جستجو
آرشیو

You are currently browsing the پایگاه اطلاع رسانی دکتر محمدصادق کوشکی blog archives for آوریل, 2020.

Archive for آوریل, 2020

عراق تبدیل به میدان قدرت نمایی آمریکا می شود؟

عراق تبدیل به میدان قدرت نمایی آمریکا می شود؟برغم پایان یافتن مهلت مصوبه پارلمان عراق برای خروج نیروهای نظامی آمریکا از عراق، نشریه نیویورک تایمز در روزهای گذشته به نقل از مقامات پنتاگون خبر از برنامه ریزی این نیروها برای نابودی کتائب حزب الله داد و هم زمان با نشر این خبر آمریکا تحرکاتی را در عراق آغاز کرده است.

به گزارش ایمنا، ایالات متحده در گام اول چندین جنگنده بر فراز آسمان عراق به پرواز در آورد و تمامی دیپلمات‌های خود را از عراق خارج و چندین پایگاه نظامی خود از جمله پایگاه التاجی (شمال بغداد)، بلد (استان صلاح الدین)، کرکوک و القیاره (نینوا) را تحویل ارتش عراق داد و نیروهای نظامی خود را از این پایگاه‌ها به دو پایگاه عین الاسد در غرب الانبار و حریر در اربیل انتقال داد؛ همچنین ژنرال کنت فرانک مکنزی، فرمانده نیروهای سنتکام در جلسه علنی کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا در واشنگتن خبر از استقرار سامانه موشکی پاتریوت و سامانه‌های دفاع هوایی، سامانه‌های ضد موشک‌های بالستیک در عراق داد.

شواهد نشان می‌دهد آمریکا دنبال قدرت نمایی در منطقه است، اما مقامات و نیروهای نظامی عراق در واکنش به تحرکات اخیر آمریکا، تاکید کردند هرگونه اقدام نظامی آمریکا را نقض حاکمیت کشورشان دانسته و در برابر آن ساکت نمی‌نشینند.

ادامه مطلب »

مجلس یازدهم بنا را بر همکاری سازنده با دولت گذاشته است

مجلس یازدهم با ترکیبی که در آن شاهد هستیم، به دنبال مهیا کردن شرایط رونق تولید و شکوفایی اقتصادی است، اما اگر دولت به هر دلیلی بخواهد با مجلس همکاری سازنده نداشته باشد، مجلس مجبور است به سمت سایر ابزارهایی که ضمانت اجرایی دارد، پیش برود

محمدصادق کوشکی در گفتگو با خبرگزاری آنا، اظهار کرد: ابزارهایی که مجلس یازدهم در اختیار دارد و از طریق این ابزارها می‌تواند دولت را وادار به حرکت کند، ابزار سؤال و استیضاح است.

وی افزود: مجلس یازدهم ضمانتی اجرایی به جز این دو ابزاری در اختیار ندارد تا دولت را وادار به کار کند و قانون اساسی هم بر این موضوع صحه گذاشته است.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: مجلس یازدهم ابزارهای دیگری را هم در اختیار دارد که البته این ابزار از ضمانت اجرایی برخوردار نیست و آن تشویق دولت به کار کردن و فعالیت بیشتر است و قطعاً مجلس یازدهم در ابتدا بنا را بر این خواهد گذاشت.

ادامه مطلب »