جستجو
آرشیو

رابطه مردم و ولی فقیه بر پایه عقل و انتخابی آگاهانه است

عضو هیئت علمی دانشگاه خواجه نصیر با بیان اینکه رابطه مردم و ولی فقیه بر پایه عقل و انتخابی آگاهانه است، گفت: ولی فقیه حاکمیت دینی را در جامعه اسلامی اعمال می کند.

به گزارش خبرنگار سیاسی «شبکه خبر دانشجو»، دکتر کوشکی با حضور در نشست «شهید رجب بیگی» که به همت جنبش عدالتخواه دانشجویی و با موضوع رابطه امامت و امت در سالن کوثر دفتر مرکزی تشکل های دانشجویی برگزار شد، به سخنرانی پرداخت.

وی با بیان اینکه این موضوع از جمله مسائلی است که ذهن بسیاری از مردم و دانشجویان را به خود معطوف کرده است، اظهار داشت: با وجود اینکه این مسئله از جمله موضوعات مورد سوال و بحث انگیز افکار عمومی می باشد اما تا بحال جواب مناسب و منطقی به مخاطبان داده نشده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه خواجه نصیر با طرح این سوال که نسبت بین مردم و ولی فقیه چگونه باید باشد؟ افزود: ولایت فقیه حاکمیت برآمده از دین است و دین نیز از جمله مقوله هایی است که با انتخاب آگاهانه و به دور از احساس بدست می آید.

کوشکی در همین زمینه ادامه داد: ولایت فقیه هم مانند سایر دستورات دینی مانند نماز، روزه، زکات و غیره ثمره همین انتخاب آگاهانه است و کسانی که دین و چارچوب های آن را پذیرفتند از ولایت فقیه نیز مانند سایر دستورات دینی که خود را مجاب به رعایت آنها می کنند، اطاعت خواهند کرد.

این استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه نسبت ولایت مطلقه فقیه و مردم در مقوله اطاعت برآمده از یک انتخاب آگاهانه است، عنوان کرد: مردم از رهبر خود اطاعت می کنند؛ زیرا پذیرفته اند وی در حوزه دین و مسائل دینی از آنها توانمندتر و زبده تر و دقیق تر است و در مسائل دینی و غیره باید از او پیروی کنند.

وی به تفاوت عمق فهم و درک افراد نسبت به انجام وظایف و تکالیف دینی شان اشاره و تصریح کرد: همانطور که افراد مختلف بر اساس عمق دید و درک خود تکالیف دینی و مذهبی خود را انجام می دهند در خصوص مسئله اطاعت از ولایت فقیه نیز عمق درک و فهم افراد متفاوت است.

کوشکی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه ولایت فقیه برای اجرایی کردن راهنمایی و توصیه های خود از هیچ گونه مکانیسم و ابزار بیرونی استفاده نمی کند، بیان داشت: حکم ولایت فقیه مانند تابلوهای هشدار دهنده مسیر و متن زندگی را بر اساس دین روشن و شفاف می سازد.

عضو هیئت علمی دانشگاه خواجه نصیر ادامه داد: کار اصلی ولایت فقیه تبشیر، انذار، دعوت، اطلاع رسانی و راهنمایی جهت برطرف ساختن خلع های مفهومی که در جامعه اسلامی بوجود می آید، است و مردم نیز با انتخاب آگاهانه خود تصمیم می گیرند.

وی با تاکید بر اینکه رابطه ولایت فقیه با مردم بر مبنای ارباب و رعیت نیست، افزود: ولی فقیه نیز مانند سایر افراد جامعه بنده خداست اما به دلیل اینکه همه مردم هرگز نمی توانند به تمام ابعاد و مسائل دینی تسلط داشته باشند ولی فقیه با تسلط کامل بر دین می تواند در تشخیص و درک امور نسبت به مردم اولی تر باشد.

کوشکی در ادامه با بیان اینکه پیروی از نظر ولی فقیه به حساسیت جامعه و مردم آن جامعه بستگی دارد، اظهار داشت: اگر جامعه ای به نظر ولی فقیه خود نسبت به برخی مسائل حساسیت نداشته باشد، لطمه ای به جایگاه وی وارد نمی شود، درست مانند تابلوهای هشدار دهنده جاده ها که حتی اگر کسی به راهنمایی های آنها توجه نکرد به جایگاه آن تابلو و وظیفه ذاتی او لطمه ای وارد نمی شود.

این استاد دانشگاه مردم را اولین و مهمترین ابزار اعمال قدرت ولی فقیه در جامعه دانست و بیان داشت: مهمترین ابزار اعمال قدرت ولی فقیه در جامعه مردم آن جامعه هستند؛ به طور مثال اگر۹۰ درصد مردم نسبت به هشدارهای ولی فقیه حساسیت داشته باشند و ۱۰ درصد این گونه نباشند، جامعه هوادار او برای ولی فقیه قدرت ایجاد می کند و آنها وظیفه دارند ۱۰ درصد مابقی را نیز با خود همراه سازند.

وی جدی نگرفتن برخی از مسائل کشور را توسط مسئولان نتیجه عدم حساسیت مردم نسبت به آن مسائل دانست و افزود: در جامعه شاهد بوده ایم مباحثی که از سوی رهبر معظم انقلاب به عنوان مسئله ای هشدار دهنده و جدی مانند مباحث اقتصادی مطرح شده بود به دلیل عدم حساسیت مردم توسط مسئولان امر نیز جدی گرفته نشد.

کوشکی تاکید کرد: ولی فقیه حاکمیت دینی را در جامعه اعمال می کند نه دیکتاتوری را و پیروی از او به خواست مردم و اراده جامعه است.

عضو هیئت علمی دانشگاه خواجه نصیر در بخش دیگری از سخنان خود رابطه مردم و ولی فقیه را رابطه ای آگاهانه و بر پایه عقل دانست و بیان داشت: رابطه مردم و ولی فقیه آگاهانه و مبتنی بر فهم مشترک است که در صورت عمیق شدن این آگاهی و ارتباط به همدلی منجر می شود.

وی با اشاره به حدیثی از امام صادق(ع) گفت: شیعیان و پیروان واقعی ولی فقیه به دلیل همفکری منتهی شده به همدلی سخنان و نظرات ولی فقیه خود را حتی در سکوت وی متوجه خواهند شد.

کوشکی ایجاد رابطه عاشقانه بر پایه ایمان و آگاهی را حاصل همدلی بین مردم و ولی فقیه دانست و اظهار داشت: بسیاری از مردم به این مرحله نرسیدند و ارتباط آنها با ولی فقیه در حد احساسات باقی مانده است.

این استاد دانشگاه جایگاه فرمانده کل قوا را جایگاه حقوقی ولی فقیه در جامعه دانست و عنوان کرد: به دلیل ماهیت حساس نیروهای مسلح در جامعه و امکان بهره وری از این قوا در جهت منافع خواست برخی گروه ها؛ بنابراین هدایت نیروهای نظامی را که مظهر اقتدار کشورند باید در دست کسی باشد که از همه مردم و مسئولان کاملتر است.

وی به رشد بی سابقه کشور در امور نظامی و امنیتی در طول ۲۰ ساله اخیر اشاره و تصریح کرد: همه این موفقیت ها در گرو حمایت رهبر معظم انقلاب و توانمندی های ایشان در درک و تحلیل مسائل نظامی بوده است؛ مسئله ای که همه مسئولان بر صحت آن تاکید می کنند.

دکتر کوشکی در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه مطالبات رهبری از دانشجویان در زمینه های مختلفی مطرح می شود اولویت جامعه امروز ما کدام است؟ گفت: هر فرد و دانشجویی متناسب با ظرفیت توانایی و استعداد خود اولویتی را که می تواند بر عهده بگیرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه خواجه نصیر در ادامه افزود: مطالبه رهبری از دانشجویان عمدتا در سه مقوله جنبش نرم افزاری، تولید علم و عدالتخواهی است و پیگیری هر کدام بر اساس توانایی دانشجویان کار چندان سختی نیست.

وی همچنین در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا مسئله ولایت و امامت در خاندان پیامبر(ص) به صورت موروثی مطرح بوده است، گفت: انتخاب امامت جامعه بر مبنای لیاقت افراد بوده است.

کوشکی در همین زمینه افزود: به اذعان مردم جامعه اسلامی، فرزندان پیامبر(ص) در زمان خود اصلح ترین و شایسته ترین فرد برای هدایت جامعه دینی کشور بوده اند؛ به طوری که جایگاه امامت و ولایت به فزندان برخی از امامان نرسید.

عضو هیئت علمی دانشگاه خواجه نصیر در پایان تاکید کرد: بسیاری از امامان در گفتمان مردم زمان خود چه شیعه، چه سنی و غیر مسلمان های حکومت های وقت، بهترین و کامل ترین عضو جامعه به شمار می رفتند.

یک نظر بگذارید