جستجو
آرشیو

آیت‌الله خامنه‌ای با حضور در سوسنگرد اهمیت دفاع را به مقامات کشور متذکر شدند

صادق کوشکی در گفت‌وگو با خبرنگار ایثار و شهادت باشگاه خبری فارس «توانا» اظهار داشت: شهر سوسنگرد یکی از شهرهایی بود که در ۶ ماه ابتدایی دفاع مقدس به نقطه عطفی تبدیل شده بود که در طول یک سال ابتدایی جنگ این شهر چندین بار میان نیروهای اسلام و نیروهای بعثی دست به دست شد و این جریان نشان از اهمیت این شهر داشت.

وی گفت: شهر سوسنگرد کوتاه‌ترین فاصله بین خط مرزی و شهر اهواز بود و سقوط این شهر می‌توانست راه را برای تسلط رژیم بعث بر شهر اهواز هموار کند و از آنجایی که در منطقه سوسنگرد هموطنان عرب زبان زندگی می‌کردند، رژیم بعث خیال می‌کرد که این شهر، خود را آماده پذیرایی از ارتش بعث کرده است.

این کارشناس مسائل تاریخی تصریح کرد: در چنین فضایی بود که شهید چمران و ستاد جنگ‌های نامنظم در این منطقه تمرکز جدی پیدا کردند و از آنجایی که حضرت آیت‌الله خامنه‌ای ارتباط تنگاتنگی با شهید چمران داشتند به شدت از شهید چمران و ستاد جنگ‌های نامنظم وی پشتیبانی کردند.

کوشکی با اشاره به اینکه از ستاد جنگ‌های نامنظم هیچ‌یک از نیروهای رسمی کشور حمایت نمی‌کردند، عنوان کرد: در وضعیت تسلط بنی‌صدر بر بسیاری از نیروهای نظامی کشور شهید چمران به همراه یاران محدود خود برای دفاع از سوسنگرد در آن منطقه حضور پیدا کردند.

وی خاطرنشان کرد: یکی از عناصری که باعث روحیه دادن به ستاد جنگ‌های نامنظم می‌شد و به نوعی خلع‌ها و کمبودها را جبران می‌کرد، حضور آیت‌الله خامنه‌ای به عنوان نماینده امام در شورای عالی دفاع در منطقه سوسنگرد بود.

این استاد دانشگاه اظهار داشت: فضای کلی جبهه‌ها، به واسطه دخالت‌های بنی‌صدر فضای مایوس کننده‌ای شده بود اما با نفوذی که آیت‌الله خامنه‌ای در آن مقطع داشت توانست با انتقال کمک‌های تسلیحاتی و نظامی را به شهید چمران، روحیه را به ستاد جنگ‌های نامنظم برگرداند.

وی تصریح کرد: در شرایطی که بنی‌صدر و بسیاری از نیروهای سیاسی جنگ قدرت را در پیش گرفته و جنگ و دفاع را رها کرده بودند آیت الله خامنه‌ای به عنوان امام جمعه وقت تهران و نماینده امام در شورای عالی دفاع در منطقه سوسنگرد حضور پیدا کرد تا اهمیت دفاع را نشان دهد.

این استاد دانشگاه عنوان کرد: بحث سوسنگرد و حضور آیت‌الله خامنه‌ای در جبهه‌های جنوب به خاطر این بود که اهمیت جنگ و دفاع یادآوری شود تا باعث شود توجه مقامات کشور به این نکته جلب شود.

کوشکی افزود: همین شرایط باعث شد که بنی‌صدر مستقیما واکنش نشان دهد و نسبت به اظهارات آیت‌الله خامنه‌ای در رابطه با جنگ تندی کند؛ چرا که بنی‌صدر متوجه شده بود برنامه‌اش برای انحراف افکار عمومی از جنگ و خالی کردن جبهه و واگذاری مناطق مهمی از کشور به ارتش بعث با حضور آیت‌الله خامنه‌ای در جبهه‌ها و یادآوری مسئله دفاع از انقلاب و نظام خنثی شده است.

یک نظر بگذارید