جستجو
آرشیو

از «نگاه فرهنگی» به مسکن غفلت شده است

دکتر محمد صادق کوشکی که در برنامه «کلید مسکن» شبکه یک سیما، حضور یافته بود با بیان این مطلب افزود: نگاه صرف اقتصادی به مسکن منجر می شود مساله حل نشود. آنچه امروز درگیر آن هستیم خوابگاه و سرپناه است نه خانه و مسکن، در واقع مسکن یک پدیده فرهنگی است.

وی در ادامه با اشاره به آیه ۸۰ سوره نحل اظهار داشت: اینکه خداوند هم خانه را مایه آرامش قرار داده و هم در جایی دیگر همسر را مایه آرامش برشمرده است، حاکی از این مطلب است که خانه جایی است که با خانواده پیونده خورده است. آرامش به قدری مهم است که خداوند برای یاری مسلمین در نبرد علیه کفار به دل آنها سکینه نازل می کند.

این استاد دانشگاه با استناد به احادیث معصومین در مورد الگوی مطلوب مسکن بیان کرد: حدیثی از پیامبر هست که در آن یکی از مواردی را که مایه خوشبختی مرد بر می شمرد خانه بزرگ است. همچنین از امام صادق نقل است که بزرگی منزل مایه آرامش است. همچنین از سوی دیگر امام باقر (ع) می فرمایند مسکن کوچک از بدبختی های انسان است. خانه بزرگ دید و همت انسان را بلند می سازد. همچنین پیامبر اکرم فرمودند که زکات خانه بزرگ اتاق مهمانی است. ولذا یکی از دلایل مطلوبیت خانه بزرگ در فرهنگ دینی، مهمانی دادن و صله رحم است. همچنین خانه بزرگ به افزایش حیا و عفت در خانواده کمک می کند. وی افزود، البته خانه بزرگ به معنای خانه ی مجلل، اشرافی و گران قیمت نیست.

وی همچنین با نقد سیاست کوچک سازی که در دولت¬های پیشین دنبال می شده است بیان کرد: این سیاست ناشی از نگاه صرف اقتصادی به مسکن است. خانه کوچک نگاه انسان را تنگ می کند و تبعات فرهنگی به همراه دارد.

البته ممکن است، دولت بگوید در حال حاضر امکانات لازم برای تحقق این امر را ندارد، اما آنچه مهم است نگاه و جهت گیری صحیح داشتن است که افق مطلوب ما در خصوص مسکن چه باید باشد؟ و لذا به سمت آن حرکت کنیم.

دکتر کوشکی در ادامه با بیان وظیفه حاکمیت در قبال تامین مسکن جامعه اظهار داشت: اگر پذیرفتیم که خانه و مسکن یک پدیده فرهنگی است و تاثیر مستقیم تربتی و اخلاقی بر انسان دارد، وظیفه حاکمیت است که اگر می خواهد شهروندانی آرام و با تربیت انسانی و اخلاقی داشته باشد، به مساله خانه و مسکن به عنوان یک پدیده انسانی و الهی نگاه کند. خانه در واقع جزیی از هویت فرد است. این مساله به قدری در اسلام مهم است که گفته شده اگر شخصی بدهکار باشد و خانه ای در شان و عرف خود دارد حق ندار خانه اش را بفروشد. در واقع حاکمیت وظیفه دارد به عنوان توزیع کننده ثروت، الگوی مطلوب مسکن را برای شهروندان تامین کند.

وی در ادامه با اشاره به اهمیت تامین مسکن در حکومت حضرت علی (ع)  بیان داشت: آن بزرگوار وقتی خواست کارنامه چهار سال واندی حکومت خود را بیان کند می گوید اکنون”ضعیف ترین مردم کوفه نان گندم می‏خورند، و خانه‏دارند، و از بهترین آب آشامیدنی استفاده می‏کنند.”

دکتر کوشکی در بخشی دیگر از سخنان خود اظهار داشت که وظیفه تامین مسکن علاوه بر حاکمیت بر عهده خود جامعه نیز هست. حدیثی از امام صادق (ع) است که می فرماید: اگر کسی خانه ای دارد که مومنی به آن نیازمند است و صاحبخانه او را مانع شود، خداوند می فرماید: “ای فرشتگان من بنده ای در مورد خانه ای در دنیا به بنده ای دیگر بخل ورزید، به عزت و جلالم سوگند که هیچ گاه چنین شخصی در بهشتم مسکن نخواهد گزید.” یعنی کسانی که نگاه سود انگارانه و احتکاری صرف به مسکن داشته باشند خداوند نیز اینگونه در موردشان صحبت کرده است.

دکتر کوشکی در پایان سخنان خود با مقایسه آرامش و اخلاق در شهرهای کوچک و روستاها با کلانشهری مثل تهران در خصوص عواقب عدم وجود نگاه فرهنگی به مساله مسکن هشدار داد و افزود: اگر فرض کنیم که الگوی مسکن همین خوابگاه های کوچک باشند، آرامش و امکان تربیت از جامعه صلب می شود. شاید به ظاهر مشکل حل شود اما در اصل وارد مشکل جدیدی شده ایم، مشکلی که در آن انسان ها بد تربیت شده اند.

۲پاسخ به “از «نگاه فرهنگی» به مسکن غفلت شده است”

یک نظر بگذارید