جستجو
آرشیو

You are currently browsing the پایگاه اطلاع رسانی دکتر محمدصادق کوشکی blog archives for فوریه, 2015.

Archive for فوریه, 2015

مردم اصل انقلاب و کاستی های نظام را تفکیک می کنند

کوشکی می گوید:«بخشی از بدنه جامعه طوری انقلاب و نظام را درک کرده اند و با آن به پیوند اعتقادی رسیده اند که قدرت تشخیص کلیت، مبنا و مشروعیت نظام را دارند و میتوانند اینها را از معایب تفکیک کنند.»

این کارشناس سیاسی معتقد است که «اهداف و پایه های درست انقلاب برای مردمی که به انقلاب اعتقاد دارند جذابیت ایجاد کرده و این ربطی به این موضوع ندارد که همه اهدافی که انقلاب مدنظر داشت محقق شده باشد یا نه، بلکه مردم قدرت تشخیص بین نسبت های منفی و معایب انقلاب و مبنای آن را دارند.»

نظر کوشکی چندان دور از ذهن هم نیست؛ شب ۲۲ بهمن روی ماشین خاک گرفته ای در اهواز، نوشته شده بود که «فردا می آییم؛ ما کم کاری مسئولان را به پای انقلاب نمی گذاریم.»

وزیر خارجه باید در مذاکرات هسته‌ای تنها اجراکننده سیاست‌گذاری‌های کلان رهبری باشد

محمدصادق کوشکی کارشناس مسائل سیاسی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، با اشاره به شأن قوه مجریه و بیان اینکه در مذاکرات هسته‌ای شخص وزیر خارجه تصمیم‌گیرنده نیست، گفت: وزیر امور خارجه باید راهبردهای کلان نظام که مقام معظم رهبری در قالب سیاست‌گذاری‌ها ارائه می‌دهند را اجرایی کند و تصمیم سازی و تصمیم گیری از وظایف وی به حساب نمی‌آید پس بهتر است که وی و تیم مذاکراتی ایران در مذاکرات هسته‌ای به اجرای سیاست‌گذاری‌های کلان نظام بپردازند. کوشکی افزود: هنر وزیر امور خارجه در فضای مذاکرات هسته‌ای تنها باید این باشد که بتواند خیلی دقیق و با حساسیت زیاد مطالبات و سیاست‌گذاری‌های ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری که مورد پذیرش اکثریت جامعه نیز هست را به طرف مقابل تفهیم کند.

تعبییر امام(ره) از حفظ وضع فعلی و آینده انقلاب

دکتر محمد صادق کوشکی، کارشناس سیاسی برای فردا نوشت: امام خمینی (ره)فرموده اند: مـکـلفـیـم تـا عـلاوه بـر ایـن کـه وضع فعلی را حفظ کنیم ، نگهبان آینده نظام و اسلام بـاشـیـم . ما باید پایه گذار خوب آینده باشیم . (صحیفه امام ، ج ۱۹، ص ۴۲) .این فرمایش حضرت امام منطبق است بر سیر طبیعی حرکت‌های تمدنی و فکری بشر به این معنا که وقتی در جامعه ای سیر تمدنی و زایش فکری – فرهنگی رخ می دهد، نسل به نسل این تحول فکری – فرهنگی، دگرگونی، انقلاب و آن تمدن سازی مورد بررسی و مداقه قرار می گیرد و دقت نظر بر روی آن اعمال می شود.

به هر حال هر چه که بشر جلوتر می‌رود این پدیده هم باید کامل‌تر شود به این معنا که باید بنیانی گذاشته شود و این بنیان باید هر روز ارتفاع گیرد اگر مسیر از لحاظ روشی مسیر درستی باشد.

به همین خاطر انقلاب اسلامی هم به عنوان یک تحول فکری – فرهنگی و هم یک بنیان تمدنی بایستی نسل به نسل پرورش پیدا کند، قوی‌تر باشد و بر کیفیت و غنای آن افزوده شود. ادامه مطلب »

غیرت زدایی از جوان ایرانی در دستور کار غرب و اسرائیل

تحقیر ایرانی ها توسط آمریکایی ها/اختیار ناموس خود را نداشتیم.

فرارسیدن ایام دهه فجر را گرامی می داریم. جا دارد به یک نکته از انقلاب اسلامی اشاره کنم. سند این مطلب نیز که اشاره خواهم کرد، در قسمت دادرسی ارتش شاهنشاهی موجود است. یک پرونده ای است که به حدود ۴۰ سال قبل مربوط می شود. همانطور که می دانید در گذشته قراردادی بین ایران و آمریکا بود به نام قضاوت کنسولی یا همان کاپیتولاسیون به این مضمون که نیروهای آمریکایی ساکن ایران اگر جرمی مرتکب می شدند از این حق برخوردار بودند که هیچ مقام ایرانی حق پیگیری نداشت و تنها سفارت آمریکا این حق را داشت. داستان این پرونده جزء اسنادی است که بعد انقلاب است به دست آمد. یک آقا و خانم تهرانی در تفریحگاه شمال تهران در حال قدم زدن بوده اند که یک جیپ آمریکایی که به گفته شاهدان سرنشینانش در حال مستی بودند، کنار این خانم و آقا توقف می کند و دو نظامی آمریکایی این زن ایرانی را گرفته و با خود می برند. شوهر این زن داد و بیداد کرده و به مأمور راهنمایی رانندگی که آن نزدیکی بوده می گوید: زنم را دزدیدند. مأمور به او می گوید پلاکش را نگاه کن. مستشاری ارتش آمریکاست. هیچ کاری نمیشه کرد. ادامه مطلب »

ترویج شبهات علیه انقلاب در شبکه‌های اجتماعی، سازمان یافته است

کوشکی در جریان نشستی در محل روزنامه قدس در مشهد گفت: اکنون با ترویج شبهات علیه انقلاب در شبکه‌های اجتماعی روبرو هستیم، این شبهات به دستاوردهای انقلاب وارد می‌شود و ذهن جوانان را نسبت به این دستاوردها مخدوش می‌کند. امیدواریم اصحاب رسانه به تعبیر روشنی از این موضوع برسند تا بتوانیم علیه کشورهای سازنده این شبهات اقداماتی را انجام دهیم.

پیامی که رهبری معظم انقلاب به جوانان غربی دادند در برخی از رسانه‌ها منتشر شد اما برخی رسانه‌ها که کوچکترین اتفاقات کشور ما را درشت می‌کنند حاضر نشدند کوچکترین سخنی در این مورد بزنند.

کوشکی ادامه داد: اصطلاح اسلام هراسی عبارت است از تصویری ذهنی‌ که چهره اسلام را در کل تاریخ خطرناک جلوه می‌دهد، دشمن برای رسیدن به این هدف از عناصر اسلام‌ هراسی استفاده می‌کند که عمدتا در رسانه‌ها مبتنی بر نشان دادن اسلام به عنوان یک بلوک یکپارچه در برابر توسعه و پیشرفت است ، آنها می‌خواهند اسلام را به نحوی معرفی کنند که در آن جنگ و خونریزی مقدس شمرده می‌شود، و در برابر غرب حقیر، بی‌تمدن و غیر عقلانی است. ادامه مطلب »

باید خلأهای حوزه اندیشه را با رجوع به اندیشه های حضرت امام پر کرد

XXدکتر محمد صادق کوشکی، دبیر سابق دفتر هنر و ادبیات مرکز اسناد انقلاب اسلامی، در گفت و گو با خبرنگار جماران به توصیف ادبیات انقلاب پرداخت و با بیان مطلب بالا ادامه داد: انقلاب اسلامی به عنوان یک پدیده همه جانبه، عرصه های مختلفی از زندگی و جامعه ایران را دچار تحول کرد و تولیدات و ابداعات مختلفی را به جامعه عرضه نمود. با توجه به ویژگی های تاریخی و فرهنگی جامعه ایران، شاید ادبیات، اعم از نظم و نثر، سرآمد هنرهای ایرانی باشد. در واقع یکی از دستاوردهای انقلاب اسلامی، تربیت نسلی از نویسندگان و شاعران وفادار به انقلاب و ارزش های آن است؛ کسانی که با وجود برخوردار بودن از حد قابل قبولی از هنر در عرصه شعر و داستان نویسی، به انقلاب اسلامی متعهد بودند، اندیشه های انقلاب اسلامی را باور داشتند و ادبیات را در راستای تحکیم مبانی انقلاب، ترویج آن و دفاع از آن به کار می گرفتند. این نسل و محصولاتشان، ادبیات انقلاب اسلامی را شکل دادند.

وی در مورد نسبت ادبیات انقلاب و دفاع مقدس اظهار کرد: ادبیات دفاع مقدس جزئی از کلیت ادبیات انقلاب اسلامی است. ادبیات انقلاب را می توان شامل حرکت حضرت امام، دفاع مقدس، تحولات بعد از انقلاب، حوادث رویدادها و حتی نقد درون گفتمانی و آسیب شناسی انقلاب اسلامی دانست. همه این ها در حوزه ادبیات انقلاب اسلامی جای می گیرد. ادامه مطلب »

آمریکا دست از خوی استکباری بردارد، توافق یک مرحله‌ای شدنی است

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم، محمدصادق کوشکی استاد دانشگاه با حضور در جمع راهپیمایان تهرانی و در جمع خبرنگاران درباره سخنان اخیر رهبری و توافق هسته‌ای اظهار داشت: این توافق یک مرحله‌ای به شرط آنکه آمریکا دست از خوی استکباری خود بردارد توافق یک مرحله‌ای شدنی است چرا که در این صورت پرونده هسته‌ای ما یک اتفاق عادی بود و نیازی به توافق و مذاکره نداشت.

کوشکی ادامه داد: مشکل از آنجا آغاز شد که آمریکا نه تنها مایل نیست که از خوی استکباری خود دست بردارد بلکه احساس می‌کند بخشی از مسئولان ایرانی مرعوب شده‌اند و می‌خواهند فشار بیاورند. ادامه مطلب »