جستجو
آرشیو

You are currently browsing the پایگاه اطلاع رسانی دکتر محمدصادق کوشکی blog archives for مارس, 2021.

Archive for مارس, 2021

تحریم‌ها لغو نمی‌شود؛ گروسی مهره اروپا و آمریکاست

کارشناس مسائل بین الملل گفت: پیش بینی می‌کنم که تحریم‌های ایران لغو نخواهد شد، بهتر است که ما فعالیت‌های هسته‌ای خود را ادامه دهیم.

محمد صادق کوشکی کارشناس سیاست بین الملل با اشاره بیانیه مشترک ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: موضع آژانس در قبال برنامه هسته ای صلح آمیز ایران، تخصصی و فنی نیست بلکه سیاسی است. باید توجه داشت که گروسی ساخته جناح اروپا و آمریکاست و توافق تهران با گروسی از اول غلط بود.

کارشناس سیاست بین الملل ادامه داد: اروپا و آمریکا همواره به دنبال این بودند که نظارت‌ها بر برنامه هسته ای کشورمان پابرجا بماند. آن‌ها می‌خواهند که حذف نظارت‌های پروتکل الحاقی را با خشونت زیاد جواب دهند، بنابراین با صدور قطعنامه‌های شدیدالحن می‌خواهند که ایران را مجبور به بازگشت به نظام بازرسی پروتکل الحاقی کنند.

وی با تاکید بر اینکه در صحنه سیاست، توافقی که انجام می‌شود مهم است و فقط گفتارها اهمیتی ندارد، گفت: رفتار منطقی این است که به دنبال حق خودمان باشیم و به حرف‌ها اعتنا نکنیم و بدانیم که از طرف آمریکا و اروپا بحثی به نام وفای به عهد وجود ندارد. بر این اساس پیش بینی می‌کنم که تحریم‌ها لغو نخواهد شد پس بهتر است که ما فعالیت‌های هسته‌ای خود را ادامه دهیم.

منبع: باشگاه خبرنگاران

کوشکی: سریالی با فرم و ریتم «دادِستان» در تلویزیون نداشته‌ایم

کوشکی اعتقاد دارد “دادِستان” در قیاس با دیگر کارهای ده‌نمکی، گفت: به جرأت می‌توان گفت سریالی با فرم و ریتم “دادِستان” در تلویزیون نداشته‌ایم.

محمدصادق کوشکی استاد دانشگاه در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم درباره سریال “دادِستان” و موضوعی که این سریال دنبال می‌کند گفت: سریال “دادِستان” در قیاس با دیگر کارهای سازنده اثر (مسعود ده‌نمکی) به عقیده من یک قدم روبه جلو به شمار می‌آید.

وی افزود: ده‌نمکی پیش‌تر کارهایی که ساخته بود در یک حال و هوا بود و عموما ضعف فیلمنامه داشت؛ این کار با وجود گروه نویسندگان حرفه‌ای که کنار ایشان قرار گرفتند نقص‌ها برطرف شده و یک سریال قابل قبول است و برای سازنده گام رو به جلو است.

ادامه مطلب »

تکلیف روشن انتخابات ١۴٠٠

دکتر محمدصادق کوشکی در یادداشتی که در شبکه اجتماعی بازنشر فراوانی داشت ، نوشت: اصلاح‌طلبان برای انتخابات ١۴٠٠ روی «علی لاریجانی» اجماع کرده اند و به صورت گام به گام، به دنبال جا انداختن او در میان حامیانشان هستند. به نظر سران اصلاحات، بدنه اصلاح‌طلبان میان ریاست جمهوری لاریجانی یا پیروزی یک نامزد انقلابی، گزینه اول را انتخاب خواهند کرد.

سران اصلاحات، امثال حسن خمینی، محسن هاشمی و آذری جهرمی…. را برای اداره مدارس غیر انتفاعی شان هم منصوب نمی کنند! چه رسد به این که آنها را برای ریاست جمهوری نامزد کنند! وظیفه این افراد ایجاد حاشیه و داغ کردن تنور انتخابات است تا این که در موقع مناسب «نان لاریجانی» به «تنور ریاست جمهوری» بچسبد.

امثال پزشکیان و حسین دهقان هم در حالت حداکثری، نقش «جهانگیری» در سال ٩۶ را برای نامزد اصلی اصلاحات بازی خواهند کرد.

دوستان انقلابی در انتخابات های ٩٢ و ٩۶ نشان داده اند که با زبان خوش و با قوه عقل و منطق، به اجماع نمی رسند و باید کسی به عنوان بزرگ تر با الزام و اجبار آنها را وادار به رعایت مصالح نظام و انقلاب کند.

اما مقصود از بزرگتر، «پدرخوانده های اصولگرایی» نیست! چون برخی از این دوستان تمایلی به انقلابی بودن ندارند و برخی دیگر همانهایی اند که برای رعایت مصالح نظام و انقلاب به یک بزرگ تر نیاز دارند!!
به نظر می رسد تنها شخصیتی که بتواند مجموعه نیروهای انقلاب را به اجماع وادار کند «حاج آقا رئیسی» باشد. البته نه به عنوان نامزد بلکه به عنوان «بزرگ تر»!

دولت و سیاسیون نمی‌توانند کمکی به «جریان تواصی» کنند

استاد دانشگاه تهران گفت: تجربه نشان داده که دولت گوش شنوایی برای هیچ توصیه‌ای ندارد و بطور کلی در شرایط فعلی نمی‌تواند در جایگاه توصیه کردن به صبر و حق باشد.

محمدصادق کوشکی کارشناس مسائل سیاسی، در تحلیل بیانات مقام معظم رهبری درباره تواصی به حق و صبر، دولت را مخاطب این تذکر دانست و گفت: دولت در مسیر تواصی به حق و صبر و پیشبرد این جریان، باید بیشتر شنونده باشد تا اینکه بخواهد کمکی کند یا اینکه خودش توصیه به صبر و حق را انجام دهد. توصیه به صبر بر اساس منطق قرآنی بین مومنین است، این نکته کنایه از این است که هرکس می‌خواهد تواصی به صبر کند خودش باید جایگاه، مقبولیت و پایگاه اجتماعی درخوری داشته باشد.

ادامه مطلب »

روحانی و شکست مجلس یازدهم

دکتر محمدصادق کوشکی در یادداشتی که در شبکه های اجتماعی منتشر شد، نوشت:
روزنامه دولتی«ایران» ۵/ ١٢/ ٩٩:
سیاستمداران حاذق در تهران دریافته‌اند که ایران قادر نیست ایالات‌متحده را به‌زانو در بیاورد و ما در دشمنی با آمریکا به بن‌بست رسیده‌ایم.

دولت روحانی با انعقاد موافقتنامه با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، هم قانون اساسی را زیر پا گذاشت و هم قانون مصوب مجلس را به دلخواه خود و به گونه ای خنثی و بی اثر اجرا کرد.

روحانی و همراهانش ( همان سیاستمداران حاذق) با اعتقاد کامل به اقتدار آمریکا و ضعف و ناتوانی ج. ا. ا تا آخرین روزهای مردادماه ١۴٠٠ برای تسلیم ذلیلانه کشور به آمریکا از هیچ حرکت تخریبی خودداری نخواهند کرد و مجلس یازدهم هم نشان داده که جرات و اراده مقابله با روحانی را ندارد.
آن روز که با اصرار خواستار استیضاح «روحانی» بودیم، چنین روزهایی را می دیدیم!

و حال «پدر خوانده های اصولگرایی» ، که مانع انجام وظیفه مجلس یازدهم و « استیضاح» روحانی شدند را در تمام خیانت‌های روحانی به انقلاب و نظام شریک می دانیم و این آقایان باید در محضر خدا و امت حزب الله پاسخگوی وضعیت پیش آمده باشند.