جستجو
آرشیو

واکنش مثبت اروپا به بیانیه تهران قابل تامل است

صادق کوشکی کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری فارس، در خصوص بیانیه تبادل سوخت هسته‌ای تهران بین ایران، ترکیه و برزیل، به دیدگاه امام خمینی (ره) در حوزه سیاست خارجی اشاره کرد و گفت: اصلی را که ما از امام در حوزه سیاست خارجی آموختیم و بسیار مؤثر بوده، تعریف شاخصی برای منافع ملی در حوزه سیاست خارجی است که منظور از آن ارزیابی دیدگاه دشمنان غربی در خصوص اتفاقات مربوط به جمهوری اسلامی ایران در حوزه بین‌المللی می‌باشد.

وی افزود: امام (ره) این راهکار را برای ما معین کردند که هرگاه اتفاقی رخ دهد و دشمنان غربی و استکباری ما آن را صحیح بدانند باید به صحت آن شک کرده و با احتیاط و تردید بیشتری پیش رفت.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه اتحادیه اروپا روز دوشنبه بعداز ظهر با سرعت هر چه تمام‌تر رضایت خود را از بیانیه سوخت هسته‌ای تهران ابراز داشته و این کار را حرکت در مسیر صحیح دانست، یادآور شد:‌ همین موضوع تردیدها و ابهاماتی را ایجاد می‌کند که باعث می‌شود ما با احتیاط و بررسی بیشتری با این قضیه برخورد کرده و این نکته را مدنظر داشته باشیم که کدام بخش از بیانیه تهران رضایت آنها را جلب کرده است.

کوشکی ادامه داد: از آنجا که منافع ملی جمهوری اسلامی پیوند عمیقی با کلیت نظام دارد، هر قدر با دقت بیشتری در این گونه مسائل تصمیم‌گیری کنیم قطعاً به کلیت نظام خدمت کرده‌ایم.

وی با تأکید بر دقت بیشتر مسئولین امر نسبت به این توافقنامه اظهار داشت: آنها باید این موضوع را مدنظر داشته باشند که آیا ممکن است یک سهل‌انگاری، بی‌احتیاطی و یا ساده‌لوحی در این زمینه رخ داده باشد که اتحادیه اروپا از آن ابراز رضایت کرده است یا نه.

یک نظر بگذارید