جستجو
آرشیو

سیاست از دیدگاه امام(ره) جزئی از دین است

محمدصادق کوشکی عضو هیئت‌علمی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی، در گفت‌و‌گو با خبرگزاری قرآنی ایران(ایکنا) با اشاره به اندیشه‌های سیاسی امام خمینی(ره) گفت: اولین اولویت حضرت امام(ره) به عنوان یک عالم دین رسیدن یک جامعه به استقلال همه‌جانبه است، چون بدون استقلال همه‌جانبه تحقق حکومت و نظام دینی معنایی ندارد.

وی با بیان این مطلب که امام تاسیس حکومت دینی را یک امر مهم می‌دانست، افزود: ایشان تلاش برای حفظ آن با استفاده از روش‌های معقول و مشروع را به عنوان وظیفه همگانی معرفی کرد، تفکر دینی و در بستر یک حکومت و یک نظام سیاسی تنها نمی‌گنجد و تفکر دینی میل به گسترش دارد و آموزش و روش‌های علمی برای آشنا ساختن مردم جهان با آن تفکر امری ضروری است.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی در ادامه بیان کرد: استقلال صرف در قاموس فرهنگ دینی معنایی ندارد، دین و نظام دینی وقتی معنای خود را پیدا می‌کند که دین از آن جامعه به جهان معرفی شود .

کوشکی با بیان اینکه امام سیاست را فراهم آوردن فضایی برای انتخاب آگاهانه انسان در مسیر تکامل می‌دانست، اظهار کرد: ایشان معتقد هستند که نظام دینی باید بستری را فراهم کند که انسان‌های بیشتری به آگاهی برسند و راه دین و رشد و کمال معنوی را انتخاب کنند.

وی با اشاره به دیدگاه امام نسبت به سیاست افزود: تعریف امام از سیاست ثابت می‌کند که سیاست کاملا جزئی از دین است و در ذیل دین قرار می‌گیرد و رفتارهای سیاسی باید رفتارهایی باشند که در تعریف امام بگنجند تا دینی باشند، براساس تعریف امام، سیاست ورزیدن عبادت است و تلاش برای گسترش دین خدا محسوب می‌شود و به این معنا سهیم شدن در سیاست در مراتب مختلف وظیفه همه مسلمانان است.

وی در پاسخ به این سوال که امام(ره) چگونه رابطه امامت و ولایت فقیه را تبیین کردند، گفت: در قاموس اسلام حاکمیت حق خداوند است و از سوی خدا به پیامبر واز سوی پیامبر به معصومین(ع) داده شده است، و حاکمیت به شکل اصیل آن صرفا حق کسانی است که به طور مستقیم با وحی ارتباط دارند و معصومین(ع) نیز به اذن پیامبر این امر را در اختیار دارند.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی در این رابطه عنوان کرد: در غیاب معصومین(ع) امام معتقد است، خداوند و دین خدا راضی به تعطیلی احکام خدا نیست و بدیهی است در غیاب معصوم باید احکام اسلامی در حد ممکن اجرا شود، نظام ولایت فقیه در واقع تضمینی است برای اجرای احکام الهی در دوران غیبت معصوم و کسی حکومت را مشروعیت می‌دهد که درشناخت و اجرای دین از دیگران سرآمدتر باشد و کسی که بهتر در حق خود و جامعه آن را اجرا کند که این صفت همان عدالت است.

این کارشناس مسائل سیاسی تاکید کرد: این فرد تلاش می‌کند که نگذارد احکام الهی زمین بماند و فلسفه اصلی حکومت دینی از منظر امام(ره) تلاش برای تحقق احکام الهی است.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی وصیت‌نامه امام(ره) را جزئی از دیدگاه‌های امام(ره) دانست و اظهار کرد: اگر امروز یک انسان مسلمان بخواهد با دین به صورت یک کلیت آشنا شود و بعد به صورت دقیق با وظایف خود نسبت به نظام جمهوری اسلامی و انقلاب اسلامی آشنا شود، باید به به مجموعه آثار و اندیشه‌های امام(ره) رجوع کند، مجموعه صحیفه امام در بردارنده اکثریت سخنرانی‌ها، پیام‌ها، نامه‌ها و گفتارهای شفاهی و نوشتاری ایشان است که مرور مداوم و روشمند صحیفه نور کمک می‌کند، انسان در این روزگار مسلمان همه‌جانبه بماند و دایره ایمان خود را گسترش دهد.

یک نظر بگذارید