جستجو
آرشیو

ضدانقلاب با کودتای نوژه می‌خواست انقلاب را به بن‌بست برساند

محمدصادق کوشکی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قم اظهار داشت: بحث براندازی انقلاب اسلامی از برنامه‌هایی بود که از همان روزهای نخستین انقلاب‌اسلامی به طور جدی در دستورکار منافقان و قدرت‌های استکباری همچون آمریکا قرار گرفت.

وی با بیان اینکه آمریکا و همراهانش با ایجاد طرح‌های موازی قصد تضعیف، شکست و حذف انقلاب اسلامی را داشتند، ابراز داشت: کودتای نظامی دشمنان که بخشی از تحرکات و اقدامات آن در پایگاه هوایی شهید نوژه همدان صورت گرفت، سبب شده تا کودتای نافرجام دشمنان به کودتای نوژه معروف شود.

وی تصریح کرد: در اوایل انقلاب از سویی برخی از نیروهای طاغوت همچنان در بدنه ارتش و نیروی هوایی به جای مانده بود و هنوز تعلقاتی نسبت به طاغوت و رژیم آن زمان وجود داشت و از سوی دیگر هدایت سرویس‌های بیگانه و به خصوص آمریکا، کمک‌های دولت‌های غربی و حضور شاپور بختیار در طراحی این کودتا نقش داشت.

کوشکی با اشاره به مشارکت‌ کشورهای عربی در اجرای کودتای نوژه بیان داشت: کشورهای عربی با حمایت‌ها و کمک‌های مادی خود سعی داشتند که ضربه‌‌ای جدی به بدنه انقلاب نوپای ایران بزنند.

وی یکی از اهداف کودتای نافرجام نوژه را سرنگونی انقلاب اسلامی ایران دانست و عنوان داشت: کودتاچیان قصد داشتند در وهله نخست انقلاب را سرنگون کنند و اگر در انجام این کار موفق نشدند، نیروهایی از جمله ارتش و نیروی هوایی را مورد حمله قرار داده و با ایجاد بی‌اعتمادی نسبت به ارتش آن را تضعیف کنند.

این کارشناس مسائل سیاسی خاطرنشان کرد: کودتاگران قصد داشتند از هر یگانی یکی‌دو نفر را داشته باشند تا در طرح‌های سرویس‌های بیگانه علیه یگان‌های انقلاب همچون ارتش ۹۲ زرهی اهواز، پایگاه‌ هوایی شهید نوژه‌ همدان و پایگاه یکم شکاری تهران همکاری کرده و نقشه‌های خود را اجرا کنند.

وی با تاکید بر اینکه کودتای نوژه یک کودتای چند بعدی بود، اذعان داشت: استکبار جهانی و ضد انقلابیون از یک سو می‌خواستند با تسخیر نیروهای نظامی، انقلاب ایران را دچار ضعف کنند و از سوی دیگر با بمباران جماران و حوزه علمیه قم نظام اسلامی را به بن بست بکشانند.

کوشکی افزود: بنی صدر در جریان این کودتا آمادگی داشت که اگر کودتا به پیروزی برسد با سازمان مجاهدین خلق و آمریکا همکاری کند و این نشان می‌داد که کودتای نوژه یک کودتای ساده نبود بلکه یک حرکت سیاسی ـ ‌نظامی بوده است.

وی بیان داشت: ترور شخصیت‌های برجسته و بر پایی کودتای نافرجام نوژه نشان می‌دهد که تمامی این نقشه‌ها با همکاری سرویس‌های آمریکا و متحدان غربی‌‌اش و با مدیریت آنها هدایت می‌شده است.

این کارشناس مسائل سیاسی گفت: لطف و عنایت خداوند باعث شد که دستگاه‌های امنیتی‌اطلاعاتی جوان انقلاب‌اسلامی به همراه مردم خودش‌جوش این کودتا را خنثی کنند.

وی با اشاره به اعتراف یکی از عوامل کودتا ابراز داشت: با اطمینان پیدا کردن حضرت آیت‌الله خامنه‌ای از عملی شدن این کودتا، با همکاری مردم همدان، سپاه همدان و بسیجیان این کودتا کشف و از عملی شدن آن جلوگیری شد.

کوشکی خاطر نشان کرد: در زمان کودتای نوژه، بنی‌صدر به دلیل غرور بیش از حدش و خود برتربینی و جهالت نسبت به واقعیت‌های نظام در حالت توهم بود و تصور می‌کرد که حرف اول نظام است و تمامی مردم طرفدار او هستند در حالی که مردم تا زمانی با او همراه بودند که پیرو نظام و ولایت فقیه بود.

وی نقش حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در کشف کودتای نوژه را بسیار موثر خواند و اظهار داشت: در اوایل انقلاب حضرت‌ آیت‌الله خامنه‌ای نماینده امام خمینی (ره) در شورای عالی انقلاب بودند و با سپاه همکاری می‌کردند و پشیمانی یکی از خلبانان ایفا کننده نقش احتمالی در بمباران جماران که مورد تاثیر صحبت‌های مادرش قرار گرفته بود، سبب شد تا حضرت آیت‌الله خامنه‌ای از این کودتا مطلع شوند.

این کارشناس مسائل سیاسی تصریح کرد: حضور این خلبان در منزل حضرت آیت‌الله خامنه‌ای و بیان نقشه کودتاچیان سبب شد تا نخستین جلسه جدی برای برخورد با کودتاچیان در منزل آیت‌الله خامنه‌ای برگزار شود و این کودتا نافرجام بماند.

یک نظر بگذارید