جستجو
آرشیو

بعضی‌ها به دنبال بزک کردن دفاع مقدس هستند

محمد‌صادق کوشکی اظهار داشت: تنها راه نجات نظام و انقلاب اسلامی از مشکلات فعلی و حرکت به سمت رشد و تکامل، بهره‌گیری از افکار و اندیشه‌های دفاع مقدس است.

وی عنوان کرد: این یک انتخاب نیست بلکه تنها راه نجات است و اگر به این منبع غنی تکیه نشود قطعا از لحاظ هویتی دچار مشکل خواهیم شد.

به علت عدم توجه به ضرورت جنگ، با دفاع مقدس خیلی تعارفی برخورد می‌کنیم

این کارشناس مسایل سیاسی گفت: به علت اینکه به ضرورت این نکته نرسیده‌ایم، با دفاع مقدس خیلی تعارفی و تشریفاتی و در حد سالی یک هفته برخورد می‌کنیم و اصلا به این ضرورت پی نبرده‌ایم که تنها منبعی که می‌تواند کشور را به تکامل برساند همان تفکر غنی سال‌های دفاع مقدس است.

کوشکی تاکید کرد: چون به این ضرورت نرسیده‌ایم، لذا نه قدر جنگ را می‌دانیم! نه قدر فرهنگ و هویت نبرد هشت ساله خود را می‌دانیم!، نه به دنبال ترویج آن هستیم و معمولا کسانی مسئول ترویج نشر ارزش‌های دفاع مقدس گذاشته‌ شده‌اند که یا خودشان بی‌بهره بودند و یا اگر بهره‌مند بودند زبان تأثیر‌گذاری برای انتقال این ارزش‌ها نداشتند.

وی با بیان اینکه جامعه پذیرای ارزش‌های دفاع مقدس است، خاطرنشان کرد: وقتی چند کتاب با بیان شیوا در حوزه دفاع مقدس نوشته می‌شود و معرفی خوبی هم صورت گیرد به تیراژ چند صد هزارتایی می‌رسد و این بیانگر کشش داشتن جامعه پذیرش چنین مفاهیمی است.

صدها جلد کتاب منتشر شده توسط کنگره سرداران سپاه بعد از خاک خوردن، نابود شد

کارشناس مسایل سیاسی گفت: کنگره سرداران سپاه چند صد جلد کتاب عالی درباره فرماندهان سپاه منتشر کرد ولی اکثر این کتاب‌ها در انبارها خاک خورد و نابود شد.

کوشکی تصریح کرد: این کتاب‌ها تولید شدند اما هیچ کس نفهمید که چگونه این کتاب‌ها باید عرضه شود و آنچه که در کنگره سرداران سپاه در دهه ۷۰ تولید شد گنجینه بی‌نظیری بود از ذخایر معنوی، نظامی و استراتژیکی جنگ که توسط سپاه گردآوری شده بود.

وی عنوان کرد: این کتاب‌ها بسیار ارزشمند بود زیرا درباره ارزشمند‌ترین انسان‌هایی که در روی این سرزمین زندگی کرده بودند، منتشر شده بود ولی هیچ کدام از این کتاب‌ها به جامعه معرفی نشد و اگر این کتاب‌ها خوب معرفی و عرضه می‌شدند هر کدام از این کتاب می‌توانست تغذیه کنند ذهن جوان امروز باشد.

بعضی‌ها به دنبال بزک کردن دفاع مقدس هستند

کوشکی در خصوص برقراری ارتباط جوان امروز با دفاع مقدس، گفت: اولین قدم این است که واقعیت‌های جنگ را با همان صداقت و صمیمیت موجود منتقل کنیم.

وی افزود: بعضی از دوستان احساس می‌کند که جنگ چیز‌هایی کم دارد و می‌خواهند رنگ و شمایل امروزی به جنگ دهند، بعضی تلاش می‌کنند به جنگ رنگ ملی‌گرایی بزنند و برخی از فیلم‌ها به دنبال این هستند که جنگ را به زور داستان‌ها عشقی دختر و پسری جنگ را معرفی کنند.

این استاد دانشگاه تاکید کرد: دفاع مقدس با آدم‌های آن و تفکراتشان زیباترین تابلویی بود که در طول تاریخ این مملکت ترسیم شد. ما باید همان را نشان دهیم و اصلا نیازی به بزک کردن ندارد.

کوشکی عنوان کرد: اگر صمیمیت‌ها و زیبایی‌های جنگ به عینه‌ نشان داده شود فطرت پاک هر انسانی جذب ان خواهد شد و آن فرهنگ را در زندگی خود به کار خواهد گرفت.

بی‌توجهی مراکز تحقیقاتی به دفاع مقدس بر اساس عدم شناخت است

وی عدم موضوعیت قرار گرفتن مفاهیم دفاع مقدس در پروژه تحقیقاتی مراکز علمی را نشانی از نشناختن دانست و گفت: دختر دانشجویی در دانشکده هنر دانشگاه سوربن که مهمترین دانشگاه دولتی فرانسه است، تز پایان نامه دکتری خود را بحث تأثیر شهادت در هنر گذاشته و استاد راهنمای این دانشجو که یکی از مشهورترین پروفسورهای پژوهش در هنر است این موضوع را به او پیشنهاد داده است.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: این یعنی اینکه کسانیکه در آن طرف دنیا هستند دفاع مقدس و شهادت را یک مقوله بسیار تاثیر‌گذار می‌دانند و حاضراند پایان‌نامه‌های دکتری خود را به این موضوع اختصاص دهند ولی متاسفانه به علت غفلتی که در فضای علمی کشورمان شده است به طور محدود با نگاه علمی و پژوهشی به موضوع دفاع مقدس پرداخته می‌شود و اگر این تحول در جامعه علمی کشور رخ دهد موضوع دفاع مقدس می‌تواند منشاء هزاران پایان‌نامه و دکتری باشد.

دفاع مقدس گنجینه‌های سرشاری برای تحقیق و پژوهش هستند

وی با اشاره به اینکه یکی از نکاتی که در ۸ سال جنگ مطرح بود، بحث تولید علم در تمام عرصه‌ها بود، گفت آب‌نگاری، طب رزمی، روانشناسی جنگ، جامعه‌شناسی جنگ، مسایل مهندسی رزمی و هزاران عرصه دیگر در جنگ ۸ ساله، گنجینه‌های سرشاری برای تحقیق و پژوهش هستند.

این استاد دانشگاه مطرح کرد: به علت عدم شناخت، از چنین گنجینه‌ای که در کنار ما وجود دارد غافل هستیم ولی در خارج کشور خیلی‌ها به دنبال این هستند که گنجینه دفاع مقدس ما را مصادره به مطلوب کنند.

یک نظر بگذارید