جستجو
آرشیو

You are currently browsing the پایگاه اطلاع رسانی دکتر محمدصادق کوشکی blog archives for سپتامبر, 2013.

Archive for سپتامبر, 2013

کوشکی هویت ایران امروز را در کتابی بررسی کرد

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، سوال‌های بسیاری درباره هویت ایران امروز و الگویی که باید به نسل امروز ارائه شود، وجود دارد. سوال‌هایی مثل چرا وضع جامعه ما مطلوب نیست؟ آیا جامعه ایرانی همیشه به شیوه کنونی روزگار گذرانیده یا اینکه در دوران معاصر کیفیت خود را از دست داده است؟، مدت‌ها است که ذهن اندیشمندان ما را به خود مشغول کرده است.

کتاب «هویت و الگو: درنگی در هویت ایران امروز و الگوی اسلامی ـ بومی تمدن‏سازی» تلاشی است در مسیر یافتن پاسخ به این سئوالات. از آنجا که یافتن پاسخ پرسش‏‌هایی از این دست، جز با طرح مباحث اساسی چون تمدن‏ سازی، هویت و الگوهای تمدن‏ سازی ممکن نیست، لذا در این کتاب سعی شده است تا ضمن طرح مفاهیم و مباحثی چون توسعه، هویت، الگوی پیشرفت، ‌الگوی تمدن‏ سازی و نسبت این مفاهیم و پدیده انقلاب اسلامی نیز روشن شود. ادامه مطلب »

مشکلات کنونی ناشی از سو مدیریت دولت گذشته بود، نه تحریم ها

سو مدیریت دولت قبلی

محمدصادق کوشکی با بیان اینکه بحث اقتصادی و معیشت مردم ارتباط خیلی جدی و اساسی با مساله هسته ای ندارد، بیان کرد: متاسفانه سو مدیریت در دولت گذشته (یعنی دولت های نهم و دهم) کار را به جایی رساند که مردم مشکلات معیشتی را به بحث هسته ای گره زدند در حالی که این دو موضوع واقعا هیچ ربطی به هم ندارند. دولتمردان دولت های نهم و دهم متاسفانه سعی در فرافکنی داشتند و نتایج سو مدیریت و سو تدیبر خودشان را به تحریم ها نسبت می دادند در حالی که اگر فضای مدیریت معقولی در حوزه اقتصاد و معیشت جامعه ایجاد شود، جامعه می تواند به یک معیشت منطقی برسد و مشکلات اقتصادی ناشی از لج بازی ها و جهالت ها و نادانی های برخی از مسوولین قبل بود، حل و یا کمتر شود و دولت هم وظیفه دارد که از حقوق ملت مسلمان ایران در بحث هسته ای دفاع کند و اساسا حق ندارد امتیاز اضافی به کشورهای خارجی بدهد و این کار را هم نخواهد کرد و اگر بخواهد هم اجازه داده نخواهد شد و البته دولت بنا هم ندارد که این کار را بکند. ادامه مطلب »

دیدار اوباما با روحانی در حاشیه اجلاس نیویورک به یک تعارف ساده ختم می‌شود

یک تحلیل گر مسائل سیاسی ضمن تشریح چگونگی رابطه ایران با آمریکا اظهار داشت: به نظر می‌رسد دیدار اوباما با روحانی در حاشیه اجلاس نیویورک به یک تعارف و خوش وبش ساده محدود شود و هیچ گونه مذاکره‌ای صورت نگیرد.

محمدصادق کوشکی تحلیل‌گر و کار‌شناس مسائل سیاسی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا با اشاره به اخبار احتمالی برای دیدار روحانی با اوباما گفت: با توجه به اینکه آمریکایی‌ها موقعیت برتر و دست پری برای روبرو شدن و مذاکره با ایران ندارند لذا در صورت انجام یک دیدار بین روسای جمهور ایران و آمریکا،به نظر می‌رسد این دیدار به یک گفتگوی ساده ختم شود.

وی با تأکید براینکه انجام گفت‌وگو برای مذاکره اساسی در حاشیه اجلاس نیویورک امری بعید به نظر می‌رسد خاطرنشان کرد: در حال حاضر هیچ یک از طرفین برنامه‌ و دستور کاری برای این منظور تعریف نکرده‌اند.

وی عنوان کرد: البته ماهیت این گفتگوی ساده هم می‌تواند بسیار حائز اهمیت بوده و دارای بازخورد فراوانی از جهات داخلی و خارجی باشد و اوباما و روحانی می‌توانند به عنوان روسای جمهور، امیدواری خودرا برای آغاز برخی مذاکرات بیان کنند. ادامه مطلب »

آمریکایی‌ها برای ابراز حسن نیت‌شان باید تحریم‌ها را لغو کنند

محمدصادق کوشکی استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، با اشاره به مواضع رییس جمهور کشورمان در مجمع عمومی سازمان ملل گفت: مواضع آقای روحانی مواضع مورد تأیید نظام و مواضعی بود که مسئولین نظام در زمان‌های مختلف بیان کرده بودند.

وی افزود: تصمیمات کلان و راهبردی نظام در عرصه بالاتری از ریاست جمهوری تدوین می‌شود و رئیس‌جمهور نیز بیان کننده همین مواضع است.

کوشکی ادامه داد: طبیعتا لحن بیان مواضع شاید متفاوت باشد اما پافشاری بر روی مواضع جمهوری اسلامی بحثی است که از ابتدای انقلاب اسلامی بر آن تأکید داشته‌‌ایم و الان هم رئیس‌جمهور آنها را بیان کرد. ادامه مطلب »

تمدن‌سازی در گرو ارتقای علوم انسانی است

به گزارش هویت ما ، دکتر محمدصادق کوشکی در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)،‌ با اشاره به تازه‌ترین تالیف خود درباره تمدن‌سازی گفت: عنوان این کتاب‌ «هویت الگو؛ درنگی بر هویت ایران امروز و الگوی اسلامی بومی تمدن‌سازی» است.

وی ادامه داد: در این کتاب سعی کرده‌ام درباره ضرورت و ویژگی‌های نقشه راه جمهوری اسلامی ایران قلم بزنم.

کوشکی درباره زمان انتشار این کتاب گفت:‌ قرار بود این کتاب برای ارایه در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در اردیبهشت گذشته برسد اما به علت مشکلات مربوط به کاغذ،‌ این اتفاق نیفتاد و این اثر تا اواخر شهریور ماه در اختیار مخاطب قرار می‌گیرد. ادامه مطلب »