جستجو
آرشیو

You are currently browsing the پایگاه اطلاع رسانی دکتر محمدصادق کوشکی blog archives for سپتامبر, 2020.

Archive for سپتامبر, 2020

آمریکا از زمان ورود به عرصه بین‌الملل رفتار استعمارگری داشته است

یک کارشناس مسائل منطقه با اشاره به رفتار استعمارگونه آمریکایی‌ها گفت: آمریکا از زمان ورود به عرصه بین‌الملل رفتار استعمارگری داشته است

محمد صادق کوشکی در گفت‌وگو با ایسنا در ارزیابی خود از بیانات اخیر مقام معظم رهبری در نشست مجازی با اعضای هیات دولت اظهار کرد : آنچه با بررسی سوابق عملکردی آمریکایی‌ها مشخص می شود این است، زمانی که در سال ۱۹۱۰ میلادی به طور رسمی وارد عرصه بین المللی شدند رفتار استعمارگری و استثمارگری داشتند که در ادبیات علوم سیاسی هم این واژه در فضای آکادمیک برای توصیف رفتار کشورهایی مثل آمریکا ساخته شد.

وی افزود : بعد از جنگ جهانی دوم این مفهوم استعمارگری و استثمارگری تشدید شد به این مضمون که هر کشوری دارای توانایی ویژه در سطح جهانی است این حق را برای خود قائل است تا امکانات دیگر کشورها را در اختیار بگیرد و به عنوان قدرت برتر برای سرنوشت کشورها تعیین تکلیف کند.
ادامه مطلب »

ایران نباید نسبت به قرارداد صهیونیستی سکوت کند

جمهوری اسلامی نباید نسبت به قرارداد میان رژیم صهیونیستی و امارات سکوت کند زیرا اگر رژیم اشغالگر قدس در همسایگی ایران احساس راحتی کند، امنیت ملی کشور را به خطر خواهد انداخت.

محمد صادق کوشکی در گفت و گو با خبرنگار ایمنا پیرامون توافق بین امارات متحده و اسرائیل اظهار کرد: عادی سازی روابط رژیم صهیونیستی و امارات گامی جدی برای تهدید امنیت ملی ایران است.

وی افزود: رژیم صهیونیستی پس از توافقی که با عمان داشت، همیشه در تلاش بود تا با نزدیکی به کشورهای حوزه خلیج فارس، تهدیدی جدی برای ایران باشد؛ بنابراین جمهوری اسلامی نباید نسبت به قرارداد میان رژیم صهیونیستی و امارات سکوت کند زیرا اگر رژیم اشغالگر قدس در همسایگی ایران احساس راحتی کند، امنیت ملی کشور را به خطر خواهد انداخت.

ادامه مطلب »

پایگاه اجتماعی روحانی و ماجرای بورس

روحانی تا آخرین زمان ممکن در قدرت خواهد ماند و به اشرافیت فاسد سرمایه سالار و غیر مولد خدمت خواهد کرد و هیچ قدمی هم برای کاهش مشکلات میلیون‌ها مردمی که به هوای چرخیدن چرخ زندگی یا ترس از جنگ و کشیده شدن دیوار در خیابان‌ها به او رای دادند بر نداشته و نخواهد داشت!

محمدصادق کوشکی  در کانال خود در پیام رسان ایتا نوشت:

الف) پایگاه اجتماعی حسن روحانی، اشرافیت برآمده از رانت‌های دولتی و سرمایه‌سالاران غیرقانونی و فاسدند! همان‌هایی که در قامت مردان «هزار میلیاردی» در اطراف روحانی جمع شدند تا او به منصب ریاست جمهوری برسد. این گروه کم تعداد و پر نفوذ که عنان  «کارگزاران» گرفته تا « مشارکت» را در دست دارند با حمایت از روحانی مهره‌ای وفادار را به قدرت رساندند تا به واسطه او به منافع ویژه و سرشار اقتصادی دست پیدا کنند. منافعی که در دوران سازندگی پایه‌ریزی شده و در دوران اصلاحات تثبیت شده بود.
این جماعت در قامت واردات‌چی‌های بزرگ، صرافی‌های اصلی و قاچاقچیان عمده ارز، شرکت‌های دلال‌صفت بازرگانی غول‌های بازار مسکن، مجموعه‌های تجاری انحصاری و بورس‌بازان حرفه‌ای، در دوران روحانی به بیشترین میزان سود ممکن رسیدند چرا که روحانی فهمیده بود بدون حمایت این گروه، هیچ امکانی برای کسب کرسی ریاست جمهوری و بقای در آن نخواهد داشت.

ادامه مطلب »

هسته مشخصی برای روحانی تصمیم سازی می‌کند

کارشناس مسائل سیاسی با اشاره بر اینکه شخص رئیس‌جمهور تصمیم‌ساز نیست گفت: واقعیت این است که هسته‌ای مشخص برای روحانی تصمیم سازی می‌کنند

محمدصادق کوشکی فعال سیاسی در گفتگو با خبرگزاری دانشجو، با بیان اینکه عدم حضور روحانی در مجلس شورای اسلامی برای دفاع از وزیر پیشنهادی صمت، دهن‌کجی به ۲۳ میلیون نفری بود که به وی رأی دادند، اظهار داشت: تقریباً روحانی انجام وظایف ریاست جمهوری خود را به خاطر ترس از ویروس کرونا تعطیل کرده و به نظر می‌رسد در این مدت نیز بیشتر در محدوده منزل خود تا کاخ سعدآباد تردد داشته است.

وی با تأکید بر اینکه روحانی جایگاه ریاست جمهوری را جدی نگرفته است، گفت: باید دید که آیا رئیس‌جمهور با وجود شیوع ویروس کرونا در دفتر پاستور خود حاضر می‌شود و با وزرا دولت جلسه‌های مستمر برگزار می‌کند؟ روحانی به اهمیت مسئولیت خود پی نبرده و مردمی را که در انتخابات ریاست‌جمهوری به وی رأی دادند را مهم نشمرده است.

ریشه تنش‌ها میان عراق و ترکیه چیست؟

تشنج های میان آنکارا و بغداد در حالی رو به افزایش است که کشور های همسایه نسبت به افزایش بی ثباتی در عراق در صورت تداوم درگیری ها هشدار داده‌اند

در هفته‌های اخیر و پس از لغو سفر وزیر دفاع ترکیه به بغداد، وزارت امورخارجه عراق در یک اقدام تازه، از لغو دیدارهای مقامات ترکیه از این کشور و بستن گذرگاه‌های مرزی و فرودگاه‌های عراق روی شهروندان آنکارا خبر داد؛ با وجود این پاسخ ترکیه به بغداد مبنی بر ادامه عملیات‌ها تا زمان تداوم چشم‌پوشی عراق از حضور برخی گروه‌های کرد در شمال این کشور بار دیگر بر نگرانی‌ها افزود.

ترکیه سال‌هاست معتقد است پ.‌ک‌.ک از خاک عراق علیه منافع کشورش اقدام می‌کند. در این راستا نبرد میان دولت ترکیه و شبه‌نظامیان پ.‌ک‌.ک از سال ۱۹۸۴ آغاز شده و تاکنون بیش از ۱۴ هزار نفر در این نبردهای مسلحانه جان خود را از دست داده‌اند که حملات ماه‌های گذشته ترکیه با واکنش بی‌سابقه عراق مواجه شده است.

ادامه مطلب »

بحث کاندیداتوری یک سپر دفاعی در برابر شکایت از آخوندی است

نام عباس آخوندی را این روزها زیاد می‌شنویم. یک بار به عنوان وزیر سابقی که به خاطر قصورهایش مورد شکایت است و احتمالا همین روزها پایش به دادگاه و دستگاه قضا باز می‌شود و یک بار هم به عنوان کاندیدای ریاست جمهوری! طرح نام او به عنوان یکی از کاندیداهای انتخابات ۱۴۰۰ اما شاید چندان هم بی‌ارتباط به موضوع اول نباشد. هرچه باشد ماجرای شکایت از وی جدی است و آنطور که ابوالفضل ابوترابی نماینده مردم نجف آباد در مجلس شورای می‌گوید «تعداد زیادی از نمایندگان طرح شکایت از عباس آخوندی وزیر سابق راه و شهرسازی را امضا کرده و تعداد امضا‌ها در حال افزایش است. قرار است طرح شکایت از آقای آخوندی به زودی تقدیم آیت الله ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه شود.»

موضوع شکایت « ترک فعل، کوتاهی در انجام وظایف قانونی اتلاف بیت المال و همچنین اتلاف اموال خصوصی و عمومی از جمله محور‌های شکایت از آقای آخوندی است.» وزیر سابق اما همچنان از عملکرد خود دفاع کرده و معتقد است که ورود دولت به ساخت مسکن نه فقط خلاف قانون اساسی که خلاف مصوبه مجلس و ابلاغیه رهبری نیز هست. او تاکید دارد ورود دولت سابق به ساخت مسکن مهر خلاف قانون بود.

ادامه مطلب »

هیچکس در ایران علوی‌تبار یا عباس عبدی را رجل سیاسی نمی‌داند

علوی‌تبار در طول عمرش حتی یک پست ده دقیقه‌ای مدیریتی نداشته است. افراد خیلی مهم‌تر از علوی‌تبار از میان اصولگرایان رد صلاحیت شده‌اند.

«محمدصادق کوشکی»، درباره برخورد شورای نگهبان با چهره‌های دو جریان اصلاح‌طلب و اصولگرا و انتقادات به این رویکرد به خبرنگار خبرگزاری برنا گفت: در این مورد باید به گذشته نگاه کنیم در مقطعی که چهره‌هایی چون زاکانی رد شدند و افرادی چون هاشمی‌طبا پذیرفته شدند. در حالیکه زاکانی به عنوان یک فعال سیاسی بیشتر از هاشمی‌طبا مطرح بود. چهره‌های منسوب به اصولگرایان چون سعیدی‌کیا با سابقه‌ بیش از ۲۶ سال وزارت رد صلاحیت می‌شود و غرضی تائید می‌شود که جزو بنیانگذاران حزب کارگزاران است.

ادامه مطلب »

در برابر مکانیزم ماشه؛ لزوم خروج همزمان ازبرجام وNPT برای بازدارندگی

پژوهشگر مسائل سیاسی بر لزوم خروج همزمان از برجام و «NPT» به منظور بازدارندگی در برابر اقدام امریکا برای اعمال مکانیزم ماشه علیه کشورمان تاکید کرد

آقای محمدصادق کوشکی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما  با رد دیدگاه کسانی که اقدام امریکا در اعمال مکانیزم ماشه علیه کشورمان را غیر ممکن می‌دانند، گفت: افرادی که چنین استدلال می‌کنند فضای رفتار‌های بین المللی را با فضای داخلی کشور‌ها اشتباه می‌گیرند.
وی افزود: در داخل کشور‌ها اگر قواعد و مقررات رعایت نشود اصطلاحاً قوه قاهره و برتری به نام دولت و حاکمیت وجود دارد که با متخلفان و پایمال کنندگان حقوق دیگران برخورد می‌کند، اما در فضای بین المللی فاقد چنین ساز و کاری هستیم.
آقای کوشکی اضافه کرد: در عرصه بین المللی قوه قاهره‌ای به عنوان ضمانت اجرا برای صیانت از حقوق کشور‌ها وجود ندارد.

بیشترین منفعت سفر الکاظمی به واشنگتن برای ترامپ است

اهداف سفر الکاظمی به آمریکا چه بود؟مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق سه شنبه در رأس هیئتی سیاسی – اقتصادی برای تکمیل گفت وگوهای راهبردی با مقامات آمریکا، بغداد را به مقصد واشنگتن ترک کرد که واکنش ها و انتقادات بسیاری در پی داشت.

محمدصادق کوشکی، کارشناس مسائل خاورمیانه معتقد است که مصطفی الکاظمی در طی سال‌های گذشته محبوب‌تری نخست وزیر عراق از نگاه آمریکا تلقی می‌شود، اما نخست وزیرهای پیشین عراق مانند عادل عبدالمهدی گزینه مطلوبی برای ایالات متحده نبودند.

به گفته وی، مصطفی الکاظمی از ابتدای دوره ریاست خود حساب ویژه‌ای روی دریافت کمک آمریکا باز کرد و واشنگتن نیز با هدف بهبود شرایط وضعیت خود در عراق، به حمایت از الکاظمی پرداخت. پیوند میان آمریکا و الکاظمی باعث شده تا بغداد نگاه سرد تری نسبت به ایران داشته باشد.

ادامه مطلب »