جستجو
آرشیو

You are currently browsing the پایگاه اطلاع رسانی دکتر محمدصادق کوشکی blog archives for دسامبر, 2015.

Archive for دسامبر, 2015

ترکیه به حدی از عقلانیت نرسیده که میانجیگری ایران را بپذیرد

محمد صادق کوشکی کارشناس سیاست خارجی در مورد میزان نقش ایران در کاهش تنش میان ترکیه و روسیه گفت: بعید به نظر می رسد ترکیه به حدی از عقلانیت رسیده باشد که میانجیگری ایران را بپذیرد.

وی با تاکید براین نکته که دولت اردوغان اگر عاقل بود هواپیمای روسی را هدف نمی گرفت، خاطرنشان کرد: آن ها می دانستند که این اقدامشان از سوی روسیه واکنش تندی خواهد داشت اما با این وجود هواپیمای روسی را هدف گرفتند.

استاد دانشکده علوم سیاسی دانشگاه تهران عنوان کرد: پذیرفتن میانجیگری ایران قطعا یک کار عاقلانه است و دولت اردوغان همواره نشان داده در اقداماتش از عقلانیت به دور است.

«تشکل های دانشجویی» پادوی احزاب سیاسی نباشند

محمدصادق کوشکی، استاد دانشگاه تهران به مناسبت روز دانشجو به پرسش های خبرنگار قدس درباره

جنبش های سیاسی دانشجویی ایران پاسخ گفته است.

به عنوان اولین پرسش، تحلیلی کلان در خصوص سیر تشکل‌های دانشجویی در ۳۷ سال از عمر انقلاب بفرمایید.

در ۳۷ سال گذشته و پس از پیروزی انقلاب اسلامی، تشکل‌های دانشجویی دارای فراز و فرود متعددی بودند و حتی می‌توان گفت برخی تشکل‌ها به صورت زیگزاگی طی مسیر کرده اند. برخی تشکل‌های دانشجویی ابتدای انقلاب با اهداف و آرمان‌های والا تأسیس شدند و در ابتدا نیز در مسیر انقلاب حرکت می‌کردند و اقدامات ارزنده ای انجام دادند، ولی به دلایلی که بعداً به آن می‌پردازم دچار انحراف و استحاله از مسیر مستقیم انقلاب و نظام شدند. شاید یکی از شاخص ترین این تشکل‌ها تشکیلات دفتر تحکیم وحدت باشد که برخلاف اهداف اولیه آرمانی خود دچار تحول و تغییر در مسیر حرکت خود شد.

این تشکیلات در طول عمر خود مدتی در مسیر انقلاب بود و بعد از مدتی از مسیر اصلی خود منحرف گشت و به عنوان بازوی احزاب سیاسی مورد سوء استفاده قرار گرفت که این موجب شد، اثر گذاری مطلوب دفتر تحکیم وحدت در دانشگاه‌ها از بین برود و در نتیجه همه این موارد باعث کاهش شأن این تشکل به عنوان نیروی اجرایی و پادویی برخی احزاب سیاسی در دانشگاه‌ها و ایجاد خدشه بر نام دفتر تحکیم وحدت انجمن‌های اسلامی شود. ادامه مطلب »

افزایش سیاسی بازی در دانشگاه ها/افت رتبه علمی کشور در دولت روحانی/بی تفاوتی به مشکلات کشور تهدیدی برای دانشجویان

محمد صادق کوشکی تحلیل گر مسائل فرهنگی و عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در گفت و گو با تهران پرس پیرامون روز دانشجو گفت: مهمترین وظیفه دانشجو این است که توانایی خودش را جهت کسب علم بشناسد و بداند باید در چه عرصه ای مطالعه، پژوهش و تحقیق کند تا با یک نگاه متعهدانه برای پاسخ به نیازهای علمی کشور تلاش کند و امروز عدم تعهد، بی توجهی به ارزش های دینی، بی تفاوتی به مشکلات کشور بزرگترین خطری است که دانشجو و دانشگاه را تهدید می کند.

این کارشناس فرهنگی در خصوص وظیفه دانشجو و دانشگاه در جهت استکبار ستیزی و مقابله با نفوذ دشمنان گفت: بدون تردید استکبار ستیزی از سوی دانشگاهیان، همان تلاش متعهدانه برای تولید و پاسخ به نیازهای کاربردی کشور خواهد بود. که می تواند منجرب به قطع وابستگی به نظام استکبار و بی اثر کردن تحریم ها شود.

این استاد دانشگاه در ادامه به دلایل کاهش رتبه علمی و افزایش خروج نخبگان علمی از کشور در دولت یازدهم اشاره و گفت: یکی از شاخص های سنجش رتبه علمی کشور، ارجاع به تولید مقالات علمی می باشد. البته بی اعتنایی دولت یازدهم به دانشگاهها و بی توجهی به مراکز علمی و فرهنگی منجرب به افت رتبه علمی کشور شده است. همچنین برخی از دانشگاهها نزدیک به ۲ سال در انتظار تعیین رئیس، با سرپرست اداره می شدند. که این مسئله در کاهش رتبه علمی تاثیر داشته است. ادامه مطلب »

تلاش دولت برای تطهیر گزارش دوپهلوی آمانو/هیئت نظارت بر اجرای برجام اجازه عبور از خطوط قرمز نظام را ندهد

محمد صادق کوشکی در خصوص گزارش آمانو مبنی بر تلاش ایران برای دستیابی به سلاح هسته ای اظهار داشت: گزارشی که آمانو ارائه کرده خاکستری بوده و ایران در آن نه تنها از اتهامات گذشته تبرئه نشده است، بلکه متهم به فعالیت در راستای رسیدن به سلاح هسته ای شده است.

وی با اشاره به بسته شدن PMD اظهار داشت: گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی که از سوی آمانو آماده شده است یک آزمون برای آنها بوده و تیم هسته ای می توانست درس خوبی از این گزارش بگیرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در پاسخ به سوالی مبنی بر نحوه برخورد تیم مذاکره کننده با این گزارش تصریح کرد: دولت و تیم هسته‌ای به دنبال عملیاتی شدن برجام به هر قیمتی است؛ چرا که به دنبال عملیاتی کردن بخشی از شعارهای انتخاباتی خود هستند.

کوشکی افزود: دولتمردان هر گونه گزارشی از سوی آمانو را مثبت ارزیابی کرده و در همین راستا نه تنها موضعی در قبال این گزارش نگرفته بلکه در راستای تطهیر آن هم بر آمدند.

وی در خصوص گزارش شورای حکام برای بسته شدن پی ام دی گفت: اگر شورای حکام گزارش خود را مانند گزارش آمانو تنظیم کند یعنی یک گزارش خاکستری و ایران را درگیر اتهامات قبلی کند، هیئت نظارت بر اجرای برجام وظیفه دارد در این خصوص وارد شده و اجازه ندهد خطوط قرمز نظام نادیده گرفته شود.