جستجو
آرشیو

تنها راهکار بهبود روابط تغییر نگرش حاکمان مصر است

دکتر محمد صادق کوشکی تحلیل‌گر مسائل سیاسی و بین‌المللی و استاد دانشگاه درباره تاثیر راه‌اندازی خط مستقیم هوایی ایران و مصر بر روابط دو کشور گفت: اختلاف اساسی میان ایران و کشور مصر یک اختلاف مبنایی و ریشه‌ای است.

وی افزود: این اختلاف از جنس اختلافاتی نیست که با برقراری پرواز مستقیم بین دو کشور قابل حل باشد در عین حالی که ایران با مردم مصر هیچ مشکلی ندارد.

تحلیل‌گر مسائل سیاسی و بین‌المللی با تاکید بر اینکه ایران ضمن ابراز تمایل برای برقراری روابط با مردم مصر در عین حال با کشور مصر هم مشکلی ندارد، تاکید کرد: احساس قرابت ایران با مردم و کشور مصر و ابراز تمایل برای برقراری روابط نزدیک با این کشور و ایجاد پیوند بین دو کشور می‌تواند در روابط بین دو کشور مهم تلقی شود.

وی توضیح داد: پیوند بین دو کشور در تمام عرصه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و دینی مهم است اما در این میان مانعی وجود دارد که برقراری این روابط را تاکنون به تاخیر انداخته و تمام تلاش‌های صورت گرفته در این زمینه را هم بی نتیجه باقی گذاشته است.

استاد دانشگاه ادامه داد: مسیر ایدئولوژی و نگرش حاکمان فعلی مصر که درک درستی از منافع کشور خود، منافع جهان اسلام و مبانی اعتقادی ندارند مانعی است که تاکنون تمام تلاش‌های صورت گرفته برای برقراری روابط بین دو کشور را بی‌ نتیجه گذاشته است.

وی تصریح کرد: طرز تفکر غرب گرای حاکمان فعلی مصر و شخص حسنی مبارک به عنوان نخست وزیر مصر موجب شده است که روابط این کشور با جمهوری اسلامی در چنین شرایطی قرار گیرد.

کوشکی در پایان درباره راهکارهای موجود برای بهبود بخشیدن روابط دو کشور ایران و مصر خاطرنشان کرد: غیر از اینکه حاکمان فعلی مصر نگاه‌های غرب گرای خود را اصلاح و ترمیم کنند و روابط خود را از سوی غرب گرایی بیشتر متوجه جهان اسلام کنند راهکار دیگری وجود ندارد.

یک نظر بگذارید