جستجو
آرشیو

فرانسه می خواهد نقش حلال مسائل را بازی کند

دکتر محمد صادق کوشکی استاد دانشگاه و کارشناس مسائل سیاسی و بین المللی در پاسخ به این سوال که آیا فرانسه در مقامی هست که بتواند پیشنهاد مذاکره بدون پیش شرط در آژانس به ایران بدهد، گفت: این حرکت فرانسه به نوعی پاسخ به واکنش شدید جمهوری اسلامی و افکار عمومی آن در قبال تحریم های اعمال شده از سوی شورای امنیت به ویژه قطعنامه تحریم هاست.

وی افزود: تهدید جمهوری اسلامی به خروج از NPT و یا محدود ساختن جدی روابط با آژانس باعث شده تا طرف های غربی با هدف ممانعت از عملی شدن تهدیدهای ایران پیشنهاداتی را مطرح کرده و حرکاتی را ترتیب دهند.

استاد دانشگاه با اشاره به اینکه بایستی توجه داشت که فرانسه به هیچ عنوان در حدی نیست که بتواند جهت آژانس، شورای امنیت یا کشورهای ۱+۵ را به نفع ایران تغییر دهد، تصریح کرد: این حرکت فرانسه صرفا تلاشی در جهت مطرح ساختن سیاسی فرانسه و یا احیا و بازیابی منفعت سیاسی در ارتباط با ایران ارزیابی می شود و تلاش در جهت حل بن بست پرونده هسته ای ایران صرفا بهانه ای برای خودنمایی سیاسی فرانسه قلمداد می شود.

وی توضیح داد: در حالیکه در طول سال های گذشته موضع فرانسه در قبال پرونده هسته ای ایران کاملا تابعی از موضع اسرائیل و آمریکا بوده و هیچ گاه موضع مستقلی نداشته است.

کارشناس مسائل سیاسی و بین المللی درباره تغییر مواضع اروپا در ارتباط با ایران تاکید کرد: به نظر می رسد دلایل مختلفی برای این موضوع وجود دارد، یکی اینکه هدف آنها تطویل پرونده است و موضوع دیگر از موضعی که در ارتباط با مواضع پراکنده و تناقض ایجاد شده در پرونده دارند ایجاد آشفتگی در پرونده هسته ای ایران است.

کوشکی در پایان اضافه کرد: دلیل دیگری که برداشت می شود این است که اروپا به بهانه ورود به پرونده هسته ای ایران به خودنمایی سیاسی بپردازد و اینطور وانمود کند که در ارتباط با این پرونده نقش یک حلال مسائل را بازی کرده است و دلیل آخر هم این است که آنها اجماع نظری در ارتباط با طرز رفتار با ایران ندارند.

یک پاسخ به “فرانسه می خواهد نقش حلال مسائل را بازی کند”

یک نظر بگذارید