متفاوتی دارند. بعضی درحد براندازی نظام اند و بعضی ولایت فقیه را قبول دارند. بابررسی فضای موجود میان اصولگرایان هم متوجه می شویم آن ها نیز گفتمان ها و دیدگاه های متفاوتی دارند. آنقدر طیف ها و گروه ها ی متفاوت بین اصولگرایان موجود است که نمی توان گفت اصولگرایی یک جریان است. ادامه مطلب »

ادوات و سربازان رایگان جنگ نرم

*سلطه جویی و برتری طلبی جزو طبیعت انسان

یک خصلتی در انسان وجود دارد که جزو طبیعت او است. این خصلت، سلطه جویی و برتری طلبی است. یعنی آدم ها به طور طبیعی اهل سلطه جویی و برتری طلبی هستند و علاقه دارند نسبت به دیگران دست برتر را داشته باشند. طبعا این خصیصه از انسان ها به جوامع هم منتقل می شود. برخی جوامع این سلطه را با استفاده از ابزارهای خشن بدست می آورند که به این کار به طور عام “جنگ” یا “جنگ سخت” می گویند. قدمت “جنگ سخت” به قدمت تاریخ بشر است و در آن افراد برای اینکه دیگران را تحت انقیاد خود درآورند به ابزارهای خشن متوسل می شوند. ادامه مطلب »

تضعیف مقاومت تضعیف امنیت ملی ایران است؛ سوریه وجه مشترک منافع غرب و شرق

اگر تحرکات و تصمیم هایی که در سازمان ملل و یا سایر مجامع اتفاق می افتد را به تمامی کشورهای عربی نسبت دهیم، توصیف دقیقی نیست. به نظر می رسد که باید بخشی از کشورهای عربی را تحت عنوان دولت های غرب گرا و یا غیرمستقل عربی به عنوان آن بخش از دولت های عربی نام ببریم که بدون آنکه خودشان منفعتی داشته باشند، تلاش می کنند در راستای پیشبرد سیاست های خاورمیانه ای ایالات متحده و اروپا جنگ بین المللی در سوریه ایجاد کرده و یا آن را تشدید کنند تا موفق شوند دولت فعلی را سرنگون کنند. برهمین اساس محوری را که تحت عنوان دولت های غیر مستقل عرب نام گذاری می کنیم این محور است، چراکه شاهد مخالفت های عراق، لبنان و الجزایر بودیم و همچنین برخی از کشورهایی که امروزه دچار بحران داخلی هستند، آنها نیز حضور چندان موثری در این تصمیم گیری ها ندارند. شاید صحنه گردانان اصلی این حادثه عربستان و قطر هستند. ادامه مطلب »

باید دید یک کاندیدا برای وظیفه نمایندگی آمادگی دارد یا نه؟

در ابتدای بحث می خواهیم ارزیابی شما را از ارائه چند لیست از سوی اصولگرایان بدانیم.

واقعیت این است که اصولگرایان از ابتدا هم یک گروه متحد نبوده و به صورت جبهه ای بوده اند و تنها رقیب یا دشمن مشترک باعث پیوند آنها شد و حال که رقیب آنها ضعیف و کمرنگ شده، تعارضات درونی این جریان در حال بروز است. اصولگرایان هیچگاه طیفی یکسان نبوده و بسیار متنوع و متکسر هستند. تعریف هرکدام از آنها نیز از اصولگرایی متفاوت است. اهداف و ابزارها و هنجارهای آنان هم، همواره متفاوت بوده است. آن چیزی که اصولگرایان را دور هم جمع می کرد، دشمن سیاسی مشترک بود. به همین خاطر اصولگرایان قبل از اینکه حول مشترکات خود جمع شوند، وجود رقیب یا دشمن مشترک آنها را کنار هم گرد می آورد. تکسر درونی و واقعی اصولگرایان بیشتر از این بحث هاست و در صورت درک واقعی آن باید شاهد چند لیست می بودیم که فعلا به صورت دو لیست ظاهر شده است. ادامه مطلب »

فیلم های جشنواره امسال یا خنثی هستند یا مضر/ انطباق با مفهوم «لهو»

محمدصادق کوشکی درباره فیلم های حاضر در جشنواره سی ام فیلم فجر گفت: فیلم هایی که دیده ام غالباً یا پوچ و خنثی بوده اند و یا منفی و مضر؛ اگر اثری از نظر هنری در اوج باشد اما محتوا نداشته باشد حاصلش منطبق با مفهوم قرآنی “لهو” است.

دکتر محمدصادق کوشکی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در گفت وگویی درباره جشنواره سی ام فیلم فجر گفت: این جشنواره اصلاً در حد بضاعت واقعی سینمای ایران نیست. بدون اغراق امروز سینمای ایران این توان را دارد تا بر جریان های مهم جهانی همچون بیداری اسلامی تأثیرگذار باشد اما سینماگران و مدیران ما این توانایی را  نادیده گرفته اند. ادامه مطلب »