جستجو
آرشیو

You are currently browsing the پایگاه اطلاع رسانی دکتر محمدصادق کوشکی blog archives for آگوست, 2020.

Archive for آگوست, 2020

اقتصادی‌ترین تصمیم شورای شهر

شورای شهر تهران امیدوار است در خاتمه این طرح دیگر هیچ خیابان و کوچه‌ای در تهران به نام شهدا نباشد و ارزانی و فراوانی مثل زمان شاه بشود

محمدصادق کوشکی  در کانال خود در پیام رسان ایتا نوشت: بالاخره شورای شهر تهران پس از ٣ سال بی‌خاصیتی و تعطیلی، تصمیمی گرفت که به شدت بر اوضاع مسکن و اقتصاد در تهران تاثیر مثبت گذاشت.
اعضای شورای شهر اصلاح‌طلب تهران پس از مدت‌ها تحقیق و پژوهش درباره علل گرانی مسکن در تهران به این نتیجه رسیدند که علت افزایش بی‌سابقه اجاره خانه و گرانی وحشتناک مسکن در تهران این است که اکثریت معابر تهران به نام شهدا است و متاسفانه هیچ خیابان و حتی کوچه‌ای به نام بزرگانی مانند: بازرگان، رضا شاه، بنی صدر، ولیعهد، میرحسین، تاجزاده، پرویز ثابتی، مسعود و مریم رجوی، شجریان، آغاسی، فائقه آتشین و…. نیست!

ادامه مطلب »

شواهد و دلایل دست داشتن آمریکا و رژیم صهیونیستی در جنایت بیروت

کوشکی صمدیبعد از ظهر روز سه شنبه برابر با ۱۴ مرداد جاری (۴ اوت ۲۰۲۰) رسانه های لبنانی و جهان ابتدا از وقوع یک انفجار در انبار مواد محترقه و آتش بازی در بندر بیروت خبر دادند.

هنوز دقایقی از این انفجار نگذشته بود که انفجاری مهیب به دنبال انفجار اول رخ داد که شکل و ماهیت ابتدایی این انفجار، آثار برجای مانده از آن، دود ناشی از احتراق مواد محترقه و شعاع آن بسیار سوال برانگیز بود.

آنچه نگاه ها را به خود جلب کرد، دود ناشی از انفجار بود که در ذهن تداعی کننده انفجار اتمی دو شهر ژاپنی «ناکازاکی» و «هیروشیما» بود. ساعتی بعد از انفجار اگرچه رسانه ها اعلام کردند که انفجار ناشی از احتراق ۲۷۵۰ تن نیترات آمونیم ذخیره شده در انبار شماره ۱۲ بندر بیروت بود.

پایگاه خبری مشرق در این خصوص گفتگویی با دکتر «کوشکی» استاد دانشگاه و کارشناس مسائل منطقه درباره این انفجار و دلایل و عوامل پشت پرده انجام داده است.

ادامه مطلب »

اصلاح‌طلبان یک مینی‌بوس نامزد برای ریاست جمهوری دارند

تا زمانی که اصلاح طلبان اعتماد بدنه خود را به دست نیاورند شانسی در هیچ انتخاباتی ندارند. اصلاح طلبان آنقدر مغرور هستند که نمی‌خواهند بپذیرند که پایگاه اجتماعی شان با آن‌ها قهر کرده است.

محمدصادق کوشکی درباره وضعیت اصلاح طلبان در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ به خبرنگار فردا گفت: پاسخ این ادعای باطل که اصلاح طلبان نمی‌توانند نامزد‌های خودشان را در رقابت سیاسی پیش رو معرفی کنند، باید در نتیجه انتخابات مجلس سال ۹۸ دید. اصلاح طلبان در آن انتخابات دو لیست سی نفره داشتند، اما سرلیست آن‌ها تنها ۸۵ هزار رأی آورد، این در حالی است که برخی چهره‌های مستقل که نام آن‌ها در هیچ فهرستی نبود بیش از ۲۰۰ هزار رأی کسب کردند.

وی افزود: اصلاح طلبان برای معرفی نامزد در انتخابات ریاست جمهوری گزینه اضافه دارند و بین شان همین الان دعواست که نامزد مورد حمایت شان چه کسی باشد. جالب آنکه این افراد هر کدام شان ثبت نام کنند دلیلی بر ردصلاحیت شان نیست.

ادامه مطلب »

جریان تحریف به دنبال ناامید کردن مردم است

محمدصادق کوشکی درباره بیانات اخیر رهبری مبنی بر تحریف حقایق از سوی دشمن اظهار کرد: یکی از مصادیق مهم جریان تحریف که به عنوان مکمل ماجرای تحریم عمل کرده و می‌کند نگرشی است که راه حل مشکلات کشور را ارتباط با آمریکا و انگلیس می‌داند.

وی تصریح کرد: از مصادیق تحریف این است که از سال ۹۲ تا به امروز مسیری را طی کردیم که انتهای آن به جایی رسید که فهمیدیم آمریکا وفای به عهد نمی‌کند اکنون هم جوی در فضای مجازی و کشور به راه افتاده که جو بایدن را نشانه امید مطرح می‌کنند که با آمدن آن برجام بازسازی می‌شود.

سازمان مجاهدین بیش از آنکه ایدئولوژیک باشد دنبال قدرت بود

اعضای سازمان سیاست بازان حرفه‌ای هستند و این اختلافات هم سلیقه‌ای و تاکتیکی است. همین الان هم اگر قدر مطلق بگیریم، نگاه اعضای سازمان معطوف به قدرت است

اختلافات در درون جریان اصلاح طلب به شدت بالا گرفته است. برخی مثل سعید حجاریان و تاجزاده دنبال رادیکال‌تر کردن فضا هستند و برخی مثل بهزاد نبوی به محافظه‌کاری مایل شده‌اند و از حضور در قدرت به هر شکل و قیمتی دفاع می‌کنند. نکته قابل توجه در اختلاف نظر چهره‌های شاخص اصلاح طلب آنجا است که همه این‌ها در ابتدای کار هم‌نظر بودند. حجاریان و نبوی وقتی در دهه هفتاد سازمان مجاهدین انقلاب ایران را تشکیل داده بودند، با یکدیگر هم‌موضع بودند و به یک اندازه تندروی می‌کردند. حالا چه شده که شاید این همه فاصله گرفتن از هم هستیم؟ برخی سیاسیون این اختلافات را نوعی انشقاق می‌دانند، اما عده‌ای دیگر آن را جدی نگرفته و بیشتر تاکتیکی به حساب می‌آورند.

محمد صادق کوشکی، استاد دانشگاه و فعال سیاسی اصولگرا از جمله افرادی است که در گروه دوم جای می‌گیرد. او در گفتگو با خبرنگار «فردا» با شرح تعارضات موجود در مواضع اعضای سازمان طی سال‌ها اشاره کرد و گفت: «اگر به عملکرد سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی ایران از زمان تشکیل در دهه هفتاد تا امروز نگاه کنیم، یکی از شاخص‌های آن در سال‌های میانه هفتاد ضدیت با خطی بود که خودشان آن را خط لیبرالیسم می‌نامیدند».

ادامه مطلب »

ادعای تسویه حساب مجلس با دولت صحت دارد؟

مجلس نباید همراه دولت باشد بلکه براساس قانون اساسی وظیفه مجلس همراهی با دولت نیست بلکه مجلس وظیفه دارد لوایحی را که دولت ارسال می کند تصویب کند و به شورای نگهبان بفرستد

محمد صادق کوشکی در گفت و گو با راهبرد معاصر در پاسخ به این سوال، بسیاری عقیده دارند شکافی بین دولت و مجلس دیده می شود و بسیاری از نمایندگان برای تسویه حساب با دولت وارد نهاد قانون گذاری شدند؟ گفت: در مجلس و دولت دو نگاه متفاوت وجود دارد و عدم اتفاق نظر بین مجلس و دولت در بسیاری از مسائل طبیعی است. اما تسویه حساب مجلس با دولت یک ادعاست و کسانی که چنین ادعایی را مطرح می کنند باید توضیح بدهند و این اتهام را اثبات کنند. باید دید آیا مجلس به وظیفه قانونی خود عمل می کند یا خیر؟

وی ادامه داد: مجلس نباید همراه دولت باشد بلکه براساس قانون اساسی وظیفه مجلس همراهی با دولت نیست بلکه مجلس وظیفه دارد لوایحی را که دولت ارسال می کند تصویب کند و به شورای نگهبان بفرستد و بر عملکرد دولت نظارت کند در قانون اساسی از واژه همراهی استفاده نشده است.

ادامه مطلب »