جستجو
آرشیو

You are currently browsing the پایگاه اطلاع رسانی دکتر محمدصادق کوشکی blog archives for ژانویه, 2019.

Archive for ژانویه, 2019

هنر در تراز انقلاب

متأسفانه در سال‌های اخیر، ابتذال، زیر پا گذاشتن خطوط قرمز دینی با رویکرد هجو و هزل و ترویج ارزش‌های ضد خانواده افزایش‌یافته و هر سال در چنین موسمی شاهد حریم‌شکنی‌ها هستیم

سینما در ساحت انقلاب اسلامی باید تابعی از ارزش‌ها و باورهایی باشد که خمیرمایه نهضت مردم را تشکیل داده است. به همین دلیل، دغدغه اصلی سینما در انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی باید نگرانی در خصوص صیانت از مضمون و محتوا باشد. علیرغم اینکه تکنیک در سینما مبحثی قابل‌توجه است اما بزرگ‌ترین مشکل سینمای کشور به محتوا بازمی‌گردد چراکه هنوز نتوانسته خود را با فحوا و ارزش‌های نظام جمهوری اسلامی تطبیق دهد.

طبیعی است که در افق انقلاب اسلامی، هنری پذیرفته و ممدوح است که افزون بر ملاحظه خطوط قرمز اخلاقی و دینی در خدمت ترویج چارچوب‌ها، آرمان‌ها و هنجارها قرار گیرد. به‌بیان‌دیگر، سینما باید از موضع خنثی و انفعال خارج‌شده و مروج ارزش‌هایی باشد که نظام به آن‌ها اهتمام دارد. متأسفانه امروز بخش قابل توجهی از سینمای ما نه‌تنها در خدمت ترویج ارزش‌های انقلابی و اسلامی یا حداقل خنثی نیست، بلکه در نقطه مقابل آن قرار دارد، ارزش‌های زندگی دنیامدار سکولار و تمدن غرب را ترویج می‌دهد و در بسیاری از موارد حتی آن چارچوب‌های بدیهی و حداقلی فقهی را هم رعایت نمی‌کند. نمونه آن، جشن اخیر افتتاحیه فیلم فجر است که نشان می‌دهد  با فجر و آرمان ها و ارزش های انقلاب و اسلام فاصله پیدا کرده است.

ادامه مطلب »

دستگیری مرضیه هاشمی عقده گشایی دیگری از سوی آمریکاست

خانم هاشمی نه اطلاعات محرمانه‌ای دارد و نه مثلا مسئولیتی دارد لذا فشار به وی صرفا وجدان انسانی و بشری را جریحه‌دار می‌کند و هیچ گرهی را از آمریکا باز نمی‌کند، به نظر می‌رسد که آمریکایی‌ها اینقدر عصبانی‌اند که دنبال یک بهانه می‌گشتند تا عقده‌شان را سر یک نفر خالی کنند و حالا این بهانه هم بحث سفر خانم هاشمی به آمریکا بود

«محمدصادق کوشکی» عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در گفت‌وگو با  فارس با محکوم کردن دستگیری و هتک حرمت به مرضیه هاشمی خبرنگار پرس تی وی عنوان کرد: عملکرد خانم هاشمی مشخصا رسانه‌ای است و او نه یک نیروی امنیتی است و نه مسئولیت خاصی در ایران دارد.

اینکه بارها در مقاطع مختلف وی برای دیدار خانواده‌اش به آمریکا سفر کرده و مشکلی نداشته و این دوره وی دستگیر شده است، به نظر می‌رسد که دولت آمریکا خشمگین است و می‌خواهد خشم خود را به یک صورتی تخلیه کند، بیشتر این اقدامات کاملا خالی از عقلانیت و صرفا برای یک نوع عقده‌گشایی است و الا هر آزاری که به خانم هاشمی برسد هیچ نفع خاصی برای آمریکایی ها ندارد.

ادامه مطلب »

استانی شدن انتخابات مغایر با قانون اساسی است

در واقع مجلسی که نتیجه انتخابات استانی باشد، سیاسی کارتر می شود و هر چه بیشتر از نیازها و ملاحظات طبیعی مردم غافل می ماند، این طرح باعث ایجاد شکاف و فاصله بین مردم و نماینده ها است

محمدصادق کوشکی، در گفت و گو با  ایمنا پیرامون تصویب طرح استانی شدن انتخابات اظهار کرد: ساختار لازم برای اجرای این طرح در کشور وجود ندارد و عملا کسانی که با این سازو کار از استان‌ها وارد مجلس می‌شوند، نمایندگان واقعی و حقیقی مردم نیستند و بیشتر افرادی که به جریانات مهم سیاسی متصل هستند، این شانس را دارند که وارد مجلس شورای اسلامی شوند.

وی افزود: در واقع مجلسی که نتیجه انتخابات استانی باشد، سیاسی کارتر می شود و هر چه بیشتر از نیازها و ملاحظات طبیعی مردم غافل می ماند، این طرح باعث ایجاد شکاف و فاصله بین مردم و نماینده ها است.

ادامه مطلب »

انقلاب اسلامی ایران دست استعمار را از منطقه غرب آسیا کوتاه کرد

آمریکا می‌خواهد بر خلیج‌فارس به‌عنوان قلب جهان تسلط کامل داشته باشد و ما هم می‌خواهیم در خلیج‌فارس به‌عنوان دریایی که بیش از ۲۵۰۰ کیلومتر در آن مرزداریم در حد قانونی تسلط داشته باشیم که در اینجا تضاد منافع ایجاد می‌شود

محمدصادق کوشکی استاد دانشگاه تهران در گفت‌وگو با  جام جم آنلاین در خصوص دستاوردهای ضد استعماری کشور در طول ۴۰ سال انقلاب اسلامی با اشاره به اینکه غربی‌ها منطقه ما را قلب جهان (heart land) نام گذاشته‌اند، گفت: منطقه غرب آسیا به چند دلیل برای آنها واجد اهمیت که یکی از آنها این است که اینجا در دوران گذشته، حال و آینده یکی از مهم‌ترین منابع تولید هیدروکربن‌ها شامل نفت، گاز و میعانات نفتی و گازی است.

کوشکی بابیان اینکه در جهان گذشته هیدروکربن‌ها به‌عنوان انرژی استفاده می‌شدند، خاطرنشان کرد: در دنیای فعلی هیدروکربن‌ها به‌عنوان انرژی و همین‌طور ماده اولیه صنایع و در دنیای بعدی به‌عنوان ماده اولیه صنایع استفاده خواهند شد.

ادامه مطلب »

حلقه مفقوده در تعامل با قومیت‌ها

نشست«نقش اقوام در تحولات ایران» در خبرگزاری فارس، با حضور محمدصادق کوشکی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران، علیرضا شیخ عطار معاون بین‌المللی دانشگاه آزاد اسلامی و  عنایت رضایی‌پور، دکتری مدیریت استراتژیک برگزار شد. در این نشست، محمد صادق کوشکی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در خصوص جایگاه اقوام در الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت سخن گفت.

تأکید بنده در این بحث بر تعریف بومی از قوم است. اما نگاه عموم پژوهشگران درباره قومیت نگاه ترجمه‌ای است که پژوهشگران، انسان‌شناسان غربی و مستشرقان از مسئله قومیت دارند.

متاسفانه تعریف بومی مبتنی بر نگرش‌های دینی و اعتقادی در خصوص مسئله قومیت نداریم یا اگر داریم تعریف عرضه شده‌ای نیست، به همین خاطر عمده تلاش‌هایی که صورت گرفته شد چه توسط نهادهای امنیتی یا دستگاه‌های تقسیمات کشوری و دستگاه‌های فرهنگی کشور بحث انتیک است.

ادامه مطلب »

پاسخی به ادعای کدیور

خیلی دوست دارم صدایم به آقای کدیور برسد. ایشان آدم فراموش‌کاری است. من از ایشان می‌پرسم شما واقعاً فراموش کردید که چه کسی برای اولین بار اسناد ارتباط ساواک با آقای شریعتمداری را منتشر کرد؟! این کار چه خوب و چه بد، همان موقع با چاپ در کتابی در قم انجام شد و ایشان هم همان زمان در قم حضور داشتند

محمدصادق کوشکی، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران، در نشست بررسی مستند «بهتان برای حفظ نظام» که به همت انجمن علمی دانشجویی معارف اسلامی و حقوق دانشگاه امام صادق «علیه‌السلام» برگزار شد، با اشاره به اینکه در این مستند عامدانه از چهره‌هایی مصاحبه به عمل آمده است که هر کدام در به کار بردن تکنیک بیان خاصی مهارت دارند، گفت: «آقای سروش در جایی از این مستند گفته است “من که از مسائل سیاسی مملکت سر در نمیاورم نیز مورد اتهام جاسوسی بودم.” در پاسخ باید گفت شما که می‌گوئید از مسائل سیاسی کشور سر در نمی‌آورید، «انجمن سیاست خارجی آلمان» برای چه چیزی شما را دعوت کرده بود؟

انجمن سیاست خارجی آلمان مبنایش این نیست که یک آدم نادان را دعوت کند. اگر رفتید فلسفه بگویید، قاعدتاً این انجمن تشنه شنیدن فلسفه با قبض و بسط شریعت نیست! شما حرفی داشتید که انجمن سیاست خارجی آلمان خریدار آن بود و خود هلموت اشمیت، صدر اعظم سابق آلمان، هم در آن جلسه حضور داشت.

ادامه مطلب »

درک جنگ نرم نیاز به آگاهی دارد

در حال حاضر بخش اعظم تهاجم دشمن، از طریق ۴۰ میلیون گوشی اندروید است که در دست مردم است و اذهان عموم مردم، مدام با شایعات، دروغ، ایجاد فضای یأس و نا‌امیدی و ستیز با انقلاب و دیانت و حکومت دینی در حال بمباران است. این بمباران افکار، بسیار بی‌رحمانه‌تر از حملات یک تابستان داغ و زمستان داغ است

محمد‌صادق کوشکی در گفتگو با خبرگزاری آنا، اظهار کرد: چندی پیش مقام معظم رهبری در دیدار جمعی از خانواده‌های شهیدان دفاع مقدس و مدافع حرم فرمودند: « ملت ایران، بیداری خود را حفظ کنند. اینکه آمریکایی‌ها گفتند در سال۹۷ چنین و چنان می‌کنیم، ممکن است فریب باشد؛ ممکن است در سال ۹۷ جنجال بکنند و نقشه را برای سال ۹۸ کشیده باشند. همه، حواسشان را جمع کنند. آمریکا دشمن خبیثی است که دستش با صهیونیست‌ها و مرتجعین منطقه در یک کاسه است. ما باید بیدار باشیم. البته ما قوی‌تر هستیم و آن‌ها تا حالا کاری نتوانسته‌اند بکنند و بعد از این هم نمی‌توانند غلطی کنند.»

استادیار گروه مطالعات منطقه‌ای دانشگاه تهران اذعان کرد: تعبیرات مقام معظم رهبری در خصوص نقشه‌های دشمن در سال ۹۸، یک هشدار است. بعید می‌دانم منظور رهبری این باشد که حتماً در یک تاریخ خاص اتفاق خواهد افتاد. اگر دشمن، طرحی را برای تابستان ۱۳۹۷ اجرا کرد و در آن به موفقیتی دست نیافت، دلیلی بر تمام شدن آن طرح نیست. لیکن دلیل بر اجرای آن در تابستان ۹۸ هم نمی‌باشد. آمادگی مردم، مسئولین و قشر دانشگاهی باید همیشگی باشد.

ادامه مطلب »

بخش اداری آموزش‌وپرورش بودجه‌ را می‌بلعد

بخش اداری آموزش‌وپرورش بودجه‌ را می‌بلعد/ دولت، آموزش و پرورش را سربار می‌داند برنامه ثریا با موضوع خصوصی‌سازی در آموزش و پرورش و بررسی چالش‌های آن با حضور علی‌ الله‌یار ترکمن معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش و محمدصادق کوشکی استاد دانشگاه تهران برگزار شد.

در این برنامه محمدصادق کوشکی، استاد دانشگاه تهران با اشاره به اظهارات رئیس جمهور در روز ارائه لایحه بودجه سال ۹۸ به مجلس درباره آموزش و پرورش اظهار کرد: رئیس جمهور گفت از بیت‌المال برای آموزش و پرورش هزینه می‌کنیم. سوال این است که از مال مردم برای فرزندان آنها هزینه می‌شود، مشکل کجاست؟

وی افزود: رئیس جمهور گفت برای هر دانش‌آموز ۴ میلیون تومان هزینه می‌کنیم، دانش‌آموز یک انسان است، «چوب کبریت نیست» چرا در هزینه‌ جاهای دیگر صرفه‌جویی نمی‌شود؟ چقدر تشریفات در کشور وجود دارد؟ چرا در هزینه نهاد ریاست جمهوری و سفرهای خارجی صرفه‌جویی نمی‌شود؟

ادامه مطلب »

کاهش بودجه دفاعی در وضعیت ملتهب منطقه غیرعقلانی است

اگر قرار است صرفه‌جویی در بودجه صورت بگیرد بهتر است دولت هزینه‌های نهادهایی را کاهش دهد که هنوز فلسفه وجودی و فایده آن‌ها مشخص نیست. مثلاً مرکز بررسی‌های استراتژیک باید توضیح دهد که بودجه‌های میلیاردی را در کجا هزینه می‌کند و تا به امروز چه کمکی به حل مشکلات کشور داشته

محمدصادق کوشکی در گفتگو با خبرگزاری آنا، درباره کاهش بودجه دفاعی در سال ۹۸ از سوی دولت، گفت: در شرایطی که در همسایگی ما یک نظام نامتعادل و خشن به‌نام نظام سعودی را داریم که در سال گذشته حدود ۲۰۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری تسلیحاتی انجام داده است و حتی سایر کشورهای کوچک عربی مانند کویت و امارات چهار برابر بیشتر از ایران هزینه‌های دفاعی دارند و نیز هزینه دفاعی کشوری مانند بحرین به تناسب از هزینه‌های دفاعی جمهوری اسلامی بسیار بیشتر است، ادامه این روند به معنی خودکشی است.

وی با بیان اینکه در سال‌های گذشته نهادهایی مانند سپاه زیر ۴۰ درصد بودجه دفاعی خود را دریافت کرده‌اند، تصریح کرد: در وضعیت ناامن منطقه اگر دولت یک تحلیل عوامانه هم داشته باشد، باید بودجه دفاعی را تقویت کند، زیرا در منطقه خلیج فارس با این مسئله مواجه هستیم که دشمنان ما راهبردهای خود را به‌طور جدی تغییر می‌دهند و ما هم متناسب با آن‌ها باید سامانه‌های دفاعی را نوسازی و تقویت کنیم و آرایش دفاعی را تغییر دهیم.

ادامه مطلب »

پمپئو، تحریم‌ها و تابستان داغ!

پمپئو، تحریم‌ها و تابستان داغ!

«مایک پمپئو»، وزیر امور خارجه آمریکا که به رویکردهای تند و سیاست‌های ضد ایرانی مشهور است، در گفتگوی اخیر خود با شبکه تلویزیونی «نیوز مکس تی وی» طی ادعایی مضحک اعلام کرد که «تحریم‌ها یک هدف غایی دارند و آن اینکه شرایطی را ایجاد کنیم تا مردم ایران زندگی بهتری نسبت به شرایط حال حاضر داشته باشند»! این اظهارنظر در حالی مطرح می‌شود که آمریکا بعد از خروج ترامپ از برجام طی یک جنگ روانی بی‌سابقه کوشید وانمود کند که هدف تحریم‌ها نه مردم ایران بلکه حکومت است تا بر اساس توهمات خود، جمهوری اسلامی را به تغییر محاسبه در سیاست‌های کلان خود ازجمله در حوزه موشکی و حضور منطقه‌ای وادار کند.

دلایل فراوانی وجود دارد که ثابت می‌کند سیاست تحریمی آمریکا علیه جمهوری اسلامی هم ناکارآمد است و هم صد در صد به ضرر مردم عادی است و آن‌گونه که آمریکایی‌ها ادعا می‌کنند، خللی در عزم راسخ نظام اسلامی به وجود نیاورده است. دراین‌باره گفتنی‌هایی هست.

۱٫ با آغاز موج تحریم‌های جدید طی دو مرحله، برخی کشورهای مهم و هم‌پیمان جمهوری اسلامی ساز مخالفت با آن را کوک کردند. به‌عنوان نمونه، «رجب طیب اردوغان»، رئیس‌جمهور ترکیه، قطع ارتباط با جمهوری اسلامی را مخالف سیاست‌های کلان این کشور اعلام و تصریح کرد: «ایران متحد راهبردی ترکیه است. قطع روابط با متحدان، مغایر استقلال و روابط کشورهاست.»

ادامه مطلب »