جستجو
آرشیو

کیفیت اجرای سیاستگذاری‌ها مصداقی از تجلی همت مضاعف است

«محمدصادق کوشکی»، عضو هیئت علمی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی، در گفت‌وگو با خبرگزاری قرآنی ایران (ایکنا)، با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در مورد شعار همت و کار مضاعف به لزوم تحقق این شعار در حوزه سیاست پرداخت.

وی با بیان این که تجلی و تحقق شعار همت مضاعف در حوزه سیاسی در چند عرصه تقسیم‌بندی می‌شود، گفت: عرصه اول سیاست‌ورزی علمی است؛ یعنی کسانی که سیاستگذاری و تصمیم‌سازی می‌کنند، تلاش علمی خود را افزایش دهند تا کیفیت تصمیم‌های سیاسی افزایش پیدا کند و از نظر علمی دقیق تر شود.

این کارشناس مسائل سیاسی افزود: کیفیت اجرای سیاستگذاری‌ها و تصمیمات امر مهمی است، هر چه دقت و سرعت افزایش پیدا کند، تصمیماتی که در عرصه سیاست داخلی و خارجی گرفته می‌شود، سرعت عمل بیشتری خواهد داشت، این نیز مصداقی از تجلی همت مضاعف در عرصه سیاسی است.

وی با بیان این که در همت مضاعف نباید پیشرفت غربی‌ها را الگو قرار دهیم، اظهار کرد: در اسلام و در مفاهیم قرآنی واژه‌ای به نام پیشرفت نداریم، مفهوم تکامل و رشد وجود دارد.

عضو هیئت علمی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی، بیان کرد: قرار نیست نظام قرآن‌محور و دینی پیشرفتی مانند غرب کند؛ زیرا پیشرفت حرکت خطی و یک‌بعدی است، از دیدگاه قرآنی پیشرفت چند‌بعدی مدنظر است، که همان تکامل است.

وی در این زمینه افزود: تکامل افزایش کیفیت درهمه ابعاد است، ما مفهوم پیشرفت را به رسمیت نمی‌شناسیم و نباید آن‌گونه که غربی‌ها عمل کرده‌اند، عمل کنیم؛ این چنین پیشرفتی محدودکننده است، در حالی که تکامل امری کیفی است و با ابعاد روحی و قرآنی که نظام ما بر آن استوار است، سنخیت زیادی دارد.

کوشکی با بیان این که در حوزه سیاست خارجی نقائص زیادی وجود دارد، عنوان کرد: اگر بخواهیم کیفیت سیاست‌ورزی خود را افزایش دهیم، در گام اول تصمیم‌سازان این عرصه باید افراد لایقی باشند و متعهد به انقلاب و از تخصص لازم برخوردار باشند.

این کارشناس مسائل سیاسی اظهار کرد: برای این که همت مضاعف در حوزه سیاست خارجی خود را نشان دهد، نیروی انسانی متعهد و متخصص که موتور پیش‌برنده سیاست خارجی هستند، در حد کافی وجود داشته باشد.

وی با اشاره به لزوم همت مضاعف در تحقق اهداف سند چشم‌انداز گفت: سند چشم‌انداز افقی را تعیین می‌کند که برای رسیدن به آن افق باید شعارهای محوری سال‌های گذشته مورد توجه قرار گیرد، زیرا این شعارها نوعی راهکا ر هستند که باید در کنار هم اجرا شوند، بدون تحقق این شعارها به اهداف سند چشم‌انداز ۲۰ ساله کشور نمی‌رسیم.

یک نظر بگذارید