جستجو
آرشیو

بحث تحریم ایران جنگ روانی است

محمدصادق کوشکی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، با تاکید بر اینکه “تحریم‌های جمهوری اسلامی ایران بر اساس چشم‌انداز بین‌المللی، آنچنان که غربی‌ها تصور می‌کردند و تبلیغات آنان منعکس می‌کرد موجب به زانو درآمدن ایران نخواهد شد”، گفت: غربی‌ها وارد فاز جدیدی از تحریم‌ها شده‌اند و امیدوارند با صورت‌بندی جدید تحریم‌ها به جمهوری اسلامی ضربه بزنند و ایران را شکننده نشان دهند.

به گفته این این کارشناس مسائل سیاسی، افق تحریم‌ها محدودتر شده و یکی از گزینه‌ها برای تنوع بخشیدن به تحریم‌ها، اعمال فشار به متحدان آینده و جدید ایران است.

کوشکی با اشاره به تلاش‌های اخیر آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان برای همراه کردن کشور ترکیه با تحریم‌ها علیه ایران اظهار داشت: زمامداران ترکیه طی یک سال گذشته حرکت‌هایی را نشان داده‌اند که مجموع آنها ترکیه را در آینده به یکی از متحدان نسبتا مطمئن ایران تبدیل می‌کند.

وی ادامه داد: غرب و بویژه آلمان به دلیل روابط خاص خود با ترکیه و حضور کارگران زیاد ترک در آن کشور و همچنین همکاری در مجموعه ناتو و نیاز ترکیه به مجوز آلمان برای ورود به اتحادیه اروپا در صدد ایجاد محدودیت در روابط دو کشور ایران و ترکیه هستند.

این کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به نشست اخیر وزیران امور خارجه گروه هشت در کانادا خاطرنشان کرد: هسته مرکزی گروه ۵+۱ با اعضای گروه هشت مشترک هستند. همچنین ایتالیا در زمان زمامداری برلوسکنی چهره کشوری تندرو و افراطی را از خود نشان داده است و تمایل دارد عضو گروه ۵+۱ شود.

کوشکی ادامه داد : به دلیل تضاد منافع روسیه با هفت کشور صنعتی دیگر، شاید نشست اخیر برای همراه کردن روسیه با سایرین برای از بین بردن شکاف‌های موجود بین اعضای شورای امنیت و متحد شدن اعضای ۵+۱ است.

وی با بیان اینکه “بحث تحریم‌ها بر سر اعداد و ارقام نیست بلکه درباره بررسی توانمندی اجرای تحریم‌هاست”، افزود: حتی اگر شکاف‌های بین اعضای شورای امنیت از بین رود باز هم امکان اجرایی شدن تحریم‌ها درباره ایران وجود ندارد چرا که فضای جمهوری اسلامی و بازار بالفعل و موقعیت استراتژیک آن امکان تحریم را در عرصه‌های عام به کسی نمی‌دهد. ممکن است در عرصه‌های تخصصی جزیی مانند دانش‌های فنی یا قطعات یدکی تحریم شوند که این تحریم‌ها ۳۰ سال است که اجرا می‌شود و موضوع تازه‌ای نیست. اما غرب نیز الگوی وارد شدن به تحریم کلی را کنار گذاشته است.

این کارشناس مسائل سیاسی خاطرنشان کرد: تحریم‌ها بیش از آنکه بحثی واقعی باشد، موضوع جنگ روانی است و تاثیرگذاری آن بستگی به باورپذیری ایران است. اگر ما به عنوان سوژه‌های جنگ روانی این تهدیدها و تحریم‌ها را باور کنیم، تحریم‌ها محقق شده‌اند.

طی روزهای اخیر شاهد تلاش‌های کشورهای غربی در راستای همراه کردن کشورهای دیگر با موضوع تحریم علیه ایران هستیم، موضوعی که در سفر آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، به ترکیه دنبال شد و با پاسخ سرد مقامات این کشور همراه بود. همچنین از نهم فروردین ماه وزیران امور خارجه گروه هشت (کشورهای آمریکا، ژاپن، آلمان، بریتانیا، فرانسه، ایتالیا، کانادا و روسیه)، در ایالت کبک کانادا، چگونگی تحریم و برخورد با برنامه هسته‌ای ایران را بررسی می‌کنند.

۲پاسخ به “بحث تحریم ایران جنگ روانی است”

یک نظر بگذارید