جستجو
آرشیو

You are currently browsing the پایگاه اطلاع رسانی دکتر محمدصادق کوشکی blog archives for نوامبر, 2012.

Archive for نوامبر, 2012

تحصن اعتراض‌آمیز مصداق عمل به وصیت‌نامه امام(ره) است

محمدصادق کوشکی با اشاره به بیانیه اخیر انصار حزب‌الله در اعتراض به اکران فیلم سینمایی “من مادر هستم” گفت: تحصن اعتراض‌آمیز در برابر ارشاد مصداق عمل به بند “م” وصیت‌نامه امام(ره) است.

محمدصادق کوشکی عضو هیأت علمی دانشگاه تهران، درباره اعتراض اخیر انصار حزب‌الله به سازمان سینمایی در زمینه صدور مجوز اکران برخی فیلم‌های مسئله‌دار به خبرنگار مهر گفت: تا آنجا که بنده اطلاع دارم شکایت این دوستان به قوه قضاییه در دست بررسی است و روند اجرایی خود را طی می‌کند. ادامه مطلب »

استقرار موشک‌های پاتریوت در مرز ترکیه با سوریه در جهت جنگ روانی است

صادق کوشکی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، خاطرنشان کرد: در شرایط فعلی نه سوریه تمایلی دارد که با ترکیه وارد جنگ شود و نه مصلحت این کشور است. از طرف مقابل ترکیه هم کشش جنگ را ندارد و موقعیت دولت ترکیه به گونه‌ای نیست که بخواهد به طور جدی وارد جنگ شود.

وی افزود: جنگ روانی ترکیه با این هدف انجام می‌شود که فشاری را به سوریه وارد کند و به نوعی حمایت ناتو از خود را یادآوری کند هر چند که هنوز مشخص نیست که ناتو با درخواست ترکیه موافقت کرده است یا خیر. ادامه مطلب »

قدرت‌طلبان اجازه ورود به ‌بسیجیان را نمی‌دهند‌/بسیج ایران ‌را از گردباد خطرات بیرون می‌برد

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد محمدصادق کوشکی در همایش بسیج بصیرت پایدار، غزه مقاومت بیدار در مشهد اظهار کرد: بسیج یک تشکل ملی نیست و امام خمینی(ره) از بسیج به عنوان تفکر نام می‌برد و بسیجی چون اهل فکر و تفکر است با حس سنجش و نگاه نافذ خود حرکت می‌کند.

این فعال سیاسی افزود: امام خمینی(ره) بعد از تشکیل تمام نهادها و سازمان‌ها فرمودند ما نیازمند بسیج مستضعفین هستیم و تعبیر امام این بود که مملکتی که ۲۰ میلیون جمعیت دارد نیازمند ۲۰ میلیون بسیجی است.

کوشکی خاطر نشان کرد: بسیج باید عرصه‌ای باشد که از تمام اقشار جامعه نیرو جذب کند و بسیج یک تشکل با یک ماموریت مشخص نیست. ادامه مطلب »

اگر لندن مایل به برقراری مجدد روابط است خودش پیشگام شود

«محمدصادق کوشکی» تحلیلگر مسائل سیاسی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری فارس درباره روابط تهران و لندن، به حضور ۲۰۰ ساله انگلیس در ایران اشاره کرد و یادآور شد: البته انگلیسی‌ها در دوران صفویه نیز در ایران حضور داشتند، ولی به عنوان یک قدرت استعماری، ۲۰۰ سال از حضور آنها در ایران می‌گذرد و در طول این مدت عملکردشان به گونه‌ای بوده که همواره از حضور این کشور متضرر شده‌ایم و خود انگلستان نیز پنهان نکرده که حضورش در ایران با اهداف استعماری بوده است.

وی با ذکر این نکته که ما هیچگاه از رابطه با انگلستان منتفع نشده‌ایم، اظهار داشت: مسائلی مطرح می‌شود که در صورت اثبات باید این کشور به عنوان جنایتکار علیه بشریت اعلام شود، از جمله پدید آمدن قحطی در ایران در دوران جنگ جهانی اول که برخی از پژوهشگران، انگلستان را در این زمینه مقصر می‌دانند. در آن زمان میلیون‌ها نفر از مردم ایران به دلیل بروز قحطی جان خود را از دست دادند. ادامه مطلب »

احترام به منافع ایران شرط موفقیت مذاکرات

با توجه به اینکه دور قبل مذاکرات ایران و آژانس به نتیجه خاصی نرسید،آیا می توانیم در این دور مذاکرات شاهد موفقیتی باشیم؟

به واسطه نفوذ قدرت های بزرگ، مشخصاً ایلات متحد در آژانس و عملکرد سیاسی ،حقوقی و حتی غیر حقوقی در آژانس تا کنون توافقی بر سر مسئله هسته ای جمهوری اسلامی ایران، میان ایران و آژانس پیش نیامده است و مادامی که این شرایط تداوم یابد، منتفی است.

با این وجود ایران سعی کرده با حضور در مذاکرات و تلاش در گفتگو آمادگی خود را برای توافق به نمایش بگذارد. به شرط آنکه طرف مقابل به حقوق و خواسته های ایران احترام گذاشته و براساس قوانین ملی، حقوق رسمی ایران را رعایت کند. ادامه مطلب »

ائتلاف ملی سوریه در حد یک دکور باقی خواهد ماند

محمدصادق کوشکی در گفتگو با خبرنگار سیاست خارجی باشگاه خبرنگاران با اشاره به تشکیل ائتلاف ملی سوریه توسط معارضان سوری در نشست دوحه گفت: شورای ملی سوریه که محصول کشورهای غربی به همراه متحدان عرب آن‌ها بود در حد یک دکور باقی می‌ماند چرا که این ائتلاف نمی‌تواند تاثیر جدی در داخل سوریه بگذارد.

وی تصریح کرد: تروریست‌های سوریه تابع نیروهای سیاسی موجود در نشست دوحه نیستند و به صورت خودگردان اداره و با سرویس‌های امنیتی ترکیه، آمریکا، عربستان، قطر و کشورهای اروپایی در ارتباط هستند.

کوشکی در ادامه افزود: ائتلاف ملی سوریه برآمده از نشست دوحه تشریفاتی برای پر کردن خلع معارضین در زمینه سیاسی بوده چرا که معارضین سوری صرفا فعالیت تروریستی و نظامی انجام می‌دهند و فعالیت سیاسی خاصی ندارند.

اقدامات اخیر مصر درقبال غزه نمادین و تبلیغاتی است

کارشناس مسائل خاورمیانه گفت: اگر مصر در مورد پیمان کمپ دیوید و رابطه با رژیم صهیونیستی تجدید نظر کرده و گذرگاه رفح را برای تردد فلسطینی‌های ساکن نوار غزه و انتقال کمک‌های غذایی باز کند در آن صورت می‌توان در رابطه با مواضع این کشور قطعی سخن گفت.

صادق کوشکی، کارشناس مسائل خاورمیانه در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس بیداری اسلامی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، عنوان کرد: سفر نخست‌وزیر مصر به نوار غزه آن هم در شرایطی که حملات شدیدی از سوی رژیم صهیونیستی به این منطقه صورت گرفته است بیشتر یک اقدام نمادین به نظر می‌رسد و نشان می دهد که دولت مصر هنوز آمادگی انجام دادن کمکهای عملی به غزه را ندارد.

وی افزود: مصر چند روز پیش اعلام کرد که گذرگاه رفح را صرفا برای عبور مجروحان فلسطینی باز می‌کند و سفر نخست وزیر مصر به نوار غزه هم از نظر تبلیغاتی مثبت ارزیابی می‌شود، اما فاصله‌ زیادی وجود دارد تا این کشور به عنوان حامی محور مقاومت مطرح شود. ادامه مطلب »

تاثیرات مکتب عاشورا بر نهضت انقلاب اسلامی

دکتر صادق کوشکی (عضو هیئت علمی دانشگاه تهران) تصریح کرد: «حادثه عاشورا مجموعه کاملی از اجزا و ارکان دین داری است؛ وقتی حضرت امام-ره- بعنوان یک عالم دین در این حوزه سخن می گویند و عمل می کنند، به بسته کلی دین در روز عاشورا استناد می کنند.»وی گفت: «زمانیکه امام-ره- نهضت انقلاب را آغاز کردند، اصل و چارچوب بکار گرفته را در حوزه قیام عاشورا بکار بردند؛ بنابراین وقتی شهادت طلبی رمز پیروزی این نهضت می شود، کاملا برای مردم ملموس و قابل درک است.»کوشکی خاطرنشان ساخت: «ظلم ستیزی و زندگی برای دین و ترجیح مرگ شرافتمندانه یکی از کلید واژه های عاشوراست و هنر حضرت امام-ره- این بود که این مفاهیم اصیل دینی را بعنوان یکی از ارکان انقلاب اسلامی مطرح کردند و جامعه را به واقعه عاشورا ارجاع دادند.»وی عاشورا را بعنوان سبک زندگی دینی معرفی و اضافه کرد: «انقلاب اسلامی با اقتدا بر واقعه عاشورا بر کل ائمه-ع- اقتدا می کند و وقتی امام-ره- نهضت انقلاب را به عاشورا متصل می کنند، به مخزن بی نهایت علم و عقلانیت اهل بیت-ع- عمل می نمایند.»

وضعیت نابسامان رژیم صهیونیستی در منطقه دلیل اصلی حمله به غزه است

محمد صادق کوشکی، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران، در گفت وگو با خبرگزاری قرآنی ایران(ایکنا) در تشریح دلایل حمله رژیم صهیونیستی به غزه گفت: مهم ترین دلیل حملات رژیم صهیونیستی به غزه را باید در وضعیت نابسامان این رژیم در منطقه مرتبط دانست و دلایل این حمله فراتر از مسائل و دلایل حاشیه ای و فرعی مانند برگزاری انتخابات زودهنگام در اسرائیل در بهمن ماه است.

وی ادامه داد: در واقع تداوم حیات منطقه ای به نام غزه و گروه های مقاومت مستقر در این منطقه ثبات و امنیت رژیم صهیونیستی را به طور جدی با خطر مواجه ساخته است. به عبارتی امنیت و ثبات و تداوم این رژیم جعلی منوط به نابودی منطقه غزه و به ویژه نابودی مقاومت است و مادامی که مقاومت اسلامی حماس وجود دارد رژیم صهیونیستی روی ثبات و آرامش نخواهد دید. کوشکی تأکید کرد: به همین دلیل رژیم صهیونیستی پس از شکست در جنگ ۲۲ روزه تلاش کرد با یک شیوه دیگر بحث حذف مقاومت اسلامی غزه را در پیش بگیرد که آن هم شیوه حملات ایذایی و روزمره بود. ا ادامه مطلب »

موازنه قدرت بین فلسطین و رژیم صهیونیستی برقرار شده است

محمدصادق کوشکی تحلیلگر مسائل بین‌الملل در نشست “مقاومت، بیداری اسلامی و پیروزی غزه” که  در مرکز مطالعات عالی بین‌المللی دانشگاه تهران برگزار شد، به سخنرانی درباره جنگ غزه پرداخت.

وی با اشاره به اینکه هفت روز از آغاز جنگ در غزه می‌گذرد، اظهار داشت: موجودیت رژیم صهیونیستی در ۶۵ سال اخیر در هیچ‌کدام از جنگ‌ها، چه جنگ ۳۳ روزه و چه ۲۲ روزه تا این اندازه تحت فشار قرار نگرفته بود و آژیر خطر در تل‌آویو به صدا درنیامده بود، اما این جنگ هفت روزه  ناتوانی این رژیم را آشکار ساخت.

کوشکی حادثه کشته شدن ۱۶ سرباز مصری در صحرای سینا را عاملی در جهت سخت‌تر شدن محاصره غزه دانست و افزود: این جنگ، زنگ خطری برای رژیم صهیونیستی است، زیرا آنها دریافتند که گروه‌های مقاومت، اکنون با حداقل امکانات و شرایط سختی که در محاصره غزه داشتند، می‌توانند با قدرت از خود دفاع کنند. ادامه مطلب »