جستجو
آرشیو

تعویق مذاکرات تاثیری بر پیشرفت‌های هسته‌ای ایران ندارد

محمدصادق کوشکی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قم با اشاره به توانمندی کشورمان در استفاده از انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای اظهار داشت: انرژی هسته‌ای ایران یک مقوله درون‌حاکمیتی است و این بدین معناست که ایران در چارچوب اخلاقیات و اعتقادات خود می‌تواند در زمینه هسته‌ای پیشرفت کند.

وی تصریح کرد: همانطور که هیچ کشوری برای انجام پروژه‌های عمرانی خود نیاز به مذاکره با سایر کشورها ندارد، ایران هم برای دستیابی به انرژی هسته‌ای نیز نیاز به مذاکره با کشورهای غربی ندارد.

این کارشناس مسائل سیاسی بیان داشت: حاکمیت و ملت ایران تنها تصمیم‌گیرندگان در مسئله هسته‌ای هستند و مسئله هسته‌ای ایران جدا از هر مسئله سیاسی دیگری و به وسیله خود مردم قابل پیگیری است.

وی با بیان اینکه آنچه جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات هسته‌ای انجام داده است، در حقیقت نوعی کنار آمدن با شرایط بین‌المللی محسوب می‌شود، گفت: مذاکره ایران با گروه ۱+۵ کوتاه آمدن در برابر حق طبیعی و مسلم ملت ایران بوده است.

کوشکی عنوان داشت: تصمیم اخیر مقامات کشورمان مبنی بر تعوبق مذاکرات تا اواخر مرداد ماه و خارج ساختن پرونده هسته‌ای ایران از مذاکرات کشورهای غربی یک تصمیم معقول و حقیقی بوده است، چراکه بر اساس مقررات بین‌المللی و قوانین داخلی ایران نیازی به مذاکره با طرف‌های خارجی ندارد.

وی با تاکید بر اینکه مسئله هسته‌ای ایران و مذاکره با کشورها دو مقوله جدا از هم است، اظهار داشت: بر همین اساس جمهوری اسلامی ایران ترجیح می‌دهد موضوعات دیگری به غیر موضوع هسته‌ای را در پیش بگیرد.

وی در عین حال گفت: پذیرفتن مذاکرات بر سر موضوع هسته‌ای ایران گامی در راستای اثبات حسن‌نیت کشورمان با طرف‌های غربی به شمار می‌آید، اما این حسن‌نیت مورد استقبال غربی‌ها قرار نگرفت و در مقابل علیه ایران قطعنامه صادر کردند.

کوشکی با بیان اینکه آنچه پرونده هسته‌ای کشورمان را به نتیجه می‌رساند پیشرفت‌های فنی دانشمندان ایرانی است، اظهار داشت: تداوم مذاکرات و پذیرش آن در مسئله هسته‌ای نوعی پذیرش بیگانگان در حاکمیت کشور تلقی می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: ادامه مذاکرات نوعی ضعف و نقص برای ایران به شمار می‌آمد و از این‌رو تعویق و حتی تعطیلی مذاکرات استقلال کشورمان را به اثبات می‌رساند.

این استاد دانشگاه افزود: تعیین زمان مذاکرات از سوی ایران علاوه بر اثبات حاکمیت ایران سبب کوتاه آمدن طرف‌های غربی از مواضع خود شده است.

وی با اشاره به اینکه قطعنامه صادر شده علیه ایران در شورای امنیت فاقد ضمانت اجرایی است، اظهار داشت: این قطعنامه کمترین تاثیر را بر اراده مردم ایران نداشته است و آنچه کشورهای مذاکره کننده را عصبانی می‌کند حرکت رو به رشد مردم ایران است.

یک نظر بگذارید