جستجو
آرشیو

پیروزی در جنگ نتیجه تبعیت بی چون و چرا از امام(ره) بود

به گزارش خبرنگار «شبکه خبر دانشجو» از شیراز، دکتر صادق کوشکی در همایش «خط امام (ره) از شعار تا عمل» به تبیین زاویه های جدیدی از اندیشه های امام خمینی (ره) پرداخت.

وی با اشاره به سخن امام(ره) مبنی بر اینکه؛ در دانشگاه های ما اگر حتی برای بیان مطالبی که از خودمان است از منابع غربی استفاده نکنیم، آن را علم نمی دانند که تا وضع به این صورت است ما به استقلال نخواهیم رسید و باید این روحیه در دانشگاه های ما عوض بشود، افزود: آیا فضای فعلی دانشگاه های ما با این فضایی که امام ترسیم می کند یکی است؟

این استاد دانشگاه با اشاره به این که اگر دانشجو هم این موضوع را مطالبه کند، جلوی پای او سنگ اندازی می کنند، گفت: باید باور توانستن ایجاد شود و این همان چیزی است که امام(ره) آن را نشانه استقلال می دانند.

وی سپس به پیام امام(ره) به مناسبت قطع نامه ۵۹۸ اشاره و بیان کرد: در این پیام امام(ره) از مسئولان می خواهد که به هر شکل ممکن وسیله ارتقاء علمی را برای جوانان فراهم کنند که این نشان دهنده توجه امام(ره) به پیشرفت است.

کوشکی تصریح کرد: امام(ره) در آن پیام وظیفه مسئولان را کمک به جوانان برای نوآوری می داند و جالب اینجاست که اکنون ما خودمان مطالبه نمی کنیم و هیچ گاه هم جز مطالباتمان نبوده است.

وی با طرح این سوال که آیا امام (ره) آن چیزی است که امروز صدا و سیمای ما معرفی می کند؟، گفت: ما این تفکرات انقلابی، اسلامی را از امام (ره) داریم، ولی آن ها را نمی شناسیم.

این استاد دانشگاه به دیدگاه دیگر امام که همان مساله خرمشهر بود، اشاره و بیان کرد: امام معتقد بود که ما برای به دست آوردن خاک نجنگیدیم، بلکه مساله اصلی حفظ اسلام بود.

وی گفت: تمام این اشتباهات به دلیل این است که امام در زمان ما مهجور است و نگاه امام و انقلاب را تحریف کردند که نتیجه این نگاه های ملی گرایانه این می شود که امروز جوان ما می گوید؛ «نه غزه نه لبنان، جانم فدای ایران»، در حالی که امام معتقد بودند؛ «مگر اسلام کم از کشور ماست، ما برای اسلام فکر می کنیم».

کوشکی به توصیه های امام(ره) به روحانیت اشاره کرد و گفت: امام(ره) معتقد بودند که اگر روحانیون و طلبه ها از طلبگی خارج شوند و دنیاگرا شوند، ما باید فاتحه اسلام را بخوانیم.

وی گفت: مورد دیگر پیام امام در مورد مصلای تهران است که امیدوارم روزی کسی جرئت کند و این پیام را در مصلی نصب کند که امام در آن پیام می فرمایند؛ «مصلی نباید اشرافی باشد و باید شبیه مسجد النبی باشد، پیامبر اسلام نیازی به مناره های تزئینی و مساجد اشرافی ندارد».

کوشکی با اشاره به این مطلب که این نوع نگاه امام الان چقدر در بین دین داران ما جاری است؟، عنوان کرد: به نام دین کارهای عجیب و غریب می کنیم و فکر می کنیم هر چه مناره مساجد بالاتر برود چشم دشمنان کور می شود و این ها به خاطر این است که اصلا نگاه دینی در ما نیست.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: مسئولان باید امام(ره) را بشناسند و غاصبانه زیر عکس امام حکومت نکنند که نتیجه حکومت غاصبانه در زیر عکس امام، سود بردن امریکا و اسرائیل خواهد بود.

کوشکی خاطرنشان کرد: امام پیش گویی نمی کرد، بلکه به عنوان طراح وظیفه داشت که این آسیب شناسی ها را بکند و نتیجه تشخیص امروز ما از مسائل توسط خودمان، این است که حتی امروز ما در دانشگاه های خود هم نمی توانیم انقلاب را عرضه کنیم و کمبود داریم در حالی که ما در زمان جنگ توانستیم انقلاب را به جهان صادر کنیم و این ها به دلیل این است که حتی مذهبی ها هم امام و تفکر او را به درستی نمی شناسند.

وی گفت: هم اکنون وظیفه متدینین این است که صحیفه را بخوانند و عمل کنند وگرنه حوادث سال گذشته دوباره تکرار می شود.

کوشکی با طرح این سوال که پیرو واقعی ولی فقیه کیست؟، گفت: یک نمونه آن ولایت پذیری بی چون و چرای رزمندگان از امام(ره) در زمان جنگ بود که نتیجه ان پیروزی در جنگ، با وجود نبود امکانات بود.

این استاد دانشگاه گفت: یک نوع دیگر از ولایت پذیری نیز توجه به سخنان مقام معظم رهبری در مورد عدم توهین به دیگر نامزد ها بود که عدم توجه به آن ها باعث به وجود آمدن آن همه مشکل شد.

کوشکی اظهار داشت: رزمندگان آن طور پیروی کردند و نتیجه اش آن شد که تفکرشان دنیا را گرفت و الان هم ما فقط عکس رهبری را با تعداد زیاد چاپ می کنیم، ولی به دلیل همان عدم ولایت پذیری حتی بعضا نمی توانیم مذهبی دیروز و بچه های شهدا را هم جذب انقلاب کنیم؛ انقلاب بد نیست ولی چون ما پیروی نمی کنیم، جواب نمی دهد.

این استاد دانشگاه گفت: ما در جنگ انقلاب را صادر کردیم، ولی الان چگونه است؟ و جالب است که الان هم در قسمت هایی که پیروی از ولایت کرده ایم پیشرفت داشته ایم؛ نمونه آن در صنایع دفاع است که با پیروی از خط رهبری در شرایط تحریم کنونی ما مجهزترین سلاح ها را به دنیا صادر می کنیم و ناو آمریکایی با تهدید مرز داران ما مجبور به عقب نشینی می شود. این اقتدار جز از حفظ خط امام و رهبری از کجا ناشی می شود ؟

این استاد دانشگاه بیان کرد: علت اینکه این اقتدار در دانشگاهای ما  وجود ندارد به خاطر این است که در اینجا ما خط رهبری را گم کرده ایم.

وی در پاسخ به این سوال که چه کسی مسئول آگاهی دادن به نسل جوان و مردم عادی در مورد اندیشه های امام است، بیان کرد: جوانان و دانشجویان باید خود از مسئولان این مطالبه جدی را داشته باشند، یعنی خود آنها دنبال این اندیشه ها بروند و بعد از مسئولان و اساتید روش بخواهند.

کوشکی در پاسخ به سوالی دیگر در مورد عدم حمایت از مسلمانان چین، گفت: این مساله یک مساله نژادی و یک جنگ نژادی بین مسلمانان اویغور و گروه هان بود و اصلا بحث بر سر اسلام نبود و حتی خود اویغور ها شروع کننده این جنگ نژادی بودند وگرنه ما هر جا که پای اسلام در میان بوده از ملت ها دفاع کرده ایم که نمونه های آن دفاع از مسلمانان کوزوو و فلسطین و دفاع از افغانستان در زمان امام(ره) بوده است.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد که در این ایام که ایام رحلت امام(ره) است در جهت شناخت اندیشه های ایشان گام برداریم.

یک نظر بگذارید