جستجو
آرشیو

You are currently browsing the پایگاه اطلاع رسانی دکتر محمدصادق کوشکی blog archives for سپتامبر, 2020.

Archive for سپتامبر, 2020

بحران سازی صوری اقتصادی با هدف فشار برای مذاکره با امریکا؟!

محمدصادق کوشکی در گفت وگو با دیپلماسی ایرانی معتقد است که چالش‌های اقتصادی و معیشتی کنونی به خصوص بعد از خرداد ماه به واسطه تصمیمات و قصور عمدی دولت شکل گرفته است نه تحریم‌های ایالات متحده آمریکا و یا سیاست فشار حداکثری دونالد ترامپ.
بحران سازی صوری اقتصادی با هدف فشار برای مذاکره با امریکا؟!

دیروز شنبه در یک رکورد زنی جدید دلار از ۲۹ هزار و ۲۰۰ تومان گذشت تا شاهد عمیق تر شدن فاجعه ای به نام سقوط ارزش ریال باشیم؛ فاجعه ای که می تواند با تاثیر مستقیم بر افزایش تورم، رکود و به تبعش کاهش شدید قدرت خرید مردم، «بحران معیشت» را به مراتب پررنگ‌تر از گذشته کند. اما تداوم بحران معیشت در کشور بدون تبعات امنیتی نخواهد بود. خصوصا که چشم انداز روشنی برای بهبود وضعیت اقتصادی و معیشتی کشور، حداقل طی ماه های پیش رو تا پایان سال وجود ندارد. لذا باید شاهد تشدید و تعمیق بحران معیشت و در امتدادش وقوع چالش‌های امنیتی در کشور باشیم. پیرو این نکته دیپلماسی ایرانی برای بررسی بیشتر بحران معیشت و احتمال شکل گیری چالش های امنیتی در کشور، گفت و گویی را با محمد صادق کوشکی، کارشناس مسائل سیاسی ترتیب داده است که در ادامه از نظر می گذرانید:

ادامه مطلب »

وضعیت طبقه متوسط و محروم در یک بی‌دولتی بهتر از الآن بود

واقعیت این است که هنوز بخشی از مردم فکر می‌کنند که راه بهبود وضعیت اقتصادی رابطه با آمریکا و مذاکره است. دولت در واقع از طریق رسانه‌های خو و رسانه‌های اصلاح طلب و حتی رسانه‌های بیگانه این توهم را ایجاد کرده است…

اوضاع و احوال اقتصادی کشور روزبه‌روز بدتر می‌شود، اما دولتی که از ابتدا اقتصاد را به حوزه سیاست خارجی و دیپلماسی گره زده بود علی رغم مسائل پیش آمده و عیان‌شدن بی‌ثمری برجام همچنان همان را می‌رود. حسن روحانی، رئیس دولت تدبیر امید ناکامی آمریکا در فعال کردن مکانیسم ماشه را پیروزی دانسته، به مردم تبریک می‌گوید و به روی خود هم نمی‌آورد که فشار اقتصادی حاصل از تحریم کمر مردم را شکسته است و او روزی وعده داده که بود که برجام موجب رفع تحریم‌ها خواهد شد!

طبقه محروم که هیچ، طبقه متوسط نیز روز به روز فقیرتر شده و این روز‌ها از خود می‌پرسد که آیا در شرایط بی‌دولتی وضع بهتر از این نبود؟ محمد صادق کوشکی، فعال سیاسی اصولگرا پاسخ به این پرسش را قطعا مثبت می‌داند.

ادامه مطلب »

عراق توان مقابله نظامی با ترکیه را ندارد

دولت ترکیه طی سال‌های گذشته برای مقابله با نیروهای پ.ک. ک به شمال عراق حمله می‌کند و دولت مرکزی عراق تنها حملات ترکیه را محکوم می‌کند زیرا توان مقابله نظامی با آن را ندارد.

محمدصادق کوشکی در گفت گو با ایمنا پیرامون حملات نظامی ترکیه به مرزهای شمال عراق اظهار کرد: اختلافات ۴۰ ساله میان ترکیه و عراق در واقع درگیری بین ترک‌ها و چریک‌های حزب کارگران کردستان است که در شمال عراق ساکن هستند. این اختلافات با تضعیف شدن دولت مرکزی عراق در سال ١٩٩١ و با دخالت نیروهای آمریکایی آغاز شد.

وی افزود: طی ۴۰ سال گذشته گروه‌های چریکی کرد مخالف ترکیه به ویژه نیروهای پ.ک. ک با آزادی عمل بیشتری در شمال عراق، پایگاه نظامی ایجاد کرده و حملاتی را علیه آنکارا آغاز کردند؛ دولت ترکیه نیز در طی سال‌های گذشته برای مقابله با آن‌ها به شمال عراق حمله می‌کند.

ادامه مطلب »

خروج از ان‌پی‌تی راهکار جلوگیری از فعال شدن مکانیسم ماشه است

من دولت را مقصر برجام را نمی‌دانم زیرا آنها مأموریت خود را برای کدخدا انجام دادند و آقای روحانی قرار نبوده برای ملت ایران مأموریتی انجام دهد؛ مردم توقع نداشته باشند که حسن روحانی به تذکرات مقام معظم رهبری فکر کند

محمدصادق کوشکی کارشناس مسائل سیاسی در همایش مردمی دانشجویی اقدام متقابل ایران در مقابل مکانیسم ماشه اظهار داشت: نباید به دولتمردان برای امضای برجام انتقاد کنیم چرا که آنها به خوبی مأموریت‌شان را انجام داده‌اند چرا که اصلاً قرار نبود متن برجام را بخوانند.

وی افزود: از نظر حقوقی برجام توافق نیست ضمن اینکه معاهده و یادداشت همکاری هم نیست.

کارشناس مسائل سیاسی  تصریح کرد: دروغ بسیار بزرگی با عنوان برجام در راستای مأموریت دولت برای برجام گفته شده است که امضای کری تضمین برجام است. در حالیکه برجام اصلاً مبنای حقوقی ندارد. زیرا هیچکس آن را امضا نکرده و توافقنامه و هیچ چیز دیگری نیست.

ادامه مطلب »

عارف یا هر کدام از اصلاح طلبان نباید با انتقاد از دولت به شعور مردم توهین کنند

اصلاح طلبان در این مدت هم مجلس و هم دولت را در اخیتار داشتند و کاری نکردند به نحوی که شاهدیم وضعیت فعلی کشور از نظر اقتصادی، حتی فرهنگی و اجتماعی به جایی رسیده که در ۴۰ سال گذشته کم‌نظیر است. کاهش ارزش پول ملی، بی ثباتی اقتصادی و حتی افت شدید محبوبیت دولت این امر را اثبات می‌کند

رقابت‌های انتخاباتی رسما آغاز نشده، اما نشان‌هایی از آن در رفتار سیاسیون و رویکرد رسانه‌هایشان مشهود است. به عنوان مثال شاهدیم که برخی از رسانه‌ها چطور به جرگه مخالفان و منتقدان وضع موجود پیوسته و دیروز خود را در حمایت از همین دولت سینه چاک بودند، فراموش کرده‌اند. طبیعی هم است. به هرحال با نقاب انتقاد از وضع موجود شانس بیشتری برای جلب نظر مردم داشته و احتمال پیروزی خود در رقابت‌های انتخاباتی آتی را افزایش می‌دهند.
یکی ازاین رسانه‌ها، روزنامه اصلاح طلب آفتاب یزد است. روزنامه‌ای که می‌توان آن را تریبون و رسانه محمدرضا عارف رئیس شورای عالی اصلاح طلبان به حساب آورد.
کاندیداتوری عارف اگرچه گزینه‌ای است که بعد از انتخابات ۹۲ تا کنون روی میز بوده، در ماه‌های اخیر و بعد از استعفای وی از شورای عالی جدی‌تر شده است. با در نظر داشتن این نکته می‌تواند انتقاد‌های رو به افزایش او از دولت را درک کرد. نکته‌ای آقای عارف در نظر گرفته، اما این است که او با آن پیشینه در مجلس دهم و شورای عالی و… خیلی نمی‌تواند روی موج انتقاد از وضع موجود سوار شود.

ادامه مطلب »

حزب در ایران به نتیجه نمی‌رسد

من فکر می‌کنم که شروط نامزدها در انتخابات ریاست جمهوری به شدت مبهم، کلی و غیرحقوقی و ناکارآمد است. اگر قرار است اصلاحی صورب بگیرد، بهترین راهکار این است شروط نامزدها، به روز شده و متناسب شرایط روز کشور و البته حقوقی باشد.

محمدصادق کوشکی در گفت‌وگو با «انتخاب» درباره طرح‌های اصلاحی قانون انتخابات، گفت: من هنوز به صورت دقیق متن این طرح‌های اصلاحی را مطالعه و بررسی نکردم. مواردی درباره این طرح‌ها در رسانه‌ها مطرح شده است ولی من باید تمام متن را مطالعه کنم. الان فکر می‌کنم اعضای کمیسیون شوراها و نمایندگان دست اندرکار بهتر بتوانند درباره این طرح‌ها اظهار نظر کنند.

ادامه مطلب »

آمریکا از زمان ورود به عرصه بین‌الملل رفتار استعمارگری داشته است

یک کارشناس مسائل منطقه با اشاره به رفتار استعمارگونه آمریکایی‌ها گفت: آمریکا از زمان ورود به عرصه بین‌الملل رفتار استعمارگری داشته است

محمد صادق کوشکی در گفت‌وگو با ایسنا در ارزیابی خود از بیانات اخیر مقام معظم رهبری در نشست مجازی با اعضای هیات دولت اظهار کرد : آنچه با بررسی سوابق عملکردی آمریکایی‌ها مشخص می شود این است، زمانی که در سال ۱۹۱۰ میلادی به طور رسمی وارد عرصه بین المللی شدند رفتار استعمارگری و استثمارگری داشتند که در ادبیات علوم سیاسی هم این واژه در فضای آکادمیک برای توصیف رفتار کشورهایی مثل آمریکا ساخته شد.

وی افزود : بعد از جنگ جهانی دوم این مفهوم استعمارگری و استثمارگری تشدید شد به این مضمون که هر کشوری دارای توانایی ویژه در سطح جهانی است این حق را برای خود قائل است تا امکانات دیگر کشورها را در اختیار بگیرد و به عنوان قدرت برتر برای سرنوشت کشورها تعیین تکلیف کند.
ادامه مطلب »

ایران نباید نسبت به قرارداد صهیونیستی سکوت کند

جمهوری اسلامی نباید نسبت به قرارداد میان رژیم صهیونیستی و امارات سکوت کند زیرا اگر رژیم اشغالگر قدس در همسایگی ایران احساس راحتی کند، امنیت ملی کشور را به خطر خواهد انداخت.

محمد صادق کوشکی در گفت و گو با خبرنگار ایمنا پیرامون توافق بین امارات متحده و اسرائیل اظهار کرد: عادی سازی روابط رژیم صهیونیستی و امارات گامی جدی برای تهدید امنیت ملی ایران است.

وی افزود: رژیم صهیونیستی پس از توافقی که با عمان داشت، همیشه در تلاش بود تا با نزدیکی به کشورهای حوزه خلیج فارس، تهدیدی جدی برای ایران باشد؛ بنابراین جمهوری اسلامی نباید نسبت به قرارداد میان رژیم صهیونیستی و امارات سکوت کند زیرا اگر رژیم اشغالگر قدس در همسایگی ایران احساس راحتی کند، امنیت ملی کشور را به خطر خواهد انداخت.

ادامه مطلب »

پایگاه اجتماعی روحانی و ماجرای بورس

روحانی تا آخرین زمان ممکن در قدرت خواهد ماند و به اشرافیت فاسد سرمایه سالار و غیر مولد خدمت خواهد کرد و هیچ قدمی هم برای کاهش مشکلات میلیون‌ها مردمی که به هوای چرخیدن چرخ زندگی یا ترس از جنگ و کشیده شدن دیوار در خیابان‌ها به او رای دادند بر نداشته و نخواهد داشت!

محمدصادق کوشکی  در کانال خود در پیام رسان ایتا نوشت:

الف) پایگاه اجتماعی حسن روحانی، اشرافیت برآمده از رانت‌های دولتی و سرمایه‌سالاران غیرقانونی و فاسدند! همان‌هایی که در قامت مردان «هزار میلیاردی» در اطراف روحانی جمع شدند تا او به منصب ریاست جمهوری برسد. این گروه کم تعداد و پر نفوذ که عنان  «کارگزاران» گرفته تا « مشارکت» را در دست دارند با حمایت از روحانی مهره‌ای وفادار را به قدرت رساندند تا به واسطه او به منافع ویژه و سرشار اقتصادی دست پیدا کنند. منافعی که در دوران سازندگی پایه‌ریزی شده و در دوران اصلاحات تثبیت شده بود.
این جماعت در قامت واردات‌چی‌های بزرگ، صرافی‌های اصلی و قاچاقچیان عمده ارز، شرکت‌های دلال‌صفت بازرگانی غول‌های بازار مسکن، مجموعه‌های تجاری انحصاری و بورس‌بازان حرفه‌ای، در دوران روحانی به بیشترین میزان سود ممکن رسیدند چرا که روحانی فهمیده بود بدون حمایت این گروه، هیچ امکانی برای کسب کرسی ریاست جمهوری و بقای در آن نخواهد داشت.

ادامه مطلب »

هسته مشخصی برای روحانی تصمیم سازی می‌کند

کارشناس مسائل سیاسی با اشاره بر اینکه شخص رئیس‌جمهور تصمیم‌ساز نیست گفت: واقعیت این است که هسته‌ای مشخص برای روحانی تصمیم سازی می‌کنند

محمدصادق کوشکی فعال سیاسی در گفتگو با خبرگزاری دانشجو، با بیان اینکه عدم حضور روحانی در مجلس شورای اسلامی برای دفاع از وزیر پیشنهادی صمت، دهن‌کجی به ۲۳ میلیون نفری بود که به وی رأی دادند، اظهار داشت: تقریباً روحانی انجام وظایف ریاست جمهوری خود را به خاطر ترس از ویروس کرونا تعطیل کرده و به نظر می‌رسد در این مدت نیز بیشتر در محدوده منزل خود تا کاخ سعدآباد تردد داشته است.

وی با تأکید بر اینکه روحانی جایگاه ریاست جمهوری را جدی نگرفته است، گفت: باید دید که آیا رئیس‌جمهور با وجود شیوع ویروس کرونا در دفتر پاستور خود حاضر می‌شود و با وزرا دولت جلسه‌های مستمر برگزار می‌کند؟ روحانی به اهمیت مسئولیت خود پی نبرده و مردمی را که در انتخابات ریاست‌جمهوری به وی رأی دادند را مهم نشمرده است.