جستجو
آرشیو

توجه جهان به محتوای قرآن جلب شده است

محمد صادق کوشکی استاد دانشگاه و تحلیل‌گر مسائل سیاسی و بین‌المللی درباره واکنش مسلمانان به قرآن سوزی با توجه به پیام رهبر انقلاب گفت: این حادثه هر چند که حادثه ناخوشایندی برای جهان اسلام بود ولی فرصت مناسبی ایجاد شد تا توجه جهانیان به محتوای قرآن جلب شود.

وی افزود: شهروندان آمریکایی و به ویژه کسانی که تعهد مذهبی داشتند توجهشان به قرآن جلب شده و با ماهیت قرآن آشنا می‌شوند تا جریانی را که تا این حد واکنش در بر داشته را بشناسند.

استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه این فرصت با توجه به جریانی که پیش آمده بسیار مغتنم است، تاکید کرد: باید از این فرصت استفاده کرد و این تهدید مختصر را تبدیل به فرصت وسیع کرد و در این زمینه کافی است که نخبگان و چهره‌های علمی و همه کسانی که توانایی دارند در انتقال بخشی از پیام‌های قرآن که با فرهنگ غربی‌ها انطباق دارد به علاقمندان تلاش کنند.

وی توضیح داد: علاقه فعلی مردم آمریکا برای آشنا شدن با قرآن خود فرصت بزرگی است که با توجه به امکانات رسانه‌ای که هزینه‌ای هم در برندارد می‌توان با ترجمه انگلیسی آیات قرآن به این فرصت کمک کرد و نیازی نیست که حرکت حتماً دیپلماتیک و دولتی باشد بلکه باید این پیام منتقل شود و مصداق آن ضرب المثل فارسی است که می‌گوید “عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد”.

کوشکی درباره پیامدهای این اقدام برای آمریکا و به ویژه سیاست‌های اسلام ستیزی غرب و صهیونیست‌ها تصریح کرد: همانطور که مقامات آمریکایی احساس خطر کردند مثل ژنرال پترائوس – فرمانده نیروهای نظامی آمریکا در افغانستان – که از این عمل احساس نگرانی و خطر کرده بود باید منتظر واکنش‌هایی از سوی مسلمانان در گوشه و کنار جهان باشند که این اقدام را متاثر از مقامات آمریکایی می‌دانند.

تحلیل‌گر مسائل سیاسی و بین‌المللی در پایان خاطرنشان کرد: از دید مسلمانان دولت آمریکا حامی این حرکت بوده چرا که دولت برخورد انفعالی با این اقدام داشته و هزینه‌های آمریکا را در عرصه بین‌المللی سنگین‌تر می‌کند و حضور آمریکا در عرصه بین‌المللی طبیعتا مثل سابق ادامه نخواهد داشت.

یک نظر بگذارید