جستجو
آرشیو

You are currently browsing the پایگاه اطلاع رسانی دکتر محمدصادق کوشکی blog archives for فوریه, 2013.

Archive for فوریه, 2013

قربانیان اصلی این سریال، قشر مذهبی شهرهای بزرگ و عموم مردم شهرهای کوچک و روستاها هستند

دکتر کوشکی که بیشتر از بعد نظری و اندیشه ای فیلم زمانه را مورد بررسی قرار داد در پاسخ به این سوال که علل علاقه و شیوع مرد ستیزی و اینکه مردها بنیان زندگی را به هم می زنند چیست؟ اذعان داشت:

«آنطور که فیلم سازان ادعا می کنند، موقعیت های درام به ۳۶ عنوان تقسیم می شود که بخش عمده ای از آن را «خیانت» تشکیل می دهد؛ حال خیانت مرد به زن باشد یا خیانت زن به مرد که خوشبختانه در صدا و سیمای ما به دلیل وجود حداقل هایی هنوز به سراغ خیانت زن به مرد نرفته اند که خوشبختانه این موضوع در سینمای ما کاملا حل شده است!

دلیل دوم نیز در نفوذ جریان فمنیزم در میان روشنفکران ماست که متاسفانه بسیاری از فیلمسازان ما نیز به بیماری روشنفکری و آن هم از نوع غربی مبتلا هستند که بر اساس همین جریان فکری، مردان این گونه به تصویر کشیده می شوند.» ادامه مطلب »

احمدی نژاد در حد فتنه آفرینی نیست

آقای دکتر کوشکی طی روزهای اخیر التهابات سیاسی در فضای کشور بوجود آمد که خوشایند نبود و به نوعی بیان گر رفتن به مسیر رادیکالیسم و تندروی در فضای سیاسی کشور بود. به نظر شما این اتفاقات صرفا ریشه در بحث های انتخاباتی دارد یا عوامل دیگری هم وجود دارد؟

اینکه بگوییم کل فضای کشور به حالت عدم ثبات پیش می رود نه اینگونه نیست. البته ما چون داریم به انتخابات نزدیک می شویم حالت انتخابات یه مقداری حالت بر هم خوردن ثبات است اما نه به معنی عدم ثبات. به هر حال انتخابات حال و هوای کشور را دگرگون می کند. از طرف دیگر رفتارهای غیر اخلاقی و ناپسند هم متاسفانه در هر انتخاباتی شایع می شود. ولی چیزی که بخواهد نگران کننده باشد وجود ندارد.

آنچه در رصد رفتار جریان حاشیه ساز قابل توجه است اینکه بتدریج سطح حاشیه سازی ها و التهاب آفرینی های خود را از لایه های میانی به سطوح بالاتر آورده است. به نظر شما این بالا بردن سطح منازعه از طرف جریان انحرافی حاوی پیام خاصی است؟

من این را می فهمم که چیزی به نام جریان انحرافی وجود ندارد. هر چه که هست از شخص رئیس جمهور است. این را چند بار خود آقای رئیس‌جمهور هم گفته اند که اگر جریان انحرافی هست یعنی من. بنابر این اگر بیاییم این اتفاقات و التهابات را به فردی غیر از رئیس جمهور نسبت بدهیم درست نیست. چون اصلا غیر از رئیس جمهور فردی یا شخصی که یک وزنه حداقلی باشد نمی بینیم. اگر مشکلی هست، بحرانی هست، تنش آفرینی هست هر چه هست به ایشان بر می گردد. چون غیر ایشان در اطرافش کسی را نمی بینیم که وزن حداقلی داشته باشد. خودشان هم این را قبول دارند. ادامه مطلب »

مقصود آمریکایی‌ها از مذاکره، تسلیم یک‌جانبه است

یک استاد دانشگاه و تحلیلگر مسائل سیاسی معتقد است: آمریکایی‌ها هیچ وقت از مذاکره واژه گفت‌وگو را مدنظر نداشته‌اند بلکه مقصود آنها از مذاکره، تسلیم یک‌جانبه و القای شرایط یک‌طرفه خود و گرفتن واژه تسلیم از طرف مقابل بوده است.

محمدصادق کوشکی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، درباره اهداف آمریکا از طرح پیشنهاد مذاکره در شرایط کنونی، گفت: از مقطعی که آمریکا خود را به عنوان ناظم نظم جهانی متصور کرده یعنی از جنگ جهانی دوم تاکنون هیچ وقت از مذاکره واژه گفت‌وگو را مدنظر نداشته است. مقصود آنها از مذاکره همیشه تسلیم یک‌جانبه بوده است.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به این اوصاف اگر بنا به این مدل مذاکره با آمریکایی‌ها بود ما اصلا نیازی نداشتیم که انقلاب کنیم و ۳۴ سال دشواری و سختی را تحمل کنیم. امروز هم معنی مذاکره که آنها مطرح می‌کنند از همان جنس مذاکره است. ادامه مطلب »

رویتان می‌شود «رسوایی»را به امام زمان نشان دهید؟

دکترمحمدصادق کوشکی استاد دانشگاه تهران با بیان اینکه رسوایی او را به یاد فیلم‌های اول مخبلباف انداخته بیان داشت: «در دین ما خوب کار کردن مقدمه خوب می‌خواهد. در این فیلم ما مقدمه خوبی نمی‌بینیم و بعضی صحنه های این فیلم اصلا مناسب نیست. طبق فرمایش مقام معظم رهبری با دستمال کثیف نمی‌توان شیشه را پاک کرد با مقدمه ای مثل این فیلم اصلا نمی‌توان حرف خوب را بیان کرد.»

صادق کوشکی تحلیل گر فرهنگی پیرامون برگزاری سی و یکمین دوره جشنواره فیلم فجر و حواشی آن به خبرنگار سایت جامعه صنفی تهیه کنندگان گفت : یکی از اشکالات اساسی که به جشنواره فیلم فجر وارد می دانیم و این اشکال مربوط به امروز و دیروز نیست این است که تعدادی از دوستان کاخ جشنواره را با سالن مد و آرایش اشتباه گرفته اند ، متاسفانه در این روزها ما آرایش ها و پوشش هایی را می بینیم که به هیچ عنوان با مباحث فرهنگی و سینمایی ارتباط ندارند و جالب است که بگویم این افراد حتی سینمایی و  مطبوعاتی هم نیستند و نمی دانم دقیقاً از چه طریقی کارت ورود به کاخ جشنواره را دریافت کردند . ادامه مطلب »

مجلس ثابت کرد در راس امور است

دکتر کوشکی، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در این باره به خبرنگار مهر گفت: طبیعی است که در هر کشوری اختلاف، واختلاف نظرها و سلیقه هایی وجود داشته باشد اما اینکه آیا نیاز هست که این اختلاف نظرها و سلیقه ها به صورتی علنی شود که مورد استفاده دشمنان قرار گیرد یا نه؟! قطعا هیچ عقل سلیمی این را نمی پذیرد.

وی افزود: آنچه که دیروز در مجلس اتفاق افتاد در واقع از چند زاویه قابل دید و بررسی است: یکی اینکه دیروز عملکرد اکثریت نمایندگان مجلس و ریاست مجلس ثابت کرد که مجلس در رأس امور است و می تواند در رأس امور باشد. می تواند با یک قوه نظارتی وظایف قانونی خود را انجام بدهد و از قانون پاسداری کند و جلوی زیاده طلبی ها و کج رفتاریهای برخی که صاحب قدرت هستند را بگیرد. ادامه مطلب »

فیلم «دلی» مخاطب را با خودش همدل می‌کند

به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری تسنیم ، در حاشیه اکران فیلم های جشنواره فجر، از دکتر کوشکی درباره کیفیت آثار دینی تولیدشده جشنواره امسال سوال شد. دکتر کوشکی در پاسخ به سوالات معتقد بود فیلم‌های امسال جشنواره که محتوای ارزشی دارند، در قالب و فرم خیلی ضعیف هستند. وی گفت: هر فیلمی که بخواهد مخاطب را با خودش همدل کند، باید دلی باشد.

او ادامه داد: ما در غرب کار دلی نداریم. دلی یعنی کارگردان به کارش، هم اعتقاد داشته باشد و هم درک. درک و فهم نسبت به مضمون فیلم. بطور مثال شما شعرهای حافظ را می‌شناسید، ولی یک شعرهایی هست که ریتمش هم شعر حافظ است، اما حتی اسم شاعرش را هم نشنیده‌اید، چه برسد که حفظ باشید. چرا؟! چون هنر است دیگر. فقط بحث زیبایی مطرح نیست. ال اگر یک کار مخصوصا دینی باشد، این بحث اهمیتش دو چندان می‌شود. ادامه مطلب »