جستجو
آرشیو

You are currently browsing the پایگاه اطلاع رسانی دکتر محمدصادق کوشکی blog archives for می, 2019.

Archive for می, 2019

مجموعه اصلاحات فقط قاتل کم داشت

محمد صادق کوشکی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در توئیتر درباره ماجرای نجفی نوشت:

ادامه مطلب »

کافی نبودن اختیارات رئیس‌جمهور فقط یک جنجال مصنوعی است

رئیس‌جمهور که ادعای اشراف کامل به فضا و موقعیت کشور داشت، مطرح کرده بود که کلید حل مشکلات در دستان اوست؛ لذا امروز هم فضای کشور و فضای منطقه همان فضای ۶ سال پیش است و هیچ تغییری نکرده، اما ظاهراً این روحانی است که تغییر کرده است

محمدصادق کوشکی در گفتگو با خبرگزاری آنا، اظهار کرد: مبنا و حوزه عمل هر مسئولی براساس قانون اساسی تعیین می‌شود؛ لذا آقای رئیس‌جمهور از همان ابتدا با این شعار که من یک حقوقدان هستم به انتخابات ریاست جمهوری وارد شد.

وی ادامه داد: رئیس‌جمهور که ادعای اشراف کامل به فضا و موقعیت کشور داشت، مطرح کرده بود که کلید حل مشکلات در دستان اوست؛ لذا امروز هم فضای کشور و فضای منطقه همان فضای ۶ سال پیش است و هیچ تغییری نکرده، اما ظاهراً این روحانی است که تغییر کرده است.

ادامه مطلب »

رسانه‌های برون‌مرزی ایران بر بستر بومی حرکت کنند

بستری که در آن جریان اطلاع‌رسانی انجام می‌شود باید بومی باشد. تا زمانی که از سیگنال و سرور‌هایی استفاده می‌کنیم که برای دشمن است هر لحظه باید منتظر چنین اقدامات خصمانه‌ای بود. همان طور که چندی قبل پخش برنامه‌های هیسپان تی وی را از ماهواره‌های خود قطع کردند

رسانه‌های برون‌مرزی ایران بار دیگر آماج سرکوب رسانه‌ای و سانسور قرار گرفتند و فعالیت آن‌ها در یوتیوب و گوگل مسدود شد. حتی جی‌میل شخصی کارکنان این شبکه‌ها نیز به دلیل فعالیت شغلی در شبکه‌های پرس تی وی و هیسپان تی وی حذف شد.
تابستان سال قبل هم حساب‌های فیسبوک و توئیتر شبکه‌های پرس تی وی و هیسپان تی وی با دستور دولت آمریکا مسدود شده بود. علاوه بر این موارد، انواع محدویت‌ها بر جریان آزاد اطلاعات در کشور‌های غربی اعمال می‌شود. به راستی ابرقدرت‌هایی که خود امپراطوری‌های هنجارشکن رسانه‌ای را در اختیار دارند چشم دیدن یک شبکه انگلیسی‌زبان را ندارند که فقط در خط خبری فعالیت می‌کند.
این دوگانگی در شعار و عمل که در رفتار دولت‌های مدعی آزادی بیان دیده می‌شود، نقطه ابهام بزرگی است که باید به آن توجه کرد. به همین منظور خبرنگار ایکنا، مصاحبه کوتاهی با محمد صادق کوشکی، استاد دانشگاه تهران، انجام داده که در ادامه می‌خوانید:

حتی یک سریال متوسط ضدآمریکایی هم در رسانه ملی ساخته نشده است

عدم خلاقیت و انفعال باعث شد تا در طول سال‌های ۹۰ و ۹۶ که در سوریه جنگ شدید داشتیم، حتی یک آهنگ و سرود در مدح این کار تولید نشد و نیز یک تله‌فیلم هم ساخته نشد. دو سال از بحران سوریه می‌گذشت اما صدا و سیما حاضر نمی‌شد حتی تلویحاً بگوید در سوریه خبرهایی است

نشست بررسی عملکرد صدا و سیما با عنوان «رسانه ملی، ندای مستضعفین یا صدای مستکبرین؟»  به همت مجمع دانشجویان عدالت‌خواه دانشگاه تهران در دانشکده حقوق و علوم سیاسی این دانشگاه برگزار شد.

محمدصادق کوشکی عضو هیات علمی دانشگاه تهران در این مراسم با اشاره به مخاطبان رسانه ملی گفت: نسلی که از مادران انقلابی و متدین هستند، همه پای صدا و سیما بزرگ شده‌اند اما در پوشش، سبک زندگی و جهت‌گیری سیاسی با والدین خود اختلاف نظر دارند که باید ببینیم چه کسی مقصر انحراف این افراد است؟

وی در ادامه با اشاره به فعالیت‌ها و عملکرد صدا و سیما در انعکاس اخبار دفاع مقدس افزود: در دهه ۷۰ دولت وقت دنبال ترویج فرهنگ مصرف‌گرایی و اشرافی‌گری بود و صدا و سیما هم بازوی اجرایی دولت شده بود آن هم در صورتی که نظر رهبری مخالف با مصرف‌‌گرایی و اشرافی‌گری بود.

ادامه مطلب »

ردپای افراطی‌های اصلاح‌طلب در ناآرامی‌ دانشگاه تهران

برخی از اساتید دانشگاه تهران معتقدند اتفاقات روز گذشته در این دانشگاه و تجمع عده‌ای در مخالفت با اجرای برخی قوانین که به شدت مورد سوء استفاده برخی رسانه‌های معاند و ضدانقلاب قرار گرفت، سناریویی برنامه‌ر یزی شده توسط برخی گروه‌ها و جریانات بیرون از دانشگاه بود که مدیران دانشگاه هم در اجرای آن دانسته یا ندانسته نقش ایفا کردند.

محمدصادق کوشکی عضو هیأت علمی دانشگاه تهران یکی از اساتیدی است که در روز برگزاری تجمع در صحنه حضور داشته که در ادامه اظهارات وی را می شنوید.

کوشکی در این رابطه گفت:‌ متاسفانه در سال‌های اخیر مسائل فرهنگی، پوشش و مسائل اخلاقی در دانشگاه تهران به شدت فاجعه‌بار شده است. یعنی به حدی که شاید در میان دانشگاه‌های تهران و حتی ایران بی‌نظیر باشد.

ادامه مطلب »

بومی‌سازی اینترنت راه‌حل مقابله با انسداد شبکه‌های برون‌مرزی

وقتی‌که بستر یک رسانه‌ای در اختیار دشمن ماست، نمی‌توان توقع داشت که دشمن اجازه دهد آزادانه در آن بستر حرفمان را بزنیم. یوتیوب را که ما ایجاد نکرده‌ایم، معلوم است که متعلق به چه کسانی است. حالا این افراد، این مجموعه، این دولت‌ها هر کسی که یوتیوب یا عرصه‌های دیگر را در فضای مجازی ایجاد کرده بر اساس منافع خودش اجازه انتشار اطلاعات، اخبار و در واقع سخنان در آن عرصه را می‌دهد

محمدصادق کوشکی بسته شدن حساب کاربری برخی شبکه‌های برون‌مرزی توسط گوگل و یوتیوب را قابل پیش‌بینی دانست و گفت: در بستری که برای آمریکا است ما نمی‌توانیم کار انقلابی انجام دهیم و در همین راستا باید بومی‌سازی اینترنت را انجام دهیم.

عضو هیئت‌ علمی دانشگاه تهران درباره مسدودسازی شبکه‌های برون‌مرزی افزود: وقتی‌که بستر یک رسانه‌ای در اختیار دشمن ماست، نمی‌توان توقع داشت که دشمن اجازه دهد آزادانه در آن بستر حرفمان را بزنیم. یوتیوب را که ما ایجاد نکرده‌ایم، معلوم است که متعلق به چه کسانی است. حالا این افراد، این مجموعه، این دولت‌ها هر کسی که یوتیوب یا عرصه‌های دیگر را در فضای مجازی ایجاد کرده بر اساس منافع خودش اجازه انتشار اطلاعات، اخبار و در واقع سخنان در آن عرصه را می‌دهد.

ادامه مطلب »

آمریکا و اروپا با یک هدف واحد، خواستار ایرانی ضعیف و فقیر هستند

آمریکا و اروپا با یک هدف واحد، خواستار یک ایران ضعیف و فقیر هستند حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران ضمن اعلام دو مورد بازنگری ایران در تعهدات خود بر اساس بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام، به کشورهای عضو گروه ۴+۱، دو ماه مهلت داد تا تحریم‌های یکجانبه آمریکا را جبران کرده و توازن بر هم خورده بین تعهدات و حقوق ایران از برجام را برقرار سازند. به گفته روحانی در صورتی که این کشور‌ها ظرف مهلت ۶۰ روزه نتوانند انتظارات ایران را در زمینه تحریم‌های نفتی و بانکی محقق سازند، ایران برخی دیگر از تعهدات برجامی خود را تعلیق خواهد کرد ، این در حالی است که اتحادیه اروپا  در بیانیه خود در واکنش به کاهش تعهدات برجامی کشورمان ، تصریح کردند که اولتیماتوم ایران درخصوص این توافق را نمی‌پذیرند ولی به بهترین نحو در خصوص اینستکس با ایران همکاری می کنند.
محمد صادق کوشکی کارشناس مسائل سیاسی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: ادعای اروپایی‌ها مبنی بر اینکه در قالب اینستکس به تعهدات خود عمل می‌کنند، خلاف واقعیت است چرا که ظرفیت و کشش لازم را برای انجام صادقانه تعهدات خود را در اینستکس را ندارند به عبارت دیگر با ظرف کوچکی آب نمی‌توانیم چندین انسان را سیراب کنیم، بنابراین اینستکس، قالبی محدود برای مبادلات تجاری محدود است.
وی افزود:اروپایی‌ها تصمیمی ندارند که تعهدات خود در برجام را عملی کنند، بنابراین بهانه‌ای به نام اینستکس ایجاد کردند که تظاهربه عمل کردن تعهددات خود کنند و در عین حال به نیتی که عمل نکردن به تعهدات شان است، برسند.

ادامه مطلب »

اعزام نماینده مجلس برای سلفی گرفتن با ترامپ!

محمدصادق کوشکی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران درباره تلاش رسانه‌های اصلاح طلب برای مذاکره با آمریکا نوشت:

ادامه مطلب »

اروپا هرگز به تعهداتش در برجام عمل نمی‌کند

متأسفانه تساهل بیش از حد دولت آقای روحانی برابر اروپایی‌ها کمترین دستاورد را برای صنعت هسته‌ای و اقتصاد کشورمان به ارمغان آورد؛ لذا بعید می‌دانم موضع‌گیری‌های این دولت برابر اروپا کارگشا باشد

محمدصادق کوشکی در گفتگو با آنا، اظهار کرد: من بعید می‌دانم که اروپایی‌ها رویه خود را برابر آمریکا تغییر دهند و بخواهند موضع‌گیری جدی مقابل ترامپ و حلقه نزدیک او داشته باشند.

وی ادامه داد: متأسفانه تساهل بیش از حد دولت آقای روحانی برابر اروپایی‌ها کمترین دستاورد را برای صنعت هسته‌ای و اقتصاد کشورمان به ارمغان آورد؛ لذا بعید می‌دانم موضع‌گیری‌های این دولت برابر اروپا کارگشا باشد.

ادامه مطلب »

جنگ آمریکا با ایران اقدامی تخیلی است

اعزام ناوگروه آمریکایی پدیده‌ای روزمره و معمولی است و ارتباطی به اوضاع کنونی منطقه ندارد. از ۱۹۸۶ میلادی تا امروز شاهد آن هستیم که نظامیان و ناوگان آمریکا و مشخصاً ناوگان پنجم در خلیج فارس حضور دارند و در واقع این ترددها یک پدیده عادی است

آمریکا با ادعای اینکه ایران قصد دارد فعالیت‌های تحریک‌آمیزی در منطقه انجام دهد، ناو هواپیمابر «آبراهام لینکلن» و چندین بمب‌افکن را به خلیج فارس اعزام کرد. این ادعا از سویی و گزارش رسانه‌های آمریکایی ازجمله وال استریت ژورنال که مدعی هستند جمهوری اسلامی ایران قصد دارد با استفاده از پهپاد به منافع آمریکا در خلیج فارس حمله کند و حملات برنامه‌ریزی‌شده در تنگه باب‌المندب واقع در جنوب غربی یمن انجام دهد، از سوی دیگر باعث شد تا مسئولان آمریکایی از رصد تحرکات ایران در منطقه خبر دهند.

در همین راستا مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا گفت که کشورش با توجه به احتمال افزایش تنش در منطقه، فعالیت‌های ایران را رصد می‌کند. وی افزود: «این موضوع باعث می‌شود که واشنگتن تدابیر لازم را در سطوح امنیتی اتخاذ یا از گزینه‌های خود که بارها دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا آن را در واکنش به تحولات آینده اعلام کرده بود، استفاده کند».

ادامه مطلب »