جستجو
آرشیو

You are currently browsing the پایگاه اطلاع رسانی دکتر محمدصادق کوشکی blog archives for آوریل, 2016.

Archive for آوریل, 2016

دشمن کدام نقطه را نشانه گرفته است؟

جنگ نرم به هر گونه اقدام روانی و تبلیغاتی اطلاق می‌شود که هدف آن تغییر باورهای جامعه یا گروه هدف است.  به تعبیر دیگر، جنگ نرم، استفاده دقیق و طراحی شده از تبلیغات و ابزارهای مربوط به آن به منظور تاثیر گذاری بر عقاید، فرهنگ، سیاست، احساسات، تمایلات، رفتار و مختصات فکری جوامع است و دشمن با توسل به تلفیقی از شیوه‌های نوین و سنتی آنها را به کار می‌گیرد. این شیوه به خصوص در مورد کشورهایی که منافع قدرت‌های بزرگ را به خطر می‌اندازند، کاربرد بیشتری دارد به گونه‌ای که پس از پایان جنگ تحمیلی در ایران، دشمنان به صورت جدی، تغییر باورهای مردم و تشکیک در کارآمدی نظام و انقلاب را در دستور کار قرار دادند. از آنجا که رمز پیروزی انقلاب اسلامی در تغییر باور آحاد مردم و شکل‌گیری نگرش اسلام سیاسی در آنان بود، تلاش برای تغییر باورهای دینی جامعه ایرانی، به عنوان مهمترین راهکار  دشمن برای مقابله با هویت آن مطرح گردید.

دشمن بر اساس تجربه دریافته است که تغییر افکار عمومی مردم ایران و بدبین کردن آنها نسبت به توانمندی‌های نظام، حتی از تهاجم نظامی نیز از اهمیت بیشتری برخوردار می‌باشد، بنابراین، طراحی جنگ نرم و اشاعه تفکرات منفی و ضدارزشی در جامعه به انحاء مختلف در دستور کار آنان قرار گرفت. این نوع جنگ، هنوز هم تا حدودی در میان مردم ناشناخته است زیرا اکثراً به خطرات آن واقف نیستند و به این دلیل که از ظرافت خاص و مراحل متنوعی برخوردار است، با عوام‌فریبی و به آهستگی پیش می‌رود.  نظرسنجی اخیر دانشگاه مریلند آمریکا درباره اعتماد قابل توجه و شگفت‌آور مردم ایران به نظام نشان می‌دهد که چرا دشمنان به این روش متوسل شده‌اند و تصریحات مکرر رهبر انقلاب از جدی بودن این خطر حکایت دارد: «دشمن می‌خواهد باورها را تغییر بدهد؛ باور به اسلام را، باور به کارآمدی نظام اسلامی را، باور به کارآمدی را، باور به امکان تداوم نظام اسلامی را.» (دیدار با جمعى از مداحان اهل‌بیت علیهم‌السلام/ ۱۱/۱/۹۵) ادامه مطلب »

مهمترین توقع از دولت در مقوله تحقق شعار سال، اعتقاد به اقتصاد مقاومتی است

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا، محمدصادق کوشکی در گفتگو با خبرنگار ندای گناباد در خصوص انتظارات از دولت در تحقق شعار سال گفت: علی رغم تاکیدات مقام معظم رهبری بر اجرایی شدن سیاست های اقتصاد مقاومتی، دولت یازدهم به دلیل عدم شناخت و عدم ایمان به مقوله اقتصاد مقاومتی، تاکنون اقدام جدی انجام نداده است.

وی اظهار کرد: لذا مهمترین توقع از دولت در مقوله تحقق شعار سال، اعتقادشان به مقوله اقتصاد مقاومتی است چراکه اگر این امر محقق شود، دولت وظایفشان را انجام خواهد داد.

کوشکی نقش مطالبه گری را در اجرایی شدن سیاست های اقتصاد مقاومتی مهم ارزیابی نمود و اذعان کرد: همه جامعه باید در جهت تحقق شعار سال از دولت مطالبه گری نمایند تا دولت در زیر فشار این مطالبه ها به سمت تحقق اقتصاد مقاومتی حرکت کند.

استاد دانشگاه تهران با اشاره به اینکه اولین و بدیهی ترین نکته برای ایجاد هر جامعه ای، امنیت است، خاطرنشان کرد: اگر جامعه ای امنیت نداشته باشد و قدرت دفاع از امنیت خود را نداشته باشد، این جامعه بقا نخواهد داشت و لذا ایران اسلامی با وجود دشمنان فراوان از این مقوله مستثنی نیست و هر کسی عقلانی  به کشور نگاه نماید و حداقل شناختی را ایران و مناصبات جهانی نیز داشته باشد به این نتیجه خواهد رسید که ما نیازمندیدم در عرصه منطقه ای و بین المللی قدرت برتر دفاعی باشیم.

کوشکی در خصوص بیانات رهبری مبنی بر توجه دولت به جوانان مؤمن انقلابی گفت: دولت یازدهم، دولت سالمندان است و تاکنون ت ادامه مطلب »