جستجو
آرشیو

مشایی و اظهار نظرهای عجیب و غریب

* اظهار نظر مشایی مبنی بر اینکه “چون برداشت های مختلفی از دین وجود دارد، هدف ما از این به بعد تبلیغ مکتب ایران به جای مکتب اسلام است” را چگونه ارزیابی می کنید؟

- این فرد در حوزه مسائل دینی و اسلامی تخصصی ندارد، البته در مسائل تاریخی و ملی هم تخصص ندارد. در حقیقت اصرار دارد در حوزه مسائل متنوع و گوناگون از ریاضیات گرفته تا دیپلماسی و از دین گرفته تا انرژی هسته ای که هیچ ارتباطی به وی ندارد، خود را کارشناس بداند و در آن ارتباط سخنرانی های مطولی بکند. در حقیقت این اظهارات طولانی فاقد ارزش بررسی، نقد و پاسخگویی است. در همین سخنرانی در اختتامیه همایش ایرانیان، سخنرانی طولانی وی در ساعت پایانی روز  و منتهی به وقت صرف شام، موجب خستگی مفرط حاضران و حتی اعلام انزجار برخی از میهمانان مراسم شده بوده است. بنابراین به نظرم نباید سخنان و اظهارات وی را چندان جدی تلقی کرد. تنها می توان برای جمهوری اسلامی از باب وجود چنین دولتمردانی در آن، به شدت تاسف خورد.

* بالاخره جدای از شخصیت حقیقی آقای مشایی، وی به عنوان رئیس دفتر رئیس جمهور و مشاور وی و هم چنین رئیس دهها کارگروه و کمیسیون در داخل دولت، دارای شخصیت حقوقی است که اظهارات وی را دارای جنبه های سیاسی و حقوقی می کند.

- گاهی فردی از حوزه کارشناسی و از زاویه دید تخصصی خود مطلبی را مطرح می کند، که در آن صورت متخصصین همان حوزه باید با بررسی کارشناسی سخنان وی پاسخ آن را بدهند. اما ما اینجا با وضعیتی مواجهیم که یک فرد در حوزه های گوناگون و متنوع بدون حتی ذره ای تحصیلات و تخصص اظهار نظر می کند و حتی در همان زمینه سخنرانی های طولانی مدت ایراد می کند. بنابراین نمی شود برای این سخنان ارزشی قائل بود و جوابی داد.

ظاهرا ایشان از اینکه سخنرانی ها و اظهار نظرهای عجیب و غریب بکند و جامعه و رسانه ها را به واکنش وادار کند، لذت می برد و اساسا به واکنش ها و انتقادات نسبت به سخنان خود علاقمند است.

* یعنی شما نگران اظهارات رسمی  ایشان به عنوان یکی از دولتمردان تاثیرگذار در دولت دهم جمهوری اسلامی نیستید؟

- به لحاظ بازتاب بیرونی خیر. چون هیچ‏کس غیر از رئیس‏جمهور اظهارات و عقاید ایشان را جدی نمی گیرد. اما از حیث تاثیرگذاری در جهت گیری های فرهنگی و اجرایی دولت باید نگران بود. به عنوان نمونه برگزاری همایشی با این ابعاد و با صرف هزینه های میلیاردی که صرفا محلی برای اظهار نظرهای چند ساعته آقای مشایی شد و باید بررسی کرد واقعا به نسبت این هزینه میلیاردی چه آوردی برای نظام داشته است؟ حتما این مسئله جای نگرانی دارد، اما در حال حاضر تنها می‏توان تاسف خورد و کار دیگری از دست ما بر نمی‏آید.

* در هرصورت یک نگرانی در میان بخشی از انقلابیون و نخبگان مذهبی ما بوجود آمده است، و آن هم احتمال انحراف جوانان و بخش هایی از جامعه در برابر سخنان و اظهارات این فرد است.

- ببینید به عنوان نمونه گاهی فردی مثل سروش به عنوان یک متخصص در حوزه کلام و فلسفه عقاید اشتباه و اختلاطی و التقاطی خود را برای قشر جوان مطرح می کند، این جا باید صاحبنظران و عالمان برای جلوگیری از انحراف وارد عمل شوند و پاسخ مستدل و علمی خود را برای آگاهی جامعه ارائه دهند. اما با توجه به سطح و محتوای سخنان این فرد، افرادی که با این سخنان منحرف شوند اساساٌ از ابتدا چندان در “راه” نبوده‏اند. در حقیقت می خواهم بگویم که اینگونه انحراف در مبانی و اعتقادات ما سطحی ترین و مبتذل ترین نوع انحراف است. من انسان عالمی را ندیدم که بعد از سخنان ایشان بگوید که متوجه صدر و ذیل سخنان وی شده است و منظور و مقصد نهایی این سخنان برای او قابل درک است.

* در حوزه سیاست خارجی نظام چه؟ بالاخره این فرد یکی از دولتمردان جمهوری اسلامی است و سخنان وی ممکن است در رسانه های خارجی بازتاب داشته باشد. تاکید بر مکتب ایران در شرایطی که جمهوری اسلامی از سوی رسانه های غربی دائما به دروغ به دشمنی با کشورهای همسایه متهم می شود و اختلاف واهی ایران و اعراب از سوی این رسانه ها برجسته می شود، این سخنان چه پیامدها و هزینه هایی برای نظام خواهد داشت؟

- من فکر نمی کنم که رسانه های خارجی هم چندان ایشان و صحبت هایشان را جدی بگیرند. بالاخره در آن اشتباه بزرگ و سخن غلط معروف وی درخصوص اسرائیل هم در کل دنیا تنها سایت وزارت خارجه اسرائیل این سخنان را شنید و بازتاب داد. این یک واقعت است که غیر از رئیس جمهور هیچ کس ایشان را جدی تلقی نمی کند. اما در هر صورت باید گفت که مسلط شدن چنین افرادی بر جامعه ما و در نظام مقدس جمهوری اسلامی بسیار جای تاسف دارد و شاید به نوعی تقاص گناهان و اشتباهات خواص جامعه ماست.

یک نظر بگذارید