جستجو
آرشیو

غربی‌ها ناگزیر به جنگ روانی در سیاست شده‌اند

دکتر محمد صادق کوشکی استاد دانشگاه و کارشناس مسائل سیاسی و بین‌المللی درباره سناریوی جدید غرب درباره دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای و هدف آنها از طرح این مطلب گفت: مرور رفتارهای سیاسی – تبلیغاتی اعضای دائم شورای امنیت در خصوص پرونده هسته‌ای ایران این نکته را ثابت می‌کند که این کشورها قصد دارند خلاء حقوقی – فنی اقدامات خود را با مصالحی از جنس جنگ روانی در اقدامات سیاسی تا حدودی مرتفع کنند.

وی افزود: با این توجیه که در نبود اسناد و مدارک فنی و غیر فنی تخلف ناگزیر به جنگ روانی و واکنش‌های سیاسی متوسل شده و جهت فضاسازی افکار عمومی جهان در مسیر تشدید فشارها علیه ایران چنین ادعاهایی را مطرح می‌کنند.

تحلیل‌گر مسائل سیاسی و بین‌المللی با اشاره به جوسازی رئیس سازمان سیا توضیح داد: هر چند به کار گیری این ادعاها با توجه به سوابق منفی این قدرت‌ها در سطح این ادعاها تاثیر لازم را بر افکار عمومی جهان ندارد.

وی تصریح کرد: افکار عمومی جهان اقدامات متعدد آمریکا علیه حکومت بعث عراق را به خوبی به خاطر دارند اتهاماتی که هیچ گاه ثابت نشد و صرفا ضعف دستگاه اطلاعاتی و انحراف عمیق در آن را به منصه ظهور رساند.

استاد دانشگاه ادامه داد: از سوی دیگر اعتراف جدی دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا در خصوص اغراق آمیز و اتهام آمیز بودن گزارش‌های این دستگاه در مورد پرونده هسته‌ای که در اواخر حکومت بوش پسر ارائه شد نمونه دیگری از ناکارآمدی این روش‌هاست و می‌تواند نشانه مثبتی بر به بن بست رسیدن اعضای دائم شورای امنیت در مسیر ساختن حرکت ایران در مسیر دستیابی به اهداف قانونی خود ارزیابی شود.

وی درباره دلیل ابراز نگرانی مدودف خاطرنشان کرد: هماهنگی روسیه در طول سال‌های اخیر با ایالات متحده امری است که لااقل امروز بر همگان آشکار شدو حتی خوش باورترین افراد نیز دیگر اعتمادی به روسیه ندارند.

کوشکی با تصریح بر اینکه از ابتدا هم بر اساس اصول سیاسی نظام جمهوری اسلامی مبنی بر نه شرقی نه غربی جمهوری اسلامی اعتماد به روسیه و چین همانند اعتماد به غرب ساده‌لوحانه و بی معنا بوده است؛ تاکید کرد: روسیه در مسیر همراهی آمریکا و متحدان غربی‌اش ناگزیر به مشارکت در بازی سیاسی است و بدون تردید به سرعت به اشتباه خود پی خواهد برد، چرا که افکار عمومی روسیه و بسیاری از سیاستمداران این کشور نظر مثبتی نسبت به پیروی از سیاست‌های آمریکا از سوی روسیه ندارند و غرب و‌آمریکا را برنده اصلی این بازی می‌دانند.

وی در پایان اضافه کرد: از این رو می‌توان ادعا کرد که مدودف در آینده‌ای نزدیک از موضع خود پشیمان می‌شود چرا که تاریخ روسیه ثابت کرده است که این کشور هرگز در اعتماد به غرب به منافع خود نرسیده است.

یک نظر بگذارید