جستجو
آرشیو

ساختار نامناسب گزینش موجب ورود اساتید سکولار به دانشگاه شده است

محمدصادق کوشکی عضو هیئت علمی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی در گفتگو با خبرنگار حوزه دانشگاه خبرگزاری فارس در خصوص ویژگی‌های اعضای هیئت علمی برای حضور در دانشگاه‌های اسلامی اظهار داشت: اگر قرار است در کشور دانشگاه اسلامی داشته باشیم باید این نکته را مدنظر قرار دهیم که بخش قابل توجهی از مسئولیت اسلامی کردن دانشگاه‌ها به اساتید دانشگاه مرتبط می‌شود.

وی افزود: برای شناسایی ویژگی‌های اساتید برای حضور در دانشگاه اسلامی باید به دیدگاه‌های حضرت امام(ره) و همچنین نگرش‌های دینی خود رجوع کنیم.

عضو هیئت علمی دانشگاه خواجه نصیر گفت: اولین نکته این است که این اساتید باید دین را به خوبی فهمیده و متدین باشند، یعنی اینکه به دین نگاه حداکثری داشته و آن را تمام زندگی خود بدانند.

کوشکی با بیان اینکه اساتید دانشگاه اسلامی باید اهل پژوهش و تحقیق باشند، خاطرنشان کرد: اساتیدی که در دانشگاه اسلامی حضور می‌یابند باید تولید علم را در صدر برنامه‌های خود قرار دهند نه اینکه تنها به فکر توزیع علم باشند.

وی ارتباط و تعامل مستمر با دانشجویان را یکی دیگر از ویژگی‌های اساتید دانشگاه‌های اسلامی خواند و یادآور شد: این افراد به تعبیر شهید رجایی باید معلمی را عشق خود بدانند و نه اینکه به عنوان شغل به آن نگاه کنند، یعنی اساتید دانشگاه اسلامی باید نگاه‌های معیشتی و مالی را کنار گذاشته و به طور کامل اهل نشست و برخاست با دانشجویان باشند.

عضو هیئت علمی دانشگاه خواجه نصیر همچنین تصریح کرد: اساتیدی که قرار است دانشگاه‌ها را به سمت اسلامی شدن سوق دهند باید تفکرات انقلابی داشته و ارزش‌های انقلاب را به خوبی بشناسند و به آن پایبند باشند.

کوشکی در ادامه در خصوص سخنان وزیر علوم مبنی بر حضور تعداد معدودی استاد سکولار در دانشگاه نیز اظهار داشت: این نکته که اکنون برخی از اساتید دانشگاه با شرایط و معیارهای دانشگاه اسلامی سازگاری ندارند کاملا روشن است اما در این زمینه باید اراده‌ای جدی و عملیاتی وجود داشته باشد تا بتوانیم این مشکل را برطرف کنیم.

وی با بیان اینکه متاسفانه اکنون به دلیل ساختار نامناسب گزینش اساتید بعضا شاهد موفقیت و پیشرفت اساتید ناسازگار با معیارهای اسلامی هستیم، ادامه داد: اگر قرار است دانشگاه‌ها به سمت اسلامی شدن پیش بروند باید جلوی ورود اساتید سکولار به دانشگاه گرفته شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه خواجه نصیر در پایان تصریح کرد: اگر معیار‌های ورودی اساتید به دانشگاه با توجه به شاخص‌های اسلامی و انقلابی سالم‌سازی شود و برخی از مراحل ناکارآمد و بورکراسی موجود حذف شود دیگر نیازی به پاکسازی کشور از وجود اساتید سکولار نخواهد بود.

یک پاسخ به “ساختار نامناسب گزینش موجب ورود اساتید سکولار به دانشگاه شده است”

  • ناشناس:

    برخی از اساتید دانشگاه آزاد مشهد نه از نظر علمی در جایگاه مناسبی هستند نه پژوهشی، اما در زمان تدریس خود مباحث را عمدتا سیاسی می کنند و با مسائل اعتقادی دانشجویان بازی می کنند.

یک نظر بگذارید