جستجو
آرشیو

You are currently browsing the پایگاه اطلاع رسانی دکتر محمدصادق کوشکی blog archives for می, 2020.

Archive for می, 2020

مارادونا یا علی‌عسکری

جناب علی‌عسکری! دیگر در سازمان چه باید رخ بدهد که شما تن به استعفا بدهید؟ می‌گویم استعفا چون می‌دانیم در قاموس شما عذرخواهی و تغییر رویه‌های غلط جایگاهی ندارد!

دکتر کوشکی در کانال شخصی خود در پیام رسان ایتا نوشت:

الف) به گزارش پلیس فتا از درون صدا و سیما برای انتشار اخبار دروغ علیه برنامه “ثریا” به یک کانال خبری پول پرداخت شده!
ب) مستندهای  برنامه ثریا از نظر ارزش آموزشی و اطلاع‌رسانی، جذابیت و هزینه اندک تولید در تاریخ سیما، کم‌نظیر بوده است!

ادامه مطلب »

تتلو، اینستاگرام و ایران مجروح

اما موضع مدیران کشور درباره اینستاگرام دیدنی است: یا مانند آذری جهرمی جاده صاف کن و در خدمت “اینستا” هستند یا مثل مجلس، قوه قضائیه و نیروهای امنیتی تماشاچی‌اند و منفعل!

دکتر کوشکی در کانال شخصی خود در پیام رسان ایتا نوشت:

الف) اینستاگرام در ایران بیش از ۲۵ میلیون مخاطب فعال دارد، یعنی بیش از مخاطبان ثابت همه ‌شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی زبان بیگانه!
ب) کاربران اینستاگرام در ایران به نسبت جمعیت از کاربران آن در ژاپن و انگلستان بیشتر است.

ادامه مطلب »

حزب الله پرچمدار انقلاب اسلامی در غرب آسیاست

شورای امنیت سازمان ملل متحد شب گذشته با تاکید بر لزوم اجرای قطعنامه ۱۵۵۹ خواستار خلع سلاح همه گروه‌های مسلح لبنان شد. شورای امنیت همچنین تاکید کرد که همه طرف های لبنانی باید مشارکت در هرگونه درگیری خارجی را متوقف کنند. علاوه بر آن روزنامه صهیونیستی «جروزالم پست» در ادامه مدعی شد که «آنتونیو گوترش» دبیر کل سازمان ملل متحد از دولت و ارتش لبنان خواسته تا اقدام به خلع سلاح حزب‌الله کنند. طبق ادعای روزنامه مذکور صهیونیستی، دبیر کل سازمان ملل تاکید کرد: از دولت و نیروهای مسلح لبنان می‌خواهم تا همه تدابیر لازم را برای جلوگیری از دستیابی حزب‌الله و سایر گروه‌های مسلح این کشور به سلاح به کار گیرند.

محمد صادق کوشکی عضو هیات علمی دانشگاه تهران و تحلیل‌گر مسائل سیاسی در این رابطه به مشرق گفت: پس از عدم موفقیت آمریکایی‌هایی و صهیونیست‌ها و حامیان اروپایی آن‌ها در خلع سلاح حزب الله از طریق نفوذ در ساختار دولت لبنان و روی کار آمدن یک رئیس جمهور مخالف حزب الله، که  پروژه طولانی چند ساله‌ای بود و با روی کار آمدن ژنرال میشل عون این پروژه ناکام ماند، تاکید جدی آمریکایی‌ها و صهیونیست ها بر لزوم خلع سلاح حزب الله به این دلیل است که آنها می دانند حزب الله یک موازنه گر است به نفع محور مقاومت و مسیر انقلاب اسلامی و اگر حزب الله سلاح خودش را از دست بدهد خط محور مقاومت نه تنها در لبنان بلکه در محور مقاومت در سوریه، یمن و در عراق و فلسطین هم تضعیف خواهد شد.

ادامه مطلب »

صدا و سیما در قد و قواره دانشگاه شدن نیست

رسانه خیلی قدرت دارد. فقط یک مثال ساده از قدرت رسانه بزنم. ماجرایی به اسم تحصن نمایندگان، در مجلس ششم اتفاق افتاد. قرار بود با این حرکت انقلابی در ایران اتفاق بیفتد. در یکی از برنامه‌های تلویزیون در حدود شش دقیقه، این حادثه با زبان قوی به طنز کشیده شد. همین برنامه باعث شد که این حرکت از هم بپاشد. یعنی فروپاشی تحصن نمایندگان مجلس ششم، مدیون یک برنامه طنز است، طوری که خود متحصنین روز بعد از این برنامه، کنایه‌های این طنز را علیه هم به کار می‌بردند. بعد دیدند خیلی مسخره شدند، پا شدند و رفتند…

محمد صادق کوشکیمحمد صادق کوشکی؛ عضو هیئت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران  در گفت‌وگویی انتقادی به بررسی عملکرد صداوسیما و نسبت آن با انقلاب اسلامی پرداخته است. مطلب پیش رو متن تنظیم شدۀ این گفت‌وگو است که در شمارۀ ۴۵ نشریۀ فرهنگی، تحلیلی راه به چاپ رسیده است.

به گمان شما بعد از گذشت سی و یک سال از انقلاب اسلامی، تصویری که رادیو و تلویزیون، سایت‌های خبری و روزنامه‌های کشورمان از انقلاب اسلامی نشان می‌دهند، چه از نظر تاریخ انقلاب و چه از نظر آرمان‌ها و ارزش‌های انقلابی، ‌تصویری مطلوب و مناسب است یا خیر؟

ادامه مطلب »

رسانه ملی، مادر یا زن‌بابا!؟

مدیران سیما ثابت کرده‌اند که برای بی‌تفاوتها و سلبریتی‌ها و غیرانقلابیها مثل “مادر” مهربان و با گذشتند و برای انقلابی‌ها بدتر از برخی زن‌باباها، تلخ و گزنده و بی‌ترحم‌اند!

دکتر کوشکی در کانال شخصی خود در پیام رسان ایتا نوشت:

مدیران سیما در برخورد با چهره‌های انقلابی آخر قاطعیت‌اند! پخش مناجات محمود کریمی را قطع می‌کنند، “جهان آرا ” و “ثریا” را به جرم وفاداری به انقلاب سر می‌برند و …

اما اگر در “فرمول یک” به مدافعان سلامت اهانت شود و همه تهمتهای ضد انقلاب علیه نظام تکرار گردد، پخش آن متوقف نمی‌شود!

ادامه مطلب »

اعلان جنگ آلمان به حزب الله لبنان

جالب اینجاست که تا الان تنها دو موجودیت از این حرکت استقبال کردند اولین موجودیت که از این حرکت استقبال کرد دولت نامشروع رژیم صهیونیستی بود و بعد از یک ساعت رژیم سعودی از این حرکت استقبال و حمایت کرد
روز دهم اردیبهشت، دولت آلمان اعلام کرد که فعالیت‌های حزب‌الله در خاک این کشور ممنوع است و آن را بعنوان یک «سازمان تروریستی» معرفی کرد و از روز یازدهم اردیبهشت حمله به بعضی از مساجد و مراکز فرهنگی در آلمان آغاز شد و بیش از هزار نفر از افرادی را که به نوعی با حزب‌الله ارتباط داشتند، دستگیر شدند.
به همین بهانه دکتر محمد صادق کوشکی عضو هیئت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران یادداشتی شفاهی در اختیار مشرق قرار داد که در ادامه می خوانید:

برای اینکه متوجه این ماجرا بشویم کافی است کمی روابط آلمان با حزب‌الله لبنان را از گذشته‌های دور تر بررسی کنیم. سرویس مخفی آلمان در طول چندین مبادله‌ای که حزب‌الله با رژیم صهیونیستی انجام داد نقش پر رنگی داشت. در طی این سالها، اسیرانی که حزب‌الله موفق شده بود از رژیم صهیونیستی بگیرد در قبال  زندانیان لبنانی، عرب و… در چندین نوبت با هم مبادله شدند که آخرین نوبت بر میگردد به بعد از جنگ ۳۳ روزه، که منجر به آزادی شهید سمیر قنطار شد.

ادامه مطلب »

رئیس مجلس یازدهم باید مدام در تعامل با نمایندگان موافق و مخالف باشد

رئیس مجلس مدام باید در تعامل با نمایندگان مخالف و موافق باشد و نباید هرگز بدون اطلاع وکلای مردم دست به تصویب و امضای طرح یا لایحه‌ای بزند، متأسفانه موضوعی که در مجلس دهم بارها مشاهده شد که مسئله افزایش قیمت بنزین از این دست اقدامات بود

محمدصادق کوشکی در گفتگو با آنا،  درباره ویژگی‌های رئیس مجلس اظهار کرد: رئیس مجلس به عنوان مدیر جلسات مطرح است و باید قدرت اداره جلسات علنی و غیرعلنی مجلس را داشته باشد.

وی افزود: متأسفانه در مجلس دهم، ریاست مجلس چنان قدرت پیدا کرده و اختیاراتش آنچنان افزایش یافته که از یک مدیر جلسات فراتر رفته است و حتی مانع اظهارنظر نمایندگان می‌شد؛ لذا این مسئله جایگاه مجلس را کاهش داد.

استاد دانشگاه تهران عنوان کرد: ریاست مجلس نباید روحیه خودبینی و تک‌روی داشته باشد و باید بداند که فردی بیش از مدیر اداره جلسات نیست.

ادامه مطلب »

انتخاب رئیس مجلس یازدهم انتخابی ساده‌ نیست

خیلی‌ها می‌گویند به دلیل شرایط کرونایی مجلس بعدی از تقابل با دولت منصرف خواهد شد، این در حالی است که حتی اگر بحران کرونا هم نبود،‌ در بین اکثریت مجلس یازدهم هیچ اتفاق نظری بر سر برخورد تقابلی با دولت وجود نداشت؛ یعنی بعضی‌ها صلاح را در تقابل می‌دانند و برخی هم رویکردشان تعاملی خواهد بود

محمدصادق ‌کوشکی گفت: اگر طیف‌های متنوع اکثریت بر سر اینکه چه کسی رئیس شود به اجماع برسند،‌ انتخاب نفر اول بهارستان سریع و بدون سروصدای خاصی انجام خواهد گرفت؛ اما اگر آنها نتوانند به تصمیمی مشترک دست یابند، مساله پیچیده و احتمالاً پرحرف و حدیث خواهد شد.

محمدصادق ‌کوشکی، تحلیلگر مسائل سیاسی، گفت: صورت‌بندی رقابت برای کسب کرسی ریاست مجلس یازدهم بحثی پیچیده است؛ یعنی اگر نیروهای سیاسی مفید مجلس یازدهم، چه آنهایی که درون طیف اکثریت‌اند و چه مجلسی‌هایی که اقلیت هستند، اگر صورت‌بندی شوند، متوجه خواهیم شد انتخاب رئیس مجلس یازدهم انتخابی ساده‌ نیست. اساساً صورت مساله از اینکه آقای «الف» یا آقای «ب» رئیس شود، فراتر است.

ادامه مطلب »

بقایای داعش در عراق از حامیان صدام هستند

این چهار استان طی چهل سال گذشته تا به امروز پایگاه چندین هزار نفر از حامیان صدام بوده و هنوز هم طرفداران حزب بعث در بین شهروندان این استان‌ها زندگی می‌کنند. تا زمانی که این افراد در بین شهروندان و مردم عراق حضور داشته باشند، فعالیت‌های تروریستی در عراق پایان نخواهد داشت

کوشکی: بقایای داعش در عراق از حامیان صدام هستندیک کارشناس مسائل خاورمیانه گفت: عراق تا به امروز پایگاه چندین هزار نفر از حامیان صدام بوده و هنوز هم طرفداران حزب بعث در بین شهروندان آن زندگی می‌کنند.

محمد صادق کوشکی در گفت و گو با ایمنا پیرامون حضور بقایای گروه تروریستی داعش در عراق اظهار کرد: داعش در عراق یک جریان سیاسی – نظامی از بقایای حزب بعث است. برخی از آن‌ها نیز جز نیروهای استخبارات وگارد ریاست جمهوری صدام هستند و حاضر نیستند حکومت فعلی عراق تداوم پیدا کند. آنها خواهان بازگشت به قدرت بوده و اکثراً در چهار استان میانی صلاح‌الدین، موصل، نینوا و الانبار مستقر هستند.

ادامه مطلب »

مجلس یازدهم نگرانی مردم درباره ولنگاری فضای مجازی را جدی بگیرد

از منتخبین مجلس آینده توقع می‌رود که نگرانی مردم، دلسوزان و رهبری درخصوص ولنگاری فضای مجازی را جدی بگیرند و با تصویب قوانین قاطع، تلاش کنند فضای مجازی در کشور بومی شود

محمّدصادق کوشکی کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به مطالبه حوزویان سراسر کشور از رئیس قوه قضائیه برای محاکمه عاملان ولنگاری در فضای مجازی گفت: سال ۲۰۱۸ به دستور دادگاه عالی روسیه فعالیت تلگرام در این کشور ممنوع شد و آی پی بیش از ۱۸ میلیون کاربر تلگرام بسته شد.

وی با بیان اینکه دادگاه عالی روسیه، دلیل تصمیم خود رادفاع از امنیت ملی روسیه اعلام کرد، خاطرنشان کرد:در چین نیز سالهاست عمده فعالیت‌های اینترنتی توسط اینترنت بومی و موتور‌های جستجوگر بومی اداره شده و نیاز‌های جامعه تأمین می‌شود.

کوشکی افزود: چین دلیل این اقدام را جلوگیری از تسلط رقبای آمریکایی و اروپایی بر اقتصاد و سیاست و عرصه‌های فرهنگی عنوان کرد.