جستجو
آرشیو

You are currently browsing the پایگاه اطلاع رسانی دکتر محمدصادق کوشکی blog archives for ژوئن, 2020.

Archive for ژوئن, 2020

تحریم اینستکس، چوب حراج بر آبروی اروپا

نکته موجود دیگر در بسته تحریمی اخیر هدف قرار گرفتن موضوع تجارت میان دو کشور ایران و عراق است. تبادلات تجاری میان تهران و بغداد بیشتر در حوزه خرده‌فروشی و بین اشخاص صورت می‌گیرد. این مدل با هیچ مکانیسمی قابل تحریم نیست. اکنون تجارت عمده دولتی و سنگینی بین دو طرف برقرار نیست

یک تحلیلگر مسائل آمریکا در گفت‌وگو با قدس اقدام مقام‌های واشنگتن در وضع تحریم‌های تازه علیه کشورمان را لاف توخالی و بدون اثر کاخ سفید خوانده و گفت: هر چند در ظاهر مقام‌های آمریکایی تلاش داشته‌اند این‌گونه وانمود کنند تحریم‌های جدید حجم زیادی داشته و موارد زیادی را دربرمی گیرد، اما وقتی وارد لایحه‌ها می‌شویم، می‌بینیم که این اقدام ضد ایرانی مصادیق بیرونی زیادی ندارد.

محمدصادق کوشکی تحریم‌های جدید را هم یک جنگ روانی بی‌اثر دیگر خوانده و ادامه داد: به‌طور نمونه در این اقدام ادعا شده کانال مالی میان ایران و اروپا موسوم به اینستکس مورد تحریم واقع شده و این در حالی است که تاکنون هیچ مبادله‌ای از طریق این کانال مالی صورت نگرفته است. اینستکس یک دکور اروپایی است و مبادلات تجاری انجام شده ایران با اروپا از طریق آن صفر است. وقتی رقم صفر است؛ یعنی وجود خارجی ندارد، پس تحریم آن هم بی‌معنا به نظر می‌رسد.

ادامه مطلب »

انتصاب نمایندگان ادوار در هیئت مدیره شرکت‌ها، تبعیض است

وزیر نفت، تعداد انبوهی از نمایندگان ادوار را به سمت مشاور خود منصوب کرده و این انتصابات بیانگر آن است که یک شغل بی‌دردسر با امکانات مناسب به این افراد واگذار شده است.
محمدصادق کوشکی  با بیان اینکه انتصاب نمایندگان بازنشسته در دستگاه‌های اجرایی و وزارتخانه‌ها، خلاف قانون اساسی است، اظهار داشت: متأسفانه در طول ادوار مختلف مجلس شورای اسلامی، نمایندگانی که برای دوره بعد، رأی نیاوردند یا نامزد نشده‌اند، سمت‌هایی را در وزارتخانه‌های خاص می‌گیرند.

وی ادامه داد: برخی از نمایندگان قبل از ورود به مجلس، در رزومه خود شغل دولتی نداشتند یا برای مثال در آموزش‌ و پرورش مشغول بودند اما بعد از پایان حضور در مجلس، در وزارت امور خارجه، صنعت نفت یا صمت مشغول می‌شوند.