جستجو
آرشیو

ماهیت حوادث سال ۸۸ تکرارپذیر است

محمدصادق کوشکی در حاشیه سفر به اردبیل در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار فارس در اردبیل اظهار داشت: اگر نظام و جامعه ما مایل باشند ماهیت حوادث سال گذشته در شکل جدیدی تکرار نشود باید به دنبال آگاهی‌‌بخشی به جامعه و افزایش سطح وسیع دانایی و آگاهی در سطوح مختلف باشند.

وی خاطرنشان کرد: حوادث سال گذشته که در آن شاهد درگیری‌ها، شرارت‌ها و بی‌نظمی در سطح شهرها بودیم یک لایه ظاهری بود که توسط اراذل و اوباش انجام شد و البته احتمال تکرار آن حوادث در ایام فعلی بسیار ضعیف به نظر می‌رسد.

این استاد دانشگاه فردوسی مشهد خاطرنشان کرد: لایه‌های درونی این حوادث هنوز زنده هستند و عوامل آن بخشی از نیروهای سیاسی کشورمان هستند که چشم به بیگانه دوخته و از هویت ملی و مذهبی خود غافل شده‌اند که در این زمینه امکان تکرار حوادث سال گذشته بعید به نظر نمی‌رسد.

کوشکی گفت: تا زمانی که افراد سیاسی منافع شخصی و گروهی را بر منافع ملی و مردمی ترجیح دهند تکرار چنین حوادثی دور از انتظار نیست و عجیب نیز به نظر نمی‌رسد.

وی گفت: این احتمال تکرار به این دلیل است که ریشه‌ و لایه‌های درونی حوادث سال گذشته کاملا در کشور خشکانده نشده است و همچنان زمینه تکرار این حوادث ناگوار و ناخوشایند در صحنه سیاسی کشور محتمل به نظر می‌رسد.

این فعال سیاسی تصریح کرد: حوادثی که در سال گذشته در کشور رخ داد و عده‌ای سعی کردند دامنه آن را گسترده کنند به یقین بیشترین نفع آن نصیب دشمنان و قدرت‌های خارجی شد و در روند سیاسی کشور نیز چندماهی خلل ایجاد کرد.

کوشکی نشانه یک جامعه پویا و با مشخصات نظام اسلامی ایران که همیشه درگیر تحرکات سیاسی و تهدید است را آمادگی و سرزنده بودن اعلام کرد و اظهار داشت: دشمنان ما از سال گذشته تلاش فراگیری را برای جنگ نرم افزایش دادند و فشار رسانه‌های تبلیغاتی در راستای ایجاد اختلال در فضای سیاسی کشور افزایش یافته است.

وی گفت: متاسفانه جهالت و خودمحوری و غرور بخشی از جریان سیاسی که از سال گذشته فعالیت مستمر داشتند شدت یافته است و به همین دلیل بایستی مراقب تکرار حوادث سال گذشته نه در قالب آشوب‌های خیابانی بلکه در قالب‌های دیگر باید باشیم.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران گفت: شاید این حوادث با همان محتوای سال گذشته اما در قالب دلسرد کردن مسئولان نظام و در قالب ایجاد شکاف بین مردم و مسئولان جبهه واحدی در این زمینه شکل گیرد.

کوشکی گفت: برای ما مهم تکرار اشکال حوادث سال ۸۸ نیست بلکه آنچه خطرناک است ماهیت آن می‌باشد که امکان تکرار آن وجود دارد.

وی وظیفه رسانه‌ها به ویژه رسانه ملی را در افزایش سطح آگاهی مردم ضروری دانست و گفت: رسانه ملی باید تلاش خود را در راستای اطلاع‌رسانی درست و آگاهی بخشی جامعه دوچندان کند و بر اساس فرمایش مقام معظم رهبری که همیشه روی دو جریان مهم آزاداندیشی و تولید علم تاکید دارند برنامه‌ریزی منسجمی داشته باشد.

کوشکی در پایان گفت: جریان آزاداندیشی و تولید علم جریانی است که در صورت جاری شدن در جامعه ما نه تنها منجر به دفاع در برابر تهاجم نرم دشمنان می‌شود بلکه این توانایی را دارد که به یک قدرت بازدارندگی منجر شود.

یک نظر بگذارید